Investicinių projektų lyderiai Lietuvoje – Šilutė keičiasi neatpažįstamai

2020 m. birželio 9 d.

Vienas iš vakar (birželio 1 d.) patvirtinto Regioninės plėtros įstatymo tikslų – didinti funkcinių zonų infrastruktūros efektyvumą, užtikrinti, kad šia infrastruktūra ir paslaugomis galėtų naudotis visi gyventojai. Šiuo projektu siekiama padėti tokiems regionams kaip Šilutė didinti konkurencinį pranašumą. Šilutės miesto pavyzdys parodo, kad regionai aktyviai kuria gyventojams patogią infrastruktūrą. Šilutės rajono savivaldybės planavimo ir plėtros skyriaus vedėjas Remigijus Budrikas pasakoja, kad šiuo metu Šilutėje vystoma apie 50 projektų ir tai yra daugiausiai projektų pagal gyventojų skaičių visame regione. Svarbiausi iš jų – istorinio parko ir stadiono rekonstrukcija, sporto infrastruktūros ir žaliųjų zonų plėtra.

Patogus miestas žmonėms

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis džiaugiasi, kad miestas gražėja ir tvarkosi, kuriama nauja sporto infrastruktūra, kelios zonos sujungiamos į funkcionalias viešąsias erdves. Taip siekiama pasiekti numatytą miesto viziją – Šilutė – darnus miestas, kuriame gera gyventi.

Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji architektė Gintautė Sandarienė antrina, kad visų projektų tikslas – užtikrinti gyventojų galimybes naudotis miesto infrastruktūra.

„Šiuo metu tvarkomi Lietuvininkų-Tilžės gatvės šaligatviai. Parengti M. Jankaus, Sodų, Lauko, Miško, P. Jakšto gatvių  ir Knygnešių kvartalo rekonstrukcijos projektai. Atsižvelgiant į universalaus dizaino principus, jos visos pritaikomos žmonėms su įvairiais poreikiais. Taip pat plečiame pėsčiųjų ir dviračių takų tinklą. Dabar miesto teritorija jau galima patogiai susisiekti be automobilio“, – pasakoja vyriausioji architektė.

G. Sandarienė priduria, kad nemažiau nei infrastruktūra svarbios ir žaliosios zonos. Žaliosios zonos turi teigiamą poveikį miesto gyventojų emociniai ir fizinei būklei.

Plečiamos žaliosios zonos

Tą patvirtina Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbti duomenys apie žaliųjų erdvių poveikį sveikatai. Remiantis jais, žaliosios erdvės duoda daugialypę naudą žmonių sveikatai, įskaitant psichologinį atsipalaidavimą, mažesnį stresą didesnį fizinį aktyvumą, dėl to potencialiai sumažėja miestų kenksmingų veiksnių, tokių kaip oro tarša, triukšmas. Žaliosios erdvės taip pat padeda padidinti miestų atsparumą ekstremaliems aplinkos įvykiams, pavyzdžiui, karščio bangoms (sušvelnina „karščio salos“ efektą) ir dideliems kiekiams kritulių (gerina nuotėkį).

Šiuolaikinis miestas neįsivaizduojamas be medžių, krūmų, žolynų ar gėlynų. Medžių sodinimas Lietuvos miestuose yra labai griežtai reglamentuotas pagal Želdynų įstatymą. Kraštovaizdžio architektai įspėja, kad augalų kokybė turi aiškius kriterijus ir parametrus – medžiai mieste turi atrodyti estetiškai, būti atsparesni, su išvystyta šaknų sistema ir saugūs. Neprižiūrimi medžiai kelia pavojų žmonių sveikatai ir turtui.

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius pasakoja, kad norėdama formuoti patrauklias ir jaukais žaliąsias zonas, išsaugoti medžių paklotą, tačiau, svarbiausia, užtikrinti žmonių saugumą, tad savivaldybė periodiškai atlieka medžių vertinimą.

„Ekspertai atlieka medžių vertinimą. Jeigu tyrimo rezultatai parodo, kad buvo ištirtas sergantis medis ir jį būtina nukirsti, analogiškas medis pasodinamas kitoje žaliojoje zonoje. Taip užtikriname, kad nemažėtų žalieji plotai“, – sako V. Pozingis.

Sporto infrastruktūra

Šilutė – jaukus ir „žalias“ miestas. Norėdami ne tik plėsti žaliąsias zonas, tačiau jas ir pritaikyti prie gyventojų poreikių, savivaldybė dabar vysto istorinio parko ir stadiono rekonstrukcijos projektą. Juo tikimasi sukurti visą sportui ir gyventojų laisvalaikiui patrauklią zoną.

„Šyšos saloje projektuojami teniso kortai, riedlenčių parkas, daugiafunkcinė aikštė, vaikų žaidimo aikštelės, augintinių treniravimo aikštė, refleksoterapijos takas. Projektuojami pėsčiųjų dviračių tiltai, maudykla, žiūrovų tribūna. Stadione numatoma atlikti esamos futbolo aikštės bėgimo takų dangos, teniso aikštelės, įvairių sporto šakų treniruočių sektorių ir infrastruktūros sutvarkymą“, – teigia G. Sandarienė.

Greta šių teritorijų yra tvarkomos Lietuvininkų ir Tilžės g. gretutinės viešosios erdvės, nes siekiama suformuoti naujas rekreacines vietas.

„Derinamos miesto tradicijos ir inovacijos, siekiama darnos su aplinkiniu urbanistiniu kontekstu. H. Zudermano skvere suprojektuota ramaus poilsio vieta, dominuoja želdiniai, architektūra. Šeimos skvere numatytos vaikų žaidimo aikštelės įrenginių sutvarkymas, naujų įrenginių pastatymas.  Šeimos skvero aikštė universali, pritaikoma mugėms, mažoms šventėms, vasaros sezono metu bus galima įrengti laikiną kavinę“, – teigia vyriausioji architektė.

Architektė G. Sandarienė pabrėžia, kad siekiant užtikrinti sklandžią komunikaciją visi projektiniai pasiūlymai yra viešinami ir Šilutės bendruomenė kviečiama diskutuoti bei iš anksto susipažinti su projektiniais pasiūlymais.

@Šilutės rajono sav. nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/04/appsas_14_soninis.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!