Darius Kvedaras
Darius Kvedaras, „BE Live“ vadovas.

Naujos išmanių statybų valdymo galimybės


EPCM yra sparčiai populiarėjantis statybų valdymo modelis, kai atsakomybę už visus statybų etapus – nuo idėjos iki rakto – prisiima viena konsultantų komanda. Išmanus darbų organizavimas ir integruojami bei skaitmenizuojami procesai padeda pasiekti sertifikuotą, atsiperkančią kokybę, dar vadinamą pastatų tvarumu.

EPCM (angl. Engineering, Procurement and Construction Management) statybos darbų valdymo modelis įsivyravo vystant pasaulinius pramonės megaprojektus, nes jų iššūkiams suvaldyti reikėjo rasti sumanesnių būdų. Augant pastatų tvarumo poreikiui EPCM tapo parankus vystant daugumą pastatų, nes jų statyboms suvaldyti reikia vis įvairesnių kompetencijų.

Šį modelį, dažniausiai šiuolaikiškų gamyklų statybai, ypač aktyviai naudoja kompleksinio statybų konsultavimo bendrovės „Be Live“ ir specializuotos statybų valdymo bendrovės „Be Constructive“ tandemas, išaugęs iš UAB „Baltic Engineers“.

EPCM modeliu „Be Live“ valdė didžiausių plyno lauko investicijų Lietuvoje projektus – „Dovistos“ bei „Continental“ gamyklų statybą bei pastarosios plėtros įgyvendinimą. Naujoviškas Lietuvoje modelis pasiteisino neseniai baigtos kompiuterinių žaidimų įrangos „Virpil Controls“ gamyklos Alytuje projektavime ir statyboje. Šiuo metu Kauno LEZ kyla nauja EPCM gamykla „ESCO Lifesciences“.

Vieno langelio principas statybose

Bendrovės „Be Live“ vadovas sako, kad EPCM modelio esmė yra ta, jog klientui suteikiamos integruotos paslaugos.

„Iš pirmo žvilgsnio EPCM paslaugų integralumo kuriama pridėtinė vertė atrodo savaime suprantama, tačiau ji kol kas nei Lietuvoje, nei platesniame regione nėra lengvai pasiekiama. Taip yra, nes visas tam reikiamas kompetencijas po vienu stogu rasti nėra lengva, realų integralumą užtikrinančiai komandai kurti reikia laiko ir kryptingų pastangų“, – sako „Be Live“ vadovas.

Einant EPCM keliu paraleliai dirba kelių sričių profesionalai, tarp kurių kompetencijų yra sertifikuotas holistinis aplinkos vertinimas, skaitmeninis BIM projektavimas, statybų bei projektų valdymas, tarptautiniai tvarumo standartai BREEAM ar LEED ir taip toliau.

D. Kvedaras atkreipia dėmesį, kad įgyvendinant EPCM modelį kartu darbuojasi skirtingos, tačiau susidirbusios projektuotojų ir statybų valdytojų komandos, kurios nuo pirmų projektavimo žingsnių užtikrina visų statybos iššūkių sprendimą vieno langelio principu.

Pasak D. Kvedaro, greta projekto integralumo, kuris apima standartinį projektų valdymo trikampį – sąnaudos, kokybė, laikas, kartu sprendžiami projekto skaitmeniniai, tvarumo, eksploatacijos ateityje iššūkiai.

Kaip pasakoja būtent statybų valdyme besispecializuojančios bendrovės „Be Constructive“ plėtros vadovas Šarūnas Survila, EPCM modelis nuo pat pradžių tinkamai struktūrizuoja projekto kūrimo ir statybų valdymo procesą. Anot jo, taip užtikrinami projekto kokybiniai, laiko bei ekonominiai rezultatai, o drauge su jais – projekto skaitmeninimas bei viską apibendrinantis pastatomų objektų tvarumas.

Pasak Š. Survilos, tam, kad užsakovas susipažintų su statomu objektu, galėtų jame virtualiai apsilankyti dar projektavimo stadijoje, komandos sukuria būsimo pastato tikslų skaitmeninį dvynį – 3D vaizdą. Tai yra pirmosios EPCM dedamosios – Engineering – raktas.

be live
Gamyklos skaitmeninio projekto fragmentas. „Be Live“ vizual.

Skaitmeninis dvynys atsiperka realybėje

Jau projekto planavimo stadijoje komandos užkuria pastato skaitmeninio dvynio platformas, kurios paraleliai naudojamos ne tik projektavimo, statybos darbų fazėse, tačiau ir skaitmeniniam pastato dokumentacijos tvarkymui, jos perdavimui į eksploataciją. „Paslydus planuojant darbus toli į priekį, vėlesnėse projekto įgyvendinimo stadijose labai lengva pamesti aukščiausius gamtosauginius, socialinius ir ekonominius standartus“, – teigia „Be Constructive“ plėtros vadovas.

Skaitmeninis dvynys suteikia malonumą su 3D technologijomis pasivaikščioti po dar nepastatytą objektą, o jo praktinė nauda yra ta, kad leidžia įvertinti sprendinius ir visas smulkmenas, pavyzdžiui, ar patogiose vietose yra jungtukai, išvengti tokių nemalonumų, kaip durims atidaryti trukdanti nepatogi vamzdžio alkūnė. Statybų metu išmaniais įrenginiais galima lengvai patikrinti, ar realybė sutampa su projektu. Taip darbai realiose statybose gali būti atlikti ne tik greičiau, bet ir pigiau, kruopščiai prižiūrint jų kokybę.

Kartu Š. Survila pastebi, kad projektavimas paprastai sudaro iki 10 proc. viso statybos objekto kainos, tačiau projekto kokybė gali iš esmės sumažinti arba, priešingai – dėl netikslumų, pareguliavimų pūsti statybų kainą ir tempti terminus.

Pasak jo, projektuojant didelius pastatus naudojamas generalinio projektavimo modelis. „Be Live“ kaip generalinis projektuotojas daug dėmesio kreipia į praktiškus, tvarius sprendinius, prisiima atsakomybę už projektavimo vadybą ir integralumą, o architektams lengviau susitelkti į kūrybos procesus.

Antroji EPCM dedamoji – Procurement – arba rangovo parinkimas. „Su jo parinkimu mes gauname sutartį, grafiką, kokybę ir laiką. Su rangovu turime drauge judėti iki pat raktų atidavimo. Atstovaudami klientui, padedame parengti sutartis taip, kad ateityje nekiltų ginčų, vertiname kainos ir kokybės santykį, nes mažiausia kaina nėra visuomet geriausia, ką iliustruoja daugeliui žinomi stojusių statybų pavyzdžiai“, – pasakoja „Be Constructive“ plėtros vadovas.

Detalizuodamas trečią EPCM dedamąją – Construction – Š. Survila pastebi, kad bendrovės specialistai atstovauja užsakovui statybų aikštelėje, pavyzdžiui, prižiūri, kaip laikomasi grafiko ir biudžeto, operatyviai atstovauja užsakovui visais kylančiais klausimais.

„Dar prieš pradėdami statybas mes jau galvojame apie jų pabaigą ir pastato priežiūrą. Paraleliai pasitelkiame reikiamus atestuotus specialistus, rengiame būtinus dokumentus, kad vos tik baigę darbus objekte galėtume pasirūpinti jo atidavimu, o prie bet kurio įrenginio priėję darbuotojai rastų QR kodą, atveriantį aiškias aptarnavimo instrukcijas. Pamirškime techninio aptarnavimo segtuvus ir popierių krūvas. Visus atsakymus ir priminimus galima gauti išmaniajame telefone akimirksniu. Tai galioja nuo sudėtingiausio šilumos siurblio iki muilo dozatoriaus priežiūros, – pasakoja Š. Survila.

Anot statybų valdymo profesionalo, paskutinė dedamoji – Management – reiškia viso projekto suvaldymą taip, kad galutinis rezultatas džiugintų užsakovą.

Galimybių daugėja

Pirmasis EPCM projektas Lietuvoje buvo Marijampolės laisvosios ekonominės zonos išvystymas. Tuomet, 2018 metais, dar su „Baltic Engineers“ prekės ženklu veikusi bendrovė parengė šios LEZ 64 ha teritorijos vystymo planą, suprojektavo pirmuosius pastatų kompleksus, vėliau čia valdė Danijos kapitalo langų ir durų gamintojos „Dovista“ gamyklos statybas. Šiuo metu „Be Live“ ir „Be Constructive“ tandemas projektuoja arba valdo šešių gamyklų statybos projektus, iš kurių dviems taikomas EPCM modelis.

„Skaitmeninės statybos įrankiai ir technologijos sparčiai vystosi ir tobulėja. EPCM statybų valdymo modelis šiandien suteikia tokias galimybes, kurios dar prieš kelerius metus atrodė fantastika. Tų galimybių, o kartu ir tvarių, patogiai eksploatuojamų pastatų tik daugės, o mes sieksime išlaikyti lyderystę šioje srityje“, – reziumuoja Š. Survila.

 

 

Partnerio turinys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų