Užkariauti stepę: jaunąją Kazachstano sostinę papuošė lietuvių kūrinys

2020 m. gruodžio 1 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Kazachstano sostinė Nur Sultanas (buvusi Astana) auga ir vystosi nežabotu greičiu. Nesvetinga stepė virsta Vidurio Azijos regiono megapoliu, o jame kyla vienas už kitą įspūdingesni pastatai, kuriami žymiausių pasaulio architektų.

Ne vieną dešimtį skirtingos paskirties ir dydžio objektų Nur Sultane sukūrė ir čia šešerius metus gyvenęs architektas Gediminas Tunaitis su komanda MB Gedimino Tunaičio architektūros studija. Architektai: Gediminas Tunaitis, Dalija Tiškuvienė, Miroslavas Malyško, Tatjana Malyško, Jūratė Vekerotė, Adiletas Yeshtayevas, Radvilė Valatkaitė, Julija Karpuchina.

Naujausias jo komandos kūrinys – verslo centras „Erzo“. Tai šešių aukštų, beveik 6 tūkst. kv. m ploto pastatas, skirtas jaunai kompanijai „Erzo“, užsiimančiai pastatų projektavimu, statyba, apdaila bei interjero dizainu.

Supamas gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties pastatų, netoli miesto centro, Akbulako rajone, iškilęs verslo centras tapo šios miesto dalies vizualine ašimi. Tačiau, pasak architekto G. Tunaičio, atsižvelgus į aplinkos kontekstą, nuspręsta jį padaryti nuosaikių proporcijų. „Erzo“ pastato forma – paprasta ir aiški. Reprezentacinis lenktas stiklo fasadas, pridengtas dekoratyvia HPL širma, kuri suteikia pastatui lengvumo, saugo nuo intensyvių saulės spindulių ir taip padeda taupyti energiją.

Projekto autoriai ieškojo dermės tarp vietinės ir vakarietiškos architektūros krypčių, juolab kad ir užsakovai norėjo europietiškos architektūros funkcionalaus bei reprezentatyvaus pastato.

Projektuodami verslo centrą, architektai atsižvelgė į šalia sklypo esantį gatvės kampą ir kaimyninį pastatą. Antrąjį fasadą jie papuošė įspūdingu piešiniu, neturinčiu nei pradžios, nei pabaigos. Tai pastatui suteikė dinamikos bei veržlumo, būdingo ir jaunajai Kazachstano sostinei.

Į gyvenamąjį kvartalą nukreipti šoniniai fasadai sudalinti siaurais langais, atkartojančiais bangą, tik smulkiais masteliais. Toks sprendimas suteikia privatumo.

Verslo centro interjerą padiktavo aptakios antrojo fasado linijos. Jos atsikartoja hole, laiptinėje, lubose, net sanitariniuose mazguose, pakildamos iki pat šeštame aukšte esančio atrijaus, kuris padeda sukoordinuoti vidaus erdves.

Interjere dera baltasis ir juodasis marmuras, o medžio detalės tarsi sujungia dvi charakteringas apdailos tradicijas: Artimųjų Rytų ir Šiaurės Europos. Monumentalias ir prabangias vidaus erdves gaivina dekoratyvios, plastiškų formų medžio bangos.

Verslo centro erdvės yra funkcionalios, estetiškos ir atliepiančios šiuolaikinių biuro darbuotojų poreikius – turėti galimybę suderinti darbą bei trumpą poilsį. Pastate yra sporto centras, kavinė, keletas jaukių poilsio zonų.

Architektas pasakojo, kad visi pastato aukštai buvo pritaikyti skirtingiems poreikiams, todėl kiekvienas turi savo spalvą. Pavyzdžiui, ketvirtame aukšte, kuriame dirbs architektai ir dizaineriai, vyrauja geltona. Ji dominuoja ir centre, kur matyti trys skirtingų tipų konferencijų salės. Darni spalvų paletė suteikia solidžiam įvaizdžiui žaismės ir modernumo.

Penktame aukšte, skirtame vadovams, suprojektuota elipsės formos konferencijų salė brūkšniuotomis stiklinėmis pertvaromis.

„Atkartodami medžio dalijimą vertikaliai, sugalvojome stiklą tonuoti brūkšniais – savotiškais brūkšniniais kodais. Jie nuo stiklinių pertvarų pereina į brūkšniais sudalintas sienas“, – paaiškina architektas G. Tunaitis.

Verslo centro dinamiškumą dar labiau pabrėžia ir vertikaliai jame judantys stikliniai liftai.

„Projekto eiga nebuvo sudėtinga. Užsakovas nuo pat pradžių mumis tikėjo. Kartais, tiesa, norėjo šio to daugiau, nes mūsų pasiūlytas minimalizmas atrodė tiesiog per paprastas, tačiau visa tai neišėjo į bloga“, – įsitikinęs G. Tunaitis.

Projekto vadovas džiaugiasi, kad pastato interjerą pavyko suderinti su eksterjeru, išlaikyti savo braižą ir sujungti visus skirtingus užsakovo norus į darnią visumą.

Nuotr.: Glebas Kramčaninovas

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/12/baneris_soninis_iphone.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!