bod group verslo centras visoriai
Laimono Ciūnio nuotr.

Naujasis Inovacijų ir verslo centro pastatas Vilniuje – pirmasis pasigamins visą reikalingą energiją


Vilniuje baigiamas statyti BOD GROUP priklausančios įmonės Inovacijų ir verslo centro pastatas, kuris ir pats yra inovatyvus. Lietuvoje tai yra pirmas ir kol kas vienintelis toks pastatas, kuris pats pasigamins visą reikalingą elektros energiją savo eksploatacijai.

Saulės moduliai vis dar kabinami ant naujojo BOD GROUP pastato, kuris gerai matosi važiuojant Geležinio Vilko gatve ties Visoriais. Pastatas dengiamas pačios BOD GROUP gamintais saulės moduliais „SoliTek“. 850 kW galios saulės elektrinė dengs viso pastato fasadą ir stogą. Lietuvoje tai – pirmasis pastatas, kurio fasade integruotas toks netradicinis architektūrinis sprendimas.

Daugiau kaip 20 milijonų kainavusiam naujajam pastatui tokia inovatyvi statyba pasirinkta bekompromisiškai. Būdama Šiaurės Europos technologijų lyderė, saulės modulius ir optinius akinių lęšius gaminanti BOD GROUP daug investuoja į mokslinius tyrimus, kuriais remiantis kuriami ir gaminami nauji produktai. Inovacijų ir verslo centro pastate bus įkurtos naujos tyrimų laboratorijos ir sutelktas visas įmonės inovacijų ir tyrimų potencialas. Tad norėta, kad pažangos idėją įkūnytų ir pats pastatas.

Inovatyvi saulės elektrinė yra būtina tokio pobūdžio pastatui – 33 000 kvadratinių metrų patalpose elektros energijos bus suvartota daug, čia veiks ne tik eksperimentinės laboratorijos, bet ir BOD GROUP priklausiančių aukštųjų technologijų įmonių, lazerių, saulės elementų kūrėjų ir gamintojų biurai. Tad pastate su tokia kompleksiška veikla būtinas A++ energinis naudingumas ir efektyvūs, šiuolaikiški sprendiniai, padedantys tvariai išgauti energiją ir mažinantys jos sąnaudas.

bod group verslo centras visoriai

Apsirūpins geotermine šiluma ir vėsa

Naujame BOD GROUP pastate panaudotas ir kitas inovatyvus sprendimas alternatyvios energijos išgavimui – geoterminių gręžinių ir šilumos siurblių sistema.

Sklypo plote yra įrengta 80 geoterminių gręžinių, kiekvienas – 130 metrų gylio. Tačiau sistema – itin kompaktiška, nes didžioji dalis geoterminių gręžinių įrengta po pastatu. Naujos kartos šilumos siurbliai iš 1 kWh elektros, tikimasi, leis pagaminti 4,5–5 kWh šilumos, o šaldymo efektyvumas sieks 4,91–5,76 kWh.

Geotermija užtikrins ne tik pastato šildymą šaltuoju sezonu, bet ir bazinį patalpų vėsinimą atšilus orams. Reikiamą patalpų klimatą laboratorijose ir tyrimų centre užtikrins net 20 vėdinimo sistemų su šilumogrąža. Pastate bus įrengta ir energijos kaupimo sistema, kuri, reikalui esant, leis patalpose palaikyti šildymo, vėsinimo funkcijas ir avarinį apšvietimą.

Išskirtinės objekto specifikos padiktuoti konstrukcijų sprendimai 

Patyrusios statybų rangos įmonės „Būsto investicijos“, sukaupusios 18 metų patirtį, gamybos vadovas Ričardas Katkauskas džiaugiasi, kad visas Inovacijų ir verslo centro pastato konstrukcijų surinkimas buvo patikėtas būtent jų komandai. Šio projekto įgyvendinimas susidėjo iš kelių etapų: po avarijos atlikti atstatymo darbai, gelžbetoninių konstrukcijų surinkimo, metalo konstrukcijų surinkimo ir konstrukcinių plokščių apsiuvimo darbai.solitek

Šis objektas bendrovei buvo bene didžiausias per visą jos veiklos laikotarpį, todėl tapo vertingas gauta patirtimi bei įdomus savo sprendimais. Iš viso projekte sunaudota daugiau nei 1 500 vienetų konstrukcinių elementų, 600 tonų metalo konstrukcijų, 5 500 kvadratinių metrų daugiasluoksnių sieninių plokščių, išlieta 1 000 kubinių metrų betono. Įgyvendinti svarbūs konstrukcijų sprendimai – išlaikytas ypač tikslus sienų vertikalumas užtikrino, kad pastatas atitiktų specialius reikalavimus, reikalingus dėl integruotų saulės kolektorių ant sienų ir stogo.

R. Katkauskas teigė, kad bendrovė prie kiekvieno projekto prisideda ne tik savo sukaupta patirtimi, bet ir projekto sėkmei reikalinga darbo kultūra bei kompetentingu požiūriu. Vykdydama jai patikėto statybos projekto valdymą įmonė visada siekia, kad užduotis būtų įgyvendinta laiku, užtikrinant darbų kokybę ir laikantis sutarto biudžeto. Šis projektas įgyvendintas per 10 mėnesių.

„Kiekviename projekte skiriame daug pastangų ir laiko užsakovo poreikių analizei. Taip pat norint užtikrinti sėkmingą statybos projekto eigą ypač svarbus tinkamas ir savalaikis bendravimas su visais statybos projekto dalyviais, dalyvavimas kiekviename proceso žingsnyje. Ypač svarbu laikytis kalendorinio darbų grafiko. Kad „Inovacijų ir verslo centro“ pastatas duris atvertų laiku, reikėjo tinkamai organizuoti proceso dalyvių darbus ir juos suderinti, nes prie projekto prisidėjo nemažai įvairių sričių specialistų. Dėl to norime padėkoti mūsų specialistams, kurie atliko darbus“, – sakė pašnekovas.

bod group verslo centras visoriai
Projekto vizualizacija.

Pasak R. Katkausko, objekte iššūkių pasitaikė nemažai, vienas svarbiausių – trumpi darbų atlikimo terminai, darbų intensyvumas ir užsakovo kelti aukščiausi reikalavimai, tačiau galutiniu rezultatu komanda liko patenkinta.

Naujajame objekte taikyti sprendimai bendrovei „Būsto investicijos“ – ne naujiena, nes jos specializacija yra statybinių konstrukcijų statyba. Per daugiau nei dešimtmetį trunkančią veiklą ji yra įgyvendinusi daug sudėtingiausių projektų įvairiose ūkio srityse, pramonėje, statyboje, prekyboje, tarp kurių – Vilniaus kogeneracinė jėgainė, Transekspedicijos logistikos centras, Lazdynų baseinas, Kauno apskrities vyriausiojo komisariato pastatas Radvilėnų g.

Inovacijų ir verslo centro pastatas – tai vienas iš moderniausių pastatų Lietuvoje A++ energinės klasės kriterijus atitinkantis administracinis pastatas, visa jo suvartojama energija bus pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Unikalus sprendinys aliuminio fasadams

Inovacijų ir verslo centro pastatas – inžinerine prasme sudėtingas statinys, pareikalavęs rangovų, dirbančių su pažangiausiomis priemonėmis ir technologijomis. Viena tokių įmonių – „Production Line“, klientams teikianti unikalius sprendimus.

Architektų sukurtai lenkto pastato vizijai išpildyti įmonė pagamino lenktus aliuminio profilius su specialiais stiklo paketais. „Tai – unikalus, specialiai kurtas sprendinys saulės moduliams montuoti šio pastato fasade. Lietuvoje tokio projekto dar niekas neįgyvendino. Prieš montuodami fasadus atlikome testus tiek su pačia sistema, tiek su jos komponentais“, – sako Darius Armanavičius, „Production Line“ direktorius.

Be abejo, įrengiant saulės elektrinę pastato fasade ypač svarbus tampa estetinis vaizdas. Pastatui panaudoti „SoliTek“ moduliai yra visiškai nudažyti juodai, atrodo estetiškai ir pastatui suteikia futuristiškumo.

„Manau, šis statinys yra puikus pavyzdys, kaip galima statyti tvaresnius pastatus, vietoje brangių fasado apdailos komponentų naudojant saulės modulius. Taip gaunama dvejopa nauda – ir estetika, ir tvari energija“, – sako D. Armanavičius. Jis džiaugiasi, kad jo komanda turėjo galimybę prisidėti prie šio unikalaus pastato statybos ir sklandžiai įgyvendinti naują, dar niekur Lietuvoje nenaudotą sprendimą. Nors įmonė gana jauna, su užduotimi puikiai susitvarkyti padėjo komandos 10 metų patirtis fasadų rengimo srityje.

Pasak „Production Line“ direktoriaus, aliuminio fasadų sprendinį įmonė kartu su BOD GROUP jau siūlo ir kitiems klientams, kurie nori įdarbinti savo pastatą energijai gaminti. Jis ypač aktualus tada, kai klientai negali montuoti saulės modulių ant pastato stogo dėl senos stogo dangos ar netinkamos stogo padėties saulės atžvilgiu.

Šviesą atspindinti stogo danga 

Aukštos energijos taupymo tikslų siekiantis projekto vystytojas ieškojo šiuolaikinių stogo sprendimų, kurie padidintų pastato energinį efektyvumą ir padėtų sumažinti jo eksploatacijos sąnaudas. Be to, reikėjo tinkamos sistemos, kurioje būtų integruota saulės elektrinė ant pastato stogo.

UAB „Moderni izoliacija“ generalinis direktorius Andrius Augūnas dalijasi, kad projektui pasiūlyta visiškai balta, specialiu laku nulakuota ir savaime nusivalanti, didžiausią saulės atspindžio indeksą SRI115 turinti vėsaus stogo (angl. Cool Roof) PVC danga RENOLIT ALKORPLAN BRIGHT. Iš viso šiam projektui buvo tiekta 9 500 kvadratinių metrų stogo dangos.

„Kadangi užsakovas gamina pažangius saulės modulius, o pastatas projektuotas taip, kad būtų ypač energiškai efektyvus, nusprendėme pasiūlyti vėsaus stogo dangą, kuri ne tik užtikrins iki 20 procentų mažesnes energijos sąnaudas pastatui vėsinti, bet ir iki 20 procentų padidins užsakovo gaminamų dvipusių saulės modulių sugeneruojamą elektros kiekį jų pačių pastatui“, – pabrėžia A. Augūnas.

Ant pastato stogo bus veikianti saulės elektrinė, naudojant dvipusius „Bifacial“ saulės modulius, kurie sugeria ne tik tiesioginę saulės šviesą, bet ir atspindžius nuo stogo. Dėl RENOLIT ALKORPLAN BRIGHT stogo dangos savybių ši saulės elektrinė veiks beveik 20 procentų efektyviau nei kitos saulės elektrinės, įrengtos ant įprastų stogų. Be to, saulės modulių eksploatavimo laikas bus ilgesnis dėl mažesnio jų perkaitimo. Didžiausio saulės atspindžio danga ne tik padeda sumažinti pastato stogo paviršiaus temperatūrą, bet ir užtikrina komfortiškas vėsias darbo sąlygas pastate.

RENOLIT gaminiai turi aplinkosauginius EPD sertifikatus, dėl ko pastato vertinimas pagal BREEAM kriterijus įgauna papildomų naudų.

A. Augūnas pasakoja, kad RENOLIT, bendradarbiaudama su organizacija TREEDOM, vykdo COOL3 kampaniją, kurios metu už 100 kvadratinių metrų dangos bus pasodinama po 1 medį vienoje iš probleminių pasaulio vietų, pavyzdžiui, Pietų Amerikoje, siekiant atsodinti iškirstus miškus, ar Afrikoje, siekiant stabdyti dykumų plėtimąsi. BOD projekto atveju užsakovui bus išduotas sertifikatas, kad už nupirktą kiekį RENOLIT ALKORPLAN BRIGHT dangos bus pasodinti 95 medžiai, kurie vidutiniu 10 metų laikotarpiu iš atmosferos pašalins 32’775 kg CO2.

Inovacijų ir verslo centro pastatas ne tik siekia energijos taupymo ir naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius, bet ir prisideda prie klimato kaitos mažinimo. A. Augūno teigimu, šis projektas yra puikus pavyzdys tiems, kurie dirba su nekilnojamojo turto plėtra, ir norintiems ne tik sutaupyti, bet ir aktyviai prisidėti prie CO2 mažinimo.

Tvirtos mūrinės pastato konstrukcijos

Naujame pastate mūrines konstrukcijas rūsyje, pirmame aukšte ir antstato aukšte įrengė atestuota statybos įmonė „Bronzita“.

Statinio konstrukcijoms panaudotos kokybiškos medžiagos – keramzitbetonio blokeliai FIBO 5. Kaip pasakoja UAB „Bronzita“ direktorius Mindaugas Radžius, šiai įmonei tai buvo pirmas viešosios paskirties ir tokio dydžio objektas, nes iki šiol įmonės specialistai dirbo su mažesnės apimties, taip pat ir privačiais objektais.

Projekto dalyviams teko dirbti maksimaliai operatyviai: griežtai laikytis įtempto darbų grafiko ir derinti jį su kitais objekte dirbančiais rangovais. Projekto rangovai greitai perprato bendro darbo ritmą, darbai vyko darniai, o dėmesys buvo sukoncentruotas į darbų kokybę.

Bendrovės „Bronzita“ mūrinių konstrukcijų įrengimui buvo panaudoti pažangūs technologiniai sprendimai ir medžiagos. Mūro sienų konstrukcijos turi daugybę privalumų, kurie daro jas populiarias ir plačiai naudojamas statybų srityje. Tokios konstrukcijos ilgaamžės, atsparios išoriniams veiksniams, o tinkamai įrengtos išsiskiria gera garso ir šilumos izoliacija. Sienų paviršiai gali būti apdoroti įvairiais būdais, suteikiant plačias galimybes kūrybiškam architektūriniam dizainui.

„Objektas tikrai puikus, išskirtinis savo dydžiu bei energijos taupymo sprendimais, – sako įmonės „Bronzita“ direktorius. – Išties malonu dirbti su unikaliais, išsiskiriančiais savo tvarumu ir draugiškumu aplinkai projektais. Be to, ir pačios mūrinės konstrukcijos naudojant šiuos blokelius pasižymi ilgaamžiškumu, tvirtumu, tikslumu bei atsparumu ugniai ir cheminiams poveikiams, todėl mūro sienos yra gerai pritaikytos įvairioms aplinkos sąlygoms. Taip pat mūras gali būti perdirbtas ir naudojamas iš naujo, prisidedant prie tvarių statybos principų.“

uab gelmita

Sumontuotos atsinaujinančios energijos geoterminių gręžinių sistemos  

Bendrovės „Gelmita“ vadovas Audrius Skrupskelis pabrėžia, kad Inovacijų ir verslo centro pastate maksimaliai išnaudojama žalioji energija. Naujajame objekte šildyti bus naudojama geoterminė šiluma.

„Užsakovas priėmė labai svarbius ir teisingus sprendimus galvodamas apie nepriklausomus, tvarius, šilumos ir vėsos gamybos įrenginius, todėl buvo pasirinkta šiuo metu pati efektyviausia rinkoje esanti sistema – geoterminis šildymas“, – sakė pašnekovas.

Tirianti žemės gelmes, projektuojanti ir įrenginėjanti įvairios paskirties gręžinius, UAB „Gelmita“ vykdė tiriamųjų geoterminių gręžinių įrengimo ir geoterminių gręžinių lauko įrengimo darbus: įrengti 150 metrų gylio 3 bandomieji / tiriamieji gręžiniai, kuriuose buvo atlikti terminio grunto atsako testai (TRT), skirti uolienų šiluminiam laidumui nustatyti. O objekto projektuotojai, remdamiesi tyrimo ataskaitos duomenimis, atliko modeliavimus, skaičiavimus geoterminio gręžinių lauko projektui parengti. Vėlesniame etape pagal geoterminių gręžinių projektą bendrovė atliko geoterminių gręžinių įrengimo darbus. Iš viso, be tiriamųjų gręžinių, dar papildomai įrengti 130 metrų gylio 77 gręžiniai.

„Ypač daug dėmesio buvo skiriama tinkamam gręžinių įrengimui pagal reglamentus, kad šie būtų maksimaliai efektyvūs ir nekeltų pavojaus aplinkai. Dėl to gręžskylė su joje sumontuotu šilumokaičiu buvo pripildoma vandeniui mažai laidaus skiedinio (geoterminio gręžinio gręžskylės užpildo), kuris užtikrino atskirų vandeningų sluoksnių izoliavimą ir apsaugą nuo požeminio vandens pertekėjimo iš vieno vandeningo sluoksnio į kitą, taip pat gerus šiluminės energijos mainus tarp žemės gelmių ir geoterminio gręžinio šilumokaičiu cirkuliuojančio geoterminio gręžinio šilumnešio. Papildomai gręžskylėje buvo izoliuojami atskiri vandeningi sluoksniai, kad požeminio vandens apsauga būtų „šimtaprocentinė“, – apie atliktus darbus pasakoja UAB „Gelmita“ vadovas.

Geoterminių gręžinių šilumokaičiai buvo pripildomi šilumnešio, kuris greitai suyra aplinkoje ir, patekęs tiesiai į požeminius vandeninguosius sluoksnius, nedaro neigiamo poveikio požeminio vandens kokybei, aplinkai ir žmogaus sveikatai.

Pasak A. Skrupskelio, pasiektas aukštas energijos taupymo ir ekologijos lygis optimaliomis investicijomis. „Lietuvoje toks moderniomis technologijomis ir inžinerinėmis sistemomis išsiskiriantis objektas yra vienas iš nedaugelio. Naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius reikia mažiau kitų išteklių, taip tausojama gamta ir saugomas klimatas. Džiaugiamės galėdami būti įgyvendinto projekto dalimi ir neabejojame, kad tokie žalieji pastatai yra ateitis.“

„Inovacijų ir verslo centro“ pastate darbuotojus ir lankytojus aptarnaus trys „Schindler“ liftai, kurie turi funkciją, leidžiančią gaminti elektros energiją.

Pastato fasadui panaudotos technologiškai pažangios „Kingspan“ daugiasluoksnės plokštės KS1000 RH su paslėptais tvirtinimo elementais, tiek išskirtinis šių plokščių variantas – lenkti, vertikalūs kampiniai elementai, kurie architektūrinę aptakaus pastato viziją padėjo įgyvendinti realybėje.

 

Objektas: UAB „Inovacijų ir verslo centro“ pastatas

Adresas: Mokslininkų g. 6, Verkiai, Vilnius

Užsakovas: UAB „Inovacijų ir verslo centras“

Generalinis rangovas: UAB „Inovacijų ir verslo centras“

Statybos valdytojas: UAB „Keista“

Techninė priežiūra: UAB „Keista“

Architektai: UAB „Milimetras“, architektai Tomas Rasiulis, Paulius Mirinavičius

Generalinis projektuotojas: „Be Live“ / UAB „Baltic Engineers“

Bendras plotas: 32 188,78 kv. m

Energinė klasė: A++

Metai: 2021–2023 m.

 

 

Partnerių turinys


Dalintis:

1 komentaras. Leave new

  • Sveiki,ne pirmas Lietuvoje😀…Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariato pastatas Radvilenu pl.1c,Kaune ,deja pirmas,kuris pats pasigamina pilnai el.energija.

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų