Santariškėse sparčiai kyla trys nauji Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų Vaikų ligoninės korpusai. Įgyvendinant valstybei itin svarbų Vaiko raidos centro ir dviejų pediatrijos korpusų (P1 ir P2) statybos projektą, užbaigtas pirmasis iš dviejų statybos etapų: rangovas „Veikmės statyba“ baigė statyti Vaiko raidos centro (VRC) korpusą ir pirmąjį pediatrijos korpusą, kuriame veiks ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyrius, poliklinika ir labolatorijos. Čia bus pagrindinis įėjimas į visus Vaikų ligoninės korpusus.
Vaikų ligoninės plėtra finansuojama Europos Sąjungos ir Lietuvos valstybės lėšomis – iš Valstybės investicijų programos bei Turto banko lėšų. VRC yra integruotas į VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninę. Dabar jis įsikurs viename iš naujų korpusų.
Objektas: Vaiko raidos centras
Paskirtis: gydymo įstaiga
Statytojas: VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos
Architektai: projekto vadovas Vytautas Lukoševičius, architektai Vytenis Rugala, Artūras Asauskas
Rangovas: UAB „Veikmės statyba“
Bendras komplekso plotas: 11 700 m2
Bendras investicijų dydis: 28 mln. Eurų
Pagrindinis siekis – vaikų saugumas
Kaip žurnalui STRUCTUM sakė VUL Santaros klinikų Vaiko raidos centro vadovė doc. dr. Jovita Petrulytė, tai pirmasis Lietuvoje projektas, kai viename pastate bus integruotos specializuotos paslaugos vaikams su raidos ir psichikos sutrikimais ir jų šeimoms nuo kūdikystės iki paauglystės. VRC yra išskirtinis dėl didelio paslaugų spektro ir jų apimties. Jam pradėjus dirbti naujose patalpose, vienu metu kompleksinę pagalbą galės gauti iki 120 pacientų ir jų šeimos narių. Pagerės paslaugų prieinamumas ir kokybė sudėtingiausių sveikatos būklių pacientams iš visos Lietuvos. Taip pat bus sudarytos geresnės sąlygos įvairių sveikatos priežiūros specialistų studijoms, praktikai, kvalifikacijai tobulinti.
Pasak VRC vadovės doc. dr. J. Petrulytės, nuo pat centro įkūrimo 1990 m. formuojama šiuolaikiška pagalbos sistema vaikams su raidos, psichikos ir elgesio sutrikimais, rengiami specialistai, plėtojamos vaikų ir paauglių psichiatrijos bei socialinės pediatrijos klinikinių ir mokslo sritys. Nuo įkūrimo centras veikė laikinose, iš dalies pritaikytose patalpose Valakampiuose, vėliau Žvėryne. 2013 m. įgriuvus pagrindinio pastato stogui Vytauto g. Vilniuje, vienas centro padalinys buvo perkeltas į Vaikų ligoninę Santariškėse. 2014 m. Vaiko raidos centro infrastruktūrai atnaujinti skirtas finansavimas iš ES struktūrinių fondų, 2017 m. gegužę projektas pradėtas įgyvendinti šalia kitų VšĮ VUL Santaros klinikų korpusų. Jau nuo 2007 m. planuota naujo Vaikų ligoninės korpuso statyba Santariškėse.
Projekto autoriams ir rangovams kelti reikalavimai sukurti atskiras saugias erdves įvairaus amžiaus vaikams ir paaugliams tiek patalpose, tiek teritorijoje. Svarbu buvo numatyti pakankamai erdvių vaikų užimtumui, mokymuisi, fiziniam aktyvumui. Specifiniai reikalavimai kelti ir patalpų sienoms, langams, durims, asmens higienos patalpoms. Kaip sakė VRC vadovė, vaikų raidos ir psichikos sutrikimams gydyti reikalinga gera informacinių technologijų prieiga, vaizdo stebėjimo įranga, todėl turėjo būti įdiegtos efektyvios technologijos. O vaikų emocinei būklei didelės įtakos turi tinkami patalpų spalvingumo, žaismingi architektūros ir dizaino elementai.
Statyti svarbų objektą patikėta profesionalams
VUL Santaros klinikos pirmąją po Nepriklausomybės atkūrimo naują ligoninę, skirtą teikti šiuolaikinę medicinos pagalbą vaikams, patikėjo suprojektuoti ir pastatyti patyrusiai projektų valdymo ir rangos bendrovei „Veikmės statyba“. Prieš trejus metus šalia Vaikų ligoninės Santariškėse buvo pradėtas statyti naujasis Vaiko raidos centras ir du pediatrijos paslaugų korpusai su sertifikuotų laboratorijų, palatų, procedūrų patalpomis. Juos užbaigusi „Veikmės statyba“ šiuo metu jau vykdo ir trečiojo jai patikėto 9,8 tūkst. kv. metrų ploto pediatrijos korpuso pilnos apimties rangos darbus. Šiai bendrovei VUL Santaros klinikų patikėto viso projekto vertė – 28 mln. eurų.
Pastato projektuotojos ir statybų rangovės UAB „Veikmės statyba“ direktorius Mantas Bagdonavičius sako, kad naujieji Vaiko raidos centro ir dviejų pediatrijos paslaugų korpusai statyti taip, jog atitiktų tarptautinio pastatų standarto sertifikato BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) ekologijos bei tvarumo reikalavimus, o visas statybų procesas buvo organizuojamas laikantis BREEAM nuostatų: naudotos kokybiškos medžiagos, taikyti pažangūs sprendimai, darantys kuo mažesnį poveikį aplinkai. Ant pastato stogo sumontuotos saulės baterijos gamins energiją VRC pastato poreikiams. Integruota saulės kontrolės sistema, kuri saugos patalpas nuo perkaitimo.
Esminiai užsakovo reikalavimai bei pagrindinis dėmesys buvo skiriamas patikimoms inžinerinėms sistemoms. „Veikmės statyba“ visame komplekse suprojektavo ir įdiegė ne tik specializuotą inžinerinę ir medicininę įrangą, inžinerinius tinklus, bet ir specializuotas ventiliacijos sistemas, užtikrinančias funkcionalumą, tvarumą ir nepriekaištingą higieną. Rangovo bendrovė komplekse pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje įrengė tokio tipo aukščiausio lygio antibakterinius ventiliacijos agregatus su priešpriešinių srautų rekuperacija.
Statinio konstrukciniai sprendimai buvo formuojami atsižvelgiant į mikroklimato palaikymo sistemas, įgyvendinti ypatingi reikalavimai patalpų sandarumui.
Projektas sėkmingai įgyvendintas dar projektavimo metu kruopščiai planuojant darbus statybų aikštelėje ir proaktyviai valdant rizikas. Užtikrinant darbų saugą, taikant ,,Veikmės statybos‘‘ projektų valdymo sistemą, sujungiančią ne tik projektų valdymo, planavimo, komunikacijos ir rizikų kontrolės įrankius, trijų lygių kokybės patikros sistemą buvo suvaldytos rizikos ir užtikrinta darbų kokybė.
„Džiaugiamės galėję įgyvendinti projektą, kuris turėjo aukštus specifinius reikalavimus, ir didžiuojamės, jog profesionalumas ir ilgametė patirtis sukūrė šį išskirtinį objektą,“ – sako „Veikmės statyba“ direktorius M. Bagdonavičius.
Ne tik funkcionalumas, bet ir estetika
Architektai akcentuoja, kad svarbiausia užduotis projektuojant gydymo įstaigos pastatą yra jo funkcionalumas. Projekto vadovas architektas Vytautas Lukoševičius pasakoja, kad komanda siekė vaikų gydymo įstaigos pastatui suteikti ne tik funkcionalumo, patogumo, bet ir vizualiai sukurti kuo jaukesnį, vaikų emocijas palankiai veikiantį įspūdį. Tam pasitelkta spalva: įvairių švelnių spalvų juostomis išmargintas VRC fasadas išsiskiria iš aplinkinių pastatų. Spalvos parinktos atsižvelgiant į VRC pacientų poreikius.
Trijų aukštų VRC korpuso plotas – 5 240 m2. Didelio ploto pastate vengta formuoti ilgus nesibaigiančius koridorius su gausybe durų, todėl pasirinkta kompaktiškesnė pastato forma – stačiakampis, kurio centre suformuotas vidinis kiemas. Koridoriai ir patalpos ratu sukasi aplinkui šią ašį. Koridoriuje prie kiekvieno posūkio sukurta žaidimų erdvė, kuri taip pat atlieka svarbią natūralaus apšvietimo funkciją, kad koridorius nebūtų aklinas: per kampinius pastato langus liejasi dienos šviesa.
VRC pastate yra ne tik palatos ir gydytojų darbo kambariai, bet ir mokymo klasės, salė, žaidimų kambariai. Komplekso bendrosios erdvės suprojektuotos siekiant sukurti jaukumą.
Kadangi VRC gydomi vaikai su psichine negalia, čia reikalingos patalpos ir sunkiems ligoniams. Dalis palatų, skirtų pacientams stebėti, suprojektuotos ir įrengtos pagal specialius reikalavimus: sustiprintos, atsparios smūgiams lubos ir sienos su paminkštintais kampais, apsaugančiais pacientus nuo susižalojimo.
Kaip sakė architektas V. Lukoševičius, vizualiai specialiųjų patalpų apdaila nesiskiria nuo įprastinių tokio tipo patalpų. Gali atkreipti dėmesį tik tai, kad įrengtos durys su nedūžtančio stiklo langu, nėra matomų jungiklių, nėra išsikišusių interjero detalių, už kurių būtų galima užkliūti ir susižeisti. Pasak jo, architektūriniais sprendimais įgyvendinti visi specialūs gydymo procesui reikalingi ir su gydymo įranga susiję užsakovo užduotyje iškelti reikalavimai.
Vaikai su specialiaisiais poreikiais galės saugiai pasivaikščioti lauke, neišeidami iš VRC erdvės: vidiniame kieme žaliuoja žolė, pasodinti įvairūs augalai, įrengti suoliukai. Ši vidinė erdvė skirta ramiam poilsiui. Prie pastato nuo gatvės pusės bus įrengta antra poilsio lauke erdvė – aktyvių žaidimų ir sporto erdvė.
VRC pastate įdiegta saulės kontrolės sistema ir sumontuotos fasadinės žaliuzės. Architektai jas pasirinko tokių pat gyvų spalvų, kaip ir fasado juostas. Saulėtą dieną, automatiškai nusileidus spalvotoms žaliuzėms ir pro jas krintant saulei, patalpų sienos sušvinta įvairiomis spalvomis – baltas ligoninės interjeras tampa gyvas ir spalvotas. Tad vaikus džiugins spalvoti saulės zuikučiai – vienoje patalpoje geltoni, kitose – rožiniai, žali arba mėlyni.
Patikimos žaliuzės saugos ir nuo saulės, ir nuo vėjo
Vienas svarbiausių šiame objekte energiją taupančių ir vidaus atmosferą kuriančių aspektų – fasado gaminiais sukurti komfortą VRC pastato patalpose – buvo patikėtas įmonei „Dextera“, kuri atstovauja vieną didžiausių pasaulyje saulės kontrolės produktų gamintojų Vokietijos koncerną „Warema“. Atsižvelgus į pastato paskirtį, Vaiko raidos centro pagrindinei apsaugai nuo saulės spindulių pasirinktos šio gamintojo fasado žaliuzės „Warema 80S“. Gamintojas suprojektavo išskirtines išorinių žaliuzių juostas, optimaliai pritaikytas kasdieniam naudojimui ir užsakovo poreikiams.
Klasikinės žaliuzių „Warema 80S“ juostos yra ypač stabilios ir patvarios. Vėjui atsparios išorinės žaliuzės apsaugo pastatą ir nuo vėjo, ir nuo kaitrios saulės. Daugiausia saulės šilumos į pastatą patenka pro langus, o išorinės žaliuzės saugo pastatus nuo saulės spindulių bei sumažina vėsinimo kaštus karštuoju metų laiku. Fasado žaliuzių dėka galima sumažinti patalpų temperatūrą ir tuo pat metu neužblokuoti dienos šviesos srauto. Išmani koncepcija leidžia mėgautis natūralia dienos šviesa, išlaikant optimalų patalpų klimatą.
„Warema“ išorinės žaliuzės atitinka visus energijos vartojimo efektyvumo ir modernaus dizaino reikalavimus.
Renkantis išorines žaliuzes, viena labiausiai architektų pageidaujamų jų savybių yra lankstumas – „Warema“ žaliuzes lengva integruoti į beveik bet kokį fasadą. Pakildamos jos pasislepia po fasadu į specialiai tam suformuotą nišą. Unikalaus dizaino juostos leidžia sumažinti nišos aukštį, reikalingą žaliuzėms montuoti.
Taip pat svarbu šio produkto universalumas ir pritaikymas bet kokios paskirties objekte, estetika bei patrauklumas – gamintojo siūlomas spalvų pasirinkimas ir juostų formų įvairovė suteikia visišką kūrybinę laisvę. VRC išorinių fasado žaliuzių spalva priderinta prie fasado spalvų, taip suteikiant pastatui išskirtinumo. Projektui UAB „Dextera“ pateikė 5 RAL spalvų žaliuzes, iš j jų 4 spalvos buvo individualiai gaminamos pagal specialų užsakymą.
VRC pastato žaliuzės išsiskiria ne tik vientisu dizainu, bet ir sklandžiu bei patogiu valdymu. Automatizuota sistema „Somfy KNX“ integruota į pastato valdymo sistemą, todėl žaliuzės automatiškai reaguoja ir nusileidžia esant kaitriai saulei, o esant šešėliui ar prastam orui, jos pakyla į viršų į suformuotą nišą po fasadu.
Modernios ir estetiškos žaliuzės užtikrina maksimalų langų uždengimą ir leidžia jaustis komfortiškai. „Dextera“ projektų skyrius džiaugiasi ne tik estetiniu rezultatu – VRC patalpos bus apsaugotos nuo perkaitimo, o vaikai būdami ligoninėje turės galimybę mėgautis dienos šviesa ir bus užtikrintas jų privatumas be jokių išlygų.
Vaikams su negalia, daug laiko praleidžiantiems gydymo įstaigoje, būtina sukurti tinkamą aplinką. Naujame VRC pastate suprojektuoti ir įdiegti modernūs inžineriniai sprendimai, kurie užtikrina optimalų šildymą, vėdinimą, drėkinimą, vėsinimą ir kuria gerą mikroklimatą.
Higieniška, galinga ir saugi įranga tyliai rūpinsis gaiviu oru
Vaiko raidos centrui įmonė „NIT“ tiekė modernias, energiškai efektyvias „Euroclima“ (Austrija) higienines vėdinimo sistemas „ZHK 2000S“, adaptuotas pagal užsakovo poreikius, profesionalius „Condair“ (Šveicarija) garinius drėkintuvus „RS“, gamintojo „Aermec“ (Italija) didelio efektyvumo reversinį oru aušinamą šilumos siurblį „NRB“, taip pat „Casals“ (Ispanija) bei „Blauberg“ (Vokietija) stoginius ir kanalinius ventiliatorius.
Oro tiekimo ir šalinimo įrenginiai „ZHK 2000S“ – vieni universaliausių produktų rinkoje, nes juos galima adaptuoti pagal užsakovo poreikius, pasirenkant įvairiausius komponentus, priedus, antikorozinę apsaugą ir kt. Šiuo atveju buvo pasirinkta higieninė kamerų versija su atskirų srautų rekuperatoriais, kuriuose oro srautai visiškai nesusimaišo, taip užtikrinant švaresnį orą. Padengti antibakterine danga kameros komponentai – lengvai nuimami ir išvalomi. Atitinka aukštus standartus DIN 1946-4/VDI6022/SWKI/ÖNOR. Dėl išskirtinio universalumo ir patikimumo „ZHK“ oro vėdinimo sistema geriausiai tinka ligoninėms, laboratorijoms ir tyrimų centrams, taip pat įvairioms pramonės įmonėms, kuriose dėl taikomų specialių reikalavimų negali būti naudojamos įprastos komercinės vėdinimo sistemos.
Dvigubo kontūro šilumos siurblys „NRB“ veikia efektyviai, nes du atskiri šaldymo kontūrai užtikrina puikų našumą net ir esant dalinei apkrovai ir leidžia naudoti įrenginį net tada, kai vienas kompresorių taisomas ar keičiamas, tokiu būdu užtikrinant VRC patalpose komfortišką mikroklimatą kiekvieną akimirką. Labai svarbu ir tai, kad ši mašina veikia itin tyliai. Tai užtikrina statiškai ir dinamiškai subalansuoti ašiniai ventiliatoriai, didelio efektyvumo spiraliniai kompresoriai, plokštelinis šilumokaitis, antivibraciniai (triukšmą sugeriantys) padai. Šilumos siurblys turi sertifikatus CE, EUROVENT ir atitinka ARI 550/590 standartus bei testavimo, saugumo reikalavimus. Dėl šių pranašumų reversiniai šilumos siurbliai oras–vanduo „NRB“ gali būti naudojami gyvenamuosiuose, komerciniuose ir pramoniniuose pastatuose efektyviai patalpoms šildyti ir vėsinti, taip pat karštam vandeniui ruošti.
VRC pastate integruoti gariniai oro drėkintuvai „RS“ tiksliai reguliuoja drėgmę, nenaudodami vienkartinių plastikinių virimo cilindrų ir palaikydami tinkamą oro drėgmės lygį, o tai labai svarbu žmonių sveikatai. Atspari kaitinimo sistema veikia nepriklausomai nuo drėkinimo vandens laidumo. Dėl šios priežasties šie teniniai drėkintuvai „RS“ tinkami naudoti tiek su demineralizuotu, tiek su geriamuoju vandeniu. Elektroninė valdymo sistema leidžia nuolat keisti garo galią nuo 0 iki 100 %, tai suteikia galimybę tiksliai valdyti garų tiekimo greitį, o patentuota nuosėdų valdymo sistema užtikrina trumpesnį garo drėkintuvų „RS“ techninės priežiūros laiką ir ilgą įrangos eksploatavimo laikotarpį. VRC integruoti profesionalūs drėkintuvai „RS“ yra gamintojo dešimtmečių patirties rezultatas, apibūdinantis šiuolaikinės garų drėkinimo technologijos modernumą.
Saugios ir garsą sugeriančios pertvaros
Vaiko raidos centro projekte specifiniai reikalavimai kelti patalpų sienoms, dalis palatų suprojektuotos pagal specialius reikalavimus: įrengtos sustiprintos, atsparios smūgiams lubos ir sienos.
Pertvaroms VRC patalpose įrengti rangovas naudojo „Siniat“ sertifikuotų gipskartonio sistemų gamintojo plokštes „Nida“, kurios, pasak architektų, atitinka pačias griežčiausias gipskartonio sisteminių sprendinių statybų normas bei poreikius ir kokybe nenusileidžia patikimiausių gamintojų produkcijai, todėl ir naudotos visose VRC patalpose. Rangovas jas pasirinko dėl gero kokybės ir kainos santykio, be to, pranašumo suteikė itin svarbus šiuo metu statybvietėse laiku atliekamas medžiagų tiekimas.
„Siniat“ gamina sertifikuotas gipskartonio sistemas, kurias sudaro visas rinkinys „Siniat“ gaminių: įvairios korozijos klasės metalo profiliai (karkasas), glaistai, sujungimo elementai ir aksesuarai, platus gipskartonio plokščių asortimentas.
„Siniat“ sertifikuotų gipskartonio sistemų su įvairios konfigūracijos plokštėmis asortimentas yra labai įvairus ir gali būti pasirinktas pagal patalpų paskirtį: gipskartonio plokštės skirtos pertvaroms, luboms, sienų dangai įrengti paprastose ir drėgnose patalpose, yra gaminių, skirtų labai aukšto priešgaisrinio atsparumo lygio pertvaroms. Gamintojo garsą sugeriančios gipskartonio plokštės „Nida“ tinka naudoti ypač didelio paviršiaus patalpose ir esant aukštiems akustinio komforto reikalavimams. Be to, „Siniat“ siūlo specialias gipso plokštes, kurios sukurtos naudoti sudėtingoje aplinkoje ir yra atsparios smūgiams. VRC patalpose pritaikytos „Siniat“ sistemų plokštės „Tyli“ (tipas DFH1IR) užtikrino ne tik EI120 ir Rw = 63 dB reikalavimus, bet ir visas anksčiau minėtas savybes. Visos plokštės sertifikuotos. Šie produktai mėgstami ir plačiai naudojami smulkių statytojų, architektų bei didelių statybos įmonių projektuose visoje šalyje.
Vaiko raidos centro asmens higienos patalpose sumontuoti Skandinavijos vandens maišytuvų rinkos lyderio „Oras“ specialūs praustuvų ir dušų maišytuvai, tausojantys vandenį ir energiją bei atitinkantys sertifikato BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) ekologijos ir tvarumo reikalavimus.
Pritaikyta vaikų komfortui
Vaiko raidos centre asmens higienos patalpos suprojektuotos ir įrengtos itin rūpestingai, įgyvendinant specifinius užsakovo reikalavimus. Vaikai turi ypatingų poreikių vonios kambariuose, o užtikrinti naudojimosi komfortą padeda jiems pritaikyta vonios kambario įranga.
Vaiko raidos centro patalpose buvo sumontuoti gamintojo „Geberit group“ WC puodai, pisuarai ir praustuvai bei WC įranga neįgaliesiems. Vaikams tinkamo dydžio WC puodai ir įranga palengvina apsilankymą šiose patalpoje ir ugdo higienos įpročius. Švelniai suapvalinti praustuvai saugo vaikus nuo susižalojimų, o puodų sėdynės ir dangčiai pritaikomi bet kokio amžiaus vaikams. Inovatyvūs „Geberit“ gaminiai užtikrina vandens ir energijos taupymą.
Vaikų ligoninės naujuose korpusuose pasirinktos ir sėkmingai įgyvendintos „Geberit“ inžinerinės sistemos. Pastato stogo lietaus vandens surinkimui ir nuvedimui pasirinkta Geberit Pluvia“, o pastato buitinėms nuotekoms panaudota akustikškai ir hidrauliškai optimizuota „Geberit“ Silent PP“ sistema.
„Geberit Pluvia“ – vakuuminė lietaus nuotekų sistema – efektyviai surenka ir patikimai pašalina vandenį nuo stogo, net esant itin smarkioms liūtims. Palyginti su savitakine pastato lietaus nuotekų sistema, sifoninei sistemai reikia žymiai mažiau vamzdynų ir ji užima mažiau vietos. Pasirinkus sistemą „Geberit Pluvia“, sutaupoma laisvos erdvės ir tai suteikia daugiau laisvės projektuojant konstrukcijas. Sistema ekonomiškai montuojama ir eksploatuojama. Naudojamos pažangios detalės, puikiai tarpusavyje suderinti komponentai ir aukštos kokybės medžiagos užtikrina jos patvarumą, saugą ir sklandų veikimą nuo stogo iki išvado.
Vamzdynų sistema „Geberit Silent PP“ užtikrina efektyvų šalinamų nuotekų keliamo triukšmo slopinimą. Šiam tikslui panaudota mineralais sustiprinta trisluoksnė medžiagos konstrukcija ir optimizuotų hidraulinių charakteristikų jungtys.
Gydymo įstaigų pastatuose veikiančiais liftais naudojasi ne tik personalas ir lankytojai, bet jų dydis turi būti tinkamas ir transportuoti ligonius lovose. Būtent tam pritaikyti trys iš šešių Vaikų raidos centro komplekse sumontuotų „Schindler“ keleivinių liftų, naudojančių diržinės pavaros technologiją, kuri sumažina vibracijas ir elektros sąnaudas bei tausoja aplinką. Taip pat komplekse sumontuotas vienas mažas krovininis liftas.
Projekte dalyvavo UAB „Mida LT“, priklausanti kompanijai TECHNONICOL, kuri gamina aukščiausios kokybės hidroizoliacines bei termoizoliacines medžiagas ir gali pasiūlyti įvairių sisteminių sprendimų; pastato stogui įrengti buvo panaudotos kokybiškos medžiagos ir modernūs sprendimai, padedantys efektyviai mažinti energijos sąnaudas.
Kiekvienas visuomeninės paskirties, tuo labiau – gydymo įstaigos, statinys yra ypatingai svarbus valstybei. Profesionaliai ir kokybiškai suprojektuotas ir įgyvendintas modernių Vaiko raidos centro ir pediatrijos paslaugų korpusų statybos projektas suteiks VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninei naujų galimybių, kompleksinė pagalba sudėtingiausių sveikatos būklių pacientams iš visos Lietuvos bus teikiama po vienu stogu, pasitelkiant visas šiuolaikines medicinos ir mokslo žinias bei priemones.
Nuotr.: Laimonas Ciūnys