PROJEKTO „IŠMANUSIS MIESTAS” MOKYMAI: aplinkos įkveiklinimas miesto kontekste


Sėkmingai startavusio STRUCTUM projekto „Išmanusis miestas“ mokymų ciklo paskutiniame etape specialistai, prisidedantys prie miestų kūrimo, išgirdo apie aplinkos įveiklinimą miesto kontekste.

Šiuolaikiško grindinio principai

UAB „Betono mozaika“ produktų vadovas Ignas Laugalys pristatė vokiečių įmonės ROMEX produkcijos naujoves. Jis pabrėžė, kad šiuolaikiško grindinio paruošimui ir įrengimui svarbus pagrindo laidumas.

Naujus grindinio principus – naujus produktus – Lietuvoje įmonė pradėjo naudoti nuo 2018 metų. Anot I. Laugalio, vienas pagrindinių produktų iki šiol išlieka ROMEX „Fugensand“, kitaip – rišamasis smėlis, kuris dažniausiai naudojamas privačiose erdvėse. Šis produktas yra lengvai naudojamas ir užtikrina apsaugą nuo augmenijos.

Mokymų pranešėjas įvardino ne vieną įmonės įvykdytą projektą, kuris gali būti pavyzdžiu, kaip turėtų būti įrengiamas šiuolaikiškas grindinys. O geriausias pavyzdys – Kauno Laisvės alėja ir jos sankryžos, kur juda ne tik lengvasis transportas, bet ir sunkiasvorė technika.

I. Laugalys detaliai pristatė ROMEX asortimento naujienas privačioms erdvėms – „Rompox – Easy Ecofine“, viešosioms erdvėms – „W1000“, „D7000“.

Betono armavimo sprendiniai

UAB „PP Baltic“ direktorius Andrius Karpauskas kalbėjo apie inovatyvius ir aplinkai draugiškesnius betono armavimo sprendinius.

„Betonas, kaip statybinė medžiaga, naudojama jau labai seniai, tačiau jo gamybos metu į aplinką išmetamas labai didelis kiekis šiltnamio efektą sukeliančių dujų – CO2. Tai sudaro apie 7% viso į aplinką išmetamo CO2 kiekio. Tačiau daugeliu atvejų betono negalime pakeisti ir jis išlieka kaip pagrindinė statybinė medžiaga“, – pabrėžė A. Karpauskas.

Įvairioms konstrukcijoms naudojamas betonas turi būti armuojamas. O pagrindinė armavimo medžiaga yra plieno armatūra. Tačiau ją gaminant į aplinką taip pat išmetama nemažas kiekis CO2.

Dažnai armatūros tinklas keičiamas plieninėmis fibromis, tačiau, pasak A. Karpausko, tai taip pat nėra aplinkai draugiška alternatyva. Mokymų pranešėjo siūlymu, tinkamiausias betono armavimo būdas galėtų būti polipropileno fibros. Lietuvoje ši medžiaga naudojama įvairių grindų, lauko aikštelių, pamatų ir gelžbetonio gaminių armavimui.

Viešųjų erdvių projektavimas

UAB „Traida“ vadybininkas Kipras Atmanavičius papasakojo apie dažniausias daromas klaidas projektuojant įrangą viešosioms erdvėms.

„Tenka susidurti su skirtingais projektais ir pastebime, kad tam tikros projektavimo klaidos vis kartojasi“, – akcentavo mokymų pranešėjas.

Pirmiausia jis išskyrė klaidas, kurios daromos projektuojant vaikų žaidimų aikštelių įrangą. Būtent šių erdvių įrengimui, anot K. Atmanavičiaus, taikoma daugiausiai reikalavimų. Dažniausios klaidos – neteisingas saugumo zonų išdėstymas, pasirenkamas netinkamas dangos storis, pateikiami neišsamūs įrenginių aprašymai, nenurodyti įrenginių medžiagiškumai.

K. Atmanavičiaus tikinimu, vaikų žaidimų aikštelės gali būti segmentuojamos į ekonominę, vidutinę ir premium klases.

UAB „Traida“ atstovas atkreipė dėmesį ir į mažosios architektūros projektavimo klaidas. Viena jų – tai netinkamos medienos rūšies pasirinkimas. Anot jo, alternatyvios medžiagos medienai galėtų būti perdirbtas plastikas ar kompozitas.

Lazerinis skenavimas ir jo privalumai

UAB „Geopartneris“ direktorius Robertas Krauleidis kalbėjo apie 3D lazerinio skenavimo pritaikymą topografijoje ir projektavime. Įmonė lazerinį skenavimą atlieka bepiločiais orlaiviais, lazerine sistema – LIDAR. Tai yra nuotolinio stebėjimo technologija, naudojanti lazerio impulsą matavimams rinkti.

Paviršius nuskenuojamas iš orlaivio platformos didelės spartos lazerio spindulio siunčiamais impulsais. Ši lazerio spinduliuotė atsispindi nuo paviršiaus ar augmenijos dangos, o atstumas tarp siųstuvo ir atsispindėjusios dangos nustatomas pagal lazerio signalo skrydžio laiką. Ši technologija kartu su GPS/IMU sistemų kombinacija bei lazerio spindulio kampo fiksavimu leidžia sukurti aukštos kokybės skaitmeninius 3D modelius.

R. Krauleidis parodė Nidoje esančio Urbo kalno modelį, kuris buvo atliktas prieš takų įrengimo projektą. Jis buvo reikalingas norint įvertinti medžių padėtį, jog takai nebūtų suprojektuoti per augaliją. Tai, anot mokymų pranešėjo, ypač dažnai pasitaiko rengiant projektus.

Mokymų metu taip pat buvo pristatytas senosios Nidos gyvenvietės modelis, kuris buvo atliktas archeologų prašymu. Tikslus reljefo atvaizdavimas buvo reikalingas, norint ieškoti įvairių artefaktų. Taip pat buvo pademonstruotas Vilniuje esančio Trijų kryžių modelis, pasitarnausiantis takų projektavimui.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų