Statybos sektorius. Pokyčiai, kurie vyksta čia ir dabar


Pastaruoju metu statybos sektoriuje daug diskutuojama apie energinį efektyvumą. Reikalavimai naujiems pastatams kasmet griežtėja, o ir seni pastatai vis intensyviau renovuojami, siekiant padidinti jų energinį efektyvumą. Tačiau šie reikalavimai turi įtakos ne vien pastato inžinerinėms sistemoms, sienų, langų, stogo šiluminei varžai, bet ir statybinių medžiagų gamybos technologijoms. Nuolat augantys rinkos poreikiai skatina ieškoti vis efektyvesnių šiltinimo sistemų, modernesnių bei labiau ilgalaikių stogo dangų ir kt.

Lietuvoje jau pradėtos naudoti fenoliniu pagrindu pagamintos šiltinimo medžiagos leidžia suploninti konstrukciją ir taip įgyti daugiau svarbaus gyvenamojo, administracinio ar gamybinio ploto. Svarbu paminėti, kad, plonėjant sienos izoliacijos storiui, angokraščiai tampa plonesni ir statinys įgauna patrauklesnį architektūrinį vaizdą. Ne mažiau svarbu ir tai, kad šią izoliacinę medžiagą montuoti paprasta ir spartu, todėl tai labiau tinka tiems užsakovams, kurie renkasi vėdinamuosius fasadus.

Mūsų klimatas ypatingas kritulių įvairove, todėl labai svarbu sandari stogo konstrukcija. Reikėtų atkreipti dėmesį į stogų hidroizoliacines dangas, kurios jau keletą dešimtmečių naudojamos JAV bei Vakarų Europos šalyse. Dėl savo išskirtinių savybių, jos pamažu atranda savo vietą ir mūsų statybos rinkoje. Čia galima paminėti keletą gerųjų hidroizoliacinių dangų savybių, dėl kurių verta jas pasirinkti. Viena iš jų – ilgalaikiškumas. Kai kurių dangų tamprioji deformacija tempiant siekia net 300 %, dėl to jos atlaiko net pačius didžiausius konstrukcijų ar jų sandūrų nuolatinius judėjimus. Taip pat reikėtų paminėti, jog daugelis tokių dangų išlieka lanksčios šaltyje (iki – 45 oC) ir gali būti eksploatuojamos netgi esant nuolatinei +120 oC temperatūrai. Ne mažiau svarbu, jog dalis dangų montuojama šaltu būdu: klijuojant, tvirtinant mechaniškai arba balastiniu būdu, siūlės ir jungimai su kitomis stogo detalėmis klijuojami specialiomis juostomis cheminiu būdu.

Dar vienas svarbus aspektas – plokščiųjų stogų dangų defektų nustatymas. Ne paslaptis, kad netinkamai įrengiant ar eksploatuojant plokščiuosius stogus atsiranda pratekėjimų. Įprastais būdais juos aptikti gana sudėtinga, todėl vis dažniau naudojama specializuota testavimo įranga. Testavimo būdas parenkamas atsižvelgiant į stogo dangos tipą ir jos tvirtinimo būdą. Galimi testavimo metodai: dūminis, sausasis ar šlapiasis elektros impulsų. Taip surandami visi stogo dangos pažeidimai, ar jie būtų vizualiai matomi, ar ne, taip pat aptinkamos kritinės dangos išplonėjimo zonos. Tai inovatyvus testavimo būdas, jo privalumai yra akivaizdūs: aptinkami mikroįtrūkiai, kurių neįmanoma pastebėti vizualiai; patikrai sugaištama nedaug laiko, t.y. per trumpą laiko tarpą patikrinami labai dideli stogų plotai; įvertinama, ar matoma drėgmė yra stogo dangos pažeidimas, ar susiformavusio kondensato padarinys; nustatomos tikslios vietos, kurias reikia remontuoti, todėl nereikia naujai perdengti viso stogo; greitai ir svarbiausia efektyviai patikrinami ne tik seni, bet ir naujai įrengti stogai prieš pradedant juos eksploatuoti.

Tobulėjant statybinėms medžiagoms bei gerėjant jų kokybei, statiniai tampa sudėtingų inžinerinių sistemų visuma. Kuo sudėtingesnis statinys, tuo aktualesnis tampa kokybiškų statybos medžiagų pasirinkimo bei statybos proceso kokybės užtikrinimo klausimas. Čia taip pat apstu naujovių. Pastaruoju metu vis stipriau į rinką skinasi kelią statybos procesų valdymo įrankis BIM (angl. Building Information Modeling), taikomi aplinką gerinantys ir tausojantys standartai (BREEAM, LEED) ir kt.

Apibendrinant būtų galima teigti, kad pokyčiai statybų sektoriuje yra akivaizdūs. Vis aukščiau keliama statybos kokybės kartelė, vis labiau atsižvelgiama į aukštą pastatų energinio efektyvumo poreikį, energijos suvartojimo ir kitų išlaidų mažinimą visą statinio gyvavimo ciklą. Šiuos pokyčius ypač juntame vykdydami statybų, statinių techninę priežiūrą, sertifikuodami statybos produktus ir teikdami neardomosios kontrolės paslaugas. Kasdien pastebime, kad vis labiau domimasi naujai atsirandančių medžiagų savybėmis, jų ilgalaikiškumu, pritaikymu statant naujus bei modernizuojant esamus statinius. Taigi pokyčiai statybos sektoriuje jau įsibėgėja.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų