UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metai: monografijoje įprasmintas Struvės geodezinis lankas


2020-ieji UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais paskelbti siekiant pabrėžti į Pasaulio paveldo sąrašą įrašytų Lietuvos kultūros paveldo vietovių – Vilniaus istorinio centro, Kernavės archeologinės vietovės, Kuršių nerijos, Struvės geodezinio lanko – reikšmę mūsų valstybei, didinti jų pažinimą, visuomenės supratimą apie šių vietovių išskirtinę visuotinę vertę, išsaugojimo ateities kartoms ir teisinės apsaugos svarbą.

Šiemet jau 15-ieji metai, kai į Pasaulio paveldą įrašytas Struvės geodezinis lankas – tai 2820 km besitęsianti trianguliacijos tinklo grandinė, skirta tiksliam Žemės dienovidinio lanko ilgiui nustatyti ir apskaičiuoti pagal elipsoido parametrus, kurie geriausiai atitinka Žemės formą ir dydį. Norėdami įprasminti šio objekto vertę, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai – Jūratė Sužiedelytė Visockienė, Arūnas Būga, Arminas Stanionis, Eimuntas Kazimieras Paršeliūnas, Povilas Viskontas – pernai metais išleido monografiją „UNESCO pasaulio paveldas: Struvės geodezinis lankas. Matavimai, analizė, išsaugojimas ir įamžinimas“, skelbia VGTU atstovai.

Šios monografijos tikslas – skleisti informaciją apie šį unikalų objektą, supažindinti skaitytojus su mokslininkais, vykdžiusiais matavimus, ir šiuo metu susidariusia situacija. Leidinyje nagrinėjama Struvės geodezinio lanko sudarymo istorija, pristatomi mokslininkai, vykdę šiuos mokslinius darbus, jų taikytus matavimų metodus ir naudotus prietaisus, pasiektą matavimų tikslumą. Paveldo objektu rūpinasi Tarptautinis koordinacinis komitetas, todėl monografijoje pateikti jo veiklos rezultatai ir perspektyvos. Monografijoje sudaryti ir aprašyti SGL trijų punktų erdviniai (3D) modeliai. Metų minėjimo programoje planuojama sudaryti turistinį maršrutą – pažintinį taką po Struvės geodezinio lanko punktus.

Metų minėjimo programoje numatytos įvairios kultūrinės, edukacinės ir pažintinės veiklos. Ketinama parengti edukacines programas apie Kuršių nerijos kultūrinį kraštovaizdį, materialiąsias ir nematerialiąsias vertybes, sukurti virtualų patarėją istorinės urbanistinės, architektūrinės ir gyvenamosios aplinkos priežiūrai ir tvarkybai, organizuoti ekskursijas, konkursą #manoUNESCO.

Minėjimo programoje numatyta sukurti keturis naujus pažintinius dokumentinius filmus apie Lietuvos pasaulio paveldo vertybes, taip pat dokumentinius animuotus filmukus vaikams. Jiems taip pat bus išleistos leidinys apie UNESCO pasaulio paveldą ir Vilniaus istorinio centro vertybes. Numatyta, kad Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija rengs bei transliuos radijo ir televizijos laidas, reportažus, dokumentinius filmus, skirtus UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metams. Planuojama parengti virtualų leidinį apie Baltijos šalių sostinių (Vilniaus, Rygos, Talino), įrašytų į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, paveldosaugą ir tvarkybą 1990–2019 metais ir jį paskelbti Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros interneto svetainėje. Minint UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metus planuojama išleisti pažintinius ir turistinius leidinius lietuvių ir užsienio kalbomis, vykdyti kitas viešinimo ir leidybos veiklas.

UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metų minėjimas siejamas su svarbiomis jubiliejinėmis datomis. 2019 m. Vilniaus istorinis centras minėjo 25 metų, Kernavės archeologinė vietovė – 15 metų, 2020 m. Kuršių nerija minės 20 metų, Struvės geodezinis lankas – 15 metų įrašymo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą sukaktį.

Edgaro Kurausko nuotr. 

Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų