Fornebu oro uosto konversijos projektas.
Fornebu oro uosto konversijos projektas.

Senasis Oslo oro uostas taps aktyviu ir įtraukiančiu miesto rajonu: konkursą laimėjo urbanistai SLA


Danų architektų studija SLA jau 30 metų projektuoja kai kurias žymiausias viešąsias erdves ir urbanistinius projektus visame pasaulyje. Naujausias jų laimėtas projektas – senojo Fornebu oro uosto aplink Flytårnet stotį urbanistinė konversiją, siekiant jį paversti nauju 85 000 kv. m. mišrios paskirties miesto rajonu.  

Naująjį Flytårnet rajoną sudarys 55 000 kv. m. būstų ir 30 000 kv. m. mišrios paskirties pastatų, įskaitant naują mokyklą ir daugiafunkcę sporto salę. Miesto rajonas siekia sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį bent 50 %, daug dėmesio skiriant ekologiškam ir aktyviam judumui bei įvairiai socialinei infrastruktūrai. 

Flytårnet stoties konversijos projektas.

Architektų tikslas – Flytårnet rajoną paversti aktyviu ir įvairiapusišku, juk jis įsikūręs miesto, kultūros ir gamtos sankirtoje. Pastatų tūriai išdėstyti aplink pailgą centrinę viešąją erdvę su Flytårnet stotimi kaip centriniu traukos tašku. 

„Su nauja Flytårnet stotimi sukuriame prieinamą, žalią ir patrauklų miesto rajoną, kuriame visi galės mėgautis tikru kaimynystės jausmu”, – sako Kjersti Wikstrøm, SLA Norvegijos generalinis direktorius. 

Flytårnet stoties konversijos projektas.

Pasak autorių, aiškus projektavimo proceso tikslas buvo sudaryti sąlygas įvairioms žmonių grupėms, turinčioms skirtingus poreikius ir interesus. Prieinamos ir patrauklios viešosios erdvės – svarbi priemonė kuriant kokybiškus mikrorajonus, todėl kiekviena viešoji erdvė atlieka savitą vaidmenį. 

Viešosios erdvės yra diferencijuojamos pagal dydį, vietą, viešumo lygmenį, naudojimą ir programą. Nuo pusiau privačių kiemų iki vietinių gatvelių, nuo miesto prekybos zonų iki mikrorajonų aikščių, sukuriamos naujos zonos gyvenamaisiais būstais, aktyvia ir pasyivia veikla, žaluma, taip pat unikaliais bruožais, tankumu ir programomis. 

„Centrinė viešoji erdvė aplink Flytårnet stotį yra pagrindinė rajono „aktyvioji ašis“, kurioje vyksta triukšmingas viešasis gyvenimas su pirkiniais, kultūrine veikla ir socialiniais renginiais.

Mažesnės kaimynystės aikštės sukurs vietos ir lanksčios kaimynystės jausmus su specialiomis trinkelėmis, daugybe naujų medžių ir lanksčiais miesto baldais, kuriuos galima pritaikyti pagal poreikį”, – sako SLA architektai. 

Visos gatvės taip pat tarnauja kaip viešosios erdvės bendruomeninėms funkcijoms ir neformaliems susibūrimams. Gatvės gali būti naudojamos avariniam ir komunaliniam eismui, tačiau iš esmės jose nėra automobiliams, o pirmenybė teikiama aktyviam judėjimui su sėdimomis vietomis, augmenija ir įvairiomis programomis bei veikla. Tokiu būdu gatvės tampa natūralia ir įtraukiančia miesto audinio dalimi. 

Flytårnet stoties konversijos projektas.

Projekto užsakovas – OBOS, o jo koncepto apipavidalinimas įgyvendintas glaudžiai bendradarbiaujant su dar dviem architektų studijomis – „Helen & Hard” ir „Asplan Viak”. 

„Helen & Hard” architektai šiame projekte pasiūlė pusiau atvira kvartalo struktūrą. Porėtas miesto grindų raštas ir pastatų orientacija bei mastelis suprojektuoti taip, kad būtų galima pasiūlyti viešųjų ir privačių erdvių įvairovę, optimizuoti dienos šviesos kokybę kiekviename būste ir atverti naujas sklypo linijas per pastato sluoksnius. 

Pastatų dizainui siūlomas aktyvus ir atviras pirmas aukštas su giliu fasado sluoksniu. Jis veiks kaip tarpininkas tarp bendrų ir privačių erdvių. Šios erdvės, esančios kiemuose ir gatvėse tarp kaimyninių pastatų, yra unikalios savo dydžiu, vieta, viešumo ir privatumo lygmeniu, naudojimu ir programa. Įvairus asortimentas atitinka įvairius poreikius ir veiklas tiek žmonių, kurie vadins Flytårnet namais, tiek rajono svečių. 

„Projekto ašies – stoties pastato įėjimas elegantišku gestu plečiasi link bendruomenės aikštės. Jis turi tiesioginį ryšį su senuoju oro uosto bokštu šiaurėje ir su kiekvienu iš penkių kvartalų, o tai atspindi istorinę vietovės, kaip senojo Oslo oro uosto, reikšmę naujosios kaimynystės tapatybei”, – sako „Helen & Hard” architektai.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų