12 moterų, kurios pakeitė architektūrą


2016 m. su „The New York Times“ korespondentu kalbėdama architektė Jenas Ha atskleidė nepatogią tiesą apie architektūrą: moterys vis dar diskriminuojamos darbo vietoje, susiduria su kasdieniniu mūšiu už pagarbą studijoje, statybvietėje.

„Mes susiduriame su kliūtimis kiekvieną dieną“ – sakė Ha, – „Tai vis dar yra baltas, vyriškasis dominuojantis laukas, o moterys darbo vietoje arba dideliame susitikime su kūrėjais nėra toks jau įprastas reiškinys. Kiekvieną dieną turiu priminti, kad esu architektė.“

Šiais jausmais dalinosi daugelis „Times“ apklaustų moterų pasirinkusių architektūros profesiją. Jų pastabos buvo pateiktos praėjus vos kelioms dienoms po to, kai netikėtai mirė ryškiausios moterų vėliavos architektūroje savininkė Dame Zaha Hadid. Ji žinojo, kad architektūroje vis dar yra jaučiama lyčių diskriminacija. Nepaisant kampanijų ir akcijų prieš lyčių diskriminaciją: „architektūra yra vis dar vyrų pasaulis“.

architektūra

Šiose dviejose nuotraukose vaizduojamos dvi A + apdovanojimų pripažintos moterys: Denise Scott Brown Las Vegase (kairėje); Jeanne Gang atsiėmė „A + Awards“ metų apdovanojimą (dešinėje).

„Architizer“ A + apdovanojimų šventė parodė ne tik ypatingą Zaha Hadid palikimą, bet ir įspūdingą moterų architekčių indėlį į ateitį.

Nepaisant žingsnių teisinga linkme, Ha svarstymai apie profesijos būklę yra įrodymas, kad reikia daugiau nuveikti, kovojant už lyčių lygybę architektūroje ir statybos pramonėje.

Šiemet, balandžio 4 dieną konferencijoje konferencijoje  „Pastato anatomija: subalansuoti sprendimai projektus ir idėjas pristatys pirmą kartą Lietuvoje viešintis architektų studijos „Zaha Hadid architects“ atstovas. O štai dabar pristatome 12 moteris iš dabarties ir praeities, kurios pakeitė architektūrą.

Amale Andraos

Per pastaruosius du dešimtmečius Amale Andraos išsiskyrė kaip architektė, pedagogė ir miesto teoretikė. Kolumbijos universiteto Architektūros, planavimo ir konservavimo universiteto dekanė Andraos taip pat yra architektų studijos „WORKac“ pagrindinė partnerė. Tai įmonė, kurianti architektūrą miesto, kaimo ir gamtos sankirtai pabrėžti. Architektai išsiskiria gebėjimu atrasti atskirtis ir jas panaikinti.

Amelija andos

Alison Brooks

Londone įsikūrusi architektė, turinti skulptoriaus požiūrį į formą ir proporciją. Alison Brooks yra viena iš originaliausių Britanijos architekčių. 2013 m. Ji gavo „AJ Woman Architect“ metų apdovanojimą. Tuokart vienas iš teisėjų, Paulas Monaghanas spaudai sakė: „jos skulptūros, architektūros ir detalių mišinys, kuris įrodė kokia galinga jėga gali tapti britų architektūra“.

Tatjana Bilbao

Tatjana Bilbao yra gerai žinoma dėl elegantiškų, geometrinių formų. Meksikos miesto architektūrinis palikimas ir kūrybingi sprendimai, kuriuos pasiūlė Tatjana Bilboa, gali tapti atsakymu į tvaraus ir prieinamo būsto kūrimą.

Tat

 

Lina Bo Bardi

Lina Bo Bardi (1914–1992 m.) buvo italų kilmės Brazilijos architektė, geriausiai žinoma dėl savo ekspresyvaus medžiagų naudojimo. Ji visą gyvenimą socialinių problemų sprendimų ieškojo architektūroje, kurią kūrė. 1982 metais sukūrė meistriškąjį darbą „SESC Pompeia“. Buvusi gamykla pavirto antžeminiais pėsčiųjų takų išraizgytu, asimetrišku meno kūriniu. Nėra jokio kito pastato, kaip šis „gamyklos – laisvalaikio centras“, dėl kurio turistai planuotų keliones žiemą į San Paulą.

Denise Scott Brown

Inovatyvi architektė. Ji su savo sutuoktiniu, nemažiau revoliuciniu teoretiku Robert Venturi, įkūrė studiją „Denise Scott Brown”. 2015 m. jie buvo apdovanoti prestižiniu „A + Lifetime Achievement“ apdovanojimu. Ši pora buvo ir yra postmodernizmo šaukliai. „Nėra nepriekaištingos idėjų sampratos. Tačiau bendradarbiavimas yra architektūros tiesa“, – viename iš interviu sakė Scott Brown.

Beatriz Colomina

Vienos iš žinomiausių pasaulio architektūros istorikių Beatriz Colomina tyrimų laukas yra  architektūros ir žiniasklaidos ryšys. Jos interesas susieti architektūrą su kitomis disciplinomis buvo iš tikrųjų transformacinis. Tyrimai ypač didelę reikšmę turėjo Prinstono universiteto architektūros mokyklai, kur ji įkūrė „Žiniasklaidos ir modernumo“ studijų programą.

Kaip rašė mokslininkė: „šiuolaikinė architektūra tampa moderni, nes ji bendradarbiauja su žiniasklaida“. Jos darbus kritikai rekomenduoja perskaityti visiems, kurie domisi architektūros aktualumu platesniuose modernumo kontekstuose.

Sharon Davis

Architektūra yra antroji Sharon Davis karjera. Iki kurios jis daugelį metų dirbo finansų srityje. Jos pirmasis didelis architektūrinis projektas buvo plačiai pripažintas Moterų galimybių centras, Ruandoje. Kaip pati architektė sakė, šis projektas turėjo užtikrinti Ruandos moterų saugumą, sukurti ekonomines galimybes ir tvirtą socialinę infrastruktūrą.

Sh. Davis sukurta sistema yra funkcionali: universitetas, sodai, svečių namai ir bendruomenės erdvė. Viskas išdėstyta pagal transformacinę viziją. Šio projekto tikslas „sukurti ypatingus pastatus, kurie keičia bendruomenių ateitį“.

Liz Diller

Nuo pat vėlyvųjų 70-ųjų metų Liz Diller kūrė, kaip firmos „DILLER SCOFIDIO + RENFRO“ partnerė.

Įmonė pelnė novatoriaus etiketę su tokiais konceptualiais projektais, kaip „Blur Building“ – gyvenamasis, žmogaus sukurtas debesis, kuris tapo žiniasklaidos paviljonu „Swiss EXPO 2002“ ir funkciniais orientyrais, tokiais kaip Bostono šiuolaikinio meno institutas.

Diller kaip menininkė išsiskiria gebėju atsiriboti nuo nustatytų architektūrinių taisyklių. „Pirmieji metai suteikė man galimybę kritiškai įvertinti ir kritikuoti bei keisti architektūros santykį su kitomis kultūromis, disciplinomis“, – teigė ji.

Maya Lin

Architektė, skulptorė ir dailininkė – Maya Lin, kurios karjera pasižymėjo pasiekimais įvairiose srityse. Tačiau ji yra geriausiai žinoma dėl Vietnamo veteranų memorialo projekto, Vašingtone. Tai minimalizmo šventovė, jeigu minimalizmas gali tokią turėti.

Šiandien memorialas yra plačiai vertinamas kaip šedevras, nepretenzingas, aiški duoklė konfliktui, kuris paliko gilų ir ilgalaikį randą tautos atmintyje. „Šiuolaikinio požiūrio į karą apibrėžimas yra prarastų asmeninių gyvenimų pripažinimas“, – sakė ji.

Neri Oxman

Izraelio ir amerikiečių architektė, dizainerė ir akademikė, N. Oksman gerai žinoma dėl savo susidomėjimo biologijos ir kompiuterių mokslo atradimų taikymu architektūroje. „Tikiu, kad artimiausioje ateityje mes spausdinsime savo pastatus ir namus“, –  sakė ji prieš  kelioliką metų.

architektė

Zaha Hadid

2016 m. kovo mėn. mirė Zaha Hadid. Ji buvo viena iš žinomiausių ir labiausiai mėgstamų architekčių pasaulyje. Jos darbas su drąsiomis linijomis ir skulptūriniu išraiškingumu yra galios užtaisas, priverčiantis kiekvienam tapti architektūros gerbėju.

Unikali Z. Hadid vizija leido jai integruoti skaitmenines ir vizualines technologijas su visomis jų galimybėmis į pastatus, kuriuos galima apibūdinti kaip transformacinius. „Nemanau, kad galite mokyti architektūros. Tačiau galite įkvėpti žmones“, – sakė ji.

Zaja hadid


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) urbanistikos padalinys, bendradarbiaudamas su Valstybės duomenų agentūra,  atvėrė erdvinius 2011 m. ir 2021 m. gyventojų…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų