Viena ergonomikos istorija: „kėdžių žmogus“


Niels Diffrient – amerikiečių pramoninis dizaineris, paprastas tylus žmogus gyvenime. Generalistas, į pasaulį žvelgęs per paprastumo, tiesos ir aukščiausio funkcionalumo prizmę, galiausiai tapęs moderniosios biuro ergonomikos tėvu. Jo vardu registruota daugiau nei 60 patentuotų produktų – nuo telefono ir fotoaparatų iki lėktuvų kėdžių. Tačiau labiausiai pasaulyje žinomos jo intuityvios biuro kėdės. Šiemet jam būtų sukakę 90 metų.

Bandymas pamatyti, kaip kėdė veikia žmogų

1955 m. N. Diffrient rentgeno aparatu pradėjo tyrinėti žmogaus kūno būseną įvairiausiose įmanomose padėtyse – stovint, sėdint, dirbant ir t. t. Nesiremdamas jokiomis teorijomis, jis siekė pats pamatyti ir suprasti, kaip skirtingos padėtys veikia žmogaus kūną, kodėl taip yra ir kaip sėdėjimą padaryti mažiau žalingą. Jis tikėjo, kad efektyvų produktą žmogui galima sukurti tik supratus, kaip tas produktas žmogų veiks. Taip pat manė, kad produktas bus efektyvus tada, kai žmogus jį galės naudoti negalvodamas, nereguliuodamas, intuityviai.

Savo kūrybos tikslu jis pasirinko kėdes, nes, anot jo paties: „Pagrindinė biuro sudedamoji dalis yra kėdė.“ Jis nukreipė savo intelektą ir žinias į sėdėjimo pojūčius ir patirtį, bet ne į dirbtinę kėdės, kaip objekto, estetiką. Duomenų rinkimas truko du dešimtmečius, kol 1974 m. pasirodė veikalas „Humanscale“. Tai legenda dizainerių bendruomenėje tapęs 60 tūkst. duomenų vienetų rinkinys, kuriuo iki šios dienos naudojasi dizaineriai, kuriantys priemones ir darbo aplinką žmogui – nuo baldų ir individualių darbo vietų planavimo iki viešųjų erdvių ir darbo saugos reikalavimų. Įdomu, kad šiandien originalų šio veikalo leidimą galima įsigyti „Amazon“ už maždaug 3000 JAV dolerių.

Laiką pralenkę produktai

Tokia stulbinančiai išsami žmogaus kūno ir poveikio jam studija tapo solidžiu pagrindu, leidusiu N. Diffrient kurti laiką pralenkusias biuro kėdes. Pirmoji ir labiausiai savo radikalumu pasaulio biuro kėdžių rinką sudrebinusi buvo 1999 m. pasirodžiusi „Freedom“. Tai inžinerinės minties stebuklas, iki šiol gelbėjantis daugybę skaudančių nugarų ir laimėjęs daug apdovanojimų už tai, kad jame atsisakyta įprastų fiksatorių ir reguliatorių. Žmogaus svoris yra viskas, ko reikia šiai kėdei idealiai prisitaikyti prie jo kūno. Tad sėdėjimas tapo intuityviai paprastas, be reguliavimo, bet patogus ir ergonomiškas. Tuo metu legendinis dizaineris jau bendradarbiavo su vėliau visus jo produktus gaminsiančiais biuro inovatoriais iš JAV „Humanscale“. Vedamas minties, kad kėdė turi taikytis prie žmogaus, o ne žmogus prie kėdės, vėlesniuose modeliuose dizaineris vis labiau tobulino automatines kėdžių funkcijas ir ergonomines jų savybes. Po „Freedom“ sėkmės sekė kiti N. Diffrient kūriniai. 2004–2016 m. išleistos kėdės „Liberty“, „World“ ir „Smart“. Šiandien didelė dalis pasaulio biurų darbuotojų sėdi ant „kėdžių žmogaus“ sukurtų produktų. Visas šias kėdes bei kitus efektyvius priedus, skirtus ergonominiam intuityviam žmogaus darbui biure, šiandien gamina tie patys „Humanscale“, o Lietuvoje platina įmonė „Aktyvus sėdėjimas“. Gaminiai stebina savo veikimo paprastumu, bet juk tai, kas paprasta, sukurti sunkiausia. Užtat naudojami tokie produktai yra lengvai, maloniai ir ilgai. „Nielsas visada buvo ištikimas naudingumo standartui. Jei daiktas nebuvo kažkuo naudingas žmogui, jis jį vadindavo dekoracija“, – taip savo vyrą apibūdina žmona Helena Hernmarck, garsi gobelenų kūrėja. Daugumą standartinių biuro kėdžių galima priskirti šiai kategorijai. Ant jų galima sėdėti, bet naudingos žmogui jos nėra. N. Diffrient, kėdžių žmogus, kūrė kėdes, kurios buvo ir išlieka naudingos žmogui.

 

Didieji generalistai pasiūlo geresnį, šviesesnį visuomenės kūrimo modelį, kur estetika ir pagarba taip pat svarbu, kaip specializacija ir technologija; kur kokybės ir vertės siekis įkvepia labiau nei gudrybė ir godumas; kur santūrumas ir dalykiškumas yra vertinami labiau nei eikvojimas ir perteklius; kur išmintis vertinama labiau už apsukrumą ir pagaliau – kur moralė ir tiesa yra dažnesnės nei gudrybė ir savanaudiškumas.

„Confessions of a Generalist“

 

El. p. info@aktyvussedejimas.lt I
mob. +370 685 54 341 I salonas Vilniuje:
Paplaujos g. 3A, www.aktyvussedejimas.lt


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

„Vestum“: verslo ir peizažo dermė

Netoli Vakarinio sostinės aplinkkelio, prie Buivydiškių tvenkinio, harmoningai prigludo modernus verslo parkas „Vestum“. Jį patogu pasiekti iš bet kurios miesto…

Has photos

Pasaulį keičianti inžinerija

Jeigu daug kam inžinerija asocijuojasi su sausu mokslu – jie labai klysta. Nuo pat žmonių civilizacijos kūrybiškumo atsiradimo laikų, inžinierių…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų