Šį šildymo sezoną Šiauliuose dar daugiau šilumos energijos bus gaminama naudojant vietinį biokurą, o ne importuojamas kuro rūšis. Bendrovė „Šiaulių energija“ užbaigė ir atidarė naują biokuro katilinę, kuri pradės veikti jau artimiausiu metu.
Tokio įvykio Šiauliuose nebuvo pastaruosius 10 metų, centralizuotą šildymą ir karštą vandenį šiauliečiams tiekianti bendrovė „Šiaulių energija“ užbaigė naujos biokuro jėgainės projektą. Katilinėje sumontuotas 15 megavatų (MW) galios katilas, 3,25 MW kondensacinis ekonomaizeris, 1,4 MW absorbcinis šilumos siurblys. Biokuro katilas yra pritaikytas deginti SM-3 rūšies biokurą (didesnės drėgmės miško kirtimo liekanos su lapais, spygliais, pjuvenomis). Oro taršos mažinimui įmontuotas elektrostatinis filtras, o išmetamų išvalytų degimo produktų sklaidos užtikrinimui sumontuotas 60 metrų aukščio kaminas.
Katilinės projektas įgyvendintas per ypač trumpą laiką. 2023 metų pradžioje pasirašyta rangos sutartis su UAB „Montuotojas“, prasidėjo projektavimas, po kelių mėnesių – statybos.
„Nauja jėgainė leis sumažinti gamtinių dujų naudojimą šilumos gamyboje, mažės aplinkos tarša. Pietinės katilinės sistemoje biokuro dalis sudarys virš 90 proc. viso šilumos gamybai reikalingo kuro“, – kalbėjo „Šiaulių energija“ vadovė Audronė Čepulienė.
„Tai yra pats tikriausias principo ir demokratijos pavyzdys. Antro tokio didmiesčio Lietuvoje nėra. Kituose miestuose kapitalas pastūmė į šalį viešąjį interesą, tai didelė Lietuvos problema. Šiaulių gyventojai, per savo atstovus, sėkmingai valdo miesto energijos gamybą ir turi iš to grįžtamąją naudą. Tai svarbi akimirka Šiauliams ir visai šaliai. Dabar galime pilnai aprūpinti miestą efektyvia ir pigesne energija. Naujoji katilinė leis sumažinti gamybos kaštus, o tai atsispindės ir gyventojų sąskaitose“, – džiaugėsi Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Už pastangas įgyvendinant naujos katilinės projektą, meras įteikė padėkas „Šiaulių energija“ darbuotojams Gediminui Petrošiui ir Rolandui Kiškūnui.
Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius pabrėžė, jog ši katilinė – vienas iš moderniausių projektų Lietuvoje. Stiprinant biokuro galias, daugiau pinigų, skirtų kuro įsigijimams, liks šalyje ir regione, o miestas dabar gaus daugiau „žalios“ šilumos.
Planuojama, jog po šio projekto gamtinių dujų poreikis Pietinėje katilinėje sumažės ir tai leis sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį vidutiniškai 7338 t CO2/metus.
Naujoji katilinė sudarys sąlygas stabiliai žemesnėms šilumos kainoms Šiaulių miesto vartotojams, vertinant ilguoju laikotarpiu.
Bendra projekto vertė siekia 13,75 mln. Eur. Projekto įgyvendinimui, pagal Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programą buvo skirta 706 tūkst. eurų subsidija.