Paskelbti mokyklos iš perdirbto plastiko architektūros konkurso nugalėtojai


Tarptautinius konkursus organizuojanti architektūros platforma „Archstorming“ paskelbė „Tulum“ konkurso rezultatus. Konkurso organizatoriai dalyviams iškėlė iššūkį suprojektuoti mokyklą, pastatytą iš perdirbto plastiko. Mokykla turi iškilti Meksikoje, Tulumoje. Pirmąsias vietas dalinasi architektai iš JAV, Malaizijos ir Argentinos

Konkurse dalyvavo 230 pasiūlymų iš daugiau nei 50 valstybių. Tokio pobūdžio konkursas, kurio pagrindinis reikalavimas projekte panaudoti perdirbtą plastiką kaip pagrindinę statybinę medžiagą, nėra populiari architektūros pasaulyje.

Konkurso dalyviai dizaino ir architektūros naujoves demonstravo, kurdami išradingus projektus. Alternatyvioms statybos technikoms buvo panaudota plastikiniai buteliai, vaisių dėžės ir plastikinių padėklų pakartotinis panaudojimas.

Konkurso organizatoriai spaudai sakė, kad pasiekėme tokį evoliucijos tašką, kada kuriame naujas statybines medžiagas, negalėdami tinkamai realizuoti jau turimų.

„Apie klimato kaitos problemas kalbame labai daug. Vienas būdų kovoti – plastiko vartojimo mažinimas. Tačiau žmonės dar neįvertina visų perdirbto plastiko panaudojimo galimybių. Todėl norime paskatinti perdirbtą plastiką pritaikyti architektūroje. Su šia medžiaga architektams nėra lengva dirbti. Nors permatomas plastikas gali būti panaudojamas kaip dailylentės, plastikiniai buteliai gali atstoti šviestuvus – ir tai tik keli perdirbto plastiko panaudojimo būdai”, – rašoma pranešime spaudai.

Konkurso dalyviai skirtingas galimybes suteikė plastikui, įskaitant konstrukcijas pagamintas iš perdirbto plastiko iki kelių interjero elementų. Pirmoji premija buvo įteikta Danieliui Garcia ir Williamui Smithui iš Harvardo universiteto, Jungtinių Amerikos Valstijų. Antroji vieta buvo paskirta David Nee Zhi Kang iš Sarawak, Malaizijos, o trečioji vieta atiteko komandai iš Argentinos, kurią sudaro Iván Elías Barczuk, Matías Raúl Falero, Agustín Flamig, Adrián Eduardo Mendez jungtinės pajėgos.

Pirmosios vietos nugalėtojai pasiūlė naudoti plastikinius padėklus fasadui ir palėpei. Per juos būtų filtruojama ir į patalpų vidų patektų dienos šviesa. Iš esmės, sukonstruotos dvi konstrukcijos su briaunomis, jungiančiomis du kiemus. Pirmasis kiemas – skirtas klasėms ir sporto salei, valgyklai, antrasis – bendruomenės reikmėms.

Struktūra apšviečiama ir naktį tampa bendruomenės švyturiu. Forma siekiama skatinti daugialypę architektūrą: buitinę, pramoninę, tradicinę ir šiuolaikinę.

Antrosios vietos nugalėtojų pasiūlyta „Tulum“ plastikinės mokyklos koncepcija orientuota į vaikus ir bendruomenės gerovę. Konstrukcijoje nebus naudojama perdirbto plastiko medžiaga. Vietoje to dėmesys sutelkiamas į paprastus sprendimus, naudojant įprastas plastiko atliekas, tokias kaip plastikiniai buteliukai ar indai. Viskas čia atranda savo vietą, viskam suteikiama nauja, nors dažnai nenuspėjama, paskirtis.  Konkurso komisiją projektas nustebino dėl ypač lengvos konstrukcijos, kurią sudaro atramos, laikančios iš plastikinių butelių suklijuotą stogą. Pasirinktos spalvos – geltonos, ryškios. Architektai sakosi norėję suprojektuoti kurti skatinančią atmosferą.

Trečiosios vietos nugalėtojai pasiūlė koncepciją, kuri sudaryta iš keturių svarbiausių veiksnių: pagrindinio dizaino modulio, erdvės naudojimo lankstumo bei socialinės ir kultūrinės bendruomenės integracijos. Architektai  Iván Elías Barczuk, Matías Raúl Falero, Agustín Flamig, Adrián Eduardo Mendez pasiūlė dviejų aukštų pastatą, kurį sudaro atskiros erdvės. Jas tarpusavyje sieja slankiojančios durys. Visas pastatas modeliuojamas lyg dėlionė aplink kieme esantį vienintelį jauną medelį.

Tenka pripažinti, kad perdirbto plastiko tema dizaino srityje nėra nauja. Jau kelis metus, baldų gamintojai parodose pristato kolekcijas, kuriose vis daugiau elementų gaminama iš perdirbto plastiko. Švedijos Stokholmo miesto planavimo ir administravimo įstaigoms šiuo metu projektuojamas biurų pastatas.

Architektų studija „Urban Design AB“ ir „SelgasCano“ suprojektavo dvigubą ETFE fasadą, kad susidarytų „Drivhus“, kuris danų kalba reiškia „šiltnamį“. ETFE – tai skaidri, plona, labai lengva bet itin tvirta plėvelė – ji sveria vos 1% stiklo svorio, bet turi beveik visas jo savybes. Plėvelės sujungiamos perimetru ir pripučiamos oro. Sistema sujungiama vamzdeliais iki centrinio oro kompresoriaus, kuris reguliuoja paviršiaus įtempimą priklausomai nuo sniego ir vėjo.

Konkurso organizatorių vizualizacijos


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Sveikai ir patogiai per visą Kuršių neriją

Lapkritį Neringos miesto savivaldybė pranešė tapusi pirmąja šalies savivaldybe – Europos dviratininkų federacijos tinklo „EuroVelo 10“ nare. Naują impulsą dviračių turizmo plėtrai…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų