Nauji patalpų apšvietimo standartai darbui ir sveikatai 


Šviesa yra gyvybiškai svarbi visoms gyvybės formoms palaikyti. Mums reikia šviesos, kad matytume, bet mums taip pat reikia šviesos, kad palaikytume kitas organizmo funkcijas. Šviesa nepaprastai galingas reiškinys – ji veikia žmogaus biologiją, palaiko cirkadinį ritmą, gerina miego kokybę, didina koncentraciją, mažina depresines nuotaikas, įgalina natūralių objekto spalvų atkūrimą. Ji daro didesnį poveikį mūsų sveikatai ir gerovei, nei dauguma žmonių žino, tad yra ypač svarbus aspektas projektuojant patalpas, kuriose praleidžiame didžiąją dienos dalį – darbo erdves.

Didžiąją dienos dalį leidžiant lauke, palaikomas sveikas cirkadinis ritmas. Vis dėlto šiandien daugiausia laiko praleidžiame uždarose patalpose, tad daugelis iš mūsų negauna pakankamai dienos šviesos. Taip pat per mažai miegame, o lėtinis miego ir cirkadinio ritmo sutrikimas yra susijęs su trumpalaikiu ir ilgalaikiu poveikiu sveikatai.  

Šiandienės LED šviesos technologijos leidžia bet kuriose patalpose įrengti žmogaus sveikatai ir darbui palankų apšvietimą. Pasaulyje sparčiai populiarėja biocentrinio apšvietimo sprendimai, kurie yra pagrįsti stipriu žmogaus fiziologijos supratimu. Biocentrinio apšvietimo sistema imituoja svarbiausius dienos šviesos aspektus patalpose ir taip moderniais šviestuvais palaikomas stabilus cirkadinis ritmas, turintis daug naudos mūsų sveikatai ir gerovei, įskaitant geresnę nuotaiką ir geresnį miegą. 

Lietuvoje jau daug metų žinomas inžinerinis-gamybinis inovacijų centras ir patikimas elektronikos produktų gamintojas UAB „Selteka“, bendradarbiaudamas su Vilniaus universitetu ir Kauno technologijų universitetu, sukūrė unikalius „BIOWNLIGHT™“ apšvietimo sprendimus, kurie apima šviestuvus, valdiklius, jutiklius ir algoritmais pagrįstus šviesos receptus. Šie šviestuvai užtikrina artimą dienos šviesai spalvų spektrą. Unikali Lietuvoje sukurta „BIOWNLIGHT™“ technologija siekia nustatyti naują patalpų apšvietimo standartą. 

Kaip šviesa veikia mūsų sveikatą? 

Niekam nekyla abejonių dėl vizualinio ir emocinio šviesos poveikio, tačiau ne visi žino, kad yra ir dar vienas, ne mažiau svarbus biologinis aspektas. Natūrali lauko šviesa „nustato“ mūsų vidinį laikrodį. Vidinis laikrodis reguliuoja natūralų žmogaus ciklą arba kitaip cirkadinį ritmą, pagal kurį turėtume suprasti, kada laikas valgyti, ilsėtis, pabusti, mąstyti… Jis kartojasi kasdien su saulėtekiu ir saulei leidžiantis. Kai praleidžiame daugiau laiko lauke ir gauname natūralios dienos šviesos, vidinis laikrodis yra stabilus, suteikiantis sveikatos ir geros savijautos. 

Tačiau, kai šis modelis yra sutrikdytas, tai gali sukelti daugybę fizinių ir emocinių problemų. Sutrikęs cirkadinis ritmas siejamas su nemiga, psichikos sutrikimais, svorio padidėjimu ir įvairiomis lėtinėmis ligomis. Per daug netinkamos šviesos vakarais yra dažna šiuolaikinė problema, dėl kurios atsiranda nemigos sutrikimų. O per mažas šviesos kiekis dienos metu turi tiesioginį poveikį žmogaus nuotaikai ir produktyvumui. 

Apšvietimas sveikatai ir gerovei darbo vietose: 

  • dienos šviesos poveikis didina darbuotojų budrumą ir gyvybingumą;
  • dienos šviesos intensyvumas ir spektras turi įtakos asmenų gebėjimui išlaikyti dėmesį;
  • apšvietimas turi didelę įtaką darbuotojams jų darbo aplinkos vertinimui. Į žmogų orientuotas apšvietimas naktinių pamainų metu palaiko tinkamą darbuotojo cirkadinį ritmą bei produktyvumą;
  • apšvietimo nustatymai gali turėti įtakos darbuotojų apšvietimo ir darbo aplinkos vertinimui, o žmonių pageidaujami apšvietimo nustatymai labai skiriasi.

Natūralios dienos šviesos atkūrimas darbo erdvėse 

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad dienos šviesos technologija įmonėms padeda didina darbuotojų pasitenkinimą ir sumažina klaidų tikimybę iki 30 proc. Taip pat kelia darbuotojų produktyvumą 8 proc. ir gerina mokymosi rezultatus 5 proc. Būtent todėl bendrovė „Selteka“ su lietuvių mokslininkais sukūrė į žmogų orientuoto apšvietimo technologiją.  

Biocentrinis apšvietimas yra tinkama šviesa tinkamu laiku, o tai ypač svarbu darbo erdvėse. Standartiniame biure pageidaujamo miego ir pabudimo laiko skirtumas gali skirtis net šešiomis valandomis. Biure su HCL (Human centric lighting) šiuos laiko skirtumus galime sumažinti 50 proc. iki trijų valandų lango, o tai reiškia, kad tiek vakarinės pelėdos, tiek ryto žmonės gali būti produktyvūs, kai reikia, tuo pačiu metu. „BIOWNLIGHT™“ padeda padidinti komandos produktyvumą ir efektyvumą biure, atsižvelgiant į skirtingų asmenų poreikius. 

Negana to, CBRE asociacija atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad orientuoto į žmogų apšvietimo integravimas darbo erdvėse lėmė net 18 proc. didesnį darbo našumą, 71 proc. darbuotojų jautė, kad turi daugiau energijos, 76 proc., kad jaučiasi laimingesni ir net 50 proc. – sveikesni. Be to, tyrimo rezultatai užfiksavo bendrą 12 proc. darbo kokybės pagerėjimą. 

„BIOWNLIGHT™“ technologijos šviestuvo prekės ženklas yra BIOWN, išmanusis LED šviestuvas turi unikalią 6 kanalų šviesos maišymo technologiją, kuri užtikrina:

  • puikią LED apšvietimo kokybę. Jis beveik atkartoja natūralią šviesą: spalvų perteikimo indeksas (CRI) Ra > 95, R9 > 90;
  • cirkadinį poveikį. Siekdamas palaikyti natūralų žmogaus bioritmą dienos metu, šviestuvas automatiškai keičia šviesos parametrus: intensyvumą ir spalvinę temperatūrą;
  • skandinavišką dizainą. Plonas dizainas, aptakios formos, sukuriantis platų šviesos pojūtį, tinkantis įvairios paskirties patalpoms;
  • raiškų matymą. Nedirginamas regos nervas gali sukelti galvos skausmus bei akių nuovargį;
  • funkcionalumą. Šviestuvas gali būti naudojamas automatiniu arba rankiniu režimu nustatymams valdyti dviem mygtukais arba per išmanųjį įrenginį;
  • energijos taupymą. Integruoti pasyvūs infraraudonųjų spindulių (PIR) ir aplinkos šviesos ambient light (AL) jutikliai prisitaiko prie aplinkos ir sumažina elektros sąnaudas;
  • ilgaamžiškumą. Optinio grįžtamojo ryšio stabilizavimo sistema, skirta spalvų ir senėjimo kompensavimui, užtikrina, kad kokybė būtų stabili per visą šviestuvo eksploatavimo laiką.

Šį mėnesį „Selteka“ pristato naują technologiją – „Amber Light“, kurioje atskirti du pagrindiniai šviesos šaltiniai – dienos ir laužo šviesa. Pirmą kartą ši unikali lietuvių technologija buvo pristatyta pasaulinėje apšvietimo parodoje Frankfurte „Light and Building“, o jau netrukus bus prieinama mūsų šalies rinkoje. Pasak „BIOWNLIGHT“ verslo plėtros vadovės Erikos Jurgaitės, ši technologija ypač tinka pamaininiam darbui, todėl yra orientuota į sveikatos įstaigas, ligonines bei visiems, kuriems reikia dirbti nakties metu. Pasitelkus šią technologiją atkuriama natūrali vakarinė, laužo šviesa, kuri reprezentuoja kūnui, kad žmogus dirba naktį. Taip mažiau trikdomas organizmo vidinis laikrodis, o tai lemia sveikesnę ir produktyvesnę darbuotojų kasdienybę. 

Lietuvos metų gaminys 

Septynių šviesos šaltinių maišymo technologija „BIOWLIGHT™“ kol kas neturi analogų pasaulyje. Negana to, tai vienintelė tokia technologija Lietuvoje, kuriama lietuvių, – visa šviestuvo BIOWN gamyba ir technologijos tobulinimas vykdomas UAB „Selteka“, Kaune. 

Šių unikalių įmonės gaminių originalumas yra pripažintas ir pelnęs ne vieną apdovanojimą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. „BIOWNLIGHT™“ technologija dar 2018-aisiais Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengtame konkurse „Lietuvos metų gaminys 2018“ buvo įvertinta aukso medaliu, taip pat nominuota „TiL2018“ apdovanojimuose. Kaip sako patys šviestuvo kūrėjai, tai puikus mokslo ir industrijos sinergijos sėkmės pavyzdys ir naujas žingsnis gerinant žmonių gyvenimo bei darbo aplinką. 

Daugiau informacijos galite rasti – www.biownlight.com ir www.selteka.eu  


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų