Nuo lapkričio 1 d. statybininkai taps atsakingi už subrangovų darbuotojų atlyginimus


Nuo 2021-11-01 įsigalios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtos Darbo kodekso pataisos, papiktinusios Lietuvos statybininkų asociaciją ir sukėlusios nemažai diskusijų statybos sektoriuje.

Kas keisis? Pataisomis numatoma, jog rangovas subsidiariai atsako už samdyto subrangovo darbo užmokesčio (įskaitant padidintą apmokėjimą už viršvalandinį darbą, darbą naktį, poilsio ir švenčių dienomis) išmokėjimą darbuotojams, kurie vykdo sutartį. Taigi, įsigaliojus pataisoms, darbuotojas, kuriam darbdavys neišmoka atlyginimo arba šią pareigą vykdo netinkamai, galės kreiptis į darbo ginčų komisiją, o atsakovais patraukti ne tik darbdavį, bet ir rangovą.

Kaip buvo? Iki šiol tokia rangovo subsidiari atsakomybė buvo numatyta tik tuo atveju, kai dirba komandiruotas darbuotojas, o subrangos paslaugas teikia užsienio paslaugų teikėjas. Po 2021-11-01 sudarytoms statybos rangos sutarčių nuostatoms atsakomybė bus taikoma visais atvejais bei visiems darbdaviams, kai atliekami statybos darbai, o darbuotojų darbdavys yra subrangovas savo rangovo atžvilgiu.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Siekiant suvaldyti galimas rizikas, rangovams reikėtų peržiūrėti turimas sutartis, atlikti jose papildymus / pakeitimus, įtvirtinti rangovams papildomas teises (pvz., kontroliuoti atlyginimo, kurį moka subrangovas savo darbuotojams, procesą) ir / ar pareigas subrangovams (pvz., periodiškai teikti rangovui duomenis apie atsiskaitymą su darbuotojais).

Koks tikslas? Nors statytojus atsakomybė už rangovus glumina, tačiau pagrindinė tokio pokyčio priežastis – siekis tinkamai perkelti Europos Sąjungos direktyvą (dėl darbuotojų komandiravimo paslaugų teikimo sistemoje vykdymo užtikrinimo) ir užtikrinti darbuotojų teisę į skaidrų ir teisingą apmokėjimą už darbą. Taip pat šiuo pokyčiu siekiama skatinti rangovus atidžiau rinktis subrangovus, įvesti papildomus atrankos kriterijus, įvertinti galimas rizikas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

„Vestum“: verslo ir peizažo dermė

Netoli Vakarinio sostinės aplinkkelio, prie Buivydiškių tvenkinio, harmoningai prigludo modernus verslo parkas „Vestum“. Jį patogu pasiekti iš bet kurios miesto…

Has photos

Pasaulį keičianti inžinerija

Jeigu daug kam inžinerija asocijuojasi su sausu mokslu – jie labai klysta. Nuo pat žmonių civilizacijos kūrybiškumo atsiradimo laikų, inžinierių…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų