Kaip tai veikia? „Power Road®“ kelio koncepcija yra tokia: tai kelias, išsiskiriantis tokiomis pat saugumo ir patvarumo savybėmis, kaip ir tradicinis, tačiau turintis įmontuotą šilumos gamybos sistemą, kuri naudoja saulės energiją. Šiluminė energija saugoma ir vėliau panaudojama greta esančiai infrastruktūrai šildyti.
AB „Eurovia Lietuva“ kartu su partneriais tikisi pradėti tokio kelio industrializacijos ir diegimo procesą, kuris yra visiškai suderinamas su tradicinio kelio tiesimo darbais.
Nauda infrastruktūrai
Kelio „Power Road®“ idėja pritaikoma taip: viršutiniame kelio dangos sluoksnyje, po asfaltu, įmontuojamas šilumokaitis. Jis susideda ir vamzdelių, kuriuose cirkuliuoja skystis, pernešantis šilumos energiją. Šis kelias veikia ir kaip kolektorius, surenkantis saulės šilumos energiją vasarą, ir kaip šilumos šaltinis arba radiatorius, šildantis kelią ir tirpdantis ant jo susikaupusį ledą bei sniegą šaltuoju metų laiku.
„Power Road®“ kelias, veikdamas „vasaros režimu“, t. y., kaupdamas šilumą ir ją saugodamas, pasitarnauja aplinkai tuo, kad sukaupus energiją, ja gali būti apšildomi gyvenamieji namai, baseinai ar kiti pastatai. Veikdamas „žiemos režimu“, šildomas kelias naudoja sukauptą energiją pačiam keliui apšildyti bei pašalinti sniegui ir ledui, todėl tampa saugus ir tinkamas eksploatacijai. Taip pat sutaupoma daug lėšų, kurios būtų išleistos kelio priežiūrai. Atsižvelgiant į „Power Road®“ kelio naudojimą, jis gali būti susietas su: šilumos siurbliu ir požemine geotermine energija (horizontalios šilumos sistemos arba vertikalūs geoterminiai gręžiniai), taip pat su saulės šilumos siurbliu (kompleksinės saulės energijos siurblio sprendiniai).
„Power Road®“ sudarytas iš:
- šiluminio ekrano, kuris yra įmontuojamas iš karto po viršutiniu kelio dangos sluoksniu ir veikia kaip šilumokaitis. Jis naudoja sukauptą šilumą tam, kad šaltuoju metų laiku nutirpdytų nuo kelio dangos sniegą ir ledą;
- papildomo geoterminio šilumos surinkimo proceso: geoterminė šiluma gali būti surenkama pasitelkiant horizontalius vamzdelius, kurie yra maždaug vieno metro gylyje, arba naudojant vertikalius geoterminius gręžinius, galinčius kaupti energiją. Jie įrengiami tada, kai atliekami kelio tiesimo žemės darbai;
- šilumos siurblio, kuris po keliu esančią šilumą naudoja keliui šildyti. Jis aktyvinamas būtent šaltuoju metų laiku prasidėjus snygiui, siekiant išvengti žiemos priežiūros operacijų.
Naujovė, turinti didžiulį potencialą
Kelias – neatrastas energijos šaltinis. „Power Road®“ potencialas yra tiesiogiai proporcingas esančios kelių infrastruktūros dydžiui. Absoliuti dauguma kelių yra padengti juodos spalvos asfalto danga, kurios paviršiaus temperatūra, veikiant saulės spinduliams, gali pasiekti +60 °C, o 10 cm gylyje – +40 °C. Moksliniai tyrimai įrodė, kad ši saulės šiluminė energija gali būti surenkama ir panaudojama. Jų skaičiavimai teigia, jog šilumos surinkimo potencialas priklauso nuo vietovės, kurioje yra kelias, geografinės padėties ir metų laiko.
Prisideda prie atsinaujinančios energijos vystymo. Vienas pagrindinių kelio „Power Road®“ uždavinių – plėtoti geoterminės ir saulės šiluminės energijos pritaikymo galimybes. Taip kelias tampa atsinaujinančios energijos gamintoju ir naudotoju, tuo pačiu sumažindamas iškastinio kuro naudojimą ir žalingą emisiją. Kelias „Power Road®“ atitinka visas pasaulines energijos naudojimo direktyvas.
Kelias „Power Road®“ vasaros metu prisideda prie kovos su klimato kaita, mažindamas vadinamąsias miesto šilumos salas, aušindamas kelių ir gatvių dangas. Tai kartu sumažina oro kondicionavimo energijos poreikį.
Trumpojo ciklo energijos gamyba ir vartojimas. Kelias yra glaudžiai susijęs su aplink jį esančia infrastruktūra ir aplinkine teritorija. Kelias „Power Road®“ ne tik jungia žmones, padėdamas jiems keliauti. Jis taip pat sieja gyventojus su netoliese esančiu trumpojo ciklo atsinaujinančios energijos šaltiniu.
Kaupia energiją, kad vėliau ją panaudotų. Šilumos sistema ir jos šilumokaitis yra „dvipusis“. Vasarą kelias „Power Road®“ surenka saulės spindulių šiluminę energiją ir perkelia ją į geoterminį įrenginį, kuriame ji saugoma, kad galėtų būti naudojama vėliau, žiemą, šildymo poreikiams.
Saulės šiluminės energijos surinkimo sukeltas efektas vėsina viršutinį asfalto sluoksnį šiltuoju metų laiku, taip apsaugodamas kelio dangą nuo greito susidėvėjimo dėl susidariusių provėžų. Dar viena viršutinio asfalto sluoksnio aušinimo pasekmė – sumažintas susidariusių miesto šilumos salų poveikis (angl. Urban Heat Island).
Šildomo kelio taikymo galimybės
Ekologinė kaimynystė. Ekologinėje kaimynystėje (gyvenamieji rajonai, verslo centrai, laisvalaikio centrai) veikiantys pastatai naudoja šilto vandens ciklą šildymui, karštam vandeniui. Įvairūs energijos šaltiniai, įskaitant ir „Power Road®“ kelią, sutelkiami tam, kad aprūpintų šilto vandens ciklą.
Baseinas. Savivaldybės nori pakeisti viešojo baseino šildymą ir šildymui naudoti atsinaujinančios energijos išteklius. Išeitis, kurią siūlo „Eurovia“: įdiegti „Power Road®“ kelio sistemą, kuri susideda iš šilumos sistemos, integruotos į dangą ir prijungtos prie šilumos siurblio, įrengto šalia esamos mašinų stovėjimo aikštelės. 120 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje įrengta „Power Road®“ kelio sistema, gali tiekti apie 35 % energijos, reikalingos 25 m ilgio baseinui apšildyti.
Teritorijų planavimas. Jeigu „Power Road®“ kelio sistema integruojama atliekant teritorijų planavimą, 1 000 m2 ploto „Power Road®“ kelias gali surinkti tiek šilumos energijos, kiek jos užtektų apšildyti dvidešimčiai 120 m2 namų ir aprūpinti tuos namus karštu vandeniu.
Oro uostas. Jeigu oro uosto pakilimo ir nusileidimo takuose būtų sumontuota „Power Road®“ kelio sistema, ji užtikrintų sniego ir ledo pašalinimą, tad pakilimo ir nusileidimo takas visada būtų tinkamas eksploatacijai. Tuo pačiu tai padėtų sutaupyti lėšų, skiriamų oro uosto takų priežiūrai, ypač šaltuoju metų laiku.
„Power Road®“ kelio plėtojimas ir suderinamumas su tradiciniu keliu
Šiuo metu atliekamais tyrimais siekiama užbaigti „Power Road®“ kelio industrializavimą ir diegimą, kas užtikrintų jo suderinamumą naudojant tradicinius kelių darbus ir mechanizmus. Vamzdeliai, naudojami šilumokaičiuose, taip pat pagaminti iš 100 % perdirbamų medžiagų. Kelias, po kuriuo bus įrengta „Power Road®“ kelio sistema, turės tokias pat savybes, kaip ir tradicinis kelias – jo patvarumas bus toks pat, nepaisant to, kiek juo važiuos automobilių ar sunkvežimių. Tikima, kad šis naujas ir daug potencialo turintis atsinaujinančios energijos išteklių naudojimo būdas sudomins šilumos tiekimo projektavimo kompanijas bei investuotojus į nekilnojąmą turtą.