Giedriaus Akelio nuotr.

Pastatas, kurio laukta 100 metų


Skelbiame paskutinį STRUCTUM metų projektą! Sostinės Antakalnio rajone, Vasaros gatvėje, kur nuo praėjusio šimtmečio trečiojo dešimtmečio veikia psichiatrijos ligoninė, iškilo įspūdingas, moderniausiomis technologijomis aprūpintas objektas – per visą Nepriklausomybės laikotarpį pirmasis Lietuvoje ne renovuotas, o visiškai naujas pastatas, skirtas būtent suaugusiųjų psichiatrijai. Jo kūrėjai puoselėjo ambicingą tikslą – šiuolaikiškais sprendiniais pakeisti pasenusį požiūrį į psichiatrijos ligonines.

Giedriaus Akelio nuotr.

„Daugiau tokių korpusų Lietuvoje šiuo metu nėra. Senuose, nors ir renovuotuose, pastatuose net ir labai stengiantis nepavyks įdiegti tiek naujausių technologijų kaip naujame“, pasakodamas apie baigiamą įrengti visai Lietuvai svarbų objektą, pabrėžia Martynas Marcinkevičius, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro (VMPSC) direktorius, ir pamini keletą iš daugybės sprendinių: moderni šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistema, išmanusis apšvietimas, oro drėgmės kontrolė, daugialypė terpė (multimedija), unikali slaugių pagalbos iškvietimo sistema.

Visi sprendimai – dėl pacientų ir personalo gerovės

Naujajame pastate bus sukoncentruota apie pusę VMPSC teikiamų paslaugų. Į jį perkeliami 60 lovų Ūmios psichiatrijos, 30 lovų Gerontopsichiatrijos, Priėmimo skyriai. Bus čia ir naujasis Psichosocialinės reabilitacijos skyrius, kurio darbuotojai iki šiol neturėjo savo atskiros erdvės, jų kambariukai buvo išbarstyti po įvairius korpusus.

Ūmios psichiatrijos ir Gerontopsichiatrijos skyriuose gydomi ypač jautrūs pacientai, tai, VMPSC direktoriaus M. Marcinkevičiaus teigimu, ir lėmė pastato unikalumą – jame itin daug įvairių technologinių sprendinių susiję su padidintu pacientų, personalo ir lankytojų saugumu. Ir pastato, ir interjero architektai, pasak M. Marcinkevičiaus, kūrė ne tiesiog gražų objektą – jie visus sprendinius taikė prie žmonių su įvairiomis specifinėmis negaliomis.

„Neįgaliuosius įprasta sieti tik su judėjimo negalia, tačiau negalių esama įvairių. Mes labai daug dėmesio skyrėme žmonėms su regos negalia ir tiesiog vyresniems žmonėms, kurių rega suprastėjusi ir dėl to jiems sunkiau orientuotis aplinkoje. Be to, daugelis Gerontopsichiatrijosskyriaus pacientų serga įvairių formų demencija. Nuo pat projekto pradžios, ypač patalpų įrengimo klausimais, aktyviai bendradarbiavome visa komanda – pastato ir interjero architektai, generalinis rangovas, mūsų personalas. Dėl maksimalaus patalpų pritaikymo neįgaliesiems plačiąja prasme intensyviai konsultavomės su Vilniaus savivaldybėje dirbančiais ekspertais“, – pagrindinį naujojo korpuso projektavimo ir įrengimo principą įvardija M. Marcinkevičius.

Sprendimus diktavo gamta ir pastato paskirtis  

Nors psichiatrijos ligoninė šioje Antakalnio teritorijoje yra beveik šimtmetį, apie jos renovaciją prabilta tik Nepriklausomybės laikais. 2006–2014 m. buvo atnaujinti visi penki kultūros paveldui nepriskirti korpusai. Naujo pastato architektūrinės koncepcijos idėją dar 2004 m. pasiūlė ir netgi vietą išrinko olandų architektai „de Jong Gortemaker Algra“. Olandų architektai įsivaizdavo du pastatus skirtingose vietose, tačiau vėliau, jau projektuojant, dėl tam tikrų priežasčių nuspręsta palikti vieną pastatą. Projektavimo užduotis, M. Marcinkevičiaus žodžiais, buvo suformuluota 2013 m., ir po metų buvo gautas statybos leidimas. Olandų idėją išrutuliojo ir naujojo pastato sprendinius suprojektavo UAB „Projektų rengimo centro“ (PRC) komanda su partneriais. Visi jie puoselėjo bendrą esminį kūrybinį tikslą – moderniais ir kokybiškais architektūriniais sprendimais paneigti nuostatą, kad psichiatrijos ligoninė yra niūri institucija.

„Ši stigma dingsta, jei pacientas atsiduria ligoninėje, kuri ne baugina, o, priešingai, primena namus. Stengėmės sukurti tokią aplinką, kuri padėtų žmogui išlaikyti orumą, kai jam itin sunku“, – trumpai apibūdina kūrybinio proceso esmę projekto architektūrinės dalies vadovė – PRC architektė Lina Šantaraitė.

Abiejų korpusų fasadai ir stogai dengti pagal individualų užsakymą pagamintomis bronzos spalvos rombo formos anoduoto aliuminio skardos plokštelėmis. Siekdami optiškai palengvinti pastatą, architektai abiejų korpusų priekinėse dalyse per visus aukštus ir stogus suprojektavo laiptines su vitrininių langų apvedimu. Įstiklintos laiptinės suteikia masyviam pastatui grakštumo ir itin įspūdingai atrodo, kai įjungiamas naktinis pastato apšvietimas.

Šiuos sprendinius, be kitų įmonių, įgyvendinti padėjo ir UAB „Dimoretos statyba“,sėkmingai atlikusi terasos, bituminio stogo ir hidroizoliacijos įrengimo darbus.

„Dėl netipinių projekto sprendinių ir dirbtinės perspektyvos, kurią suteikia pleišto forma, pastatas neužgožia gamtos, jis tarsi sumažėja paniręs tarp medžių“, – architektūriniu komandos laimėjimu džiaugiasi PRC architektas Justas Vaičius.

Mansardiniame pastato aukšte tarp daugelio administracinių patalpų išsiskiria gydytojų kabinetai su stoglangiais, besitęsiančiais per dalį fasado. Šis sprendimas suteikia kabinetams daug šviesos ir atveria nuostabius parko medžių viršūnių vaizdus.

Pacientai naujojo pastato palatose gyvens po du. Kiekvienai porai palatų suprojektuotas atskiras sanitarinis mazgas. Visame pastate įrengtos išmaniosios įeigos kontrolės, vėdinimo ir šildymo sistemos. Pirmajame pastato aukšte yra du atskiri vidiniai kiemai pacientams, kai kurių palatų išėjimai suformuoti tiesiai į kiemelį. Vienas iš kiemelių įrengtas fiziniams užsiėmimams – čia pacientai galės žaisti stalo tenisą, gatvės krepšinį.

OBJEKTAS: gydymo paskirties naujos statybos pastatas Vasaros g. 5, Vilnius

UŽSAKOVAS: VšĮ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras

GENERALINIS RANGOVAS IR STATYBOS DARBŲ VALDYTOJAS: UAB „Naresta

ARCHITEKTAI: projekto architektūrinės dalies vadovė Lina Šantaraitė, architektai Justas Vaičius ir Paulius Armonas, UAB „Projektų rengimo centras; architektas ir paveldosaugos  specialistas Ramūnas Buitkus, „Senamiesčio projektai

INTERJERO ARCHITEKTĖS: Agnė Petkūnienė, Agnė Ruokienė ir Anastasija Bogomolnikova, architektūros studijaLaumės

KADASTRINIAI MATAVIMAI: UAB „KM Centras“

STATYBOS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS VYKDYTOJAS: UAB „Ledasta

ARDENA, GEALAN, VELANSTA, PRC, Diled, LAIVORITA, Pamantų ranga, Laumės architects, Dimoretos statyba.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų