Radviliškiui parengtas kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektas 


Viena iš „Išmanusis miestas 8“  teritorijų – Radviliškio Eibariškių parkas laukia pokyčių. Jam projekto dalyvis, Klaipėdos universiteto studentas, Rytis Koveckis parengė kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektą, nes yra įsitikinęs, kad parko teritorija nėra pilnai pritaikyta miesto švenčių renginiams, trūksta sporto, aktyvaus poilsio reikmėms pritaikytos infrastruktūros. 

 

Sklypas, kuriame rengiamas kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektas, yra Radviliškio mieste, Eibariškių parke. Prieš pateikiant konkrečius koncepcijos pasiūlymus bei sprendinius buvo atlikta esamos parko būklės analizė.

Eibariškių miesto parką R. Koveckis siūlo paversti traukos centru, kuriame būtų sukurta visavertė sporto, poilsio ir laisvalaikio, edukacinių veiklų, vaikų užimtumo infrastruktūra. Parko teritorijoje projektuojamos vietos vasaros tipo paviljonų statiniams iš lengvų konstrukcijų: metalo (ar aliuminio), stiklo. Apdailai pasirinktos natūralios medžiagos – medinės (klijuoto medžio) konstrukcijos.

 

Išmanusis miestas Radviliškis urbanistinis sklypo planas

 

„Parke esančio vandens telkinio pakrantėse esančios maudyklos infrastruktūra (persirengimo kabinos, lauko suolai ir kt.) yra moraliai pasenusi ir keistina. Reikalinga atrasti naujas išraiškos formas paplūdimio zonai pagyvinti ir pagerinti poilsio sąlygas. Nėra sportui ir vaikų žaidimui pritaikytų aikštynų. Viena iš problemų, kad nėra tinkamo privažiavimo prie parko, trūksta automobilių stovėjimo vietų viešų renginių metu. Neišspręstos keliaujančių kemperiais stovėjimo aikštelių vietos”, – teigia R. Koveckis.

Klaipėdos universiteto studento projektas skirtas pasiūlyti priemones Eibariškių vandens tvenkinio paplūdimio pakrantei sutvarkyti, pasiūlyti rekreacinės infrastruktūros elementų architektūrą, tipus ir išdėstymą bei atrasti naujas išraiškos formas paplūdimio rekreacinei zonai pagyvinti ir sukurti sąlygas visaverčiam poilsiui.

„Nuo Povyliaus gatvės link Eibariškių parko sklypo (lygiagrečiai Šiaulių gatvei) reikia numatyti susisiekimo jungtį (privažiavimą) su šalia įrengtomis automobilių stovėjimo vietomis. Išnagrinėti šioje atkarpoje esančius inžinierinis tinklus, išspręsti apželdinimą. Numatyti vietą kemperių stovėjimo aikštelei su reikiama infrastruktūra įrengti.

Projekte siūloma: nauji 2 m pločio kieto pagrindo pėsčiųjų takai, nauja automobilių parkavimo aikštelė su privažiavimu (600 m²). Numatomas tako apšvietimas parko šviestuvais, bei vaizdo stebėjimas kameromis, taip pat 800 kv.m. riedlenčių  aikštelė. Projektuojami 2 vnt. biotualetų, poilsio zona, formuojant daugiamečių augalų lysves, numatoma geriamojo vandens stotelė, naujos edukacinės vaikų žaidimų, nauji suoliukai.

 

Radviliškis-aktyvus-laisvalaikis

 

Išanalizavęs esamą situaciją, R. Koveckis įsitikinęs, kad Eibariškių parką tikslinga suskirstyti į 3 zonas – reprezentacinę (parko zona su intensyvia priežiūra ir tvarkymu), buferinę (sąlyginai parko zona su pasyvesne priežiūra ir tvarkymu) ir rezervinę (kuri būtų artima natūraliai gamtai).

„Orientuojantis į visuomenės ekologinės savimonės ugdymą, turi būti išanalizuojamos parko teritorijos panaudojimo švietimo reikmėms, gamtosauginio švietimo, kultūros paveldo propagavimo darbų perspektyvos, o taip pat šių veiklų poveikis teritorijai.

Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytus kriterijus , tyrimų duomenis, projekte siūloma darbus atlikti be dekoratyvių, egzotiškesnių medžių ir krūmų, parke tikslinga pasodinti ir Lietuvoje nuo seno auginamų keleto rūšių liepų, kad jų žiedai ir skleidžiamas aromatas parko lankytojus džiugintų ne 2 savaites, o apie 1,5-2 mėnesius.

Parko teritorijoje, dėl jos reljefo ypatybių ir ploto yra unikali galimybė įrengti net keletą labirintų, kurie sudomintų ne tik radviliškiečius, bet ir miesto svečius”, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Pasak R. Koveckio, tinkamai sutvarkyta parko teritorija dėl savo lokacijos būtų puiki atsvara miesto pramoniniams objektams ir jų skleidžiamai taršai. Radviliškio gyventojai miesto centre turėtų ,,žaliąją salą“, kuri ne tik valytų miesto orą, stabdytų vėjus, bet ir leistų žmonėms turiningai praleisti laisvalaikį, gerintų jų nuotaiką ir darbingumą, leistų labiau panaudoti rekreacijai iki šiol gana neintensyviai naudojamą teritoriją.

 

 

„Išmanusis miestas“ – tai analogų Lietuvoje neturintis projektas, kuris apjungia savivaldybes bei architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektus profesionalus ir studentus, kurie projekto metu drauge siekia atkurti mažuosius šalies miestus ir padidinti jų konkurencingumą Lietuvos miestų kontekste.

Autorius: Rytis Koveckis (Klaipėdos universitetas)

Daugiau apie projektą rasite čia.

 

Jau prasidėjo 9-asis „Išmanusis miestas“ projektas, kuriame dalyvauja Anykščių, Jurbarko, Molėtų, Tauragės, Druskininkų, Mažeikių, Lazdijų, Šalčininkų, Vilniaus rajonų savivaldybės. Registruotis.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų