ŠIUOLAIKINĖ BŪSTO APDAILA – NET NEĮSIVAIZDUOJATE, KIEK VISKO TELPA SIENOSE

2019 m. gruodžio 3 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

„Pjūvio“ projekto metu įrengiamame bute Antakalnyje pasirinkta tipinė apdaila, tačiau jai naudotos išskirtinės į sieną įleidžiamos grindjuostės, nematomos durys, itin didelių matmenų marmuro imitacijos plytelės vonioje, sumontuotas išmanus šildymo, vėdinimo, užuolaidų valdymas bei pasitelktos itin kokybiškos medžiagos.

ŠVARI ERDVĖ – INTERJERO PAGRINDAS

Objekto vidaus interjerą planavę architektūros studijos „Plazma“ architektai Rytis Mikulionis ir Dalia Treinytė sako, kad apdailos sprendimais kūrė kuo vientisesnį, švaresnį interjerą.

„Šio interjero stilių apibūdinčiau kaip „pašiltintą“ minimalizmą. Švarus interjeras yra tarsi kevalas, o vėliau baldais, dekoro elementais galima kurti spalviškai drąsesnius derinius“, – sako architektas.

Būste įrengtos trisluoksnės medžio masyvo grindys, viršuje – minimaliai nuleistos šildomosios lubos.

„Siekėme išsaugoti patalpų aukštį, jos buvo nuleistos tik tiek, kad būtų galima sumontuoti šildomųjų lubų sistemą. Lubos suplanuotos zonomis: toje vietoje, kur reikėjo sumontuoti ortakius, dalis lubų yra labiau nuleista, tačiau tvarkingai atskirta metalo profiliu“, – atskleidžia R. Mikulionis.

Sienų danga kombinuota – dalis jų yra tinkuotos ir dažytos, dalis – uždengta medžio faneruotės apdaila, po jomis įrengta integruota virtuvė ir spintos. Į baldinių plokščių apdailą integruotos ir durys, jos susilieja su siena ir vadinamos „nematomomis“ durimis.

„Kūrėme švarią ir ramią interjero aplinką be jokių nereikalingų detalių“, – pasakoja R. Mikulionis.

Sanitariniuose mazguose naudotos didelio formato akmens imitacijos plytelės derintos su medžio faneruotės apdaila, po kuria pasislepia integruotos vonios baldų spintelės.

„Naudojama arba akmens masės, arba medžio plokštuma ir jos abi kuria monumentalią kompoziciją“, – sako architektė D. Treinytė.

R. Mikulionis priduria, kad dabar vis dažniau sanitariniuose mazguose naudojamos didelio formato plytelės dažniausiai imituoja natūralaus akmens raštą, struktūrą.

„Tokių plytelių yra įvairių – nuo ryškių iki ramių. Žinoma, jas geriau naudoti didesnėse patalpose, jos suteikia monumentalumo, šiuolaikiškumo, prabangos įspūdį“, – kalba architektas.

Pasak jo, tiek paslėptų durų, tiek integruotų grindjuosčių, tiek lubose paslėptų inžinerinių sistemų sprendimai naudojami vienam tikslui – kad žvilgsnis lengvai slystų erdve ir neužkliūtų už jokių vizualių trikdžių, o erdvė būtų tiesiog švaresnė. Net geometriškai nepatrauklios erdvės, kampai buvo paslėpti po įmontuojamomis spintomis.

„Kambariuose sienos tarsi nepastebimai pereina į baldinės medžiagos plokštę – po ja įrengtos integruotos spintos. Lygiai taip pat sanitariniuose mazguose plytelės pereina į baldinės medžiagos plokštę, po kuria įrengtos vonios spintelės“, – sako R. Mikulionis.

SUMONTUOTI APŠVIETIMĄ PATALPOJE SU LUBINIU ŠILDYMU – TIKRAS IŠŠŪKIS

Objekte apdailą atliekančios įmonės „Būsto vizija“ vadovas Marius Valivonis pasakoja, kad būstas buvo išmanus, ir, kaip jau aprašyta spalio mėnesio žurnalo „Structum“ numeryje, jame įrengtas lubinis, o ne grindinis šildymas ir vėsinimas.

Taigi pirmiausia apdailos meistrams reikėjo atsargiai suderinti lubose vedamas komunikacijas bei jose išvedžiotus šildymo vamzdelius, pataikyti išgręžti angas šviestuvams į tarpus tarp šildymo ir vėsinimo vamzdelių.

M. Valivonis prisipažįsta, kad „Būsto vizijos“ specialistams anksčiau nėra tekę apdailinti sumontuotų šildomųjų / vėsinamųjų lubų, todėl tai kėlė iššūkių.

„Kadangi lubos „atvažiuoja“ jau su įlietais šildymo vamzdeliais, galbūt didžiausias iššūkis yra teisingai sudėlioti mums neįprastų matmenų lubų profilius ir tinkamai sujungti pačius šildymo vamzdelius. Kiekvieną prisuktą lapą reikėjo sujungti arba su ankstesniuoju, arba su ta magistrale, kuria teka šildymo / šaldymo skystis“, – prisimena M. Valivonis.

Montuojant šviestuvus, meistrams reikėjo tiksliai pataikyti į maždaug 10 cm tarpus tarp šildymo vamzdelių, o dauguma šviestuvų buvo įleidžiami ir priglaistomi. Tokiam darbui prireikė dar didesnio kruopštumo ir atidumo.

NEMATOMA SANTECHNIKA IR NEMATOMOS DURYS

Sanitariniuose mazguose visa santechnika įrengta potinkinė, pakabinami WC puodai sumontuoti ant potinkinių WC montavimo rėmų su kvapų šalinimo sistemomis.

„Patalpoje įrengtos nematomos durys, o jas tokias daro paslėpta durų varčia, kurios spalva bus priderinta prie sienų spalvos. Grindys išklotos medžio masyvo kokybiška danga“, – kitus sprendimus vardija pašnekovas.

Būste visi veidrodžiai iš galinės dalies turės sumontuotą šildomąjį kilimėlį, todėl nerasos.

Meistrams teko pavargti ir su sanitarinių mazgų plytelėmis, nes viena tokia plytelė yra 1 metro pločio ir 2,4 metro aukščio. Vis dėlto suklijuotos vonioje be jokių sujungimų ar tarpelių jos atrodo iš tikrųjų įspūdingai.

Bute taip pat buvo sumontuotos į sieną įleidžiamos grindjuostės. Kokiu būdu įrengiamas toks sprendimas?

„Grindjuostės buvo įleidžiamos į sieną, taigi reikėjo jau ištinkuotą sieną įgilinti, pasidaryti ertmę tinke ir į ją sumontuoti grindjuostes. Kadangi tinkas ne visur yra vienodo storio, tai buvo sudėtinga“, – tikina pašnekovas.

Pagrindinė M. Valivonio pastebima šiandienių interjerų tendencija – kad užsakovai investuoja į kokybiškas apdailos medžiagas bei ilgalaikius sprendimus. O interjero stiliai pasirenkami patys įvairiausi – nuo urbanistinio ar industrinio iki prabangaus klasikinio.

„Vienas populiariausių jau kelerius metus išlieka minimalistinis šviesus skandinaviško stiliaus interjeras, – priduria pašnekovas. – Kiek klientų – tiek skonių ir pomėgių. Kita vertus, prabangesniuose būstuose tikrai „ant bangos“ yra masyvios, didelių matmenų keraminės plytelės, prabangi santechnika. Vis dažniau diegiama išmaniųjų namų sistema, išmani mobiliosiomis programėlėmis valdoma šildymo ar vėdinimo sistema. Klientai stengiasi investuoti į kokybiškas grindis ir kokybišką santechniką. Niekas jau nebegalvoja: „Na, dabar štai taip, o po dvejų metų pasikeisiu.“

SANTECHNIKA NE TIK ESTETIŠKAI ATRODO, BET IR VALO ORĄ

Kalbant apie sanitarinius mazgus, didžiąją dalį santechnikos šiam objektui tiekė kompanija „Geberit“. Kompanijos prekybos ir techninis konsultantas Tadas Ivanauskas teigia, kad objekto tualeto patalpose sumontuoti šio gamintojo potinkiniai moduliai „Geberit Duofix“, skirti pakabinamiems WC puodams, atnaujino dizaino vandens nuleidimo mygtukai „Sigma50“ bei papildomai įdiegti blogo kvapo filtravimo „Geberit DuoFresh“ moduliai.

„Jų veikimo principas – visi blogi kvapai surenkami pačiame WC puode ir nepasklinda į aplinką. Dėl integruoto judesio sensoriaus, moduliai įsijungia vos kažkam įžengus į patalpą. Už vandens nuleidimo mygtuko sumontuotas ventiliatorius traukia orą iš puodo per vandens nuleidimo vamzdį bei persipylimo vožtuvą. Tuomet oras filtruojamas keraminiu porėtuoju filtru ir išvalytas išleidžiamas atgal į patalpą. Šalia to, modulyje įdiegtas šviesos diodų naktinis apšvietimas bei įdėklas „DuoFresh“ WC lazdelėms. Šios lazdelės nudažo nuleidžiamą vandenį mėlyna spalva ir skleidžia malonų kvapą. Pažymėtina, kad visus įrenginio nustatymus, tokius kaip jutiklio aktyvumas, ventiliatoriaus veikimas ir kita – galima keisti per mobiliąją aplikaciją „Geberit Home“, – atskleidžia T. Ivanauskas.

Objekte sumontuoti „Geberit Citterio“  serijos pakabinami WC puodai. Ši serija, sukurta italų achitekto ir dizainerio Antonio Citterio, išsiskiria išskirtinėmis dizaino linijomis bei sprendimais. Unitazai padengti specialia „KeraTect“ danga. Ši danga užtikrina paprastesnį WC puodo valymą ir priežiūrą, nes prie ja padengto paviršiaus nekimba kalkės bei nešvarumai.

Praustuvai šiam objektui parinkti iš vonios kambario serijos „Geberit Acanto“ bei „Geberit“ įmonių  grupės keramikos gamintojo „IFÖ“ kolekcijos „VariForm“.

„Pasirinktas „Geberit Acanto“ praustuvas turi ypač ploną keraminę briauną bei gilų dubenį. Praustuvo dubuo yra ovalios formos – tai vonios kambariui suteikia papildomos estetikos ir puikiai dera prie pasirinktų WC puodų. Iš praustuvų kolekcijos „Variform“ objekte pritaikyti du apvalūs į stalviršį įmontuojami praustuvai. Jų dizainas atitinka kitų produktų dizainą –

plonos briaunos ir gilus dubuo“, – sako T. Ivanauskas.

„Prie šių praustuvų parinkti butelinio tipo sifonai. Jie unikalūs tuo, kad vos tik pradeda kimštis, susidaro vakuumas ir sifonas pats savaime išsivalo. Be to, jie pagaminti iš itin kokybiško antikorozinio plastiko. Ši medžiaga užtikrina ypač paprastą montavimą bei ilgaamžį vartojimą“, – sako pašnekovas.

Dušo erdvėje įrengti „Geberit Cleanline“ dušo latakai, išsiskiriantys tuo, jog užtikrina, kad iš sifono neišgaruos vanduo. Todėl patalpoje drąsiai gali būti klojamos šildomos grindys: sifonas neišdžius (taip įvykus vanduo neblokuoja blogų kvapų ir jie sklinda į patalpas). Tuo pačiu specialus S formos sifonas bei integruota plaukų ir nešvarumų gaudyklė užtikrina ypač lengvą sifono priežiūrą bei valymą. Svarbu tai, kad sumontuoti dušo latakai užtikrina daugiau nei 45 litrų vandens surinkimą per minutę“, – tikina T. Ivanauskas.

POTINKINĖ ĮRANGA LEIDŽIA SUTAUPYTI VIETOS VONIOS KAMBARYJE

Įmonė „Grohe“ šiame objekte įrengė potinkines dušo maišytuvų, bidė maišytuvų ir praustuvo maišytuvų dalis. Potinkinių įrenginių prireikė, nes maišytuvai bus montuojami į sieną.

Įmonės pardavimų Lietuvoje vadovė Aistė Stankevičienė sako, kad potinkinės dalys „išsaugo“ vietą maišytuvo elementams sienoje tuo metu, kai vyksta apdailos darbai.

„Išlyginus sienas ir išklijavus plyteles, uždedami valdymo dangteliai. Jie yra maksimaliai prigludę prie sienos, ploni ir užima nedidelį plotą. Tad siena vonioje ar duše atrodo tvarkinga, lygi ir graži, lieka mažai ploto, kurį reikia valyti ir prižiūrėti. Šiuo metu „Grohe“ kuria ir siūlo kuo mažesnius prietaisų valdymo dangtelius, kad naudotojas jų priežiūrai skirtų kuo mažiau laiko, o interjero dizaineris turėtų daugiau erdvės žaisti spalvomis, plytelėmis ir kitais interjero elementais. Be to, taip išlieka saugi ir patikima galimybė pasiekti sienoje integruotas dalis“, – paaiškina A. Stankevičienė.

„Grohe“ savo kolekcijose jau turi įvairių metalo atspalvių dušo galvučių ir maišytuvų.

„Lietuviai mėgsta naujoves, nebijo ieškoti naujų sprendimų, derinti skirtingas faktūras ir tekstūras. Todėl netipinės (ne tik plieno) maišytuvų spalvos labai populiarios ir mėgstamos, nes spalvų pasirinkimas leidžia kurti išskirtinius, nesikartojančius interjerus, spalvos priderinamos prie viso buto ar namo interjero stiliaus“, – sako A. Stankevičienė.

Vis dėlto su naujovėmis atsiranda ir nerimo: šiandien iš klientų, įsigyjančių atspalvį turinčią dušo galvutę ar maišytuvą, dažniausiai girdimas klausimas – ar nenusitrins?

„Ir tikrai – labai svarbu paklausti, kokiu būdu šis gaminys buvo padengtas spalva. Patikimiausias ilgalaikio dengimo spalva būdas yra PVD technologija, taip pat naudojama laikrodžių, akinių rėmelių, prabangių aksesuarų gamybai. Dengiant šiuo būdu, spalvai išgauti naudojami metalo garai. Taip paviršius tampa daug tvirtesnis nei standartiškai pagaminto chromuoto maišytuvo“, – paaiškina pašnekovė.

Spalvos – gana nauja tendencija vonios kambaryje. O kokių dar naujovių galima dairytis santechnikos pasaulyje? Pasak A. Stankevičienės, naujausi „Grohe“ santechnikos sprendimai orientuoti į didesnį komfortą, intuityvų įrenginių valdymą, pavyzdžiui, kai dušą galime įjungti kaip radiją automobilyje. Taip pat efektyvesnį vandens naudojimą, naujas spalvas ir formas, galimybę apsisaugoti nuo vandens išsiliejimo. Viena labiausiai stebinančių naujovių – nauji santechnikos dalių gamybos būdai, pavyzdžiui, 3D spausdinimas iš specialiai tam gaminamų metalo granulių.

JUNGIKLIAI – JAU GALIMA APSIEITI IR BE JŲ, BET GERIAU PASILIKTI

Bendrovė „JUNG Vilnius“ objektui Antakalnyje tiekė išmanaus būsto valdymo elementus, pagamintus iš nerūdijančio plieno (iš „Edelstahl“ serijos) bei anoduoto aliuminio („Dark“ serija). 

Pasak bendrovės vadovo Raimundo Skurdenio valdiklių ir jungiklių medžiagos interjero specialistų buvo parinktos idealiai tinkančios prie kitu interjero sprendimų – ir tuo pačiu aukščiausios kokybės.

„Be nepriekaištingos išvaizdos tie gaminiai pasižymi ir tuo kad yra faktiškai amžini – pagaminti iš tikro metalo“, – sako R. Skurdenis.

Bendrovė „JUNG“ viena pirmųjų pasiūlė „spalvinti“ jungiklius ir pristatė net 63 skirtingomis spalvomis. Tačiau ar lietuviai naudojasi galimybe įsirengti ryškius jungiklius? To paklausėme bendrovės vadovo Raimundo Skurdenio.

„Lietuviai yra gana konservatyvūs, ypač lyginant su mūsų klientais iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir kitų Rytų šalių. Tad labai ryškios spalvos (o mes turime daugiau nei 60 spalvų jungiklių paletę) – retas pasirinkimas, dažniausiai akcentinis, net kaip dekoro elementas. Populiarios spalvos (be baltos, kuri yra, žinoma, lyderė) yra dramblio kaulo spalva, juoda, antracito ir pilka. Pilkų jungiklių turime įvairių atspalvių ir daugelyje interjerų ši spalva tikrai atrodo gerai – ypač tose erdvėse, kur akcentuojamas betonas: pavyzdžiui, lofto stiliaus interjeruose. Jungiklius galima pagaminti tiek blizgaus, tiek matinio paviršiaus – tad tikrai yra iš ko pasirinkti“, – kalba R. Skurdenis.

Tokiu atveju, kai integruojamos net durys, paslepiamos visos spintos, siekiama ir kuo labiau į sienų vientisumą įkomponuoti jungiklius bei namų valdiklius. O gal šiais laikais įmanoma apsieiti be jokių jungiklių?

R. Skurdenis sako, kad namų aplinką iš tikrųjų galima valdyti tik išmaniaisiais prietaisais (telefonais, planšetėmis), bet pataria tuo neapsiriboti – tai neturėtų būti vienintelis, o ypač – pagrindinis – valdymo būdas.

„Tai galėtų būti papildomas būdas, suteikiantis vizualizaciją ir nuotolinio valdymo galimybę. Bet jungiklius ar kitus valdiklius pakeisti vien išmaniaisiais ekranais nebus patogu. Kodėl? Telefonai ar planšetės turi savybę išsikrauti ar sudužti pačiu netinkamiausiu metu, – šypsosi R. Skurdenis. – Tad teisingoje vietoje sumontuotas funkcionalus išmanus jungiklis – dažnu atveju užtikrins patogesnį ir greitesnį valdymą. Šiuo metu populiarėja ir valdymas balsu. Bet vėl – kaip pagalbinis būdas. Kol kas ant sienų sumontuoti valdikliai išlieka pagrindinis valdymo būdas. Tinkamai parinktos jungiklių ar valdiklių vietos bei dizainas – labai svarbu“, – įsitikinęs „JUNG Vilnius“ vadovas.

Pašnekovas primena, kad jungikliai ir valdikliai gali būti gražūs – ne tik nedarkyti interjero, bet ir jį papuošti. Todėl nėra prasmės jų vengti.

„Dauguma funkcijų išmaniuose namuose atliekamos automatiškai, tad valdikliai gali būti ir maži, ir dailūs, o jų dizainą ir spalva, kaip jau minėjau, galima pasirinkti iš keliasdešimties variantų“, – sako R. Skurdenis.

Be to, jungiklius šiandien galima įmontuoti į visokiausius paviršius.

„Jei laidinį jungiklį montuosime į betoną, granitą, stiklą ar pan. – teks apdailą pažeisti. Todėl apribojimas išlieka tokių darbų kaina. Ar verta – šis sprendimas labai priklauso nuo konkrečios situacijos ir meistrų kvalifikacijos. Tokiu atveju bendrą sprendimą turi priimti ne tik elektrikas, bet ir apdailininkas. Kai nėra galimybės laido pravesti, gelbsti belaidžiai jungikliai, pavyzdžiui, kompanijos „Jung“ naujovė sistema „eNet“, arba KNX sistema taip pat turi bevielius sprendimus – pokalbį užbaigia R. Skurdenis.

Nuotr. „Būsto vizija“, „Jung Vilnius“, „Geberit“ ir „Grohe“ archyvai

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/06/šoninis-baneris_ios_apple.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!