Nuotr. Leono Garbačausko
OBJEKTO PAVADINIMAS: Gyvenamasis A++ klasės namas Kalnėnuose
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Constra“
ARCHITEKTAS: Vytautas Avietynas (www.tvyroore.lt)
INTERJERO AUTORIUS: Andrius Vekerotas (architektų studija „Archtik“)
STATYBOS METAI: 2018
Vilniuje, Kalnėnuose, neseniai buvo pastatytas gyvenamasis namas, išsiskiriantis ne tik modernia architektūrine raiška, originaliu interjeru, bet ir įdiegtais sprendimais, leidusiais pasiekti ypač aukštos A++ klasės energinį naudingumą, palankumą aplinkai ir gyventojams užtikrinti maksimalų komfortą.
Lietuvoje tokios aukštos energinės klasės gyvenamųjų namų yra vos aštuoni, Vilniuje jis kol kas vienintelis. Bet ne tik tai šį namą daro išskirtinį. Namo projektuotojai ir statytojai, pasitelkę patirtį ir sumanumą, sugebėjo paneigti giliai įsišaknijusius mitus, kad pasyvieji gali būti tik maži, negražūs pastatai su labai storomis sienomis ir mažutėliais langais.
„Bendradarbiaudami su architektais, konstruktoriais, energijos skaičiuotojais ir kitais, įrodėme, kad aukštos energinės klasės namas gali būti bet kokio architektūrinio stiliaus, bet kokio sudėtingumo, su įvairių dydžių langais ir skirtingomis funkcijomis. Ribų architektūra neturi. Viskas priklauso nuo požiūrio“, – įsitikinęs namo generalinę rangą vykdžiusios UAB „Constra“ direktorius Slavomir Volkov.
NE TIK IŠMATAVO, BET IR PARENGĖ DOKUMENTUS
Namą statyti padėjo geriausių savo srities specialistų komanda. Pavyzdžiui, kadastrinius namo matavimus atliko patyrusi, daugiau nei 20 metų rinkoje esanti UAB „Avinida“.
Laiką vertinantys namo šeimininkai šiai įmonei patikėjo ne tik kadastrinius matavimus, bet ir dokumentų, kurių reikia pastato statybos užbaigimo procedūrai, parengimą bei pridavimą.
UAB „Avinida“ vadovas Aleksandras Lukas Jurevičius pasakoja, kad žmonėms retai pavyksta patiems iš pirmo karto susitvarkyti namo statybos užbaigimo procedūrai būtinus dokumentus. Todėl taupantieji savo laiką, energiją ir pinigus vis dažniau šį darbą prašo atlikti tokių specialistų, kaip jie.
NAMAS ĮKVĖPTAS GAMTOS
Užsakovai architektams ypatingų pageidavimų dėl to, koks turėtų būti namas, neturėjo. Žinojo tik, kokio stiliaus namo norėtų, kas jame turėtų atsirasti, ir visiškai pasitikėjo architektų bei rangovų profesionalumu. Na, o jie užsakovų lūkesčius išpildė su kaupu.
Statinį suprojektavo architektas Vytautas Avietynas. Jis namą kūrė taip, kad šis ne tik atitiktų šeimos poreikius, bet ir derėtų prie esamos aplinkos.
„L“ raidės formos stačiakampis pastatas plokščiu stogu, architekto sprendimu, turi didelius vitrininius langus. Jie orientuoti taip, kad į vidų patektų kuo daugiau natūralios dienos šviesos ir pro kiekvieną langą atsivertų vaizdas į gražiai sutvarkytą sklypą.
IŠSKIRTINĖ PANORAMINĖ SLANKIŲJŲ DURŲ SISTEMA
Didžiulius medžio ir aliuminio langus namui pagamino ir sumontavo R. Bagočiūno firma „Raibė“, kuri gamina aukštos kokybės medinius, medžio ir aliuminio langus bei medžio ir aliuminio fasadines sistemas. Ta pati įmonė namui taip pat pagamino bei sumontavo medžio ir aliuminio duris. Jos yra ypatingos.
„Šiame name pirmą kartą Lietuvoje buvo pagaminta bei sumontuota medžio ir aliuminio panoraminė slankiųjų durų sistema „HS SKY+“. Konstrukcijos pranašumas yra jos estetinis lengvumas, o kartu didesnis šviesos, patenkančios į patalpą, pralaidumas“, – pasakoja įmonės „Raibė“ direktorius Raimondas Bagočiūnas.
Gaminant langus, buvo atsižvelgta tiek į jų išvaizdą, tiek į šilumines savybes. Name buvo sumontuoti IV112 profilio medžio ir aliuminio langai su trimis sandarinimo tarpinėmis bei dviejų kamerų stiklo paketu su rėmeliu „Termo Swisspacer Ultimate“. Bendrasis šio stiklo paketo storis yra 60 mm, o tokios struktūros stiklo paketo šilumos perdavimo koeficientas Ug siekia 0,5 W/(m2K). Suminis visų objekto langų šilumos perdavimo koeficientas siekia 0,7 W/(m2K). Dėl tokio šilumos perdavimo koeficiento galima efektyviau sulaikyti šilumą viduje.
Anot pašnekovo, į tą patį gaminį galima integruoti ir keturių stiklų stiklo paketą, kurio šilumos perdavimo koeficientas Ug siektų jau 0,3 W/(m2K).
Pasirinktas langų profilis IV112 gali turėti net 12 skirtingų dizainų, tad priderinti lango išorę prie namo eksterjero nebuvo sunku.
RINKOSI NATŪRALIAS MEDŽIAGAS
Statant šį namą, beveik nenaudota tokių medžiagų, kaip polistirenas ar plastikas. Buvo pasirinktas ekologiškas kelias ir naudoti tik natūralūs komponentai: natūralus medis, keraminės (molinės) plytos, betonas, plienas, aliuminis ir akmens vata. Tai nulėmė ir netipinius pasyviajam namui fasado sprendimus su daug stiklo, betono apdaila ir medžiu.
Net namą juosianti tvora buvo pagaminta iš natūralios medžiagos – rūdinto plieno. Ją pagamino ir sumontavo UAB „SV prekyba“. Beje, ši įmonė pagamino ir metalines prie namo esančio baseino dalis, o taip pat ir stumdomus vartus su varteliais valdomus patikima italų automatika.
Ir, nors namas atrodo labai kompaktiškas, jame netrūksta erdvės. Viduje yra bendra svetainės ir virtuvės erdvė, šeimos narių – tėvų ir vaikų – miegamieji, darbo kambarys, nedidelė pirtelė ir techninės patalpos su skalbykla.
Visas naudingasis pastato plotas – net 250 m2. Šių dienų vertinimais tai visai nemažai.
ANT STOGO – GALINGA SAULĖS JĖGAINĖ
Gyvenamasis namas yra ne tik ypač aukštos energinės klasės, bet ir palankus aplinkai, nes dalies energijos tiekimas užtikrinamas iš atsinaujinančių šaltinių.
Elektrą namui generuos ant stogo sumontuota saulės jėgainė, kurios projektą įgyvendino UAB „Saulės grąža“. Tai viena didžiausių ir patikimiausių saulės elektrinių rangos kompanijų Lietuvoje. Taip pat UAB „Saulės grąža“ yra beveik 100 metų veikiančios Austrijos įmonės „Fronius“ vienintelis oficialus produkcijos platintojas mūsų šalyje.
Ant gyvenamojo namo stogo sumontuotos saulės elektrinės galia siekia 10 kW. Šiuo metu tai – maksimali leistina galia buitiniams vartotojams. Dėl dvipusės apskaitos vasarą saulės jėgainės modulių pagamintą, bet nesunaudotą (perteklinę) elektrą galima atiduoti saugoti elektros tinklams. O žiemą, kai būna mažiau saulėtų dienų, tad ir energijos sugeneruojama mažiau, galima šią sukauptą energiją susigrąžinti. Tai smarkiai sumažina namo gyventojų elektros išlaidas.
Anot UAB „Saulės grąža“ direktoriaus Tomo Šimanausko: „Dėl ilgametės patirties vystant saulės energijos projektus, bendrovė yra išbandžiusi daugybę skirtingų modulių ir inverterių gamintojų, tad pagaliau atsirinko tuos, kurie dirba patikimiausiai.“
Ant stogo sumontuota saulės jėgainė visiškai patenkina namo gyventojų elektros poreikius. Per metus ji sugeneruoja 10 tūkst. kW elektros. Dalimi šios elektros šildomas namas ir greta jo įrengto baseino vanduo, taip iki minimumo sumažėjo ir baseino išlaikymo išlaidos.
„Pastačius šį namą, buvo paneigtas dar vienas mitas, kad saulės Lietuvoje nėra arba ji neefektyvi ir nešildo. Namo šeimininkai įsitikino, kad taip tikrai nėra“, – sako S. Volkov.
BASEINUI – STAČIAKAMPIS GAUBTAS
Projektuodamas namą, architektas V. Avietynas visur ieškojo dermės. Tad net ir greta įrengtam baseinui sukūrė ne arkinį gaubtą nuo kritulių ir šaltesnio oro, kaip įprasta Lietuvoje, bet stačiakampį, derantį prie namo formos.
Namo šeimininkai pageidavo baseiną pagal galimybes naudoti kuo ilgiau – nuo balandžio iki pat spalio vidurio. Jį dengiantis stiklinis gaubtas padėjo tai pasiekti.
Baseiną gaubianti konstrukcija suprojektuota ir pastatyta taip, kad sulaikytų šilumą, o vasarą galėtų visiškai atsidengti stikliniai fasadai. Žinoma, pagalvota ir apie šeimoje augančius vaikus. Taigi baseinas įrengtas taip, kad vaikai be suaugusiųjų priežiūros į baseiną negalėtų patekti.
Beje, baseinas, su berėmio stiklo uždengimo konstrukcijomis bei aplinka ir visi jos elementai buvo projektuoti bendradarbiaujant dviems architektams – V. Avietynui bei A. Vekerotui.
BASEINO VANDENĮ VALYS PAŽANGI MECHANINĖ SISTEMA
Šalia namo įrengtas baseinas turi ir ypatingą mechaninę vandens valymo sistemą, kurią įrengė UAB „Optika ir technologija“ komanda. Dėl šios sistemos vandeniui valyti reikės gerokai mažiau cheminių medžiagų, tokių kaip chloras. Baseino vandenį valys šveicarų įmonės vandens valymo sistema „Daisy“. Jos išskirtinumas – kad vandens filtro užpildą sudaro ne kvarcinis smėlis, kaip dažniausiai būna, bet suaktyvintos stiklo granulės. Jos turi didelį filtravimo plotą ir tam tikrą neigiamą krūvį. Šios savybės padeda veiksmingiau pašalinti nešvarumus.
Be to, valymo sistemoje naudojami statiniai maišytuvai iš nerūdijančiojo plieno, kuriuose dirbtinai sukeliamas slėgis ir vyksta kavitacija. Vandeniui pratekant pro šiuos maišytuvus, susidaro perteklinė energija, kuri naikina bakterijas ir taip vanduo valo pats save.
UAB „Optika ir technologija“ parinktos sistemos filtras prasiplauna automatiškai, taip pat sistema automatiškai papildo baseiną vandens, jeigu šis išgaruoja ar ištaškomas.
Taigi namo šeimininkai galės nesukti galvos dėl baseino priežiūros, o paplaukioję nesibaiminti, kad dėl chloro išsausės oda.
MODERNIAUSIA EUROPOJE INŽINERINĖ SISTEMA
Pasiekti aukštą energinį efektyvumą padėjo įdiegti statybiniai sprendimai: gerai apgalvoti visi mazgai, tinkamas namo apšiltinimas, net pati namo konstrukcija.
UAB „Constra“ darbuotojai, patarti specialistų, sugebėjo namą pastatyti taip, kad jis būtų maksimaliai sandarus.
Užtikrinti aukštą energinę klasę ir maksimalų komfortą padėjo ir name įdiegtos inžinerinės sistemos, kurias parinko ir sumontavo UAB „ISI Baltic“.
„Šis namas turi pačią moderniausią ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje vėsinimo, šildymo, rekuperacijos sistemą – neabejojo UAB „ISI Baltic“ vadovas Kazimir Drutel. – Mes ne pirmą kartą montuojam tokias sistemas, bet pirmą kartą į vieną namą sumontavome tiek daug šiuolaikiškų, modernių inžinerijos sistemų“.
Name buvo sumontuotas kapiliarinis lubinis vėsinimas, šildymas bei grindinis šildymas.
Taip pat buvo pastatytas šilumos siurblys su vertikaliais gręžiniais į žemę. Tai – pakankamai unikali technologija, kuri žiemą namą šildo, o vasarą – vėsina. Taigi nereikia jokio pučiančio kondicionieriaus – pašildytas ar atvėsintas oras spinduliuojamas iš lubų.
Dalį energijos namo šildymui sugeneruoja ir ant stogo įrengta saulės elektrinė.
Taip pat name UAB „ISI Baltic“ įrengė rekuperacinę sistemą su efektyviu šilumos grąžos rekuperatoriumi. Į rekuperacija įrengta oro drėkinimo ir sausinimo sistema, kuri palaiko santykinę oro drėgmę patalpose. Tai ypač svarbu šaltojo periodo metų. Įrengtos sistemos padeda užtikrinti namo gyventojams maksimalų patalpų temperatūros bei oro kokybės komfortą visus metus nepriklausomai nuo lauko oro sąlygų.
Vienas didžiausių iššūkių „ISI Baltic“ darbuotojams buvo ne tik sumontuoti inžinerines sistemas, bet ir visas jas, įskaitant geoterminio šildymo įrenginius, daugiafunkcinę 830 l talpą, kompaktiškai įrengti itin mažose techninėse patalpose taip, kad prie jų dar ir būtų galima lengvai prieiti.
Nepaisant šio nemažo iššūkio su užduotimi susidorota sėkmingai, o techninėse patalpose atsirado vietos dar ir skalbyklai.
DEŠIMTMEČIUS PATIKIMAI VEIKIANTI PASTATO AUTOMATIKOS SISTEMA
Visos namo sistemos valdomos išmaniai, namuose įdiegta „JUNG KNX“ protingo namo sistema.
Į šią sistemą sujungta daugybė prietaisų, kuriuos galima valdyti arba scenarijų nustačius iš anksto, pavyzdžiui, atsižvelgiant į tai, ar yra name žmonių, arba reguliuoti pagal poreikius išmaniaisiais prietaisais.
Name, be inžinerinių sistemų, išmaniai valdomas apšvietimas, užuolaidų užtraukimas ir atitraukimas, vartai, stebėjimo kameros, vaizdo ir garso prietaisai.
Išmaniąsias sistemas namui tiekusios įmonės „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis sakė, kad name įdiegta JUNG KNX sistema – tai pastato automatikos sistema, dažnai vadinama išmaniojo namo sistema. Būtent KNX standartas – oficialus Europoje priimtas ir įteisintas automatikos standartas. Tai užtikrina pilną suderinamumą ne tik su 400-tais tiesioginių KNX standarto gamintojų, bet ir praktiškai su visomis įmanomomis sistemomis.
„KNX užtikrina suderinamumą, o šimtametes tradicijas turintis Vokietijos gamintojas JUNG užtikrina nepriekaištingą kokybę ir dešimtmečius trunkantį patikimą veikimą“, – teigė pašnekovas.
Visa įranga pagaminta išimtinai Vokietijoje. JUNG KNX sistema yra decentralizuota, tai yra nėra jokio centrinio serverio, taigi nėra ir galimybės, kad jis bus pažeistas ir sistema „pakibs“. Vadinasi, tai – saugi sistema savininkui.
JUNG KNX į vieną kartu veikiančią sistemą apjungia visas inžinerines, multimedijos, apsaugos, laistymo sistemas ir jos veikia kartu, papildydamos viena kitą visiškai naujo lygio funkcionalumu. Ne mažiau svarbu, kad sistemos naudotojui, pavyzdžiui pastato savininkui, nereikia būti inžinieriumi, kad jis sugebėtų ja naudotis – didžioji dalis sistemos veikia tiesiog automatiškai.
Jei reikia kažką pakeisti, tai atliekama labai paprastai – panaudojant esančius ant sienų estetiškus ir prie visų interjerų pritaikomus valdiklius, arba pasinaudojus išmaniuoju telefonu ar planšete. Tad šeimos nariams ši sistema nesukels jokio streso. Jos valdymas intuityvus ir visiems suprantamas.
„Viena iš svarbių sistemos dalių – galimybė ją „auginti“. Tai yra, jei šiuo metu kuri funkcija nereikalinga ar per brangi, galima ją pridėti ir vėliau, kai poreikis ar galimybė atsiras. Sakykim, šiuo metu Lietuvoje puikiai funkcionuoja sistemos įrengtos prieš 15 metų, kai jokių išmaniųjų telefonų ar planšečių nebuvo. Bet šiems atsiradus jie be jokių problemų buvo pridėti prie namo valdymo
JUNG KNX išmanaus namo sistema tai – pagerinta gyvenimo kokybė ir realus energijos taupymas užsakovui. Tiesa, jokia technika puikiai neveiks, jei sistemas projektuos ir diegs žemos kvalifikacijos specialistai. Tad labai svarbu, kad sistemas diegtų kvalifikuoti specialistai“, – įspėjo R. Skurdenis.
NAMO VIDUS PERSIPINA SU IŠORE
Namo interjeras buvo sukurtas taip, kad taptų tarytum išorėje padarytų sprendimų tąsa. Interjero autorius, architektų studijos „Archtik“ vadovas Andrius Vekerotas, sąmoningai bandė išlaikyti išorės ir vidaus vientisumą. Todėl kūrė interjerą taip, tarsi visą namą nuo iki būtų projektavęs vienas ir tas pats žmogus.
Pasiekti šį ambicingą tikslą padėjo ir interjere vyraujančios ilgalaikės, patikimos medžiagos: medis, betonas. Jos atitiko šeimos pageidavimus, kad interjeras būtų šiuolaikiškas, modernus ir minimalistinis.
„Mūsų su užsakovu norai visiškai sutapo, – džiaugiasi A. Vekerotas. – Aš projektavau tai, kas miela mano širdžiai, o užsakovui viskas tiko ir patiko.“
Architektas pasakoja, kad interjere esantys betonas ir medis tarytum atkartoja pro langus matomą namo išorinį fasadą, taip pat betoninius elementus kieme.
„Tiek kraštovaizdis, tiek interjeras šiame projekte yra neatsiejami. Medžiagos persipina iš lauko į vidų ir atvirkščiai. Mūsų idėja buvo ta, kad pažiūrėjus į namą kai kurie elementai tarytum kiaurai per langus iš lauko pereitų į interjerą“, – pasakoja interjero autorius.
MEDINĖSE GRINDYSE – BETONO INKLIUZAI
Namo grindys buvo išklotos ąžuolinėmis balintos spalvos grindinėmis lentomis, kurias tiekė UAB „Medžio stilius“. Tai trisluoksnės konstrukcijos ir 180 mm pločio grindlentės.
„Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti prie tokio gražaus projekto, parinkdami namui labiausiai tinkamas medžiagas“, – sako UAB „Medžio stilius“ Vilniaus padalinio vadovas Kęstutis Rainys.
Svetainės ir virtuvės zonos grindyse atsirado betono inkliuzai. Taip pat iš betono buvo išlietas tarytum iš grindų išaugantis virtuvės salos stalviršis ir universalus betoninis baldas – spinta su židiniu.
Visus betono gaminius pagamino UAB „Constra“ specialistai, turėję tam visas technines galimybes. Aišku, architektas supranta, kad įgyvendinti šį sumanymą rangovams buvo sudėtinga. Tai pripažino ir UAB „Constra“ vadovas S. Volkov.
„Mums tai buvo pirmasis objektas, kurio interjere būtų tiek betono. Tikrai nebuvo lengva visus šiuos betono gaminius pagaminti, bet, bendradarbiaujant su architektais, jiems prižiūrint, buvo pasiektas norimas rezultatas“, – didžiuojasi S. Volkov.
ATSKLEIDĖ VISĄ BETONO ŽAVESĮ
Svetainės ir virtuvės zonoje esančius betoninius grindų intarpus, taip pat virtuvės salos impregnuotą betoninį stalviršį ir iš betono išlietą židinį su spinta nupoliravo UAB „Grindys“ komanda. Nupoliruoti betoniniai interjero akcentai atsiskleidė visu grožiu.
Kaip žurnalui „Structum“ pasakoja UAB „Grindys“ direktorius Gžegož Stankevič, nepoliruotas betonas yra tiesiog grubi, daug skysčio įgerianti ir niekuo ypatinga medžiaga. Tačiau poliravimas jos paviršiui suteikia grožio ir švelnumo: betonas tampa lygus, be to, puikiai valomas.
Kadangi yra besiūlis, toks betonas yra lengviau prižiūrimas už plyteles, o ir atrodo įdomiau. Nieko keista, kad poliruoto betono grindys vis labiau populiarėja tiek biuruose, tiek parduotuvėse, tiek gyvenamuosiuose namuose. Per aštuonerius veiklos metus UAB „Grindys“ komandai teko daug kartų poliruoti betono grindis ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje.
IŠSKIRTINIAI BALDAI
Įdomūs buvo ir namo baldai, kuriuos visus, išskyrus minkštuosius, pagamino UAB „Mirora“.
Interjero autorius ypač didžiavosi spintos projektu. Ji buvo išlieta iš betono, o durelės pagamintos iš veidrodinio juodo stiklo, įstatyto į tokius pat juodus rėmus. Taigi, iš toliau žiūrėdamas, nė nepasakytum, kad stiklinės milžiniškos spintos durys yra kaip nors įrėmintos.
Spinta tapo tarsi savotiška pertvara svetainėje. Ant kitos jos pusės pakabintas televizorius, o aukštos klasės garso sistema integruota į betoną taip, kad atrodytų tarsi dizaino elementai.
Kitų baldų furnitūra daugiausia pagaminta iš natūralios spalvos ąžuolo lukšto.
„Gamindami baldus naudojome daug įdomių konstrukcinių sprendimų, technologijų, rinkomės naujausią furnitūrą, kokią tik tiekėjai galėjo pasiūlyti“, – prisimena UAB „Mirora“ direktorius Miroslavas Romančikas.
Balduose rankenėlių yra minimaliai. Virtuvėje viskas atsidaro paspaudžiant dureles, nes buvo įdiegta elektroninė savaiminio atsidarymo sistema „Servo-drive“, o vaikų spintose įmontuotos įfrezuojamos rankenėlės.
Paklausus, kokie sprendimai buvo sudėtingiausi, pašnekovas mini virtuvės salą – nebuvo lengva pagaminti likusias jos dalis aplink jau suformuotą betoninį stalviršį.
Iššūkiu tapo ir tai, kad beveik visi baldai neturėjo cokolio. Todėl teko net su gulsčiuku matuoti, kad baldai būtų sustatyti kaip įmanoma lygiau, o durys – lengvai varstomos.
„Išpildyti užsakovo ir architekto pageidavimus lengva nebuvo. Tačiau stengtis tikrai verta. Bendradarbiaujant su architektu ir užsakovais pavyko įgyvendinti net drąsiausius sprendimus ir kartu pasiekti maksimalų funkcionalumą“, – neabejoja rezultato sužavėtas M. Romančikas.
SUDĖTINGIAUSIAS OBJEKTAS
Kad lengva nebuvo, pritaria ir UAB „Constra“ vadovas S. Volkov. Pasak jo, įgyvendinant šį projektą sudėtinga buvo viskas – nuo pradžių, iki galo.
„Jeigu yra nestandartinių sprendimų, apie viską, prie ko prisiliesti, reikia pagalvoti, kaip tai padaryti, nes knygose to nerasi, o dažniausiai patirties taip pat nėra, nes viskas individualu. Todėl šio namo statyboms reikėjo daug ruoštis, padarius kažką ne taip – perdaryti. Aišku, daug kas iš karto pavyko gerai, bet kai ką reikėjo ir pakoreguoti“, – prisimena S. Volkov.
Ir, nors šį projektą UAB „Constra“ vadovas vadina vienu sudėtingiausių, su kuriais teko dirbti, jis mano, kad ateityje imsis dar didesnių iššūkių ir sieks dar didesnių tikslų.