4D spausdinimas: naujos kartos išmanus sprendimas, kuris pakeis architektūrą


Nors pasaulis dar tik pradeda įvaldyti daug kur dar naujove vadinamą 3D spausdinimo metodą, mokslininkai žvelgia dar toliau į ateitį. Jie pristatė 4D spausdinimą – naujos kartos išmanų sprendimą, kuris gerokai pakeis architektūrą ir statybą.

Skelbiama, kad 4D technologija yra labai panaši į 3D, tačiau su dar viena papildoma dimensija, kuri viską pakeičia – laikinumas. Tai reiškia, kad šia technologija atspausdintas objektas galės autonomiškai modifikuotis, transformuotis ar judėti. Visa tai – dėka vidinių savybių, kurios reaguoja į aplinkos sukeliamą stimulą.

Nors ši technologija yra visiškai nauja ir dar tik tyrinėjama, jau dabar prognozuojama, kad ateityje ji bus itin plačiai naudojama statybose, infrastruktūroje, automobilių ir aeronautikos sektoriuose, netgi medicinoje.

Tyrėja Anna Ploszajski teigia, kad 4D spausdinti objektai smarkiai priklausys nuo medžiagų, kurios bus naudojamos spausdinimui. Šios išmaniosios medžiagos galės keistis reaguodamos į šviesą, šilumą, drėgnumą, spaudimą ar net magnetinius laukus.

„Šiandieninės 3D medžiagos yra pasyvios, jos sudarytos iš tokių nejudančių dalykų, kaip betonas, plienas ar stiklas. Keturių dimensijų struktūros bus padarytos iš aktyvių, taip vadinamų išmaniųjų medžiagų, kurios galės pačios keistis – išsipūsti, susitraukti ar keisti formą. Jos tai darys reaguodamos į įvairius stimulus ir tai darys kartu su pasyviomis medžiagomis. Būtent ši sinergija padės joms judėti ir keisti formas be robotų, elektronikos ar variklių pagalbos“, – teigia mokslininkė.

Ji išmanią technologiją sulygina su pušies kankorėžiu, kuris veikia kaip natūrali ir išmani medžiaga. Kankorėžiai turi dviejų sluoksnių standžius pluoštus, kurie veikia skirtingomis kryptimis. Tai kankorėžiui leidžia reaguojant į aplinkos savybes atsiverti arba susiskleisti. Kai aplinka yra drėgna, kankorėžis lieka užsivėręs ir taip saugo sėklas. Pagal panašų konceptą kuriama ir naujoji 4D technologija.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pradėtos bažnyčios statybos Kauno rajone

Šie metai prasidėjo svarbaus projekto įgyvendinimu – startavo Giraitės (Kauno rajonas) Šventosios Šeimos parapijos bažnyčios statyba. Šio svarbaus pastato paskirtis…

Has photos

Klaipėdoje iškilo meno banga 

Didelis įvykis visiems Lietuvos meno aistruoliams – po ilgos rekonstrukcijos gala koncertu atidarytas Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras. Nusimetęs blankų sovietmečio apdarą,…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų