Skersvėjis ir išmanioji modernių patalpų ventiliacija

2021 m. kovo 28 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Dauguma pasaulio gyventojų įsikūrę miestuose, žmonės patalpose praleidžia 85–90 % laiko. Dirbame, mokomės ar net pramogaujame uždarose patalpose. Kaip parodė pastarieji metai, vengdami pavojingų kontaktų, turime dar daugiau laiko praleisti namuose, bet kyla kitų problemų: jeigu namuose neprižiūrima ar netinkamai suprojektuota vėdinimo sistema, oro tarša nevėdinamose patalpose yra daug didesnė nei lauke.

Pastaraisiais dešimtmečiais pastatai tapo daug patogesni ir energiją taupantys, padidėjo šilumos izoliacijos ir sandarumo standartai. Šiuolaikiniai namai yra vidutiniškai daugiau nei dvigubai sandaresni, palyginti su mūsų vaikystės būstu. Kad mikroklimatas juose būtų sveikas, būtinas vėdinimas – ir natūraliomis, ir mechaninėmis priemonėmis. Tinkamai vėdindami patalpas, užkirsime kelią kvėpavimo takų infekcijų, pelėsių, grybelių, namų dulkių erkučių, kurios gali sukelti alergines reakcijas bei paveikti žmogaus imuninę sistemą, dauginimuisi.

Atverkite langus vėjui

Daug kam vis dar geriausias būdas vėdinti namus – atverti langus. Danų mokslininkų analizė parodė, kad natūralus reguliarus patalpų vėdinimas yra toks pat efektyvus kaip ir mechaninis. Bet, patalpas vėdinant natūraliai, būtina keletą kartų per dieną langus palikti atidarytus bent 10–15 minučių. Bet, žinoma, reikėtų to vengti, kai lauke yra padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis. Patalpas rekomenduojama vėdinti intensyviai – sukeliant skersvėjį. Puikus vėdinimo būdas – kryžminė ventiliacija, kai oras cirkuliuoja ne viename lygyje, pavyzdžiui, atidarius langus priešingose namo pusėse, laikant atviras kambarių duris arba atidarant langus skirtinguose namo aukštuose. Taip pat galima papildomai naudoti ventiliatorius vėjui sukelti, kad oras judėtų reikiama kryptimi, bet juos nukreipti reikia pro langą, o ne į namus. Kryžminė ventiliacija išstumia šiltą orą, o kartu ir dulkes bei teršalus. Bet jei lauke temperatūra yra žemesnė nei namuose, gavę šviežio oro, netenkate šilumos.

Natūrali, paprasta ir pigi patalpų vėdinimo sistema yra ventiliacijos šachtos, kurios dėl lauko ir patalpų oro slėgių skirtumo ištraukia patalpų orą. Tačiau svarbu laiku valyti ortakius, nes ore esantys nešvarumai juos užkemša. Būtinas ne tik mechaninis valymas, bet ir dezinfekavimas sertifikuotomis cheminėmis medžiagomis, pašalinant dulkes ir nešvarumus bei sunaikinant kenksmingas bakterijas ir grybelius iš ventiliacijos sistemos.

Išmanusis lango ventiliatorius

Lango ventiliatorius yra paprastas, nedidelis ir funkcionalus įrenginys, naudojamas oro mainams patalpoje. Tai kompaktiškas ir lengvas prietaisas, tvirtinamas lango angoje ir gerinantis oro cirkuliaciją. Tokių ventiliatorių galia yra pakankama namams, nedidelėms biurų ir komercinėms patalpoms vėdinti. Ventiliatorių galima montuoti vietoje lango arba jo dalies. Paprastai jis uždaromas žaliuzėmis arba užuolaidomis, kurios yra perkeliamos prietaiso veikimo metu. Kaip ir atidarius langą, ventiliatorius užtikrina oro cirkuliaciją, bet šilumos nuostoliai sumažėja 50 %. Be to, tai higieniškiau nei langų atidarymas – apsaugo nuo dulkių, šiukšlių ir vabzdžių patekimo į vidų. Įrenginys yra universalus ir tinkamas montuoti ant metalo, plastiko ir medinių langų, galima rinktis bet kokio dydžio ir galios. Minusu paprastai nurodomas poreikis pakeisti lango konstrukciją, nedidelis triukšmas ir neišvengiami šilumos nuostoliai.

Tačiau jų galima išvengti pasirinkus lange montuojamą decentralizuotą išmaniąją vėdinimo sistemą. Tai aktyvi autonominė vėdinimo sistema su šilumos rekuperacija, montuojama lango šone arba viršuje. Patalpos visą parą aprūpinamos šviežiu oru, nepravėrus lango, o į namus nepatenka nei dulkės, nei žiedadulkės. Įrenginio jutikliai matuoja oro temperatūrą bei drėgmę ir automatiškai valdo šviežio oro srautą, filtrai pagauna kenksmingų medžiagų daleles. Efektyvus šilumokaitis sumažina šilumos nuostolius: išeinantis oras atiduoda savo šilumą įeinančiai oro srovei. Tokia autonominė aktyvi vėdinimo sistema su šilumos rekuperacija atitinka aukštus vėdinimo ir energijos taupymo reikalavimus. Ji gali veikti automatiškai arba ją valdyti galima mobiliaisiais prietaisais.

Kai šilumos atgavimas privalomas

Paprastai pirmenybė teikiama natūraliam vėdinimui, nes dauguma galingų mechaninių sistemų sunaudoja daug energijos. Bet natūrali oro ventiliacija kelia rizikų miesto aplinkoje, pavyzdžiui, eismo teršalai ir kiti oro teršalai gali patekti į vidų. Be to, skersvėjis visus metus nėra tinkamas sprendimas šalto ir vidutinio klimato teritorijose, kur efektyviausia diegti pažangias mechaninio vėdinimo sistemas su oro filtravimu ir šilumos atgavimu. O energinio naudingumo A+ ir A++ klases atitinkančiuose pastatuose privaloma naudoti mechaninio vėdinimo sistemas su efektyvia šilumogrąža ir elektrą taupančiais ventiliatoriais. Priverstinio vėdinimo sistemos veikimas yra pagrįstas oro tiekimo, ištraukimo ir perdavimo zonomis pastato viduje. Jos pagrindas – šilumokaitis, o ventiliatoriai užtikrina oro judėjimą, kuris ortakiais nukreipiamas į įvairias patalpas. Vidinio ortakio paviršius gali turėti antistatinių, antipelėsinių ir antibakterinių savybių.

Didelių pastatų vėdinimo sistemos montuojamos didelio galingumo, tai didelių matmenų įrenginiai. Jos skirtos reikalingų parametrų orui paruošti, tiekti bei šalinti iš patalpų. Komercinėms ir pramoninėms patalpoms skirti didelių matmenų įrenginiai projektuojami kartu su pastatu, jiems numatoma reikalinga įrengimo vieta pastato rūsyje, ant stogo arba techninėse patalpose. Tokia galinga išmanioji vėdinimo sistema integruojama į bendrą pastato valdymo sistemą.

Asmeniniai šviežio oro tiekėjai

Puiki alternatyva tokioms milžiniškoms centralizuotoms vėdinimo sistemoms – beortakės vėdinimo sistemos su rekuperacija, sudarytos iš kelių minirekuperatorių, kurie sumontuojami į pastato lauko sienas ir vėdina patalpas neprarandant šilumos. Sistema tiekia švarų atmosferos orą į patalpą ir išleidžia užterštą orą iš vidaus į lauką. Įeinantis oras gali būti pašildomas iki kambario temperatūros. Minirekuperatoriai greitai sumontuojami, kainuoja pigiau ir jiems nereikia ortakių, o dirba itin efektyviai. Mobilūs kondicionieriai tinka tiems, kurie nenori arba negali atlikti sudėtingų sistemų montavimo ar vidaus apdailos darbų, pavyzdžiui, paveldo saugomuose senamiesčio pastatuose, arba kurie įsikuria senuose butuose. Kad galėtumėte naudotis mobiliu kondicionieriumi, užtenka išvesti į lauką karšto oro išpūtimo žarną. Mobilūs kondicionieriai yra įvairaus galingumo, dydžio ir triukšmo lygio.

Asmeniniai oro valytuvai naudojami patalpose, norint išvalyti iš oro dulkes, kvapus, tabako dūmus ir alergenus. Juose įrengti aktyvios anglies filtrai ir oro jonizavimo technologijos. Oro valytuvams nereikia daug priežiūros, dažnas jų turi jutiklius, kuriais matuoja patalpos oro kokybę ir pagal sąlygas pats automatiškai pritaiko savo veikimo nustatymus. Išskirtiniai oro valytuvai – kai švarus oras tiekiamas su pastoviu deguonies lygiu. Išmanieji oro valymo prietaisai išvalo skirtingus teršalus, pavyzdžiui, jų filtro struktūra turi penkis sujungtus filtro sluoksnius atitinkamiems teršalams valyti. Jie dirba ilgai ir be dulkių, naudoja mažai energijos. Asmeniniai oro valymo įrenginiai yra keistoki: pritvirtinkite juos ant stalo priešais save ir turėsite asmeninį šviežio oro tiekėją, kuris jį išpučia tiesiai jums į veidą.

Namai, kurių sienos nenuodingos

Bet kaip įrengta vėdinimo sistema neužtikrina norimo gaivaus, sveiko oro patalpose. Architektai, projektuodami pastatą, turi suplanuoti tinkamus vėdinimo sprendimus, natūralios šviesos poreikį, pastato atitvarų izoliacijas. Oro cirkuliacijai valdyti pastate ir tinkamai natūraliai ventiliacijai užtikrinti svarbu pastato orientacija ir jo angų išdėstymas, skatinant efektyvų oro srautą erdvėje. Papildomos priverstinio vėdinimo sistemos tik prisideda prie gryno oro tiekimo.

Be to, itin svarbu, kad statybai ir patalpų vidaus apdailai būtų panaudotos tvariai pagamintos, netoksiškos medžiagos ir namų sienos neskleistų nuodingų garų ar dulkių. Vienas efektyviausių būdų išvengti oro teršalų patalpose – pašalinti taršos šaltinius, naudojant netoksiškas šiuolaikines medžiagas, specialiai sukurtas saugioms vidaus konstrukcijoms.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/06/17.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!