Kultūros ministerijos parengtas Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo (NKPAĮ) projektas perėjo pirmąją stadiją Seime – projektui buvo pritarta po pateikimo. Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.
NKPAĮ pakeitimais pirmiausia siekiama aiškesnio teisinio reguliavimo: šiuo metu įtvirtintos kultūros paveldo apsaugą turinčios užtikrinti nuostatos, ypač siejamos su nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkyba, ir vartojamos sąvokos suprantamos nevienodai.
Vienas reikšmingiausių įstatymo pokyčių – išgryninti ir pagal intervencijos pobūdį, darbų įgyvendinimo būdą ir sąlygas atskirti statybos, tvarkybos (tvarkomieji statybos ir tvarkomieji paveldosaugos) ir prevencinės priežiūros darbai.
Taip pat siūloma patikslinti restauravimo ir konservavimo sąvokas, kad nuo šiol nebūtų klaidingai interpretuojama, jog statybinės veiklos vykdymas paveldo objektuose gali būti laikomas paveldosaugos tvarkomaisiais darbais.
Priėmus minėtą įstatymą, nekilnojamųjų kultūros vertybių ir su jų išsaugojimu susijusių procesų administravimas taptų efektyvesnis, į juos būtų labiau įtraukta visuomenė, didesnis dėmesys būtų skiriamas kokybiškesnei UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančių vertybių apsaugai ir valdymui.