„Mūsų įmonė užsiima kilnojamojo ir nekilnojamojo kultūros paveldo objektų restauravimu, tad joje susitelkę dirba įvairių sričių restauratoriai ir susijusių profesijų specialistai. Restauravimas yra sudėtinga veiklos sritis, kur reikia ypatingų humanitarių ir fizinių bei techninių mokslų žinių, teorinių bei praktinių įgūdžių.
Galime pasidžiaugti, kad mūsų įmonės darbuotojai yra tikri savo sričių profesionalai“, – sako UAB „Senamiesčio restauratoriai“ statybos direktorius Andrius Milkius.
Nors įmonė palyginti jauna, savo nuveiktus darbus skaičiuoti pradėjusi nuo 2013 m. birželio, tačiau jos pagrindą sudaro didelę restauravimo darbų patirtį turintys aukštos kvalifikacijos darbuotojai: tapybos ir lipdybos restauratoriai, Kultūros paveldo departamento atestuoti stogdengiai, mūrininkai, tinkuotojai, dažytojai ir kt. Profesionali komanda (50 darbuotojų) jau per pirmąjį savo veiklos pusmetį sėkmingai įgyvendino kelis sudėtingus projektus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje (Norvegijoje, Osle), ir ši puiki pradžia leido įmonei 2014 m. padidinti pajėgumą ir apyvartą tris kartus.
Vienas pirmųjų objektų – Kauno senamiesčio širdyje
Vienas pirmųjų įmonės darbo objektų buvo klubo „Djan-Go“ įrengimas pačiame Kauno senamiesčio centre – Rotušės aikštėje, buvusio senojo pašto pirmajame aukšte. XXI a. klubas, kuriame gali linksmintis apie 120 žmonių, alsuoja senovės dvasia – išsaugoti jo autentiškumą ir buvo UAB „Senamiesčio restauratoriai“ užduotis.
Kauno senojo pašto pastatas įtrauktas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Istorinių šaltinių duomenimis, pašto stotis šiame pastate pradėjo veikti prieš tris šimtus metų ir užėmė didžiąją pastato dalį, vėliau namas atiteko pirkliams. Pastato kapitalinis remontas buvo atliktas prieš gerus keturis dešimtmečius, apie 1967–1971 metus. Tuomet pagal architektės Dalijos Zareckienės parengtą projektą buvo atkurti autentiški pastato korpuso planai, tūriai, fasadai, sukurtas savitas interjeras.
Siekiant senojo pašto patalpas pritaikyti naujai veiklai, buvo restauruotos senos lubų arkos, mediniai langai su vitražais, medinės durys, puoštos kalvių nukaldintais apkaustais, ir kitos prabėgusių šimtmečių architektūros bei interjero detalės, atlikusios ne tik puošybos, bet ir funkcinę paskirtį. Dedant naujas medines grindis, buvo papildomai įrengtas dar vienas apsauginis sluoksnis, kuris padėjo išsaugoti ir senąsias molio plytelių grindis.
Patyrę restauravimo specialistai sėkmingai susidorojo ne tik su šia užduotimi. Tais pačiais metais jie atliko ir pastato, esančio Pilies g. 12, Kaune, rekonstrukcijos, kuria siekiama pastatą pritaikyti komercinei veiklai, darbų pirmąjį etapą, o 2013-ųjų pabaigoje pradėjo vykdyti Kaišiadorių geležinkelio stoties sandėlio restauravimo darbus.
Užsienio užsakovai liko patenkinti
2013 m. rugsėjį įmonė pasirašė dvi sutartis su užsakovu iš Norvegijos: Oslo centre esančiame name reikėjo atlikti rekonstrukciją bei įrengti apartamentus mansardiniame aukšte ir viename iš senamiesčio gyvenamųjų pastatų atlikti medinės perdangos stiprinimo bei patalpų apdailos darbus.
Pagrindinis užsakovo reikalavimas – darbus atlikti kokybiškai ir, atliekant rekonstrukciją, nesudaryti nepatogumų namo gyventojams. Didžiausias darbų krūvis teko medžio meistrams – reikėjo keisti medines perdangos sijas. Perdangos stiprinimo darbai techniškai buvo labai sudėtingi, nes gyvenamosiose patalpose reikėjo išardyti dalį grindų ir pakeisti dalį laikančiųjų konstrukcijų. Situaciją gerokai sunkino ir tai, kad apatinio aukšto butų lubos su visa apdaila buvo konstruktyviai pritvirtintos prie perdangos, tad, atliekant darbus, dėl mažiausio netikslumo lubos galėjo įgriūti. Tačiau projektą pavyko įgyvendinti sėkmingai, darbus atlikti laiku ir saugiai. Užsakovas liko patenkintas.
Restauruoja Kauno arkikatedros bazilikos altorių
Pasak statybos direktoriaus A. Milkiaus, įmonei darbų netrūko ir šiemet: įmonės specialistai tęsė rekonstrukcijas Norvegijoje, pradėjo pastato Pilies g. 12 antrą rekonstrukcijos darbų etapą, laimėjo Kauno A. Martinaičio dailės mokyklos Šv. Gertrūdos g. 33 fasadų dažymo darbų konkursą, pavasarį užbaigė Kaišiadorių geležinkelio stoties sandėlio restauravimo darbus. Bet bene atsakingiausias darbų baras šiuo metu yra Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedroje bazilikoje, kur atliekami šoninio Sopulingosios Švč. Mergelės Marijos altoriaus skulptūrų, lipdybos ir architektūrinių paviršių restauravimo ir konservavimo darbai (užsakovas VĮ „Lietuvos paminklai“).
Kauno arkikatedros bazilikos architektūroje dominuoja gotikos ir renesanso stiliai, o per pusketvirto šimtmečio susiformavusiame interjere ryškiausias baroko sluoksnis su istorizmo (neogotikos, neobaroko) ir XX–XXI a. elementais.
Pirmojo dešiniojo pilioriaus Sopulingosios Švč. Mergelės Marijos altorius su tabernakuliu, dviem paveikslais, dviem skulptūromis ir reljefiniu skydu pastatytas 1773–1784 metais. Nuo to laiko altoriaus skulptūrinis dekoras, lipdyba, architektūriniai paviršiai buvo daug kartų perdažyti, paviršiuje – aliejinių dažų sluoksniai. Stiuko skulptūros, lipdiniai taip pat akivaizdžiai vėliau grubiai „tvarkyti“ cementu ir gipsu, paviršius daug kur aptrupėjęs, mechaniškai pažeistas.
Sopulingosios Švč. Mergelės Marijos altoriaus restauravimo darbai ypač sudėtingi, juos gali atlikti tik aukštos kvalifikacijos restauratoriai. Nuo skulptūrinio dekoro bei architektūrinių paviršių pašalinti vėlesnių dažymų sluoksnius iki autentiško ir atkurti netektis, nuo auksuotų ir sidabruotų paviršių pašalinti aliejinių dažų, bronzos, aliuminio dangas, išvalyti, užtaisyti altoriaus įtrūkimus ir atlikti dar nesuskaičiuojamą daugybę darbų kuo labiau išryškinant ir apsaugant autentiką – tokia čia restauratorių užduotis.
„Altorius mini jau ne vieną šimtmetį ir yra vienas svarbiausių katedroje, o jo Sopulingosios Dievo Motinos (Pietos) paveikslas kartu su Švč. Mergelės Marijos Maloningosios Motinos paveikslu to paties titulo altoriuje yra patys seniausi šios šventovės bažnytinio meno kūriniai“, – restauratorių atsakomybę pabrėžia A. Milkius.
Per kelis šimtmečius atliekant įvairius altorių remonto darbus ne kartą buvo keičiama altoriaus spalva ir iš dalies – stilistika, todėl darbų pradžioje ypatingas dėmesys skiriamas polichrominiams (spalviniams) bei cheminiams tyrimams. Tik atlikus visus reikiamus tyrimus ir remiantis jų išvadomis bei suderinus su atsakingomis institucijomis, sudaroma restauravimo darbų eigos metodika. Remiantis jau atliktų tyrimų išvadomis, surašomas restauravimo darbų atlikimo pobūdis ir eilės tvarka.
Šiuo metu altoriaus restauravimo darbai vyksta jau antrą mėnesį. Kol kas atliekami senų dažų atidengimo ir tyrimų darbai, dirba keturi restauratoriai. Be to, UAB „Senamiesčio restauratoriai“ medžio meistrai restauruoja presbiterijos medinę sienutę ir krėslus. Darbai pagal sutartį turi būti baigti 2016 metais.
A. Milkiaus teigimu, atliekant restauravimo darbus įdomiausia tai, kad labai dažnai atverčiami iki tol neatskleisti istorijos puslapiai, pavyzdžiui, randama tam tikro laikotarpio dekoro pėdsakų, ornamentinės ir siužetinės tapybos fragmentų (buvo rasta katedros centriniame altoriuje), prieš akis atsiveria autentiški praeities spalvinių sprendimų sluoksniai.