„VMG Lignum construction“ tampa tvarios statybos medžiagų epicentru  


Rugsėjį oficialiai atverta pirmoji Baltijos šalyse ir trečioji Europoje tvarių inžinerinės medienos gaminių gamykla „VMG Lignum construction“. Tai trečiasis VMG grupės pramonės projektas, įgyvendintas Akmenės LEZ, tačiau pirmasis, kurį VMG grupė vysto kartu su partneriais – „Hanner“ ir „Baltic Industrial Fund II“. Bendra investicija į šį pramonės objektą siekia 100 mln. eurų.

Ambicingi planai

Gamykloje gaminamas didelis tvariai statybai skirtų medienos konstrukcijų asortimentas: sluoksninė lukštų mediena (LVL), dvitėjinės sijos (I-joist), statybinės medienos drožlių plokštės. Šios statybinės medžiagos  mechaninėmis savybėmis prilygsta gelžbetonio ir metalo konstrukcijoms, o nedidelis jų svoris ir kiti parametrai tinkami automatizuotai statybai.

„VMG Lignum construction“ gamyklos metiniai gamybos pajėgumai – 120 tūkst. kubinių metrų LVL, 15 mln. tiesinių metrų dvitėjinių sijų ir

200 tūkst. kubinių metrų statybinių medienos drožlių plokščių. Ateityje gaminių asortimentą ketinama plėsti ir pasiūlyti išvystytą renovacijos sistemą. Kasmet planuojama pagaminti produkcijos už 150 mln. eurų. Produkcija bus realizuojama Skandinavijos, Šiaurės Amerikos, Australijos ir didžiosiose Europos šalių rinkose.

„VMG Lignum construction“ bus sukurta per 200 naujų darbo vietų, iš kurių jau užpildyta per 150. Užimtumo prasme labai reikšmingi visi VMG grupės projektai – per trejus metus pastatytos trys gamyklos (be tvarių inžinerinės medienos gaminių gamyklos „VMG Lignum construction“, medienos drožlių plokščių gamykla ir korpusinių baldų perdirbimo gamykla), kurios keičia Naujosios Akmenės ir visos Šiaurės Vakarų Lietuvos regiono vaizdą. VMG grupė tampa vienu iš didžiausių darbdavių Lietuvoje.

Įgyvendinusi investicinius projektus, VMG grupė iki 2025 m. Akmenės LEZ iš viso bus sukūrusi daugiau kaip 1000 naujų darbo vietų, o visa investicijų suma į gamybos ir tvarios energetikos infrastruktūrą sieks apie pusę milijardo eurų.

Prioritetas žaliajam kursui

„VMG Lignum construction“ gamybinis pastatas su biuro patalpomis iš viso užima 29 000 kv. m ploto. Administracinių plotas – vos 400 kv. m, įskaitant ir sandėliavimo aikšteles aplink pastatą. Naujoje gamykloje yra integruotos moderniausios sistemos, užtikrinančios tvarų beatliekį gamybos procesą, kaip ir aplinkai draugišką šilumos gamybą nenaudojant iškastinio kuro. Visa „VMG Lignum construction“ suvartojama elektros energija yra iš atsinaujinančių šaltinių, taip užtikrinant strateginės VMG grupės atsinaujinančios energetikos krypties įgyvendinimą.

„VMG Lignum construction“ gamykloje gaminama inžinerinė mediena, lyginant su plieno ar betono konstrukcijomis, CO2 emisijas sumažins apie du kartus. Todėl šios žaliavos, aktyviai naudojamos statybų sektoriuje, užtikrins tvarumą ir realiai įtvirtins ES žaliojo kurso reikalavimus.

Įveikti iššūkiai

Didžiausias iššūkis projektavimo, statybos procesuose buvo sustyguoti įvairių projekto komandų darbą. Netikslus net mažiausios sklendės sumontavimas galėjo sustabdyti visus procesus, todėl visos grandys turėjo veikti sinchroniškai. Iš VMG grupės komandos buvo paskirti geriausi profesionalai – kad visi darbai būtų atlikti laiku ir tinkamai.

„VMG Lignum construction“ tvarių medienos produktų gamykla yra vienintelė Baltijos šalyse, apimanti sluoksninio lukšto medienos – LVL ir dvitėjinių sijų gamybą po vienu stogu. Gamykloje sumontuotos pažangiausios „Raute“, „Holtec“, „Globe“, „VMG Technics“ ir kitų kompanijų gamybos linijos. Visame procese ypatingas dėmesys skirtas linijų automatizavimui ir robotizuotoms vizualinio skanavimo sistemoms. Šios inovacijos leido išplėtoti efektyvią gamybą ir sukurti daugiau aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų.

Visa sluoksninės lukštų medienos (LVL) gamybos linija yra kompleksinė ir technologiškai kelianti iššūkių projektavimo ir statybos metu. Teko suskaičiuoti, kokybiškai suprojektuoti pamatus, stogo konstrukcijas, numatyti visas inžinerines dalis ir įvertinti, kokios apkrovos tenka laikančiosioms konstrukcijoms darbo metu (dulkių ištraukimas, elektra, šildymas).

„VMG Lignum construction“ statybos projekte panaudotas didelis bendrovės „Betono mozaika“ gaminių asortimentas, įskaitant grindinio elementus, gatvės ir vejos bordiūrus, mažosios architektūros elementus. Produktai pasirinkti atsižvelgiant į projektuojamas dangų apkrovas ir transporto srauto intensyvumą.

„Jei vertintume statinio architektūrą, pastatas nėra labai sudėtingas ar architektūriškai išraiškingas. Projektavimo pradžioje buvo sprendinių, kaip šį pastatą išskirti iš greta esančių pastatų. Vėliau, užsakovui persigalvojus, pastatas vizualiai nebeišsiskyrė, buvo palikta tik išraiškingesnė stoginė. Tačiau esmė yra ne išorė, o tai, kas slypi viduje. Nors pastatas yra nemažas (netoli 30 000 kv. m ir

310 000 kub. m), jame labai kompaktiškai ir racionaliai sutalpinta daug įvairių technologinių įrenginių, prie pastato ir gamybos poreikių pritaikant ir inžinerines pastato sistemas. Maksimalūs užsakovo poreikiai numatyti palyginti minimalaus dydžio pastate. Viena iš retai naudojamų, tačiau brangesnių ir išskirtinių technologijų VMG inžinerinės medienos gamykloje – tai gamybinės dalies vėsinimo sistema. Užuot pasirinkus plačiai naudojamus ir pigesnius vėsinimo įrenginius su freonu, buvo numatyti adiabatiniai vėsinimo įrenginiai, kurie vėsinimo funkciją atlieka vandeniu. Vėsinimo klausimu, jei neklystu, tai vienintelis galimas aplinką tausojantis sprendimas. Pastatas iš išorės paprastas, tačiau viduje jis sudėtingas „organizmas“ su daugybe skirtingų technologinių ir inžinerinių sistemų. Iššūkis buvo suderinti visas pastate esančias technologines ir inžinerines sistemas. Projektavimo ir statybos metu buvo visko, tačiau kartu su kompetentinga komanda iššūkius įveikti pavyko“, – sako projekto vadovas ir bendrovės „Neoforma“ direktorius Rimantas Bogdžiūnas.

Detalus įrangos tiekimo planas

Prie „VMG Lignum construction“ svariai prisidėjo ir „Ramirent“ filialas Lietuvoje, priklausantis prancūzų nuomos kompanijai LOXAM. „Ramirent“ vadovo Eligijaus Baikausko teigimu, įmonė tiekė įrangą kone visoms statybų kompanijoms, dalyvavusioms projekte. „UAB „Kalvasta“ statybas pradėjo nuo plyno lauko, o įvairus įrangos asortimentas buvo pristatytas iš „Ramirent“, net statybviečių pradžiai reikalingi klojiniai“, – prisimena E. Baikauskas.

Į statybvietes iš „Ramirent“ keliavo pastoliai, rankiniai įrankiai, sunkioji technika, statybiniai vagonėliai. Kai darbas persikėlė į patalpas, statybininkai buvo aprūpinti skirtingo tipo ir galingumo šildytuvais ir čia darbams atlikti reikiamais įrankiais.

„Ramirent“ yra didžiausia statybinės įrangos nuomos kompanija Baltijos šalyse. Kompanijos nuomojami įrankiai ir technika  – garsiausių pasaulyje gamintojų, tai didžiąja dalimi lemia sėkmingą bendradarbiavimą statybų versle. „Mus renkasi, nes turime didelį įrangos asortimentą, o tai yra labai svarbu norint užtikrinti sklandų įrangos tiekimą į statybvietes nuo pat darbo pradžios iki pabaigos, – sako E. Baikauskas. – Kitas svarbus faktorius – klientams asocijuojamės su saugiu darbu. Turime ISO kokybės standartų ir aplinkosaugos standarto sertifikatus. ISO standartas reiškia tiesioginę naudą klientams. Esame ekologiškai atsakinga įmonė, o nuoma skatina įrangą naudoti efektyviai ir tuo pat metu taupyti klientų kaštus.“

„Ramirent“ yra atestuotas IPAF (International Powered Access Federation) partneris, įsteigęs mokymo centrus Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Centruose organizuojami IPAF kėlimo platformų operatorių kursai, darbuotojai mokomi saugiai eksploatuoti įvairių tipų statybinius keltuvus.

„Svarbiausia, kad būtume visada šalia darbo procesų, kartu dalyvautume gamybiniuose susitikimuose, nes būtina numatyti iš anksto numatyti darbų etapus, paruošti įrangą, – apie darbą VMG gamyklos statybose kalba E. Baikauskas, kurio vadovaujama komanda dėl glaudesnio bendradarbiavimo Naujojoje Akmenėje yra įsteigę laikiną padalinį. – Jeigu įmonė atvažiuoja atlikti darbų, nesvarbu, kokie jie būtų – nuo aukštuminių užduočių iki sienų ar stogų montavimo, – mūsų profesionalų komanda turi būti paruošusi reikalingą įrangą. Mes tai gebame padaryti, todėl darbai vyksta sklandžiai. Mes – paslaugų teikėjai, ir toks planavimas klientui – vienas iš būtinų darbų.“

Gaisro gesinimo sistemos – profesionalų rankose

Automatines gaisro gesinimo  sistemas naujojoje tvarių inžinerinės medienos gaminių gamykloje „VMG Lignum construction“ įrengė UAB „Amteka“.

„Pagal projektą sumontavome automatinę gaisro gesinimo sistemą vandeniu, automatinę gesinimo sistemą dujomis ir automatinę gaisro gesinimo sistemą aerozoliais“, – vardija įmonės vadovas Andrejus Učvatovas.

Viskas įrengta pagal patalpų specifiką: serverinėje sumontuota automatinė gesinimo dujomis sistema, kurios veikimas grįstas chemine reakcija, mažinančia deguonies koncentraciją saugomoje patalpoje. Šiai gesinimo sistemai suveikus, nepadaroma žalos serverinėje esančiai įrangai. Elektros skydinėse įrengta automatinė gaisro gesinimo sistema aerozoliais.

Atsižvelgiant į gamyklos technologijos specifiką, tam tikrose vietose sistemas reikėjo apsaugoti specialiais purkštukais, kurie suveikia prie aukštesnės nei įprasta temperatūros.

Pasak A. Učvatovo, darbo procese teko susidurti su iššūkiais dėl šoktelėjusių kainų ir dėl tiekėjų vėluojamos pristatyti įrangos, tačiau galiausiai sprendimai vis tiek buvo rasti.

„Medienos gamybos įmonės mus renkasi, nes žino, kad visi darbai bus atlikti pagal aukščiausius standartus. Be to, joms reikia specifinių technologijų gaisro gesinimo sistemų, kaip kibirkščių gesinimo sistema „GreCon“ ar kibirkščių aptikimo ir gesinimo sistema „Firefly“, o mūsų aukštos kvalifikacijos specialistai gali tokias suprojektuoti ir sumontuoti“, – sako A. Učvatovas ir pabrėžia, kad jų įmonė lygiai taip pat kokybiškai atlieka automatinių gaisro gesinimo sistemų montavimo darbus ir kitokios paskirties objektuose – nuo naftos perdirbimo produktų gamyklų iki kultūros paveldo pastatų.

„Mūsų komandoje dirbantys atestuoti ir sertifikuoti stacionarių gaisro gesinimo sistemų specialistai ir darbų vadovai nuolat dalyvauja įvairiuose mokymuose ir kelia savo kvalifikaciją, didina žinių bagažą, todėl savo darbais jau seniai pelnėme užsakovų pasitikėjimą. Mus, kaip įmonę, dar labiau sustiprina profesionalių projektuotojų skyrius, tad net ir sudėtingiausi gaisro gesinimo sistemų įrengimo projektai mums yra ne iššūkis, o kasdienis mūsų darbas“, – sako „Amtekos“ vadovas.

Darbo sėkmę lėmė susiklausymas ir pasitikėjimas

„VMG Lignum construction“ gamykloje, kaip ir ankstesniuose bendradarbiavimo su VMG etapuose, elektrotechnikos, gaisrinės saugos,

pastato valdymo ir automatikos darbus atliko UAB „Voltas“. „Nuo konsultacijų su užsakovais, projektavimo iki montavimo, – pasakoja Julius Pozingis, bendrovės „Voltas“ komercijos direktorius. – Šios gamyklos elektros tiekimas – 30 kV įtampos. Pradėjome darbus nuo ESO skirstomojo punkto, įrengėme elektros įvadus į pastatą, sumontavome 30 kV, 0,4 kV skirstyklas, galios transformatorius. Iš skirstyklų elektra išvedžiota pastato poreikiams ir technologiniams įrengimams pajungti.“

Vėliau sekė darbai, susiję su apšvietimu, žaibosauga, įrengta gaisrinė signalizacija, atlikti automatikos darbai. Gamybinės paskirties zonose įrengtas LED apšvietimas, sandėliavimo paskirties zonose – LED apšvietimas su būvio jutikliais.

„Voltas“ yra stipri komanda, visada pateikianti užsakovams geriausius technologinius sprendinius“, – sako J. Pozingis.

Įmonė sukaupusi didelę patirtį medienos apdirbimo pramonės srityje. „Technologinių procesų išmanymas, įgyvendinti projektai su pagrindiniais pasaulio medienos perdirbimo technologijų tiekėjais leidžia mums tinkamai įvertinti darbų kompleksiškumą ir tam reikalingus žmogiškuosius resursus. Siekdami užtikrinti efektyvų energinių resursų valdymą, klientams siūlome ne tik elektros montavimo paslaugas, bet ir pastatų energinių resursų stebėjimo sprendinius. Ne išimtis ir „VMG Lignum construction“ gamykla, kurioje įdiegėme „Schneider Electric“ energinių resursų monitoringo sistemą. Visada ypač didelį dėmesį skiriame kokybei ir profesionalumui. Nuo 2012 m. mūsų kompanijoje įdiegtos ir persertifikuotos kokybės ISO 9001, aplinkos ISO 14001 ir darbuotojų saugos ir sveikatos ISO 45001 vadybos sistemos“, – vardija UAB „Voltas“ komercijos direktorius.

„Rinka įvertino mūsų darbus. Sėkmingas projektas prasideda nuo planavimo ir abipusio pasitikėjimo, susiklausymo, – kalba apie bendradarbiavimą su gamykla J. Pozingis. – Tai yra lankstus užsakovas, jis padeda darbe išvengti bet kokių sutrikimų, montavimo problemų.“

Tiesa, montavimo iššūkių būta. Pagal sumanymą „Voltas“ turėjo pirmiausia atlikti pastato elektrifikaciją, o vėliau imtis technologinių procesų paleidimo, tačiau žiemą dėl pasikeitusių planų buvo padaryta pertrauka, todėl kiek vėliau visus išvardytuosius darbus teko atlikti tuo pat metu.

„Buvo iššūkių ir su žmogiškaisiais resursais dėl karo Ukrainoje. Stigo trečiųjų šalių darbo jėgos“, – prisimena „Volto“ komercijos vadovas ir pabrėžia, kad „VMG Lignum construction“ visi sumontuoti produktai yra kokybiški. Jokių išvedžiojimų ir paieškų atlikti darbus pigiau nebuvo, nes šis užsakovas visada suinteresuotas gauti tik kokybiškas paslaugas ir produktus.

Inovatyvios medžiagos ir produktai

„VMG Lignum construction“ gamykloje sumontuota Europos sanitarinių produktų lyderio „Geberit“ lietaus nuotekų sistema. „Lietaus vandeniui nuvesti nuo stogų panaudota HDPE vamzdynų sistema. HDPE – tai didelio tankio polietileno vamzdynai, jungtys ir laikiklių sistema, – paaiškina „Geberit“ projektų vadovas Vytautas Dinda. – Didelio tankio polietileno medžiagai, panaudotai vamzdynuose, būdinga daugybė teigiamų savybių: ji 100 proc. atspari UV spinduliams, todėl esant poreikiui gali būti sumontuota atviroje vietovėje ir būti eksploatuojama daug metų, nebijant, kad pakeis savo spalvą ar kitas fizines savybes. Šiai medžiagai būdingas itin aukštas atsparumas temperatūros svyravimams (nuo – 40 iki +80 laipsnių

Celsijaus), o tai labai svarbu statybų pramonės sektoriuje.“

Pasak V. Dindos, vamzdynai išsiskiria patvariais sujungimais. HDPE vamzdynai sujungiami tiesioginio virinimo būdu ir elektromovomis.

Dirbant pagal gamintojo numatytą technologiją ir su tam skirta įranga užtikrinamas jungčių sandarumas. Jungčiai nereikia jokios cheminės medžiagos ir jokių klijų. Be to, gaminio medžiaga yra draugiška aplinkai, saugi naudoti ir montavimo, ir eksploatacijos metu.

„VMG Lignum construction“ gamykloje sumontuota ir „Geberit“ vonios kambario produktų: „Geberit Selnova“ kolekcijos WC puodų, praustuvų, pisuarų, taip pat „Selnova Comfort“ gaminių žmonėms su negalia. „Geberit Selnova“ dizaino kolekcijai būdinga formų ir matmenų įvairovė, šios serijos WC puoduose, kaip ir daugelyje kitų „Geberit“ kolekcijų WC puodų, įdiegta bekrašio vandens nuplovimo technologija „Rimfree“. Ji užtikrina lengvą gaminių priežiūrą ir efektyvų vandens kiekio sunaudojimą.

Pasak V. Dindos, užsakovas kėlė aukštus reikalavimus tiekėjams, jų produktų patikimumui ir kokybei. Ilgametę patirtį turintys rangovai garantavo projekto sklandumą. Komandiniu darbu pavyko sėkmingai prisidėti prie projekto įgyvendinimo.

Objektas: tvarių inžinerinės medienos gaminių gamykla „VMG Lignum construction“

Projekto pavadinimas: „Gamybinės paskirties pastato statybos rangos darbai, Ryto g. 6, Menčių k., Naujosios Akmenės kaimiškoji sen., Akmenės raj. sav.“

Užsakovas: UAB „Akmenės laisvoji ekonominė zona“

Generalinis rangovas: UAB „Kalvasta“

Projektuotojas: UAB „Neoforma“

Projekto vadovas: Rimantas Bogdžiūnas

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų