10 išmaniausių pasaulio miestų: tik laiko klausimas, kada šie sprendimai atsiras Lietuvos miestuose


Išmaniosios technologijos vis plačiau plinta kasdieniame mūsų gyvenime. Mes ne tik nešiojamės išmaniuosius prietaisus ant riešo, kišenėje ir rankinėje, bet ir dažnas turime ne vieną išmanųjį įrenginį namuose – nuo viryklės iki dulkių siurblio.

 

Naujosios technologijos diegiamos ir įvairiuose pasaulio miestuose. Jos palengvina miesto priežiūrą, padeda reguliuoti eismą, net kovoti su tarša ar avaringumu. Taip miestai tampa darnesni su aplinka, saugesni ir patogesni juose gyvenantiems žmonėms.

 

Kai kalbame apie išmaniuosius miestus, klausimas yra ne „ar“, o „kada“. Žinoma, pokyčiai vyksta palaipsniui, miestas negali tapti išmaniu per vieną dieną – šiam tikslui pasiekti reikia daug darbo – tiek plėtojant informacines ryšių technologijas, tiek gerinant miesto aplinką.

„Huawei“ įmonė yra sukaupusi ilgametę išmanių miestų kūrimo patirtį. Išmanus miestas turi veikti taip pat, kaip žmogaus nervų sistema – turi būti tamprios jungtys, reikia nuolat mokytis ir tobulėti.

Išmanieji miestai ne tik prisideda prie tvarios miestų plėtros, bet ir suteikia visiems sveikesnę ir saugesnę gyvenamąją erdvę, kovodami su tokiomis rimtomis aplinkosaugos problemomis kaip oro ir triukšmo tarša.

Europos aplinkos agentūros ataskaitoje nurodoma, jog prastos aplinkos sąlygos lemia kas aštuntą mirties priežastį Europoje. Tai sudaro net 13 proc. Pagrindinė to priežastis – intensyvus eismas ir spūstys šiuolaikiniuose miestuose, tačiau su technologijų pagalba galima šią problemą išspręsti.

Išmanaus miesto dirbtiniu intelektu pagrįsta transporto valdymo sistema reguliuos eismo srautus ir padės vairuotojams efektyviau rasti laisvas automobilių stovėjimo vietas, taip sumažinant eismo intensyvumą. Dirbtinio intelekto sprendimai taip pat gali padėti spręsti automobilių taršos problemą – jie automatizuos atliekų surinkimą ir perdirbimą, todėl miestų gatvės bus švarios, sumažės degalų sąnaudos ir kenksmingų išmetamųjų dujų kiekis.

Įvairiose miesto vietose įrengti išmanieji jutikliai gali stebėti oro kokybę ir nustatyti taršos šaltinius. „Huawei“ visapusiškai remia Europos Sąjungos tikslą siekti anglies dioksido neutralumo. Be to, „Huawei“ į savo misiją įtraukė ekologišką plėtrą ir ekologišką pramonės transformaciją. Iki 2021 m. pabaigos „Huawei“ sutaupė 84,2 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos ir apie 40 mln. tonų sumažino išmetamo CO2 kiekį, pasiūlydama ekologiškesnius sprendimus vežėjams daugiau nei 100 šalių.

 

10. Čikaga

cikaga

 

Trečias pagal dydį JAV miestas Čikaga naudoja išmaniojo miesto technologijas ir strategijas vystydama ir plėsdama miestą. Čikagos atviros informacijos portalas planuoja sumažinti skaitmeninę atskirtį, padidėjusią dėl COVID-19 pandemijos. Čikaga turi vadinamąjį „Daiktų rinkinį“ (angl. „Array of Things“), kuris yra miesto jutiminis tinklas, padedantis kovoti su prasta oro kokybe, spūstimis, klimato kaita ir užterštumu.

 

9. Bostonas

bostonas

 

Tai yra vienas iš pirmųjų miestų, pradėjusių eksperimentuoti su išmaniosiomis programomis. Ilgalaikis Bostono planas – sukurti „dalyvaujamąjį urbanizmą“, paremtą išmaniosiomis programomis, ir taip padedantį gyventojams gauti greitą ir lengvai prieinamą informaciją apie tokius dalykus kaip automobilių statymas, lengviau bendrauti tarpusavyje, taip pat pranešti apie mieste pastebėtas problemas, stebėti miesto transporto veikimo kokybę.

 

8. Barselona

barselona

 

2011 metais šiame mieste vyko pirmoji Išmaniojo miesto paroda ir pasaulinis kongresas (angl. „Smart City Expo and World Congress“). Nuo tada Barselona įdiegė įvairių išmaniojo miesto inovacijų, tokių kaip LED apšvietimo stulpai, padedančių stebėti eismą ir grūstis, pėsčiųjų judėjimą, oro kokybę ir triukšmą. Gatvėse išdėstytos išmaniosios šiukšliaduobės, kurios veikia vakuuminiu būdu įsiurbdamos šiukšles į požemines talpyklas – taip sumažinamas išvežimo dažnumas ir nemalonūs kvapai.

 

7. Kopenhaga

kopenhaga

 

2017 metais įstaiga „Copenhagen Solutions Lab“ gavo apdovanojimą už sistemą, kuri stebi oro kokybę, energijos suvartojimą, eismą ir atliekų valdymą. Ši sistema sujungia šviesoforų reguliavimą, elektromobilių krovimą ir išmaniąją apskaitą į vientisą sistemą tam, kad būtų užtikrinta veiksminga vairavimo patirtis ir pristatymo paslaugos. Kopenhaga bendradarbiauja su Masačusetso technologijos institutu (MIT), kurdama ir išmaniąją dviračių sistemą.

 

6. Honkongas

honkongas

 

Šis miestas ne tik įdiegė išmaniuosius apšvietimo stulpus su jutikliais, bet ir žengė vienu žingsniu toliau – juos suderino su 5G tinklu. Taip pat galite rasti mobiliesiems įrenginiams pritaikytus išmaniuosius skydelius, rodančius vartotojų nuotraukas, žemėlapius, informaciją, susijusią su krituliais, temperatūra ir automobilio statymo galimybėmis realiu laiku.

 

5. Londonas

londonas

 

Londono miestas pastaraisiais metais įdiegė kelias išmaniojo miesto iniciatyvas. Pavyzdžiui, „Pilietinių inovacijų iššūkį“ (angl. „Civic Innovation Challenge“), kuris yra inkubacinė platforma, padedanti startuoliams išvystyti sprendimus augančioms miesto problemoms spręsti. Kitas pavyzdys – programa „Sujungti Londoną“ (angl. „Connect London“), kurios tikslas yra 5G ir šviesolaidinis ryšys visame mieste. Įsimintini Londono apšvietimo stulpai aprūpinami jutikliais ir elektromobilių krovimo stotelėmis.

 

4. Dubajus

dubajus

 

Dubajuje neseniai įgyvendintas 7 metų planas visas valdžios ir ekonomines paslaugas paversti skaitmeninėmis, tarp jų – komunikacijos, miestų planavimo, transporto ir daug kitų. Dauguma šių paslaugų dabar yra skaitmeninės ir prieinamos per „DubaiNow“ išmaniąją programėlę. Dirbtinis intelektas, naudojamas transporto sektoriuje, prisidėjo prie avarijų dėl nuovargio skaičiaus sumažinimo. Policija taip pat naudojasi automatizavimu, tad miestas turi tris autonomiškas nuovadas.

 

3. Amsterdamas

amsterdamas

 

Amsterdamo išmaniojo miesto iniciatyva, pradėta 2009 metais, jau parėmė 170 įvairių projektų. Eismo duomenys prieinami vystytojams, kurie juos naudoja, kurdami žemėlapių sudarymo programėles. Jas vėliau galima integruoti į miesto transporto sistemą. Automatizavimas taip pat panaudotas Amsterdame, kur veikia automatizuoti pristatymo kateriai, vadinami „roboats“. Tai – plaukiojančios pristatymo priemonės. Taip pat Amsterdame yra plaukiojantys kaimai, padėję išspręsti per didelio gyventojų tankio problemą. Kartu tai yra darni alternatyva, trūkstant žemės sklypų statyboms.

 

2. Singapūras

singapuras

 

Singapūras laikomas vienu išmaniausių pasaulio miestų. Dėl senstančios populiacijos valdžia koncentruojasi į skaitmeninius sprendimus ir iniciatyvas, siekdama padidinti produktyvumą progresyvioje šalies ekonomikoje. Išmaniosios technologijos jau integruotos į šalies apgyvendinimo sektorių. Taip pat valdžia buvo suplanavusi įdiegti energiją taupančius apšvietimo stulpus visuose viešuose keliuose, saulės baterijas ant mažiausiai 6 000 stogų.

 

1. Niujorkas

niujorkas

 

Niujorkas paleido išmaniojo miesto bandomąją programą, kurios metu 2020-aisiais įvairiose miesto dalyse buvo įdiegti išmanieji jutikliai. Surinkti duomenys leido miestui veiksmingiau valdyti tokias paslaugas kaip atliekų surinkimas ir administravimas. Internetinės įkrovimo stotelės pakeičia telefonų būdeles ir pagerina interneto prieinamumą. Mieste veikia ir įvairios kitos išmaniųjų technologijų iniciatyvos, tokios kaip „NYC Challenges“, „LinkNYC“, „Midtown in Motion & Cyber NYC“.

 

Pexels.com nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Estijos statybos bendrovė žengia į Lietuvą

Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus“ įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt“ akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų