Šakių miesto aikštė (nuotr. Šakių TVIC archyvas)

Šakių miesto urbanistinė vizija: siekiama tvarumo ir geresnės gyvenimo kokybės


Šakiai – miestas, esantis Pietvakarių Lietuvoje, Marijampolės apskrityje, žinomas ir kaip Zanavykijos sostinė. Tai ne tik miestas, bet ir urbanistinis paminklas su unikaliu keturkampio aikštės išdėstymo planu viduryje. Kaip pasakoja Šakių meras Raimondas Januševičius, pats miestas pripažintas urbanistiniu paminklu dėl savo radialinio išdėstymo plano su keturkampe aikšte viduryje.

Viduryje miesto telkšo Šakių tvenkinys, kurio rytiniame ir šiauriniame krantuose galima mėgautis parku. Nepaprastai svarbu paminėti, kad 2020 metais Šakiai buvo įtraukti į Pasaulinės oro kokybės ataskaitos sąrašą, kuriame pateikti 10 švariausiu oru pasižymintys miestai pasaulyje. „Šis pripažinimas skatina Šakių miestą tobulinti gamtinio ir ekologinio kompensavimo teritorijų tinklą, kuris ne tik užtikrintų aplinkos sveikumą, bet ir tinkamą gyvenimo sąlygų palaikymą. Be to, miestas siekia sukurti vietinį susisiekimo tinklą, kuris būtų suderintas su draugiškomis aplinkai transporto priemonėmis ir infrastruktūra“, – teigia meras.

Pastaraisiais metais, nors ryškių projektų mieste nebuvo, pastebimi nežymūs pokyčiai. Siesarties upės pakrantė atnaujinama kartu įrengiant sporto aikšteles su reikalingu inventoriumi – tai suteikė dinamiškumo ir spalvingumo miesto apylinkėms. Lingio parke įrengtas riedutininkų kalnelis, o ežero pakrantėje sutvarkyta mažoji architektūra. Šie projektai – tik vienas iš pavyzdžių, kaip Šakiai keičiasi, atsinaujina ir tampa patrauklesni žmonėms.

Januševičius atkreipia dėmesį, kad šiuo metu nevykdomi projektai, kurie galėtų vizualiai pakeisti Šakių rajono urbanistinį veidą arba padidintų turizmo plėtros potencialą. Tad labai svarbu atlikti išsamias galimybių studijas ir tyrimus, siekiant gauti profesionalias įžvalgas, kad ateityje būtų įgyvendinami tokie projektai, kurie pridėtų vertės visam Šakių rajonui.

„Per artimiausius metus numatoma Šakių autobusų stoties rekonstrukcija su orientacija į platesnius visuomenės poreikius. Taip pat bus optimizuoti ir pritaikyti dviračių takai, kad jie patenkintų gyventojų bei miesto svečių poreikius. Taip pat bus atnaujintas Šakių „Varpo“ mokyklos stadionas, kad atitiktų respublikinių varžybų standartus. Šis stadionas bus pritaikytas futbolo ir lengvosios atletikos sportui, atsižvelgiant į miestelėnų poreikius. Be to, vieni iš didžiausių numatomų projektų yra pramoginio-krovininio-keleivinio uosto įrengimas Gelgaudiškyje ir LEZ zonos sutvarkymas. Šie projektai atspindi mūsų siekį stiprinti regiono infrastruktūrą ir sukurti patrauklesnę aplinką savo gyventojams ir lankytojams“, – pasakoja meras.

Beveik visi planuojami projektai atspindi tvarumo kontekstą, kuris šiuo laikotarpiu tampa vis aktualesnis. Mieste įrengiami dviračių takai ne tik mažina aplinkos taršą, skatina aktyvų žmonių judėjimą, bet ir sveiką gyvenseną. Taip pat jau yra parengtas viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų planas iki 2030 metų. Be to, Šakių miesto ateities planuose numatyta nustatyti mažos taršos zonas miestuose planą.

Dalyvavimas projekte „Išmanusis miestas 10“ atskleidžia Šakių norą tapti patraukliu gyvenimo, darbo ir poilsio centru. „Mes siekiame išryškinti mūsų miesto išskirtinumą ir stiprinti turizmo potencialą Zanavykijoje. Norime, kad Šakiai nebūtų tik tarpinė stotelė keliaujant iš Zyplių dvaro į Gelgaudiškio dvarą. Tad mums labai svarbios jaunų žmonių ir profesionalų įžvalgos dėl dabartinės miesto situacijos ir iššūkių. Tik taip galėsime judėti tikslia kryptimi ir turėti potencialą vystyti miesto infrastruktūrą toliau, atsižvelgiant į mūsų gyventojų poreikius ir lūkesčius“, – pabrėžia R. Januševičius.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų