Sostinės Šnipiškių rajone iškilo naujas verslo centras „Sand Offices“. Pastatytas iš rusvai auksinių klinkerio plytų, jis jau dabar pripildo šviesos visą atgimstantį kvartalą. Projekto plėtotojo teigimu, čia įsikursiantieji netruks įvertinti teikiamus pranašumus, pirmiausia patogų susisiekimą, komfortišką mikroklimatą užtikrinančias technologijas ir nuostabios gamtos kaimynystę.
„Sand Offices“ vieta strategiška. Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankirta patogi būsimiems nuomininkams. Jiems bus lengva atvykti į biurą visomis transporto priemonėmis – automobiliais, dviračiais, elektriniais paspirtukais ar viešuoju transportu“, – pradeda vardyti naujojo verslo centro pranašumus Mindaugas Liaudanskas, „Sand Offices“ projektą plėtojančios profesionalų komandos „Capitalica Asset Management“ vadovas.
Šnipiškių rajonas, M. Liaudansko teigimu, pasirinktas ir dėl jį supančios gamtos. Pro visą pastatą puošiančius itin didelius, net 9 kv. m ploto, langus darbuotojai visada galės grožėtis šiltuoju sezonu žaliuojančiu, o vėliau įvairiausiomis spalvomis nusidažančiu Šeškinės ozu. Panorę pasivaikščioti, vos per kelias minutes pėstute pasieks Japonišką sodą, Neries senvagės slėnį, Šeškinės šlaitų geomorfologinį draustinį.
Būsimieji naujojo verslo centro darbuotojai nešvaistys laiko ir norėdami apsipirkti: artimiausias prekybos centras „Rimi“ – tik 5 minutės kelio pėsčiomis, o prekybos centruose „Ozas“ ar „Akropolis“ automobiliu galima atsidurti per 10 minučių.
Vietos privalumus įvertins ir sporto mėgėjai – artimiausius sporto klubus pėstute galima pasiekti per 10–15 minučių.
M. Liaudanskas atkreipia dėmesį ir į naujojo verslo centro vietos istoriją. Prieš maždaug 500 metų Šnipiškės buvo Vilniaus priemiestis, garsėjęs pirmąja LDK stiklo manufaktūra ir molio kasyklomis. Iš čionykščio molio pagamintos plytos panaudotos statant ne vieną senąjį mūrinį Vilniaus pastatą. Molio ir kalkakmenio kasyklose darbininkai dažnai rasdavo ir mamutų kaulų. Būtent ši įdomi Šnipiškių istorija ir įkvėpė naujojo verslo centro pavadinimą – „Sand Offices“.
„Beje, naujojo verslo centro pastato statyboms panaudoti dalis jau artimesniais mums laikais šioje teritorijoje stovėjusio administracinio pastato su gamybinėmis ir sandėliavimo patalpomis pamatų“, – priduria M. Liaudanskas.
„Sand Offices“ – ne pirmas SBA grupės investicijų valdymo bendrovės „Capitalica AssetManagement“ komercinio nekilnojamojo turto (NT) projektas. Baltijos šalių rinkose puikiai žinomi jos įgyvendinti projektai: verslo centrai „Kauno DOKAS“, „Žalgirio 135“, „Savanorių 18“, verslo kompleksas „Verde A ir B“, prekybos centras „Luizė“, prekybiniai sandėliai „Dreilini“, „Depot36“, „Marupe“, logistikos centras S911 ir lengvosios pramonės kompleksas „Ladu32“.
Modernumo, komforto ir tvarumo dermė
Verslo centras „Sand Offices“ jau nuo pat pirmojo brėžinio buvo projektuojamas laikantis „BREEAM Excellent“ standartų. Šis tarptautinis pastatų poveikio aplinkai ir žmogui vertinimo standartas bei sertifikavimo sistema užtikrina, kad projektas atitinka visuotinai pripažintus žaliajam pastatui keliamus tarptautinius reikalavimus.
Vienas ryškiausių ir iš karto pastebimų „Sand Offices“ verslo centro išskirtinumų – klinkerio plytų fasadas. Šis pasirinkimas – tvarus ir ilgaamžis: klinkeris fasado elementų gamybos metu įbetonuojamas, todėl pastatas išliks gražus tikrai ne vieną dešimtmetį.
„Sand Offices“ yra net 273 didžiuliai langai, todėl čia niekada netrūks natūralios šviesos, būtinos gerai darbuotojų nuotaikai ir produktyvumui palaikyti. Komfortiškas mikroklimatas bus užtikrinamas pasitelkiant šalčio sijas. Įėjus į pastatą nuomininkus ir svečius pasitiks didžiulis LED ekranas, kuriame bus transliuojami gamtos vaizdai ir garsai. Čia ir šalia pastato esančiame sodelyje darbuotojai galės atsikvėpti nuo darbų. Pirmajame aukšte jų lauks ir išskirtinis restoranas „Laurus“.
Visas verslo centro plotas – 10 100 kv. m, kiekvienas nuomininkas savo aukštą galės įsirengti pagal individualius poreikius darbuotojų komfortui užtikrinti. Pastate įrengta 140 stovėjimo vietų automobiliams, 30 vietų su įkrovimo stotelėmis – elektromobiliams. Dviračiams ir paspirtukams yra 80 vietų saugykla.
„Sand Offices“ darbus pradėjome šių metų sausį, o baigti planuojame šių metų gruodį arba 2025-ųjų sausį, tad iššūkiai tokie, kokių ir tikėtasi: laiku tiekti medžiagas, tinkamai suplanuoti visų subrangovų darbus ir greitai projektą įgyvendinti. Tačiau kai dirba profesionalai, net patys didžiausi iššūkiai yra lengvai įveikiami. Todėl naujasis verslo centras būsimiems nuomininkams duris atvers laiku, kaip ir žadėta“, – sako „Capitalica AssetManagement“ vadovas.
M. Liaudansko duomenimis, 2024 m. pabaigoje ar 2025 m. pradžioje duris atversiantis „SandOffices“ tuo metu Vilniuje bus vienintelis naujas A+ energinės klasės verslo centras. Neabejojama, kad šis 30 mln. eurų vertės projektas dar labiau pagyvins atgimstantį Šnipiškių rajoną ir praplės dabartinio centrinio sostinės verslo rajono ribas.
Iššūkis – statytojo vizija ir ambicijos
„Verslo centre „Sand Offices“ nejuntama tipinio biuro nuotaika. Eksterjere ir interjere vyraujančios keraminės plytos suteikia žemišką mastelį ir sukuria pastato vidaus bei išorės jungtį. Ryšį su gamta akcentuoja pastato terasos iš Linkmenų ir Žalgirio gatvių pusės. Apželdintos jos galėtų tapti puikia poilsio vieta biuro darbuotojams“, – sako verslo centrą projektavusios studijos AKETURI ARCHITEKTAI direktorius Lukas Rekevičius.
Pastato eksterjero idėją architektų komandai pasufleravo rajono, kuriame jį buvo numatyta statyti, istorinė praeitis – kadaise čia buvusios pagrindinės Vilniaus molio radimvietės.
„Pastato eksterjerinis sprendimas gimė iš minėtojo istorinio motyvo, molio, kaip medžiagos, ilgaamžiškumo. Norėjome, kad „Sand Offices“, stovintis aktyvaus urbanistinio virsmo kvartale, atrodytų tvirtas ir aiškus“, – rajono sankryžą ženklinančio verslo centro idėją aiškina architektas Kazimieras Kasteckas.
Nors pastato pavadinimas gimė iš pirminės architektūrinės idėjos (angl. sand – „smėlis“), architektai nesiekė visko objekte susieiti su smėlio tema. Verslo centre naudotas betonas, natūraliai surūdijęs plienas „Cor-Ten®“, cinkuotas metalas. Stengtasi, kad pastatą ženklintų viena pagrindinė rusvai auksinė spalva (jos leitmotyvas tęsiasi per langų rėmus, palanges, ažūrines lubas), o kitos spalvos derėtų prie pagrindinės.
K. Kastecko teigimu, iššūkis architektams buvo statytojo vizija ir ambicijos. „Nuo pat projekto rengimo pradžios statytojas puoselėja aiškų tikslą ir visiems reikia spėti jį įgyvendinti. Praėjusių metų gruodį vyko sklypo valymas, o šių metų gruodį ar kitų metų sausį pastatas jau turi būti baigtas. Statybų darbus paspartino pastato konstrukcinė schema – surenkamieji trisluoksniai elementai.“
Architektai džiaugiasi, kad verslo centro erdvės – ir biurų patalpos, ir požeminė automobilių saugykla – nesuvaržytos konstrukcinių ir inžinerinių sprendinių. „Švari erdvė – vienas iš didesnių laimėjimų. Per visą pastatą yra tik dvi kolonos, visa kita – laiptinės, liftai ir visiškai atviras planas. Taip dideli langai per visą pastato perimetrą įgyja prasmę – kuria nesibaigiančios erdvės efektą“, – sako K. Kasteckas ir priduria, kad visų aukštų erdvės labai lanksčiai suplanuotos, dėl apgalvoto langų žingsnio galima lengvai įrengti kabinetus arba atviro plano biurus.
„Kolegos parengė aiškią ir švarią funkcinę schemą, prie kurios palyginti lengva prisitaikyti kuriant verslo centro interjerą, – priduria architektė Ieva Marcinonytė. – Vos įėjus į pastatą, pirmojo aukšto hole, prieš liftų sieną atkartojamas fasado motyvas. Žiūrint iš gatvės į pastato vidų abi erdvės tarsi susilieja. Holo grindims išrinktos didelio formato teraco plytelės. Išorės ir vidaus apdailai stengėmės palikti natūralias, neimituotas medžiagas. Norėjome išlaikyti lakoniškumą. Sprendiniai ne itin madingi, o gražiai senstantys. Neatmetama galimybė, kad holo akcentas, didžiulis LED ekranas, gyvai transliuos lietuviškos gamtos vaizdus.“
Šiuo metu verslo centre dalis nuomininkų jau pradeda įrengti patalpas, kai kuriuos iš jų konsultuoja studija AKETURI ARCHITEKTAI. Aplink pastatą klojamos dangos, sodinami augalai.
Užtikrinta inžinerinių sistemų tarpusavio sąveika
Esminius inžinerinius darbus „Sand Offices“ atliko įmonė „Elteros projektai“, daugiau kaip 14 metų sėkmingai plėtojanti veiklą technologinių procesų ir pastatų inžinerinių sistemų automatizavimo srityje.
Naujajame verslo centre įmonė rūpinosi procesų valdymu ir automatizacija, t. y. visas pastato sistemas – šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK), vandentiekio ir nuotekų (VN), elektrotechnikos – sujungė į vieningą pastato valdymo sistemą (BMS), kad būtų galima stebėti ir analizuoti visus parametrus, laiku identifikuoti nuokrypius nuo normų, o įvykus nelaimei, pavyzdžiui, kilus gaisrui, valdyti dūmų šalinimo sistemą, blokuoti ugniai kelią į gretimas patalpas.
Be to, buvo sujungtos ir silpnųjų srovių sistemos, t. y. elektroniniai ryšiai, integruota apsauginė signalizacija ir įeigos kontrolė, vaizdo stebėjimo ir gaisro aptikimo signalizavimo, automobilių numerių atpažinimo ir įvažiavimo bei išvažiavimo valdymo sistemos.
„Sand Offices“ pastatas vaizdo stebėjimo kameromis bus saugomas ir iš lauko, ir iš vidaus. Integruota apsauginės signalizacijos sistema garantuos sklandų darbuotojų judėjimą pastate, o gaisro aptikimo ir evakuacijos valdymo sistema laiku praneš apie kylantį gaisro pavojų. Parkavimo ir automobilių kontrolės sistema užtikrins, kad visi rastų vietos savo transporto priemonėms pastatyti.
„Projektas buvo įgyvendinamas sklandžiai. Esame subūrę kompetentingą projektų ir darbų vadovų, inžinierių ir programuotojų, projektuotojų komandą, tad visus sudėtingiausius ir didžiausios kvalifikacijos reikalaujančius darbus atliekame patys. Patys gaminame ir surenkame visus reikiamus skydus savo (ir kitų) projektams, tad galime garantuoti, kad reikalingi produktai bus laiku ir vietoje“, – sėkmę projektuose lemiančius įmonės privalumus vardija Marius Kandrotas, „Elteros projektai“ projektų vadovas, pabrėžęs, kad „Elterosprojektų“ kokybės vadybos ir aplinkos apsaugos sistema yra atestuota pagal ISO 9001:2015 ir ISO 14001:2015 standartų reikalavimus.
Laiku atlikti darbus padeda planavimas
Moderniais sprendiniais ir patogumais išsiskiriančio verslo centro aplinka taip pat atitinka šiuolaikinio biuro darbuotojų poreikius. Dalis teritorijos skirta žaliajam kiemeliui ir šalia pastato esančioms viešosioms erdvėms bei automobilių stovėjimo aikštelei. Įmonės „Mefaci“ direktorė Laura Dargytė sako, kad šiuo metu objekte pats darbų įkarštis – komanda atlieka baigiamuosius žemės ir aplinkotvarkos darbus: klojama trinkelių danga, montuojami dekoratyviniai ir skiriamieji metalo konstrukcijų elementai.
„Pagrindinis iššūkis šiame objekte – derinti statybų aikštelės darbo zonas su kitais rangovais. Mūsų komanda į šį objektą atėjo viena iš paskutinių, tad labai spaudžia laikas. Skubame atsakingai, nes netinkamai suplanuotas darbo grafikas virsta nesusikalbėjimu su kitų sričių specialistais, nukenčia darbų rezultatai, – planavimo svarbą pabrėžia L. Dargytė. – Galime pasidžiaugti, kad „Sand Offices“ projekte dirba kompetentingi užsakovo ir rangovų vadovai, todėl organizavimas vyksta sklandžiai.“
UAB „Mefaci“ komanda tiesia gatves, kloja lauko inžinerinius tinklus, atlieka žemės ir aplinkotvarkos darbus visoje Lietuvoje. „Kiekvienas objektas mums yra asmeniškas ir svarbus. Esame lankstūs ir greiti, įsigiliname į reikalingas detales, sprendžiame kylančias problemas ir nekuriame naujų“, – įmonės išskirtinumą ir privalumus pabrėžia vadovė.
Mikroklimatas užtikrinamas moderniausiais sprendiniais
„Verslo centre įrengėme šiuolaikiškas ir efektyvias ŠVOK sistemas. Privalėjome sukurti maksimalų komfortą biuruose – kad pageidaujama oro temperatūra, drėgmė ir kiti rodikliai būtų pasiekiami nejaučiant oro srautų ir didelių temperatūros svyravimų, sistemai skleidžiant minimalų triukšmą. Įranga turėjo ir neužgožti estetinio interjero vaizdo“, – apie statytojo lūkesčių įgyvendinimą pasakoja vienos didžiausių Lietuvoje inžinerinių sistemų bendrovių „MVP Lietuva“ direktorius Andrius Germanovič.
Iškeltoms užduotimis įgyvendinti „MVP Lietuva“ pasitelkė visame pasaulyje puikiai žinomų gamintojų produkciją. Siekiant užtikrinti optimalų aprūpinimą šviežiu oru, panaudoti naujos kartos vėdinimo įrenginiai „Systemair“, atitinkantys visus premium klasės įrangai keliamus reikalavimus. Orui drėkinti sumontuoti kompanijos „Carel“ oro drėkintuvai. Komfortiškai temperatūrai šiltuoju metų laiku užtikrinti pastate pasirinkta vandeninė šaldymo sistema, kurią sudaro „Daikin“ šaldymo mašinos ir gamintojo „FlaktWoods“ šalčio sijos. Vėdinimo įrenginiuose oras bus vėsinamas arba sausinamas VRV sistemomis.
A. Germanovič pabrėžia, kad vienas iš svarbiausių vėsinimo per šalčio sijas veiksnių – tinkamai paruoštas tiekiamas oras. Šioms sistemoms numatyta rekuperacija, oro šildymas, oro sausinimas, drėkinimas, antrinis oro pašildymas. Didžiausias projekto išskirtinumas tas, kad visos įrangos dalys projektuotos didelio detalumo 3D formatu. Visi naujajame pastate instaliuoti inžineriniai įrenginiai yra sertifikuoti „Eurovent“ ir atitinka A+ pastato klasei keliamus energinio naudingumo reikalavimus.
Įdarbinta saulė: nauda gamtai ir verslui
Saulės elektrinės yra efektyvus ir patogus būdas mažinti elektros išlaidas. Tai ilgalaikė investicija ir svarbus žingsnis tvarumo link.
„Verslo centras „Sand Offices“ nuo pat projekto pradžios orientavosi į BREEM EXCELLENT standartą ir A+ energinę klasę, o saulės elektrinė prisidėjo prie šio tikslo“, – neabejoja įmonės „Suntectum“ įkūrėjas Rokas Ranonis. Jo vadovaujamos įmonės komanda, įvertinusi laisvą verslo centro stogo plotą ir technines galimybes, pietinėje stogo dalyje suprojektavo ir sumontavo daugiau kaip 10 kW saulės elektrinę. Užsakovui, R. Ranonioteigimu, buvo svarbu, kad dalį pastatui reikiamos energijos sudarytų žalioji energija ir taip būtų sumažinti pastato nuomininkų kaštai. Projektui pasirinkta „Jinko Solar“ produkcija. Ši našumo rekordais stebinanti inovatyvių aukštos kokybės saulės modulių gamintoja yra viena iš pramonės lyderių mokslinių tyrimų ir plėtros srityje.
„Kiekviename projekte mūsų profesionali komanda susiduria su iššūkiais, tačiau juos efektyviai išsprendžiame ir judame pirmyn. Saulės elektrinę ant verslo centro stogo sumontavome per keletą dienų. Projektas nuo pat projektavimo pradžios iki dokumentų pateikimo ESO vyko sklandžiai“, – džiaugiasi sėkmingai atliktu darbu „Suntectum“ vadovas.
Bendrovė „Suntectum“ – profesionali saulės energijos sistemų diegėjų komanda, privačiame ir verslo sektoriuose įgyvendinanti sudėtingus techninius sprendimus, padedanti užtikrinti ilgalaikį efektyvumą ir greitesnę investicinę grąžą. Klientams patogu dirbti su „Suntectum“, nes įmonė teikia visas reikiamas paslaugas – nuo konsultacijų, išskirtinių sprendinių parinkimo iki montavimo ir priežiūros.
Kiti svarbūs naujojo verslo centro sprendiniai
Verslo centre „Sand Offices“ įrengti trys naujo modelio keleiviniai liftai „Schindler 5000“, kurių greitis siekia 2,0 m/s, o regeneracinė pavara leidžia sutaupyti iki 35–40 proc. energijos. Atlikta BREEAM studija patvirtina liftų efektyvumą ir energinį tvarumą, o jų kiekis, dydis ir kiti parametrai parinkti atlikus prognozuojamo keleivių pervežimo analizę.
Visas naujojo verslo centro išorės ir vidaus stiklo konstrukcijas projektavo, gamino ir montavo patyrę UAB „Velansta“ meistrai, naudojantys tik aukštos kokybės medžiagas ir įgyvendinantys sudėtingiausius projektus pagal individualius poreikius ir pageidavimus.
„Sand Offices“ statybos techninę priežiūrą nuo projekto įgyvendinimo pradžios atlieka UAB „Geomsta“, pelniusi klientų pasitikėjimą ilgamete patirtimi grįstais profesionaliais sprendimais.
Objektas: verslo centras „Sand Offices“, Žalgirio g. 114, Vilnius
Plėtotojas: SBA grupės investicijų valdymo bendrovė „Capitalica Asset Management“
Objekto ir statybos darbų valdytojas: UAB „Capitalica Industries“
Architektai: studija AKETURI ARCHITEKTAI – Milda Rekevičienė, Kazimieras Kasteckas, Ieva Marcinonytė, Julius Šeibokas, Gvidas Nienius, Diana Čižaitė, Lukas Rekevičius
Statybos techninės priežiūros vykdytojas: UAB „Geomsta“
Nuomos partneris: „Newsec“
Elektros projektai, UAB „Velansta“, Mefaci, UAB, Schindler, UAB „Geomsta“, Suntectum, MVP Lietuva.