mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

Mokslo gatvėje Mastaičiuose – naujoviška Mokslo įstaiga


Kaip simboliška – visos Mastaičių (Kauno r.) mokslo įstaigos yra Mokslo gatvėje. Beveik viename kieme ir beveik po vienu stogu. Naujausios iš jų – neseniai duris atvėrusios pradinės mokyklos-darželio koridoriais kaipmat patenkama į kitos – sporto mokyklos baseiną: rekonstruotą, modernizuotą, tinkamą tarptautinėms varžyboms rengti, bet orientuotą į vietos bendruomenę.

Mastaičių pradinės mokyklos-darželio ir rekonstruoto šalia įsikūrusios Kauno rajono sporto mokyklos baseino atidarymu buvo baigtas įgyvendinti išskirtinis Kauno rajono savivaldybės projektas pagal viešojo ir privataus sektorių partnerystės modelį – pirmasis toks Lietuvos švietimo srityje.

2020 metais pasirašius sutartį su didžiausiu Baltijos šalyse privataus fondų valdytojo „BaltCap“ fondu „BaltCap Infrastructure Fund“, buvo pastatytos Zapyškio pagrindinė ir Kačerginės pradinė mokyklos ir galiausiai nauja pradinė mokykla su vaikų darželiu Mastaičiuose, taip pat rekonstruotas ir modernizuotas Mastaičiuose įsikūrusios Kauno rajono sporto mokyklos baseinas.

mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

Nors statybos vyko labai nepalankiu metu – kai pasaulyje siautėjo pandemija, o statybinių medžiagų kainos šoko iki padebesių, projekto vykdytojui pavyko ne tik suvaldyti kylančias kainas neaukojant dėl to objektų kokybės, bet ir baigti darbus laiku. Keturių objektų projektas iš viso kainavo 13,6 mln. eurų, visos investicijos buvo privačios.

Senasis Mastaičių mokyklos pastatas jau seniai buvo nebetinkamas naudoti, tad mokiniai pastaraisiais metais glaudėsi Mastaičiuose įsikūrusiai Lietuvos policijos mokyklai priklausančiose patalpose.

„Kauno rajonas plečiasi, jame daugėja gyventojų, čia įsikuria jaunos šeimos su mažais vaikais. Stebint demografinę padėtį, reikėjo greitų sprendimų. Buvo nuspręsta ne tik rekonstruoti baseiną, bet ir pastatyti naują ugdymo įstaigą“, – sako administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Rikteris.

Naujojoje Mastaičių pradinėje mokykloje-daugiafunkciame centre yra keturios ikimokyklinio, dvi priešmokyklinio amžiaus vaikų grupės ir aštuonios pradinės klasės. Pasak M. Rikterio, iš viso čia gali mokytis 160 mokinių ir 115 darželio auklėtinių (40 priešmokyklinių, 15 darželinukų nuo 2 iki 3 metų, 60 darželinukų nuo 3 metų).

Į mokyklą priimama pagal pateiktus prašymus, tad joje gali mokytis vaikų ir iš kitų rajono vietarptautinius plaukimo turnyrus, vis dėlto dėmesys pirmiausia kreipiamas į moksleivių mokymo plaukti programas, sveikatingumo programas senjorams ir neįgaliesiems. 220 žmonių tuo pat metu priimti galintis baseinas tam tikru laiku yra atviras visai bendruomenei.

Naujojo pastato energinio naudingumo klasė A++, jame įdiegta kombinuota šildymo sistema – sumontuoti šilumos siurbliai ir aukšto efektyvumo dujinis kondensacinis katilas „Vitocrossal 100“ su korozijai atspariu nerūdijančio plieno šilumokaičiu. Šis katilas didelio moduliacinio diapazono, bet užima mažai vietos, yra kompaktiškas, tad ypač patogiai transportuojamas sudėtingomis aplinkybėmis. Jo NOx klasė 6, < 56 mg/kWh.

Aukštos energijos klasės pastatui reikalinga ir atitinkamo lygio apdaila, todėl pasirinkti BAUMIT produktai: mineraliniai klijavimo-armavimo mišiniai „Starcontact speed“, „Nivofix“ ir „Procontact“, universalus tonuojamasis gruntas „UniPrimer“, vandenį atstumiantis pastos konsistencijos silikoninis dekoratyvinis tinkas „SilikonTop“, neigiamam orų poveikiui atsparus aukščiausiosios klasės dekoratyvinis tinkas tamsioms ir intensyvioms spalvoms išgauti „PuraTop“.

mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

Atkreiptinas dėmesys, kad visi BAUMIT dekoratyviniai tinkai yra tonuojami taikant specialų „Cool“ pigmentą, kuris leidžia sumažinti tamtovių, pirmiausia Alšėnų seniūnijos. Mokykloje taip pat yra biblioteka ir renginių erdvė, kuria gali naudotis bendruomenė.

Taip pat numatoma mokykloje naudoti atsinaujinančius energijos išteklius – fotovoltinius modulius. Apšvietimo sprendinius naujojoje mokykloje įgyvendino itin plačiu moderniu, inovatyviu ir kokybišku asortimentu garsėjanti bendrovė „Gaudrė”. Teritorijoje suprojektuota maždaug 2000 m2 ploto universali sporto aikštelė, palikta neužstatytų žalių teritorijų vaikų ir darbuotojų poilsiui, taip pat mokymuisi lauke.

„Mastaičių policijos mokykla, naujoji Mastaičių pradinė mokykla-darželis ir renovuotas Kauno rajono sporto mokyklos baseinas praktiškai yra viename kieme, tad išeina gražus bendradarbiavimas ir sinergija: policijos atstovai gerina fizines savybes plaukiodami baseine, o mokyklos ir sporto mokyklos bendruomenė turi stiprius partnerius, kurie dalyvauja įvairiuose mokyklų užsiėmimuose ir bendruomenės renginiuose“, – džiaugiasi M. Rikteris.

MODERNIAI IR ORGANIŠKAI SUJUNGTA SENA IR NAUJA

„Vienas iš projekto tikslų buvo paskatinti teigiamus socialinius ir ekonominius pokyčius Mastaičių miestelyje. Čia esančio Kauno rajono sporto mokyklos baseino, visuomenei svarbaus objekto, būklė neatitiko nei baseinams keliamų europinių reikalavimų, nei pačių gyventojų norų ir lūkesčių.

Reikėjo jį rekonstruoti, suteikti jam naują kokybę ir į šį kontekstą organiškai integruoti naują pradinės mokyklos ir darželio statinį – universalaus dizaino erdves, kurios skatintų vaikus bendrauti, mokytis ir kurti, kur jiems būtų jauku ir saugu“, – sako Mastaičių projekto architektūrinės dalies ir sklypo dalies projektuotojų grupės vadovė architektė Živilė Putrimaitė.

Projektuotojams buvo svarbu, kad naujoji mokykla šalia baseino pastato harmoningai įsilietų į aplinką ir sudarytų vieningą kompleksą, todėl ji yra dviejų aukštų, t. y. neviršija baseino pastato aukščio. Pietinis – pagrindinis fasadas suformuotas taip, kad neužgožtų baseino. Išstumtas mokyklos antro aukšto tūris vizualiai padalina pastatą ir atkartoja baseino pa-stato terasas.

Taip sukuriamas bendras darnus reprezentacinis kiemas su vejos ir želdynų apsuptais betoninių trinkelių takais, vedančiais prie pagrindinių įėjimų. Vidiniame mokyklos kieme, matomame iš mokyklos ir darželio koridorių, akcentuojamas aktų salės fasadas, o salės erdvė pratęsiama terasa, kuri gali būti naudojama mokyklos renginiams. muojama į švenčių ar paskaitų salę.

mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

Per šalia esančią galeriją pandusu patenkama į baseino pastatą. Aktų salė su vitrininiais langais į vidinį kiemą kartu yra ir muzikos salė. Antrajame aukšte aplink atriumą išdėstytos užsienio kalbų klasė, laboratorija su natūralia šviesa iš viršaus, biblioteka su skaitykla, mokytojų, specialistų ir administracijos patalpos.

Baseino pastato tūris, pasak Ž. Putrimaitės, po kapitalinio remonto nepasikeitė. Esminis sprendinys – šiaurinėje pusėje įrengta skaidri vit-rina nuo grindų iki laikančiųjų stogo konstrukcijų. Ji suteikė pagrindinei baseino patalpai šviesos ir atvėrė vaizdą į aplinką.

Funkciškai mokyklos pastatas padalintas į du tūrius su atskirais įėjimais iš pietinės pusės. Vieno aukšto korpuse įrengtos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo klasės, dviejų aukštų korpuse – pradinio ugdymo klasės, visos jos išdėstytos prie išorinių pastato sienų. Vyrauja natūralus rytinis, vakarinis ir pietinis apšvietimas.

Mokyklos korpuso ašis – šviesus mokyklos holas. Iš jo liftu arba laiptais patenkama į antrąjį aukštą. Pirmajame aukšte yra 80 vietų valgykla ir aktų salė, kurioje telpa 160 vaikų. Valgykla – atvira erdvė su skirtingo pobūdžio mobiliais sėdimaisiais baldais, lengvai transformuojama į švenčių ar paskaitų salę. Per šalia esančią galeriją pandusu patenkama į baseino pastatą. Aktų salė su vitrininiais langais į vidinį kiemą kartu yra ir muzikos salė.

Antrajame aukšte aplink atriumą išdėstytos užsienio kalbų klasė, laboratorija su natūralia šviesa iš viršaus, biblioteka su skaitykla, mokytojų, specialistų ir administracijos patalpos.

Darželio korpuse suprojektuotos šešios vaikų ugdymo patalpos su persirengimo, maitinimo erdvėmis ir sanitariniais mazgais. Koridoriai perregimi, tarsi pulsuojantys, su išplatėjančiomis erdvėmis vaikų poilsiui ir žaidimams.

Baseine yra keturios naujos pirtys (garinė, aromatizuota, dvi saunos), sūkurinė vonia, seklusis baseinas. Rengiant baseino rekonstrukcijos projektą didžiausias iššūkis buvo išmąstyti, kaip pagerinti esamą baseino planą, kad aplinka atitiktų šių laikų funkcinius poreikius ir normatyvinių dokumentų reikalavimus.

Visas naujasis kompleksas – ir baseino erdvė, ir mokyklos bei darželio patalpos – pritaikytos laisvam žmonių su negalia judėjimui. Interjero ir eksterjero apdailos medžiagos bei gaminiai atitinka aukščiausius aplinkosaugos standartus, jų tiekėjai ir subrangovai buvo atsirinkti pagal atsakingą požiūrį į aplinkosaugą.

Teritorijoje aplink mokyklą įrengtos naujos žaidimų ir poilsio aikštelės – fizinę veiklą skatinančios erdvės. Baseinas ir mokymo paskirties pastatas dalija sklypą į tris skirtingas zonas: bendrą reprezentacinę abiejų statinių erdvę su pėsčiųjų ir automobilių srautais, uždarą baseino poilsio ir uždarą mokyklos zonas.

mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

VIDAUS PATALPOMS – TIK SVEIKATAI NEKENKSMINGI IR ATSPARŪS VALYMUI DAŽAI

Naujosios patalpos skirtos vaikams, tad renkantis dažus pirmiausia buvo vertinamas poveikis sveikatai ir atsparumas įvairiems pažeidimams. Vaikų organizmai itin jautrūs, taigi dažai turėjo kelti kuo mažesnę kvėpavimo takų ligų ir alergijų riziką.

Antra vertus, vaikai labai judrūs, jie išdykauja ir neretai palieka to savo išdykavimo ženklų ant sienų, todėl dažai turėjo būti atsparūs ir lengvai valomi.

Galiausiai buvo nutarta, kad šiuos kriterijus labiausiai atitinka VIVACOLOR dažai „Wall 4“ – vieni iš serijos „Green Line“ gaminių, aprobuotų Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos ir įvertintų Šiaurės šalių ekologiniu ženklu „Šiaurės gulbė“.

Dažuose „VIVACOLOR Wall 4“ itin mažai lakiųjų organinių junginių, todėl jie puikiai tinka mokyklų ir vaikų darželių vidaus patalpoms dažyti. Šiuos vandens pagrindo dažus lengva tepti, jie paviršių dengia tolygiai, nevarva, netykšta ir palyginti greitai džiūsta: nudažytą plotą galima liesti po 30 minučių, dengti kitą sluoksnį – po 1–2 valandų, dėl to neužtrunka dažymo procesas. Rezultatas – visiškai matinė lygi danga, ypač atspari ilgalaikiam reguliariam drėgnam valymui (1 klasė pagal standartą EN 13300).

Mastaičių projektui pasirinkti jaukūs ir ramūs „VIVACOLOR Wall 4“ dažų spalvų deriniai RAL 7047 (Telegrey 4), RAL 3012 (Beige Red), RAL 7004 (Signal grey).

Naujojo Mastaičių komplekso patalpų lubos ir inžinerijos zonos padengtos VIVACOLOR vandeniniais dažais „Hansa Sokkel“. Šie dažai puikiai sukimba su dengiamu paviršiumi ir yra atsparūs atmosferos poveikiui.

Jie tinka naujoms ir anksčiau dažytoms betoninėms ar tinko plokštėms ir kitiems gyvenamųjų, pramoninių, komercinės paskirties, sandėlių pastatų betono paviršiams, taip pat mineralinėms plaušo plokštėms, cinkuotiems ir lengvųjų metalų paviršiams (pavyzdžiui, lietvamzdžiams) dažyti.

mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

GAIVUS ORAS BE SKERSVĖJŲ

Mastaičių baseine sumontuoti įmonės „FabricAir“ tekstiliniai ortakiai. Jų idėją šios įmonės pirmtakai išrutuliojo dar 1973 metais gavę užduotį pagaminti mėsos perdirbimo įmonėms higieniškus ir lengvai prižiūrimus ortakius, kuriais oras būtų tiekiamas be skersvėjų.

Taip buvo pagaminti pirmieji pasaulyje tekstiliniai ortakiai, dabar naudojami įvairiausios paskirties objektų vidaus patalpose. Vis dėlto dažniausiai juos renkasi švietimo įstaigos, įvairios gamyklos, sporto paskirties objektai, biurai, prekybos centrai.

Palyginti su skardiniais ar kitokiais ortakiais, tekstiliniams ortakiams būdinga daug pranašumų. Jų oro išpūtimo tipas skaičiuojamas pasitelkiant keletą parametrų, kurie įgalina orą patalpoje paskirstyti tolygiai – be skersvėjų ir aklųjų zonų.

Skirtingai nei skardiniuose ortakiuose, kuriuose esančios fiksuoto kampo grotelės ar difuzoriai neužtikrina tolygaus oro paskirstymo, tekstiliniuose ortakiuose oras pučiamas tolygiai per visą ortakio ilgį.

Tekstilinių ortakių sistemos palyginti paprastos konstrukcijos, dažniausiai tiesios, be atšakų. Nereikia grotelių, difuzorių, papildomų garso slopintuvų ar sklendžių. Sistema kompiuterine programa subalansuojama gamybos metu. Dėl to sumažinamas sistemos pasipriešinimas ir net iki 40 procentų sumažėja energijos kaštai.

mastaiciu mokykla
Norbert Tukaj nuotr.

Ant tekstilinių ortakių nesikaupia kondensatas, nes orui laidūs audiniai aplink ortakio paviršių sukuria apsauginį „oro debesėlį“, kuris suvienodina temperatūrą ortakio viduje ir išorėje, tad kondensatui paprasčiausiai nelieka kur kauptis.

Daugiau kaip dešimt kartų lengvesni už skardinius, tekstiliniai ortakiai beveik nedidina pastato konstrukcijų apkrovos. Be to, juos galima kompaktiškai supakuoti, taigi mažėja transportavimo tūris (kartu ir CO2 emisija), taip pat krinta kaina, taupomi sandėliavimo kaštai.

Skardiniai ortakiai gali būti tik nuobodžios pilkos spalvos, kad derėtų prie patalpos visumos, juos tenka dažyti, o tai didina išlaidas. Užsakant tekstilinius ortakius galima rinktis iš devynių standartinių spalvų, o jei pasirenkama spauda ant audinio, spalvų ir raštų pasiūla išauga iki begalybės, tiek pat padidėja ir galimybės suteikti patalpoms išskirtinį akcentą.

„Jei kalbėtume apie visą tekstilinių ortakių kainą (produkto gamybos, transportavimo ir montavimo kaštus), ji paprastai 30–70 procentų mažesnė, o jų montavimas 4–5 kartus greitesnis negu skardinių ortakių. Tekstiliniai ortakiai Lietuvoje pristatomi per dvi savaites“, – sako Paulius Šarapnickis, „FabricAir“ pardavimų inžinierius.

Mastaičių pradinės mokyklos ir baseino komplekse „FabricAir“ tekstiliniai ortakiai buvo sumontuoti baseino zonoje: baltos spalvos, su „NozzFlow“ purkštukais , užtikrinančiais šilto oro nupūtimą iki pat apačios nesukuriant skersvėjų ir nupučiant kondensatą nuo vitrinų ir kitų paviršių.

Oro tiekimo ortakis eina pagal baseino perimetrą, o oro ištraukimo – tiesiai virš vandens. Taip pasiekiama, kad šviežias oras būtų tiekiamas būtent ten, kur didžiausia žmonių koncentracija, o su baseino garais sumišęs oras būtų ištraukiamas virš baseino, nepasklistų aplink.

Partnerių turinys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų