Pamatykite pirmieji – „Serpantine” galerijos paviljonas


Londone japonų architektas Junya Ishigami pristatė „Serpantine” paviljoną. Tai laisvos formos šventovė. Junya Ishigami yra jauniausias paviljono dizaineris. Jį greitai išgarsino darbai dėl efemerinio požiūrio – šį kartą tai iš parko kraštovaizdžio kilęs skalūnų lakštas sudaro vidinį sodo kiemą.

Junya Ishigami paaiškino, kad jo paviljono dizainas iliustruoja savo „laisvos erdvės“ filosofiją, kurioje jis siekia harmonijos tarp žmogaus sukurtų struktūrų ir jau egzistuojančių struktūrų gamtoje.

„Mano paviljono dizainas su mūsų pastatytos aplinkos perspektyvomis lyg diskutuoja natūralaus kraštovaizdžio fone, pabrėždamas natūralumą. Norėjau, kad paviljonas atrodytų kaip išaugęs iš žemės ir panašėtų į kalną, pagamintą iš uolų“, – sakė J. Ishigami.

Paviljonui pagaminti prireikė 61 tonos „Cumbrian“ skalūnų, naudojamų kalnų tipo stogo konstrukcijai. Tai palaiko „krepšelio“ formos  stogą ir plonas plieno konstrukcijas ant kurių jis laikosi.

Paviljono idėja buvo atskleista anksčiau, tačiau naujienas užgožė pranešimas, kad „Serpantino galerijos” generalinis direktorius Yana Peel atsistatydino dėl galimo šnipinėjimo. Nuo tada daugiau detalių apie šiuos kaltinimus nepranešta.

Aukšti moralės reikalavimai ne tik dizainui

„Serpantine” paviljono programą 2000 metais įkūrė Julija Peyton Jones ir Hans Ulrich Obrist, kad tarptautiniai dizaineriai galėtų pasidalinti savo talentu su nauja ir įtakinga auditorija. Galerijos „Serpentine“ vasaros paviljonas – ambicingiausia tokio tipo programa pasaulyje.  Todėl iš tiesų tai dėmesys žymiems ar kylantiems pasaulio architektams.

Komisija garsėja savo intensyviu grafiku: atrinkti dizaineriai turi tik šešis mėnesius nuo užsakymo suprojektuoti ir realizuoti savo paviljoną. Ši skuba skatina eksperimentavimą ir greitą mąstymą.

Reikia pastebėti, kad paviljonas kaskart pasižymi originalumu – išsiskiria drąsiais konstruktyviniais bei estetiniais sprendimais ir yra nepanašus į buvusį prieš tai ir išskirtinis. Tai sąlygoja projektuoti sutinkantys architektai profesionalai. Kaip pavyzdžiui, pagal J.Herzogo ir P. de Meurono bei kinų menininko A.Weiwei’aus projektą  pernai pastatytas galerijos paviljonas eksponavo ankstesnių paviljonų archeologiją, o architektas P.Zumthoras metais anksčiau buvo sukūręs ramybės oazę.

Naujasis paviljonas sukėlė prieštaravimus dėl neapmokamų stažuočių. „Serpentino galerija” liepė sumokėti visiems darbuotojams, dirbantiems prie 2019 metų paviljono dizaino. Kritika dėl stažuotojų darbo sąlygų, pabrėžiant darbo užmokesčio trūkumą, šešių dienų darbo savaites ir ilgas darbo valandas tapo vienu iš pagrindinių abejonių dėl šio dizainerio dalyvavimo. Vis dėlto, šiemet kovo 27 dieną buvo paskelbta, kad visi stažuotojai oficialiai tapo paviljono dizaino komandos dalimi.

Į garsiausiųjų sąrašą

Praėjusiais metais Londone atidarytas galerijos „Serpentine“ vasaros paviljonas buvo sukurtas iš amerikietiškų ir britiškų medžiagų. Jis Anglijos sostinės Haid parke pastatytas pagal meksikiečių architektės Fridos Escobedo projektą. Tuokart iš tamsių betoninių stogo čerpių suformuotos ažūrinės paviljono sienos iš vidaus atveria žaliai-mėlynus gamtinės aplinkos vaizdus, o interjere – sukuria išraiškingą vibruojančią šviesos, šešėlių ir atspindžių žaismę. Atspindžių paletę čia išplečia vidiniame kieme įrengto vandens baseino paviršius ir veidrodinės lubos. Pagal architektės sumanymą, vasaros paviljonas yra it laikrodis, rodantis dienos tėkmę.

Nuo birželio 20 dienos galerijos „Serpentine“ paviljonas bus atidarytas 10–18 val. vietos laiku. Jame tradiciškai numatyta plati vasaros kultūrinių renginių programa. Universalus ir skirtingiems renginiams pritaikytas galerijos „Serpentine“ paviljonas Haid parke svarbiu kultūros židiniu bei turizmo objektu bus visą vasaros sezoną – 4 mėnesius.  Šiemet renginiai tęsis iki pat spalio 7 dienos. Manoma, kad per vasaros sezoną šiame statinyje apsilankys apie 20 tūkst. kultūros ir šiuolaikinės architektūros mylėtojų.

Galerijos „Serpentine“ vasaros paviljonas Haid parke prieš 3 metus buvo pastatytas pagal kultinio danų architekto Bjarke‘s Ingelso (BIG) sumanymą. Anksčiau „Serpentine“ paviljoną yra sukūrę Zaha Hadid (Irakas/Didžioji Britanija), Frankas Gehry (JAV), Peteris Zumthoras (Šveicarija), Oscaras Niemeyeris (Brazilija), Sou Fujimoto (Japonija) ir kt.

 Laurian Ghinitoiu nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų