Palangoje, Švyturio g. 14A, planuojamas ambicingas rekonstrukcijos projektas, kuris suteiks naują gyvenimą esamam navigaciniam švyturiui bei gretimam pastatui, pritaikant juos lankytojams ir turistams. Pagrindinis projekto tikslas – ne tik atnaujinti šiuos statinius, bet ir integruoti juos į platesnį urbanistinį kontekstą, pagerinti prieinamumą bei sustiprinti švyturio kaip kultūrinio ir simbolinio objekto reikšmę.
Urbanistinė ir architektūrinė vizija
Projektuojant teritorijos pertvarkymą, numatoma sukurti aiškią struktūrą, pašalinant atsitiktinio užstatymo įspūdį. Vienas iš esminių sprendimų – sklypo sujungimas su centrinių pėsčiųjų takų tinklu bei naujos rytų–vakarų ašies įrengimas. Šis pėsčiųjų takas nuo jūros ves pro švyturį bei naują muziejų link Švyturio gatvės, taip stiprindamas teritorijos integraciją su aplinka.
Be to, formuojamas viešasis kiemas tarp dviejų rekonstruojamų pastatų, sukuriant patrauklią erdvę lankytojams ir renginiams. Siekiant užtikrinti privatumą, sklypo vakarinėje dalyje numatyta dirbtinė kopa, kuri taps ne tik landšafto elementu, bet ir natūralia pertvara tarp viešosios ir privačios zonų.

Navigacinio švyturio rekonstrukcija
Esamas navigacinis švyturys bus iš esmės pertvarkytas, jame įrengiant panoraminį liftą, kuris lankytojus kels į 35 metrų aukštyje esančią atvirą apžvalgos aikštelę. Taip pat bus įrengtos naujos laiptų konstrukcijos, suteikiančios galimybę lankytojams pakilti spirale aplink centrinę lifto šachtą ir mėgautis atsiveriančiais vaizdais.
Siekiant pabrėžti švyturio skulptūriškumą ir suteikti jam išskirtinį siluetą, bokštas bus vizualiai skaidomas pulsacijomis – siaurėjimais ir praplatėjimais. Viršutinėje dalyje esama žibintinė bus pakeista kupolo formos stogu su dekoratyvine vėtrunge, o senasis švyturio žibintas taps ekspoziciniu elementu aikštėje prie pastato. Konstrukcijos spalvinis sprendimas išlaikys tradicines raudonos ir baltos spalvos kombinacijas pagal Lietuvos transporto saugos administracijos rekomendacijas.

Muziejaus pastato konversija
Rekonstruojamas buvęs techninis pastatas bus pritaikytas kultūrinei veiklai – muziejaus ekspozicijoms, edukaciniams renginiams bei kitoms viešoms iniciatyvoms. Siekiant išlaikyti pastato mastelį, projektuojami du atskiri, bet požeminiu ryšiu sujungti korpusai. Pagrindiniame tūryje bus įrengtos ekspozicijų salės, administracinės patalpos bei sanitariniai mazgai, o antrajame tūryje – eksponatų saugyklos ir pagalbinės erdvės.
Pastato dizainas įkvėptas pajūrio žvejų sodybų architektūros: jis bus vientisas, su šlaitiniu stogu ir natūralių medžiagų apdaila. Stogui parinktos molinės čerpės, fasadui – pilkos ir baltos spalvos medžio apdaila su aliuminio vitrinomis. Vienas iš svarbiausių akcentų – stiklinė vitrina pastato vakarinėje dalyje, kuri gali būti pilnai atverta, sujungiant muziejaus vidaus ir išorės erdves. Tai sukurs galimybę rengti koncertus ir kitus viešus renginius, leidžiant atlikėjams pasirodyti viduje, o žiūrovams – terasoje arba ant specialiai suformuotos kopos.

Estetiniai ir funkcionalūs sprendimai
Švyturio rekonstrukcijos metu pagrindinis dėmesys skiriamas jo tapatumo išsaugojimui, modernizuojant struktūrą ir pritaikant ją naujoms funkcijoms. Kontrastą tarp istorinio ir šiuolaikinio paveldo pabrėš ažūrinė apdaila, sukurta iš aliuminio profilių, kurie ne tik išlaikys švyturio vizualinį atpažįstamumą, bet ir apsaugos konstrukcijas nuo korozijos.
Vidinė pastatų apdaila bus lengvai prižiūrima – muziejaus grindims parinktas natūralaus medžio parketas, o drėgnose zonose bus naudojamos keraminės plytelės. Ekspozicijų erdvės išliks šviesios, su minimalistiniais interjero sprendimais, leidžiančiais lankytojams susitelkti į turinį.
Šis rekonstrukcijos projektas ženkliai prisidės prie Palangos architektūrinio identiteto stiprinimo, sukuriant išskirtinę kultūrinę erdvę vietos bendruomenei ir turistams. Atgaivintas švyturys taps ne tik svarbiu navigaciniu objektu, bet ir nauju traukos centru, o muziejaus erdvė atvers duris įvairioms meninėms ir edukacinėms veikloms. Tai modernus, tačiau kontekstui jautrus projektas, derinantis istorijos paveldą su šiuolaikinėmis funkcijomis.

Projektuotojas: UAB „Aplan”
Statytojas: Palangos miesto savivaldybė
Architektai: Rokas Tyla, Simas Glinskis
Tekstas parengtas pagal Palangos miesto savivaldybės informaciją