Ar atras savo vietą saulės elektrinės renovuojamuose daugiabučiuose namuose?


Remiantis LR statistikos departamento, LR Seimo bei LR aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra daugiau kaip 37 tūkst. daugiabučių namų, iš kurių net 35 tūkst. pastatyti pagal statybos leidimus, išduotus iki 1993 m. 2005–2012 m. iš viso renovuoti 479 daugiabučiai namai, per 2014 m. 9 mėn. atnaujinti 557, rangos darbai pradėti siekiant atnaujinti 706 daugiabučius namus, o dėl 324 namų vyko rangos darbų konkursai. Nors pažanga matoma, iki galutinio tikslo dar labai toli. Vis dėlto labiausiai liūdina kitas aspektas. Absoliuti dauguma renovuojamų daugiabučių namų turėtų atitikti C energinio efektyvumo klasę – tai galima aiškiai matyti paanalizavus viešųjų pirkimų portale skelbiamus renovacijos konkursus. Gali kilti klausimas: kaip visa tai susiję su saulės elektrinėmis? Atsakysime: tiesiogiai.

SAULĖS ELEKTRINĖS DAUGIABUČIAME NAME FUNKCIJOS IR NAUDA

Pirma ir pagrindinė fotovoltinės elektrinės funkcija – elektros energijos gamyba savo poreikiams. Priminsime, kad ji prasminga tik tuomet, kai bendrosios daugiabučio namo išlaidos už elektrą yra didelės. Kaip įprasta, C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės daugiabučiuose namuose elektra bendrai naudojama laiptinei apšviesti ir liftui eksploatuoti, o dėl įprastos individualios elektros energijos apskaitos gyventojams vartoti pagamintą energiją asmeniniams poreikiams nėra galimybių: arba tai daryti per brangu, arba elektra naudosis tik dalis gyventojų. Siekiant B ir aukštesnės klasės, pastatuose dažnai įrengiamos papildomos energiją taupančios sistemos, pavyzdžiui, šilumos siurbliai, rekuperacijos, geoterminio šildymo sistemos ir pan. Tokiu atveju elektrinė galėtų padengti visas metines šių sistemų išlaidas.

Antra ne mažiau svarbi funkcija – saulės moduliai kaip fasado apdaila. Daugiabučių namų fasadų šiltinimas yra vienas pagrindinių renovacijos elementų. Be abejo, galiausiai būtina pasirinkti ir fasado apdailą. Atsižvelgiant į tai, kad saulės moduliai ne tik naudingi kaip fasado apdaila, bet ir gamina elektrą, kuri naudojama bendrosioms daugiabučio namo išlaidoms už elektrą dengti, vertinant jų įrengimą investicijas būtina palyginti su alternatyvaus pasyviojo fasado apdailos kaina.
Saulės moduliai taip pat gali būti naudojami kaip alternatyva saulės šilumos kolektoriams karštam vandeniui ruošti. Nors ruošiant karštą vandenį fotovoltiniai moduliai ir nusileidžia daug efektyvesniems saulės kolektoriams, pagrindinis jų privalumas – mažesnės investicijos, greitesnis atsipirkimo laikas, ilgalaikiškumas, itin mažos priežiūros išlaidos, paprastesnės komunikacijos (ne vandentiekio, o elektros kabelių) ir įrengimas. Ir nors kol kas rinkoje neturime jau įgyvendintų pavyzdžių, šiuo metu drauge su mokslo įstaigomis jau vykdomi atitinkami eksperimentai.

Vertinant investicijas į saulės elektrinę, ne paskutinę vietą užima ir po renovacijos padidėjusi būsto vertė. Sutikite, iš dviejų kaimyninių namų už tą pačią kainą vienareikšmiškai norėtųsi įsigyti aukštesnio energinio efektyvumo butą, tik vargu ar kas už tą pačią kainą pasiūlys. Be to, siekiant bent A energinio efektyvumo klasės būtina užtikrinti, kad dalį suvartojamos energijos pastatas pasigamintų iš atsinaujinančių energijos išteklių, taigi saulės elektrinė šiuo atžvilgiu – idealus pasirinkimas.

KODĖL VERTĖTŲ APIE TAI SVARSTYTI JAU DABAR, O NE VĖLIAU

Bet kurį renovacijos projektą sudaro ir fiksuotųjų išlaidų dalis, kuri nepriklauso nuo pageidaujamo rezultato, tad dabar renovavus ir pasiekus C energinio efektyvumo klasę, o po kurio laiko norint renovuoti, kad atitiktų aukštesnę klasę, kainuos daug brangiau nei siekiant aukštesnės iš karto. Be to, įtraukę į renovaciją saulės elektrinę, jai gautumėte tokį pat lengvatinį finansavimą kaip ir visam projektui. O pamėginkite iš banko gauti kreditą saulės elektrinei atskirai.
Galiausiai lieka dar vienas labai svarbus klausimas. Jei jau nusprendėte investuoti į savo gerovę, ar neverta investuoti ir į vaikų ateitį, energetinę nepriklausomybę, tvarų ir darnų gamtos ir žmogaus ryšį?


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų