ClonBio Group gamykla akmene
Bendrovės nuotr.

Airijos bendrovė Akmenėje svarsto statyti 250 mln. eurų vertės gamyklą


Airijos maisto technologijų bendrovė „ClonBio Group“ svarsto galimybę Lietuvoje statyti maždaug 250 mln. eurų vertės mėsos pakaitalo – augalinių baltymų – gamyklą. Jos atstovas teigia, kad sprendimas priklausys nuo Europos Sąjungos (ES) pozicijos.

„ClonBio Group“ Lietuvoje įsteigtos antrinės įmonės „Baltic Baltymas“ vadovas Martynas Nagevičius sako, kad sausio 18-ąją į Lietuvą atvyksta ir šiuos planus su ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite aptars pagrindiniai Airijos bendrovės akcininkai.

„Atvažiuoja pagrindiniai akcininkai – vienas pagrindinis, kitas – atsakingas už plėtrą“, – ketvirtadienį sakė M. Nagevičius.

Anot jo, bendrovė svarsto tik vieną gamyklos vietos Lietuvoje variantą – Akmenėje, greta laisvosios ekonominės zonos, tai jau anksčiau aptarta su savivaldybės meru.

„Lietuvoje tai, ko gero, vienintelė vieta, ten jau pradėtas poveikio aplinkai vertinimas daryti, alternatyvos greičiausiai nebus svarstoma. Prieš metus buvo susitikimas su meru, aptarta“, – sakė M. Nagevičius.

Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas sako, jog „ClonBio Group“ partneriai Akmenėje jau įsigijo 18 hektarų žemės sklypą, kuris buvo patrauklus dėl greta esančios infrastruktūros.

„Žinau, kad jų partneriai jau yra įsigiję žemės sklypą šalia laisvosios ekonominės zonos, jeigu nepameluosiu, apie 18 hektarų, minimaliai reikėjo bent 10 hektarų tos gamyklos statybai. Jiems mūsų vieta buvo patraukli, nes netoli eina „Amber Grid“ dujotiekis, yra visa infrastruktūra, privažiavimo keliai ar tokie elementarūs dalykai kaip lietaus vandens nuotekų grioviai. Be to, jiems reikia didelio kiekio vandens, tai įmanoma, geografiškai jiems tiko ta vieta“, – BNS sakė V. Mitrofanovas.

Pasak jo, Akmenei tokios bendrovės atėjimas reikštų milijonines investicijas ir bent 150 naujų darbo vietų.

„Aišku, pačiai Akmenei tai milijonai investicijų, be to, pagal jų poreikius, jeigu jie nori gauti tam tikras pelno, turto ir kitų lengvatų, jie turi sukurti ir priimti ne mažiau 150 darbo vietų, ką jie ir minėjo, kad tiek turėtų būti“, – teigė V. Mitrofanovas.

„ClonBio Group“ atstovas teigia, kad šiuo metu sprendžiama, kur plėstis – ES ar Šiaurės Amerikoje, kurios tarpusavyje konkuruoja dėl tokių investicijų pritraukimo, todėl gamyklos Akmenėje planai priklausys ne nuo sprendimų Lietuvoje.

„Šiuo atveju, tai klausimas, kur investuoti – ar Europos Sąjungoje, ar Šiaurės Amerikoje, visi atsakymai bus ne Lietuvoje, o Briuselyje atsakyti, koks bus Europos Komisijos požiūris į šią investiciją, ten bus ir aplikuojama paramai gauti. Nuo Europos Komisijos atsakymo priklausys, ar ta investicija bus Europos Sąjungoje, ar Šiaurės Amerikoje“, – kalbėjo M. Nagevičius.

Jo teigimu, JAV deda pastangas pritraukti tokias investicijas: „JAV išleido prezidento pasirašytą infliacijos mažinimo aktą, kuriuo smarkiai subsidijuoja visas žaliąsias investicijas. Europos Sąjunga reaguoja, eina į varžybas šių subsidijų“.

M. Nagevičius sako, kad šiuo metu ES veikia viena „ClonBio Group“ augalinių baltymų gamykla, esanti Vengrijoje.

„Tai antrasis jų fabrikas, į pirmąjį investavo Vengrijoje, tas projektas pasiteisino, norima plėstis“, – BNS sakė M. Nagevičius.

Planuose numatoma, kad gamykloje Lietuvoje būtų sukurta iki 200 darbo vietų, ji veiktų nenaudodama iškastinio kuro, visą reikalingą energiją gamintų vėjo, saulės ir biomasės elektrinės, o iš atliekų būtų gaminamas bioetanolis, biometanas ir organinės trąšos.

Per metus gamykla perdirbtų apie 300 tūkst. tonų miežių ir pagamintų iki 60 tūkst. tonų koncentruoto baltymo,  naudojamo mėsos pakaitalų gamybai.

A. Armonaitė: „Clon Bio“ gamykla būtų viena didžiausių užsienio investicijų Lietuvoje

Airijos maisto technologijų bendrovei „ClonBio Group“ svarstant galimybę Akmenėje statyti maždaug 250 mln. eurų vertės mėsos pakaitalo – augalinių baltymų – gamyklą, ekonomikos ir inovacijų ministrė sako, kad tai būtų viena didžiausių užsienio investicijų Lietuvoje.

„Lietuva skiria ypatingą dėmesį tolesniam biotechnologijų sektoriaus augimui, todėl airių investicija mūsų šalyje yra laukiama. Dėl jos konkuruojame su keliomis valstybėmis, tačiau manome, kad šiems investuotojams galime pasiūlyti tikrai geras sąlygas“, – pranešime sakė Aušrinė Armonaitė, trečiadienį susitikusi su „Clon Bio Group“ vadovais.

Planuojama, kad nauja gamykla galėtų įsikurti Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje ir įdarbintų iki 200 žmonių. Gamykla perdirbtų miežius į koncentruotą baltymą, kuris naudojamas mėsos pakaitalų gamybai, o iš liekanų būtų gaminamas bioetanolis, biometanas ir organinės trąšos.

Ministrė airiams pristatė jau dvejus metus Lietuvoje taikomą žaliojo koridoriaus priemonę stambioms investicijoms pritraukti. Pagal ją investuotojai gauna statusą, leidžiantį lengviau ir greičiau įsikurti, iki 20 metų laikotarpiu taikomas nulinis pelno mokesčio tarifas.

„ClonBio Group“ Lietuvoje įsteigtos antrinės įmonės „Baltic Baltymas“ vadovas Martynas Nagevičius BNS praėjusią savaitę sakė, kad šiuo metu sprendžiama, kur plėstis – ES ar Šiaurės Amerikoje, kurios tarpusavyje konkuruoja dėl tokių investicijų pritraukimo, todėl gamyklos Akmenėje planai priklausys ne nuo sprendimų Lietuvoje.

Šaltinis: BNS


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų