LIETUVOS „KREPŠINIO NAMAI“: ĮKŪNYTA SVAJONĖ

2020 m. spalio 26 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

TIKSLUS OBJEKTO PAVADINIMAS: „Krepšinio namai“
ADRESAS: Santakos 11, Kaunas
UŽSAKOVAS: Všį „Krepšinio namai“
ENERGINIS EFEKTYVUMAS: A+
ARCHITEKTAI: UAB Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai, architektai Lukas Lebednykas, Adomas Rimšelis, Gintautas Natkevičius
PLOTAS: apytiksliai 2 tūkst. kv. m
INVESTICIJŲ DYDIS: 2,8 mln. Eur
GENERALINIS RANGOVAS: YIT

Neries ir Nemuno santakoje, netoli istorinės Kauno pilies, Sporto halės ir Lietuvos sporto universiteto duris atvėrė Lietuvos „Krepšinio namai“ – modernus, išskirtinio dizaino pastatas, kuriame įkurtas muziejus Lietuvos krepšinio 100-metį po poros metų pasveikins šalies ir pasaulio krepšinio istorijos bei pergalių eksponatais.

Pirmasis projekto etapas baigtas – naujame, ką tik užbaigtame pastate jau įsikūrė Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) administracija, jis atviras ir krepšinio bendruomenės susibūrimams, ir įvairiems renginiams. Čia įrengta 200 vietų konferencijų salė. Pagrindinė šio unikalaus komplekso užduotis istorinėje Kauno vietoje – suteikti lankytojams kuo daugiau potyrių.

„Lietuvos „Krepšinio namai“ – daugiau nei pastatas. Tai – Lietuvos žmonių aistros krepšiniui ir vienybės simbolis. Tai – visos krepšinio bendruomenės namai ir juose įsikurs ne daiktų, o potyrių ir įspūdžių muziejus. Čia bus viskas, kas telpa žodyje „krepšinis“, – sako LKF generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.

Kaip teigia muziejų administruojančios VšĮ „Krepšinio namai“ direktorė Živilė Belejevaitė, antrasis projekto etapas – muziejaus kūrimas – patikėtas tarptautinei muziejų įrengimo ir renginių kompanijai „Ralph Appelbaum Associates“ (RAA), kuri yra įgyvendinusi daugiau nei 700 projektų 50-yje valstybių. Muziejus, kuris įsikurs šiuose namuose, lankytojus pakvies 2022 metais. Šalia jo bus sukurta Lietuvos krepšinio legendų ir sirgalių aikštelė, skirta simboliškai įprasminti Lietuvos krepšinio 100-metį ir įamžinti labiausiai krepšiniui nusipelniusias asmenybes – žalvarinių plytelių mozaika su 100 ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių vardais. Greta krepšinio legendų įsiamžinti šioje simbolinėje aikštelėje turi galimybę kiekvienas krepšinio istorijos puoselėtojas. Tai ir puiki dovana tiems, kam krepšinis yra daugiau negu žaidimas.

Taip pat planuojama, kad prie įėjimo į muziejų iškils krepšinio pradininko Jameso Naismitho skulptūra. Muziejus užims apie 70 % vieno moderniausių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei Baltijos šalyse dviejų aukštų pastato erdvių. Bus įrengta interaktyvi istorinė ekspozicija, džiugins pagrindiniai Lietuvos krepšinio trofėjai, o ekranuose muziejaus lankytojai ne tik stebės pasaulinę krepšinio raidą, bet ir galės varžytis su konkrečiu krepšininku, virtualiai bendrauti ir fotografuotis su pasirinkta krepšinio žvaigžde. Interaktyvios zonos bus skirtos ir muziejaus partneriams – NBA ir „Nike“. Muziejaus lankytojams kiekvienas čia sutiktas legendinis Lietuvos treneris ar žaidėjas bus traukos objektas ir tarsi papildomas gyvas eksponatas.

Visus techninius Lietuvos „Krepšinio namų“ projekto sprendimus įgyvendino viena labiausiai patyrusių Lietuvos statybos įmonių – darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“.„Esame Kauno įmonė ir dideli „Žalgirio“ gerbėjai, todėl vertiname galimybę prisidėti prie šio miestui ir šalies krepšiniui svarbaus projekto. Kauno plėtros darbai nestoja ir mes kasdien prisidedame kurdami geresnę gyvenamąją aplinką bei naujas, modernias miesto erdves gyventojams ar miesto svečiams. Esu įsitikinęs, kad šis savo misija ir architektūriniais sprendimais išsiskiriantis projektas taps dar vienu miesto traukos centru“, – teigia bendrovės vadovas Kęstutis Vanagas.

KREPŠINIO ĄŽUOLAI

Išskirtinės formos Lietuvos „Krepšinio namų“ architektūrinį projektą kartu su komanda sukūręs architektas Gintautas Natkevičius sako, kad unikalios formos pastato architektūrinius sprendimus lėmė aplinka – kaimynystė, vietovės urbanistinė sistema: „Iškilęs statinys – paskutinis Kauno senamiesčio urbanistinio audinio pastatas, kuris tarsi užbaigia kvartalą. Praeivis ten jau įžengia į Santakos parką. Naujasis pastatas iš trijų pusių apribotas gatvių, tačiau tai ne perimetrinio užstatymo statinys, kuriam būtų svarbu tik pagrindinis gatvės fasadas, o kiemo fasadą galima būtų spręsti paprasčiau. Juk „Krepšinio namai“ matomi einant Nemuno krantine, Santakos parku ir gretimomis gatvėmis, todėl pastatui reikalingas fasadas iš visų pusių.“

Architektų biuro komanda siekė, kad šis statinys turėtų penkis fasadus, matomus ne tik iš visų pusių, bet ir iš viršaus – nuo Aleksoto šlaitų, nuo miesto stogų ir bažnyčių bokštų. Tad architektūrinių sprendimų pastatui teko ieškoti lyg skulptūrai, kuri turi ką pasakyti, pažvelgus į ją iš bet kurio šono.

Pastato aukštį lėmė teritorijos detalusis planas: šiame sklype pastatai negali viršyti 8,5 metro. „Krepšininkams tikrai reikėtų aukštesnių patalpų – salėse aukščio trūksta, – apgailestauja architektas G. Natkevičius. – Bet interjero sprendiniai, aukštos vitrinos padėjo šią problemą išspręsti vizualiai.“ Be to, pastate šviesu – per stiklinius „Krepšinio namų“ fasadus ir didelius langus į vidų patenka daug natūralios šviesos.

Unikalios formos pastatui pasirinkta prabangi, raudoniu akį iš tolo traukianti varinė danga. Architektas džiaugiasi, kad šiam pasirinkimui pritarė užsakovai – pastato fasadui panaudota amžina ir universali medžiaga, kuri niekada nenuvils, nenusibos, didins „Krepšinio namų“ materialinę ir estetinę vertę. Varis, anot G. Natkevičiaus, „amžinas kaip klebono piniginė“, laikui bėgant jis bręsta kaip geras vynas – fasadas tamsėja, tampa prabangus ir solidus.

Dar viena netikėta šio unikalaus pastato ypatybė yra „švarus“ stogas – jis nėra apkrautas inžinerine įranga, kuri pagal architektūrinį sprendimą niekaip nederėjo prie skulptūriškos statinio formos. Nors beveik visi šiuolaikiniai statiniai dažniausiai yra papuošti gausybe inžinerinės įrangos ant stogų, naujieji „Krepšinio namai“ į dangų žvelgia neįprastai lygiais stogais – be ventiliatorių, vamzdynų ir be stogo terasų. „Dėl ypatingo generalinio rangovo profesionalumo bendromis jo, architektų ir užsakovų pastangomis, visiems bendradarbiaujant, padaryti maksimaliai geriausi sprendimai“, – sako G. Natkevičius.

Lietuvos „Krepšinio namų“ pastatui gręžtinius 600 mm skersmens CFA tipo pamatų polius sudėtingomis sąlygomis per kelis etapus, derinamus su archeologais, objekte laiku bei profesionaliai įrengė UAB „Projektana“, kuri, dirbdama su sunkiąja technika, įvykdė reikalavimus nepažeisti esamų medžių bei išsaugojo infrastruktūrą.

GERAS FONAS SVARBIEMS TROFĖJAMS

Lietuvos „Krepšinio namų“ sklype, architekto G. Natkevičiaus sumanymu, liko augti seni medžiai, suteikiantys jaukumo. Nutarta išsaugoti sklype augantį šimtametį ąžuolą – jis integruotas į pagrindinį pastato fasadą, suformavus nedidelį vidinį kiemelį. Būtent čia, šalia šio didelio ąžuolo, kurį puslankiu iš trijų pusių apglėbė variu dengtas pastatas, stovės 1891 m. krepšinį sugalvojusio kanadiečio J. Naismitho statula.

Pasak architekto, ąžuolas su skulptūriniu pastatu vienas kitą papildo: pastato įlinkis išryškina ąžuolą ir jis labai gerai matomas pastato fone. „Krepšinio namų“ viduje, einant per puslankiu perlenktą pastatą, ąžuolas visą laiką matomas tarsi ašis, apie kurią sukasi skulptūrinis pastatas.

Architektai siekė sujungti kelis dalykus, kurie vestų lankytoją tolyn lyg scenarijus: pati pastato forma sudomina ir patraukia kaip skulptūra, toliau pasitinka kiemelis ir ąžuolas, o įžengus į pastatą ypač gerai matosi, kokios įdomios ir efektingos yra vidaus erdvės.

Nors dėl sklype atliktų archeologinių tyrimų projekto įgyvendinimas kiek užtruko ir pabrango, surasti gyvenamųjų namų ir sandėlių pamatų fragmentai buvo smarkiai apgadinti sovietiniais laikais tiesiant šilumos tinklus. Paties vertingiausio, ko gero, buvusio sandėlio rūsio fragmentai išsaugoti ir restauruoti: jo pamatų akmenys eksponuojami interjere – pastato grindyse.

Pastato interjerą architektai kūrė kaip foną būsimo muziejaus ekspozicijai: „Svarbiems Lietuvos krepšinio trofėjams reikia gero fono, kad niekas neblaškytų dėmesio.“ Todėl interjerui autoriai pasirinko neutralias ir tamsias spalvas: juodai dažytos betoninės lubos, natūralaus betono sienos, pilko betono grindys bei laiptai ir juodos interjero detalės – nuo juodų vitrininių langų ir durų rėmų iki juodų palangių, atvirų vamzdynų ir smulkių detalių, pavyzdžiui, juodos spalvos elektros jungiklių. Tamsiame fone spalvoti Lietuvos krepšinio šlovės eksponatai – pergalių taurės, komandų apranga ir atributai – bus labai ryškiai matomi.

PROFESIONALUMAS IR PATIRTIS – KREPŠINIO BUVEINEI PASTATYTI

Lietuvos „Krepšinio namai“ – ypatingas projektas, brangus kiekvienam kauniečiui ir krepšinio gerbėjui. 2 tūkst. kv. m ploto, A+ energinio naudingumo klasės vieną moderniausių Kauno pastatų, išsiskiriantį unikaliomis formomis ir moderniomis technologijomis, pastačiusios bendrovės „YIT Lietuva“ generalinis direktorius K. Vanagas teigia, kad kiekvienam įgyvendinamam projektui skiriamas vienodas dėmesys ir taikomi aukščiausi kokybės standartai, siekiant, kad pastatai būtų tvarūs ir išskirtiniai bei atitiktų visus aplinkosaugos reikalavimus.

Vienas didžiausių sėkmingai įveiktų iššūkių – pagal architektų sumanymą išsaugotas pastato apglėbtas ąžuolas. Lietuvos „Krepšinio namų“ simboliu tapęs šimtametis liko saugus, aplinkui dirbant galingai technikai ir verdant statybų darbams: įrengiant pastato pamatus, liejant monolitines sienų konstrukcijas, montuojant fasadą bei dalį stogo dengiančias vario plokštes ir iki 8 m aukščio aliuminio vitrinas. Patys svarbiausi konstrukciniai ir apdailos sprendimai buvo sėkmingai įgyvendinti, vidiniame kiemelyje šlamant nepaliestam ąžuolui, iškėlusiam žaliuojančią galvą virš pastato stogo.

Beveik 2 tūkst. kv. m energiškai efektyviam A+ kategorijos pastatui statyti naudotos kokybiškos, ilgalaikės apdailos ir konstrukcijų medžiagos. Monolitinio gelžbetonio konstrukcijose įrengta šildymo ir vėsinimo sistema, kuri yra naujiena Kaune. Pasyviojo šildymo ir vėsinimo sistemos vamzdynais, sumontuotais gelžbetoninėse pastato perdangose – grindyse ir lubose, šiluma pastatui tiekiama iš miesto centralizuotų šilumos tinklų. O jam vėsinti vasarą bus naudojamas pasyvusis šaltis, tiekiamas centralizuotais miesto tinklais. Tad bus taupoma elektros energija ir gamtos resursai. Architektų pageidavimu pastato stogas neapkrautas inžinerine įranga, oro tiekimo ir šalinimo kameros bei kita įranga buvo profesionaliai sumontuota labai mažose techninėse patalpose.

Generalinis rangovas sklandžiai suderino 28 subrangovų įmonių darbą suspaustoje erdvėje, statybas vykdant senamiestyje. Statybų aikštelėje buvo vykdomi įvairūs darbai: nuo archeologinių kasinėjimų iki pastato statybos ir interjero įrengimo bei aplinkos tvarkymo. Nuo projekto įgyvendinimo pradžios didelis užsakovo ir rangovo dėmesys buvo skirtas rangos darbų kokybei, jų atlikimo terminams, darbų ir gaminių kokybei. Taip pat akcentuota darbų vykdymo kultūra ir sauga. Siekiant užtikrinti aukščiausią darbų kokybę, statybos darbus stebėjo trys techninės priežiūros specialistai, statybos vadovas ir darbų vadovas.

Savo ilgametę patirtį generalinės rangos bendrovė „YIT Lietuva“ derina su naujausiomis informacinių technologijų sistemomis, tokiomis kaip projektų valdymo sistema „Dalux Field“, o sklandų darbo organizavimą užtikrina LEAN sistemos taikymas ir skaitmeninės statybos (BIM) sprendimai. Sėkmingai suvaldyti statybos procesus ir vykdyti įsipareigojimus užsakovui bendrovei „YIT Lietuva“ padėjo daugiau nei 50 metų darbo patirtis, sukaupta įgyvendinant ne vieną svarbų projektą.

FASADUI – SOLIDI, ILGALAIKĖ VARINĖ DANGA

Natūralumo, ilgalaikiškumo siekis architektūroje skatina grįžti prie amžinų medžiagų. Varinis fasadas ar stogas puikiai atitinka aukščiausius šiuolaikinės architektūros reikalavimus.

Solidžia kokybiška varine skarda padengtas „Krepšinio namų“ fasadas ir dalis stogo. Panaudota apie 1 500 kv. m įvairaus storio valcuotų vario plokščių. Kad pastato fasadas ir stogas būtų tinkamai ventiliuojami, naudoti perforuoti vario dangos lakštai.

Šios dangos tiekėjas UAB „Infantas“ – specializuota plieninių stogų ir sienų dangų pardavimo įmonė, siūlanti laiko patikrintas aukštos kokybės medžiagas. Jos direktorius Viktoras Citvaras sako, kad natūralus, ekologiškas ir ilgalaikis varis yra ideali medžiaga dengti pastato fasadui ar stogui. Ji dera prie bet kurios kitos statybinės medžiagos, laikui bėgant tamsėja, subręsta ir daug metų žavi solidžia išskirtine spalva, tad statinys bus puikios estetinės išvaizdos ir išsiskirs iš aplinkos.

Varinė danga nebijo staigių temperatūros pokyčių, jai nereikia jokios priežiūros, o jos patvarumas – 100 metų ir daugiau. Ši medžiaga paslanki, bet turi specifinių ypatybių, tad svarbu, kad atlikti fasado ar stogo įrengimo darbus būtų patikėta specializuotoms rangos įmonėms ir vario skarda būtų tinkamai panaudota. Lakštų montavimo mazgus svarbu atlikti taip, kad iš fasado ar stogo pusės nebūtų matomi techniniai sprendimai.

„Visada lankomės objektuose, kuriems tiekiame medžiagą, tenka nemažai dirbti kartu su projektuotojais ir rangovais konsultuojant, kad medžiaga nebūtų sugadinta, o sprendimai ir montavimo darbai atlikti kokybiškai“, – tikina V. Citvaras.

ANT STOGO – DĖMESYS PATVARUMUI IR DARBŲ SPARTAI

Vienas iš esminių elementų statant bet kokį pastatą yra jo stogas. Lietuvos „Krepšinio namų“ stogas patikėtas patyrusiai ir profesionaliai įmonei „Stogrenta“, kuri ne tik naudoja patvarias medžiagas, bet ir darbus vykdo greitai bei kokybiškai. „Dirbant suspaustais terminais, stogui įrengti buvo skirtas neilgas laikas, tačiau esame įpratę darbus atlikti tokiu tempu, kokio reikia užsakovui“, – sako UAB „Stogrenta“ vadovas Mantas Pevcevičius.

Išskirtinių formų „Krepšinio namų“ pastato stogas įrengtas ant monolitinės gelžbetonio perdangos. Šiltinimui naudotos uždarų porų poliuretaninės stogo plokštės, o dangai – hidroizoliacinė PVC stogo danga.

Panaudotos standartinės plokščių stogų dengimo priemonės, tačiau skardinimo elementai buvo gaminti pagal specialų užsakymą, nes reikėjo priderinti prie unikalios pastato formos. „Dėl pastato formos reikėjo gaminti įmantresnes apdailos detales. Viską gaminome specialiai pritaikydami prie pastato specifikos“, – teigia M. Pevcevičius.

Nemenkas iššūkis įmonei iškilo dėl logistikos: kadangi pastatas kilo senamiestyje ir statybų aikštelė buvo nedidelė, medžiagas teko vežtis ne piko metu, vakarais arba anksti ryte. Pasak įmonės „Stogrenta“ vadovo, įmonei šiame objekte nekilo ypatingų iššūkių, tačiau, kaip ir kiekviename objekte, darbai atlikti maksimaliai greitai ir kokybiškai.

ALIUMINIO KONSTRUKCIJOS – UNIKALIAM FASADUI

„Krepšinio namų“ fasadai yra unikalūs dėl savo išskirtinių formų. Tai architektų nuopelnas, kad standartiniai stiklinės fasado dalies sprendiniai buvo racionaliai sukomponuoti. Architektai pasirinko „Reynaers Aluminium CW 50HI+SC“ padidintos šilumos izoliacijos fasado sistemą. Vertikalios fasado siūlės buvo uždengtos paaukštinta apdaila. Horizontalios siūlės yra struktūrinės, kur stiklas sujungtas su stiklu be jokių aliuminio apdailos elementų. Taip nestandartinių formų pastato fasadai įgavo išbaigto vientisumo vaizdą. Varstomiems langams buvo naudota „Reynaers CS 77 HI“ sistema, o priešgaisrinių durų sistema „Reynaers CS 77 FP“ garantuoja atsparumą ugniai iki 60 minučių. Kai kurioms vidaus įstiklintoms pertvaroms taip pat buvo keliamas 60 min. priešgaisrinis reikalavimas. Pertvarų aukštis buvo daugiau nei 3 metrai, todėl viduje panaudota fasadinė „CW50FP“ sistema, kuri atitinka priešgaisrinius reikalavimus ir garantuoja itin didelį stiklinės pertvaros standumą.

Pastatui buvo numatyta B energetinė klasė, fasadų šilumos laidumo koeficientas turėjo būti ne didesnis nei 1,3 W/m2K. Bet dėl sklandaus projekto vystytojų, rangovų ir langų gamintojų bendradarbiavimo buvo pasiekta A+ pastato energetinė klasė, o įstiklintų fasadų šilumos perdavimo koeficientas siekia 0,8 W/m2K.

„Dauguma standartinių „Reynaers“ sprendimų, tinkamai juos naudojant, garantuoja aukštą šilumos izoliaciją. Kiekvienu atveju reikia individuliai įvertinti vystytojų sumanymus. Projektavimo metu iš anksto koreguojant langų dydžius, nenukenčia pastato kokybė, o rezultatas pasiekiamas už geresnę kainą. „Reynaers“ vienintelis Europoje suteikia 10 metų garantiją savo produkcijai. Mūsų komanda konsultuoja langų gamintojus ir statybų proceso dalyvius, kaip tinkamai projektuoti, gaminti ir montuoti aliuminio ir stiklo konstrukcijas. Šių veiksnių visuma ir lėmė, kad būtent mūsų sistemos buvo pasirinktos šiame objekte“, – sako UAB „Reynaers Aluminium“ vadovas Linas Kėvelaitis.

PRECIZIŠKAI ĮGYVENDINTI STIKLO KONSTRUKCIJŲ SPRENDIMAI

Dalį pastato fasadų sudaro stiklo ir aliuminio konstrukcijų sistema, o pastato viduje sumontuota daug didelių vitrinų ir vitrininių durų. Berėmio stiklo ir aliuminio konstrukcijų projektavimo, gamybos bei montavimo bendrovės UAB „Durų sistemos ir Ko“ komanda sumontavo iš viso daugiau kaip 500 kv. m fasado stiklo ir aliuminio konstrukcijų, įskaitant vidaus vitrinines konstrukcijas.Įmonės technikos direktorius Tomas Lovkis pasakoja, kad šis projektas buvo sudėtingas. Visos vitrinos, pasak jo, susikirto įvairiose plokštumose, susikirtimo kampai ir linijos buvo projektuojamos teoriškai pagal skaitmeninį modelį. Buvo atliktas viso pastato skaitmeninis skenavimas, kuris labai pagreitino projektavimo darbus ir padėjo pasiekti labai didelį tikslumą.

Siekiant įgyvendinti architektų viziją, buvo sumontuoti labai siauri ir aukšti stiklo paketai, taip pat panaudoti specialaus dizaino išoriniai fasado dangteliai. Įgyvendinant šiluminės varžos sprendimus, buvo sumontuoti trijų skirtingų tipų paketai pagal fasadų orientaciją saulės atžvilgiu, kad pastate būtų pasiekti optimalūs natūralios apšvietos ir energijos taupymo rodikliai.Sujungiant stiklo ir aliuminio konstrukcijas su vario danga fasado ir stogo plokštumose, prireikė specialių konstrukcinių sprendimų, atitinkančių architektų reikalavimus, ir didelio profesionalumo.T. Lovkis teigia, kad iššūkių šiame projekte buvo daug, pradedant architektūrinės koncepcijos įgyvendinimu, projektavimu ir skaitmeninio modelio realizavimu. Tačiau didžiausią dėmesį aukštai darbų kokybei bei modernių technologijų taikymui skiriančios UAB „Durų sistemos ir Ko“ komanda sėkmingai pasiekė architektų bei užsakovų keltus tikslus ir darbus atliko preciziškai, visi elementai buvo apgalvoti ir išspręsti. Šį sėkmingą rezultatą lėmė puikus bendradarbiavimas su architektais ir generaliniu rangovu, o visos iškilusios problemos buvo sprendžiamos kartu, kaip bendros komandos, turinčios vieną tikslą.

KOKYBIŠKŲ MEDŽIAGŲ IR GRIEŽTŲ LINIJŲ VISUMA

Lietuvos „Krepšinio namų“ interjerą kūrusi architektų komanda būsimo muziejaus interjerui pasirinko neutralių ir tamsių spalvų derinį: nuo juodai dažytų lubų iki atskirų interjero elementų, tokių kaip sienų apdailos plokščių detalės, durų ir vitrininių langų profiliai bei juodi šviesos jungikliai. Projekto autoriai rinkosi kokybiškas medžiagas ir interjere derančius griežtų linijų dizaino sprendimus. Interjerui pasirinkti neblėstančio populiarumo vokiečių gamintojo JUNG gaminiai: juodos spalvos klasikinė dizaino serija „LS 990“. Šį JUNG jungiklių bei kištukinių lizdų pasirinkimą lėmė aukščiausia gaminių kokybė, ilgas eksploatavimo laikas ir patrauklus dizainas. Kokybiškų medžiagų, griežtų linijų jungiklių serija „LS 990“ nepraranda populiarumo jau daugiau nei 50 metų – tai jungiklių dizaino klasika.

Klasikinis šio serijos jungiklio variantas siauriu rėmeliu puikiai dera interjere. Šios serijos jungikliai, gaminami iš duroplasto arba kelių rūšių metalų, išsiskiria kuklia elegancija. Platus jų funkcijų spektras leidžia įgyvendinti sudėtingas architektūrines ir technines idėjas. Gaminamus daugiaviečius rėmelius (iki penkių vietų) ant sienos galima montuoti ir vertikaliai, ir horizontaliai. „Klasikinės serijos „LS 990“ modelio jungikliai ir elektros lizdai simbolizuoja ir modernumą, ir laikui atsparų dizainą, vientisai išbaigia interjero spalvinius sprendimus“, – sako Raimundas Skurdenis, jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas.

Šio modelio JUNG jungikliai yra užkariavę rinką dėl savo klasikinių formų, patvarumo ir kokybės. Šiuo metu statybų sektoriuje daug dėmesio skiriama ne tik gaminio išvaizdai, bet ir medžiagoms, iš kurių pagaminti prietaisai. Interjere naudojami jungikliai turi būti ne tik gražūs, bet ir patvarūs. Svarbu, kad JUNG prietaisai, net ir ilgai naudojami, nepraranda nei prekinės, nei funkcinės vertės. Itin aukštos kokybės, tvirtas kompozitinis plastikas, iš kurio pagaminti jungikliai, yra nedužus ir praktiškai nesibraižantis. Tad įrenginiai gali atlaikyti intensyvų naudojimą. JUNGikliai atitinka skirtingose pasaulio šalyse galiojančius techninius standartus. Visa JUNG kompanijos produkcija turi aukštą kokybę bei kilmę įrodantį „Made in Germany“ sertifikatą.

MAŽOSE TECHNINĖSE ERDVĖSE – KOMPAKTIŠKI VĖDINIMO ĮRENGINIAI

Nors Lietuvos „Krepšinio namų“ patalpų vėdinimo sprendimas buvo rimtas iššūkis, mat vėdinimo įrenginiams projekte numatytos labai nedidelės erdvės, tuo puikiai pasirūpino UAB „Komfovent“, pagaminusi ir patiekusi itin mažai vietos užimančius ir efektyvius vėdinimo įrenginius. Didžioji dalis jų – iš serijos „Klasik“. Šie vėdinimo įrenginiai ypatingi tuo, kad čia nėra standartinių sprendimų, o visa įranga su specialia parinkimo programa suprojektuojama kiekvienam objektui individualiai. Beveik be apribojimų įvairias konfigūracijas leidžianti daryti programa įgalina ne tik pasirinkti skirtingo tipo šilumogrąžius, bet ir suprojektuoti vėdinimo įrenginį taip, kad jis puikiai tilptų į ankštas ar netipinių matmenų erdves. Šiame projekte kaip tik reikėjo rinktis sprendimus, labiausiai taupančius vietą, todėl buvo pagaminti vėdinimo įrenginiai su atskirų srautų glikoliniais šilumokaičiais (angl. Run around). Tokio tipo įrenginiai gali būti atskirti į dvi dalis: tiekiamo oro srauto ir šalinamo oro srauto, todėl įrenginio sekcijos gali būti įrengiamos atskirose patalpose ar kitaip pritaikomos pagal objekto specifiką.

Be jau minėtų vėdinimo įrenginių „Klasik“, buvo patiekta ir kitos ne mažiau pažangios serijos „Verso“ įranga, kurios išskirtinės savybės yra maži matmenys, aukštas efektyvumas ir itin tylus veikimas.

Visi „Komfovent“ vėdinimo įrenginiai turi integruotą valdymo sistemą, kurios visi automatikos komponentai sumontuoti bei prijungti gamykloje. Sumaniai sukurti valdiklių algoritmai suteikia platų funkcinių galimybių spektrą. Vėdinimo įrenginius galima valdyti ne tik pulteliu, bet ir per interneto naršyklę arba mobiliuosius įrenginius. Dėl įdiegtų protokolų įrenginiai lengvai integruojami į bet kurią norimą pastatų valdymo sistemą (angl. BMS).Bendras projektui „Krepšinio namai“ patiektų vėdinimo įrenginių oro našumas siekia 20 tūkst. kub. m/val. ir tai užtikrins gaivų orą bei puikų mikroklimatą visiems krepšinio gerbėjams. UAB „Komfovent“ didžiąją savo gaminių dalį parduoda į Vakarų Europos valstybes, tačiau įmonės komanda džiaugiasi ir didžiuojasi, kad šiam projektui pasirinkta Lietuvoje suprojektuota ir pagaminta vėdinimo įranga. Juk ne vienas iš daugiau nei 500 įmonės darbuotojų yra krepšinio gerbėjas.

INOVATYVIOS VONIOS KAMBARIO IDĖJOS

Lietuvos „Krepšinio namų“ projekto autoriai ypač daug dėmesio skyrė kokybei, todėl vonios patalpoms įrengti buvo pasirinkti „Geberit“ sprendimai, užtikrinantys higieną ir itin lengvą valymą bei ekonomišką vandens naudojimą. Vienas inovatyviausių „Geberit“ gaminių – subtilia elegancija išsiskiriantis WC puodas „Aquaclean Sela“ su apiplovimo funkcija. Patalpose sumontuoti „Duofix“ potinkiniai elementai WC puodams, pisuarams bei sieniniams bekontakčiams maišytuvams yra dešimtmečius sėkmingai naudojamos ir itin patikimos sistemos. Platus gaminių asortimentas (skirtingi aukščiai ir paskirtis) suteikia neribotas galimybes projektuojant vonios kambarius.

Šiuolaikiško ir universalaus dizaino vonios kambario kolekcija „Geberit iCon“ suteikia visišką laisvę specialistams, kuriantiems interjerą. Vidinio apvado neturintys pakabinami WC puodai yra itin lengvai valomi ir draugiški aplinkai: higieniškai nuplaunami 4/2 l režimu, priežiūrai nereikia naudoti cheminių valymo priemonių, todėl lengva ir paprasta patalpose užtikrinti nepriekaištingą higieną.

Didelis dėmesys skiriamas ir WC nuleidimo mygtukams, todėl pasirinkti „Sigma 50“ serijos mygtukai, kurie yra šiuolaikinio ir kartu laikui nepavaldaus dizaino, pagaminti iš aukščiausios rūšies nerūdijančio plieno, ypač lengvai valomi ir higieniški.

Pasirinkti į sieną montuojami bekontakčiai praustuvo maišytuvai “Piave” yra ergonomiški bei ekonomiški, užtikrina maksimalią higieną intensyviai lankomuose objektuose. Visas praustuvo paviršius yra atviras, todėl jį lengviau valyti. „Geberit“ maišytuvai gali veikti nuo elektros tinklo, nuo baterijos ir autonominio maitinimo būdu, naudojant generatoriaus bloką. Šiame projekte pasirinktas maitinimo šaltinis – elektros tinklo energija, tad priežiūra yra minimali.

Žmonių su negalia komfortui užtikrinti įrengti specialūs „Duofix“ serijos elementai, kurie yra siauresni už standartinius, iš abiejų elemento pusių numatytos vietos porankiams tvirtinti, kurie palengvina buvimą vonios kambaryje. Porankiai yra pagaminti iš nerūdijančio plieno ir atitinka keliamus reikalavimus, įrengti specialios ergonomikos 70 cm ilgio WC puodai.

LAIKO PATIKRINTI SPRENDIMAI – ILGALAIKĖS BETONINĖS GRINDYS

Būsimo Lietuvos „Krepšinio namų“ muziejaus trofėjams architektai parinko ramų foną ir neutralias interjero detales. Architektų ir užsakovų sprendimu pastate buvo suprojektuotos pilkos betono grindys, siekiant pagal spalvinę gamą priartinti jas prie neutralių spalvų interjero.

Betonines glaistytas grindis su paviršių kietinančiu „Natural“ spalvos mineraliniu kietikliu ir panaudotu impregnantu vidaus patalpose įrengė Lietuvos ir Čekijos UAB „Grinduva“. Pirmajame pastato aukšte įrengta apie 900 kv. m grindų, antrajame aukšte – apie 400 kv. m, pastato rūsyje išbetonuota apie 225 kv. m grindų.

Aplink pastatą įrengtos aikštelės ir takeliai betonine danga. „Grinduva“ pastato kieme įrengė tamsiai pilkos – antracito spalvos betonines glaistytas grindis „šukuotu“ paviršiumi su jį kietinančiu pabarstu ir impregnantu. Betono paviršius pasirinktas šiurkštus, kad būtų išvengta slydimo.

Pasak įmonės „Grinduva“ direktoriaus Tomo Vailionio, lauko grindų betono sudėtis buvo parinkta tokia, kad danga būtų kuo patvaresnė ir ilgalaikiškesnė. Naujausia grindų įrengimo technologija buvo panaudota gaminant betono mišinį ir liejant jį aplink pastatą: naudoti specialūs betono mišinio komponentai, kurie padidina grindų ilgalaikiškumą, esant itin nepalankiam atmosferos poveikiui, keičiantis sezonams atviroje aplinkoje bei mechaniškai intensyviai eksploatuojant grindis. Didžiausias iššūkis buvo tinkamai suprojektuoti ir įrengti lauko dangų temperatūrines ir deformacines siūles, kurios ne tik tinkamai atliktų savo funkcinę paskirtį, bet ir negadintų aikštės estetinio vaizdo.

Pasak T. Vailionio, šiame projekte taikyti laiko patikrinti, patikimi ir ilgalaikiai sprendimai – pasitelkta efektyvi kokybiško betono dengimo technologija, kurią įmonė naudoja daug metų. Objekte buvo keliami patys aukščiausi kokybės reikalavimai, tačiau įmonė, rinkoje dirbanti daugiau kaip 23 metus ir subūrusi profesionalius grindų klojėjus bei gamybos inžinierius, sukaupė neįkainojamą patirtį ir jokių sunkumų įrengiant kokybiškas grindis nekilo. Patyrusi įmonė puikiai susitvarkė su darbu, o krepšinį mėgstančios Lietuvos „Krepšinio namų“ projektas įmonės komandai įsiminė dėl griežtos tvarkos bei preciziško darbų organizavimo statybų aikštelėje.

ŽALIA VEJA PO ĄŽUOLAIS

Lauko aikštelių, takelių ir privažiavimų prie „Krepšinio namų“ grindiniui pakloti naudota tamsių betono trinkelių danga, o po senais ąžuolais sužaliavo sodri veja. Šiuos aplinkos tvarkymo darbus profesionaliai atliko UAB „Minvalda“, kurios specializacija yra visi lauko darbai – nuo teritorijos sutvarkymo projekto parengimo ir įgyvendinimo iki priežiūros.

Jau trečią dešimtmetį aplinką puošianti įmonė akcentuoja tinkamą teritorijos parengimą trinkelėms kloti, profesionalų dirvos paruošimą vejai įrengti ir stilingą apželdinimą. Prieš trinkelių dangos įrengimą „Krepšinio namų“ sklypas buvo išlygintas pagal projektinius dokumentus. Taikant modernius sprendimus ir technologijas, visi įrengtų dangų kraštai įrėminti metalo juostomis, kurios suteikia tvirtumo ir ilgalaikiškumo. Betoninių trinkelių danga ne tik sukūrė estetišką vaizdą, bet ir užtikrina patogų pėsčiųjų ir automobilių judėjimą bei natūralią vandens apytaką ir apsaugo nuo nereikalingų vandens balų po lietaus. Prieš įrengiant veją, tam skirti sklypo plotai taip pat turi būti išlyginti. Tačiau aplink „Krepšinio namus“ palikti augti seni medžiai, todėl buvo svarbu nepažeisti jų šaknų – aplink kiekvieną medį suformuoti kalneliai.

Patyrusi įmonė profesionaliai įveikė iššūkius dėl medžiagų pristatymo į statybų aikštelę Kauno senamiestyje, kur sunkiajam transportui eismas draudžiamas, ir sėkmingai prisidėjo prie Lietuvos „Krepšinio namų“ projekto bei istorijos kūrimo.

UAB „Betono mozaika“ gamybos vadovas Mantas Malinauskas informavo, kad aplink „Krepšinio namų“ pastatą ir automobilių aikštelėje paklotos juodos, stačiakampės, 160 x 160 mm matmenų trinkelės GTM 13-8 su mikronuožula, taigi užtikrinta, kad judėjimas tokiu paviršiumi bus sklandesnis ir tylesnis nei per trinkelių su įprasto dydžio nuožula grindinį.

Prie Lietuvos krepšinio būstinės praeiviai kasdien sutiks legendinius šalies trenerius ir žaidėjus – tarsi gyvus būsimojo muziejaus eksponatus. Su meile krepšiniui talentingai sukurtas įkvepiančių formų, išskirtinės architektūros pastatas ir jo ąžuolų pavėsis taps moderniu Kauno traukos centru istorinėje miesto vietoje. Jam skirta nelengva ir išskirtinė misija – telkti krepšinio bendruomenę, tapti Lietuvos žmonių aistros krepšiniui ir istorinės atminties simboliu.

Nuotr. Evaldas Lasys

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/07/baneris_statinis_flowershop-1.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!