Varlių kojelės, šikšnosparnių akelės, dar pora lašų gyvačių nuodų – maždaug tokie epitetai prieš daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje lydėjo fengšui. Ir tik mokslininkams paskelbus šokiruojančius faktus apie išmatuojamus energijos laukus, o psichologams išleidus visą gausybę studijų apie aplinkos įtaką žmogaus savijautai, įrengiant namus ir biurus pradėta rimtai konsultuotis su fengšui specialistais.
Išdėstymą diktuoja šeimos galva / bosas
Architektė, fengšui praktikė, holistinio interjero dizainerė Živilė Stasiūnė pasakoja, kad fengšui – daugiau menas nei mokslas. Ar fengšui – unikali sistema? Ryšys su aplinka pastebimas visose kultūrose. To ryšio užuominas atpažinti nesudėtinga. Kinai puikiai sukonspektavo ir pritaikė tai, ką apie gamtos dėsnius buvo pastebėję ir jie, ir kitų tautų atstovai.
Fengšui meistro darbas – perprasti dėsnius ir juos taikyti, įrengiant biurą, viešąją erdvę, namą, butą ar parką. Visose erdvėse galioja tie patys dėsniai. Nors fengšui taisyklės labai aiškios ir logiškos, vis dėlto jas reikėtų laikyti gairėmis, atsisakyti dogmatiškumo. Kiekvienoje unikalioje situacijoje meistras turi budriai įvertinti erdvę ir jos šeimininkus. Pašnekovė pasakoja, kad skirtingus žmones ta pati erdvė gali veikti skirtingai, todėl visada atsižvelgiama į asmenines savybes ir dominuojančią energiją. Fengšui dažnai derinama su bazi – penkių elementų sistema (Wu Xing), paremta astrologija. Tai leidžia tiksliau įvertinti situaciją ir pasiekti dar geresnių rezultatų, sukuriant erdvės strategiją, palankiausią konkrečiam žmogui.
Pastabesnis skaitytojas pelnytai klaus apie situacijas, kada įrengiami šeimos namai ar darbuotojų kolektyvui skirtos biuro patalpos. Tokio skaitytojo abejones pašnekovė išsklaidys atskleisdama, kad fengšui principai taikomi laikantis hierarchijos ir tam yra logiška priežastis.
„Kinų metafizikoje atsižvelgiama į bendrą pastato ir kiekvieno jame gyvensiančio ar dirbsiančio žmogaus energiją, tačiau strateginiai erdvės objektai (durys, miegamojo vietos, direktoriaus kabinetas ir pan.) parenkami palankiausi „šeimos galvai“, t. y. tėvams, šeimininkams, verslo savininkams“, – šypsosi Ž. Stasiūnė.
Jeigu bus gerai šeimos galvai ar bosui (verslas klestės, šeimos nariai bus sveiki ir aprūpinti), sėkmės vaisius galės skaičiuoti ir kiti komandos nariai. Pagal fengšui principus savo biurus įrengė ir tokios organizacijos kaip Jungtinės Tautos, „Virgin Airlines“, „Hilton Hotels“, „Wynn Resorts“.
Tradicinis miestų planavimas atitolina nuo gamtos
Tai, kas prieš kelis tūkstantmečius atrodė taip įprasta ir savaime suprantama, šiandien mums kelia nuostabą. Būsiu drąsi – taip ir norisi apkaltinti urbanizaciją ar istorinius kataklizmus. Pasak Ž. Stasiūnės, aplinka daro milžinišką įtaką, ypač dideli objektai – jūra, upė, kalnai, vėjas. Visa tai yra energija, kurią kartais sąmoningai ignoruojame, nors ji ir veikia mūsų pasąmonę. Aplinka energine prasme gali mums padėti eiti per gyvenimą palei srovę, o ne vis irtis prieš upės tėkmę. Karaliaus Mindaugo rankomis atnešta krikščionybė, vėliau atsėlinusi okupacija traukė ir ardė ryšius tarp žmonių ir žmogaus santykius su aplinka.
„Fengšui taisyklės gyvuoja nuo neatmenamų laikų, jos paremtos gamtoje pastebimais dėsniais, kurie nesikeičia. Su laiku kinta žmonės, civilizacijos, miestai, mes tolstame nuo gamtos, todėl taikyti gamtos dėsnius tampa vis sudėtingiau, tai kelia vis didesnius iššūkius, reikia vis daugiau išradingumo“, – įsitikinusi pašnekovė.
Šiandien miestai planuojami pagal geometrines formas. Kur jūs natūralioje gamtoje matėte taisyklingą kvadratą, tiesią kaip strėlė upę, devynių aukštų stačiakampį kalną?
Juk energiškai judri gatvė yra miesto upė, nuo vėjo apsaugantis dangoraižis atstoja kalną. Tai reiškia, kad efektyviausiai fengšui žinios galėtų padėti pirmuosiuose statybos etapuose, – dar tik renkantis sklypą verslo ar daugiabučio namo statyboms.
„Tiesi ir labai judri gatvė turi milžinišką energijos srautą. Tokia gatvė, atsimušanti į jūsų namą, gali atnešti nepageidaujamų padarinių, įskaitant nemigą ar sveikatos sutrikimus. Vis dėlto, jeigu tokios gatvės gale įrengsite automobilių stovėjimo aikštelę, o patalpas naudosite biurui, greičiausiai verslas klestės, o pelnas pranoks jūsų lūkesčius“, – kaip vieną iš pavyzdžių pateikia architektė.
Veidrodžiai ir kardai – reikalauja atsargumo
Daugiausia mitų sklando apie interjero įrengimo elementus. Vieni dažniausių – veidrodžiai, kardai, raudona spalva, kapinės.
Ž. Stasiūnė atkreipia dėmesį, kad čia nei raganos katiliuko, nei krištolinio rutulio nereikia, įvertinant, kad namuose norisi pailsėti. Todėl bet kokie kardai, veidrodžių ir raudonos spalvos perteklius, to padaryti neleis. Tad namams dažniausiai pasirenkamos žemės spalvos. Ne tik spalvomis, bet ir medžiagomis, apšvietimu kuriame raminančią aplinką. Ramus apšvietimas (dažnai bra ir toršerai), tą ramybės pojūtį dar labiau sustiprina. Tačiau biurams ir komercinėms patalpoms tokia strategija retai bus tinkama. Ryškesnės spalvos, kardai intensyvesnis apšvietimas, jėgos simboliai, o kartais net kardai mums suteiks energijos, motyvuos pasiekti tikslą.
Į madą atkeliavus pramoniniam stiliui, o interjeruose vis dažniau naudojant metalą, architektė perspėja, kad metalo elementai ir karo scenos skatina konkurenciją, kovingumą, todėl naudojami saikingai gali būti palankūs tik verslo ar sporto erdvėse. Namų, poilsio erdvėse jie retai tinkami, todėl vengtini.
Veidrodžiai ne tik optiškai, tačiau ir energetiškai didina, padaugina. Todėl svarbu juos naudojant matyti, kas juose atsispindi. Jei tai – maistas ant pietų stalo – puikus sprendimas. Tačiau jei veidrodį kabinsite priešais įėjimo duris – ateinanti į namus/biurus energija atsispindės ir pabėgs iš tokių erdvių.
Dar vienas mitas – akvariumai ir fontanai. Psichologai sako, kad auksinės žuvelės ramina, o, pasak šamanų, jos ir pinigų maišą pritraukti gali, vis tik su vandens elementais, pašnekovė ragina būti atsargiems.
„Su mėlyna spalva ir vandens objektais – akvariumais, fontanais, sanitariniais mazgais – taip pat reiktų būti atidesniems, nes vanduo gali tapti griūnančia stichija, kaip ir ugnis. Meistriškai parinkus jiems vietas ir pasvėrus jų intensyvumą ar dydį, galima paskatinti sėkmę ir sveikatą. Tačiau voniai ir tualetui niekada nebus tinkamas vieta prieš namo, buto ar biuro įėjimą ir centrinė dalis – namų širdis“, – sako architektė.