„Arka“ – naujos eros pradžios Kaune simbolis


Tikslus objekto pavadinimas: administracinės paskirties pastatas 

Karaliaus Mindaugo pr. 37, Kaunas (verslo centras „Arka“)

Užsakovas: UAB „Imlitex Holdings“

Generalinis rangovas: UAB „YIT Kausta“

Techninė priežiūra: UAB „TAEM Group“

Projektuotojas: UAB architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“

Architektas: Marius Baranauskas, Tomas Kuleša, Gintautas Natkevičius

Kovo viduryje Karaliaus Mindaugo prospekte, priešais „Žalgirio“ areną, duris atvėręs modernus verslo centras byloja apie naują erą Kaune. Tai – vienas įdomiausių architektūrinių kūrinių, kuriam įgyvendinti pasitelkti inovatyvūs bei netradiciniai architektūros ir inžinerijos sprendimai. „Tokio lygio miestui kaip Kaunas, turinčiam dvi upes, buvo tik laiko klausimas, kada naujasis miesto centras pradės augti“, – sako vienas iš projekto autorių architektas Gintautas Natkevičius.

Modernus ledo luitas

Architektas pasakoja, kad šiuolaikiškam objektui vardas „Arka“ suteiktas ne veltui – objektą per pusę dalija istorinė Karmelitų gatvė, formuojanti arkos skliautą. „Tai paveldas, istorinių ženklų paieška ir užuomina, kurią norėjosi išsaugoti, ir tai padaryti konstrukciškai labai brangiai kainavo, nes gatvė plati, – apie istorinę terpę, privertusią ieškoti netradicinių, įdomių sprendimų pasakoja G. Natkevičius. – Jeigu pats sau išsikeli iššūkį, kurį nori įveikti, – suprojektuoti pastatą, kuris būtų funkcionalus, patrauklus ir ilgai išliekantis, tai ir įveiki jį. Jeigu uždavinių sau nekeli, maksimalaus rezultato nespaudi, tai ir nepadarai. Visa kita – techniniai dalykai. Kadangi atkuriama Karmelitų gatvės atkarpa plati – teko naudoti visai kitokias įtemptojo gelžbetonio konstrukcijas. Statybos metu kilo drąsi mintis stiklinį pastatą sertifikuoti kaip A+ energinės vertės objektą“, – įgytą patirtį, dirbant su verslo centru „Arka“, atskleidžia architektas ir primena, kad didžiausias įkvėpimas, norint įveikti iššūkius ir pasiekti užsibrėžtų tikslų, yra atkaklus ir sunkus darbas.

Vis dėlto apie pastato idėją projekto autorius užsimena sakydamas, kad pavasarį Neryje ir Nemune labai aukštai pakilęs vanduo ir prasidėjęs ledonešis tarsi atplukdė modernų ledkalnį į jam skirtą vietą.

„„Biurų pastatą, priešais Žalgirio areną, projektuoti iš stiklo nusprendėme todėl, kad jis būtų neutralus tarsi ledas, tačiau būtų dinamiškas – lyg sulaužytas ar sukrautas iš ledo gabalų. Neutralumas svarbus tam, kad kiti objektai, kurie atsiras augančiame rajone, galėtų lengviau prisitaikyti ir bendrai sukurtų harmoningą aplinką. Tai ir buvo viena idėjų – nepradėti nuo pastato, kuris per daug dekoratyvus, kuris per daug „demonstruoja plunksnas“. Bet startuoti nuo lakoniško, minimalistinio, vyriško statinio.“, – pasakoja architektas G. Natkevičius.

Išskirtiniai sprendimai

Paklaustas apie iššūkius, su kuriais teko susidurti, UAB „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas šypteli užsimindamas apie greta verslo centro esantį Nemuną ir patikina, kad gamtos kūrinys įtakos statybos darbams neturėjo. „YIT Kausta“ susidorojo ir su unikalia objekto forma – pirmuosius du pastato aukštus į dvi dalis dalija tarp jų besidriekianti gatvė, o virš jų iškilę dar net penki pastato aukštai. „Pastatas išskirtinis konstruktyviniu požiūriu – panaudotos monolitinės konstrukcijos su įtempiamaisiais lynais. Virš gatvės esančioje perdangoje klojome sijas, kurių stiprumą didinome į kiekvieną iš jų įmontuodami 1,5 cm skersmens lynus“, – pasakoja K. Vanagas. Objekto kūrėjams teko įveikti iššūkį – sutvirtinti daugiau nei 20 m tarpatramio perdangą. Iš viso perdangai buvo sunaudota apie 600 m3 betono. Betonuojant naudotas specialus statybos inžinerijos mokslų daktaro Viganto Antano Žiogo sukurtas aukštos stiprumo klasės betonas.

„YIT Kausta“ vadovas sako, kad verslo centras „Arka“ išsiskiria ir inžineriniais sprendimais – integruotos pažangios vėsinimo (aktyviosios šalčio sijos) ir vėdinimo sistemos, pasirinkta moderni šildymo ir šaldymo sistema, įrengiant radialinius geoterminius gręžinius, sistema leidžia naudoti energiją iš dviejų skirtingų šaltinių ir kt.

Pačiam pastatui šildyti daug energijos nereikia – objektui būdingas aukštas energinio efektyvumo lygis, be to, per stiklinį fasadą prasiskverbiantys saulės spinduliai dar labiau sušildo.

Beje, stikliniai luitai, materializavęsi į stiklinio kubo formą, biurų darbuotojams leidžia grožėtis Nemuno salos vaizdais, nesibaiminant, kad patalpos kaitrią dieną pernelyg įšils, – langų stiklai padengti specialiu šilkografiniu ornamentu, saugančiu nuo saulės kaitros.

Verta paminėti, kad pastato valdymo sistema (BMS) užtikrina patikimą, saugų ir patogų statinio, kaip atskirų inžinerinių sistemų, visumos, valdymą bei energinių sąnaudų optimizavimą. Naudojamas kompiuterinis tinklas atitinka 6 kategorijos reikalavimus. Integruota automobilių numerių nuskaitymo sistema, yra galimybė liftais patekti į biurus tiesiai iš automobilių aikštelės. Sukurtos elektromobilių įkrovimo vietos, taip pat yra dviračių aikštelė.

Išmanusis valdymas

Svarbu paminėti, kad projektas „Arka“ buvo vykdomas pasitelkiant skaitmeninį statybos būdą – BIM. Tai – programine įranga paremtas statybų projektų planavimo ir vykdymo metodas, naudojant statinio arba struktūros 3D modelį.

Pasak YIT „Kausta“ vadovo K. Vanago vienas pagrindinių BIM naudojimo tikslų yra kokybės siekimas. „BIM yra orientuotas į kokybišką projektų valdymą. Projektuotojams, rangovams lengviau užtikrinti sklandžią komunikaciją, o matomas 3D objekto vaizdas padeda geriau pajausti patį pastatą ir siekti maksimalaus rezultato“, – pasakoja K. Vanagas, teigdamas, kad naudojant BIM galimų klaidų skaičius akivaizdžiai mažėja. „Prieš pradedant bet kokius darbus, naudodami išmanųjį valdymą, projektuotojai viską patikrina, suderina, analizuoja ar detalės tarpusavyje dera, ar elementai nesidubliuoja… Visi parengiamieji darbai atliekami dar ankstyvoje stadijoje, kol projektas yra ruošiamas, ir tai ne tik padeda išvengti klaidų, bet ir taupo laiką bei išteklius“, – teigia YIT „Kausta“ vadovas.

Beje, modernus objektas „Arka“ taip pat bus pateiktas „Skaitmeninė statyba“ organizuojamam konkursui „Lietuvos BIM projektai“.

Darbų kokybės užtikrinimas

Inovatyvių inžinerinių sprendimų įmonių grupė „TAEM Group“ prie projekto prisidėjo padėdama priimti optimaliausius sprendimus, atstovaudama projekto užsakovui UAB „Imlitex Holdings“ ir vykdydama statybos darbų techninę priežiūrą.

„Pradiniame projektavimo etape teikėme projekto sprendinių peržiūros, ekonominio pagrįstumo vertinimo ir konsultavimo paslaugas, analizavome pasirinktus sprendinius. Vėliau, prasidėjus statybai, atstovavome objekto užsakovui: pradedant subrangovų atrankomis, vykdomomis generalinės rangos ir atviros knygos principu, taip pat prižiūrėjome, kaip vykdomos rangos sutarties sąlygos, atlikome statybos darbų techninę priežiūrą“, – pasakoja įmonės rinkodaros direktorius Virginijus Palubinskas. Paklaustas apie iššūkius ir jau numatytų sprendimų keitimą per pirmąjį etapą, V. Palubinskas teigia, kad šiek tiek korekcijų buvo, tačiau jos neišvengiamos, kai siekiama

pastatyti inovatyvų, kokybišką pastatą. „Projektavimo etape, pasitarus ir NT rinkos ekspertais, pasiūlėme keisti šildymo ir vėdinimo sprendinius, t.y. įprastus oro kondicionierius keisti šalčio sijomis, tokiu būdu užtikrinant aukštesnę patalpų komforto klasę ir išvengiant greitesnio pastato moralinio nusidėvėjimo., Taip pat kai kuriais aspektais ieškojome galimybės sutaupyti, o kai kur, kaip kad minėtu atveju, siūlėme investuoti daugiau, pasirenkant pažangesnius sprendinius. Taip stengiamės garantuoti tikslingą pastato eksploataciją ateityje ir užtikrinti objekto išliekamąją vertę“, – sako V. Palubinskas ir tikina, kad visos komandos iniciatyva, palaikymu ir užsakovo sprendimu, o vėliau bendromis pastangomis buvo pasiektas A+ klasės energinis pastato efektyvumas. „Kasdienis kruopštus darbas, paskirtų specialistų profesionalumas, atkaklumas ir reiklumas padėjo užtikrinti efektyvų darbą statybų aikštelėje ir iškart spręsti problemas, neleidžiant joms tapti chaosu, bei pasiekti kokybišką statybos darbų rezultatą“, – apie patirtį, dirbant su objektu „Arka“, pasakoja V. Palubinskas.

Pasirinkimai, orientuoti į ilgalaikiškumą

Inovatyvių, aukštos kokybės statybinių sistemų ir medžiagų gamintoja „Knauf“ prie verslo centro „Arka“ prisidėjo tiekdama medžiagas bei siūlydama efektyvius sprendimus.

„Iš pagrindinių mums įvardintų poreikių buvo darbų optimizavimas. Darbus optimizavome pasitelkę gamyklos pagalbą – tiekėme specialiai objektui reikalingų ilgių gipskartonio plokštes bei profilius. Kad viskas vyktų sklandžiai ir medžiagos būtų patiektos laiku, buvo koreguojamas gamyklos gamybos grafikas“, – darbo subtilybes atskleidžia „Knauf“ projektų vadovas Remigijus Lukauskas.

Projektų vadovas teigia, kad verslo centre „Arka“ taikyti sprendimai – patikrinti laiko. Juos dažnai renkasi modernius ir kokybiškus pastatus statantys užsakovai. „Sprendimai – standartiniai ir efektyvūs. Visos pertvaros montuotos iš Knauf GREEN drėgmei atsparaus gipso kartono, luboms naudotas standartinis – Knauf WHITE gipso kartonas. Projekte taip pat teko naudoti ir priešgaisrinėms šachtoms skirto Knauf RED 15 mm gipso kartono. Visos „šlapios patalpos“ įrengtos pasitelkus Knauf BLUE mėlyną gipso kartoną, kuris yra ne tik atsparus drėgmei, bet ir pasižymi efektyviomis garso izoliacijos savybėmis, taip pat yra atsparus ugniai bei turi sukietintą smūgiams atsparų paviršių. Įvertinus pastato projekte numatytus reikalavimus, gipskartonio pertvaros buvo įrengiamos su deformacinėmis jungtimis. Plytelių montavime buvo naudojami elastingi Knauf K2 ir ypač elastingi Knauf K4 plytelių klijai“, – pasakoja R. Lukauskas.

Skirtingos plokštės naudotos pagal iškeltus reikalavimus. Pavyzdžiui, šachtinėje konstrukcijoje norint pasiekti EI60 atsparumą ugniai buvo naudojama Knauf W628B tipo sistema su dviem sluoksniais Knauf RED 15 mm gipso kartono. Projektų vadovas taip pat džiaugiasi, kad visų pertvarų montavime buvo pasirinktas Knauf GREEN gipso kartonas, kuris yra universalesnis eksploatacijos atžvilgiu (pavyzdžiui, ateityje norint perplanuoti patalpas).

Beje, kalbant apie „Arka“ specifinius gipskartonio sistemų sprendimus R. Lukauskas įvardija, kad jų pernelyg daug nebuvo, objektas pasižymi lengvais, tačiau itin praktiškais sprendimais. „Šiame projekte dirbę specialistai ir įmonės savo jėgas sukoncentravo į efektyvų darbą bei gerą, tradicinę kokybę“, – pasakoja „Knauf“ projektų vadovas.

Novatoriška inžinerija

Į ilgalaikiškumą orientuoti ir kiti verslo centre taikyti sprendimai. Atsižvelgiant į administracinio pastato specifiką, keliamus reikalavimus A+ energinės klasės pastatams, taip pat įvertinus visus šilumos siurblių gruntas–vanduo pranašumus, buvo pasirinktas vieno šilumos siurblių gamybos lyderių Europoje „alpha innotec“ produktas. UAB „TENKO Baltic“ vyr.projektų vadovas Vidmantas Dedela priduria, kad visi „alpha innotec“ pagaminti šilumos siurbliai atitinka pačius aukščiausius energinio efektyvumo (ErP) reikalavimus. Šilumos siurbliai „alpha innotec“ išsiskiria itin aukšta vokiška kokybe („made in Germany“). Kiekvienas šilumos siurblys „alpha innotec“ individualiai testuojamas gamintojo testavimo centre, laikomame vienu moderniausių testavimo centrų visoje Europoje. Objekte „Arka“ sumontuoti du didelio galingumo profesionalios serijos geoterminiai šilumos siurbliai „alpha innotec“ SWP 1100“. Visa įrengtoji šilumos siurblių šiluminė galia siekia apie 220 kW. Šilumos siurblių katilinė suprojektuota taip, kad tiektų didžiąją dalį pastatui šildyti būtinos šilumos. Patalpos gali būti vėsinamos bet kuriuo metų laiku. Perteklinė šiluma, gaunama vėsinant dalį patalpų, panaudojama kitoms patalpoms šildyti. Dalis vėsos patalpoms vėsinti užtikrinama vadinamuoju „pasyviuoju vėsinimu“, kai šaltis tiekiamas tiesiai iš žemės gelmių. Toks vėsinimo būdas pastato eksploatuotojams itin patrauklus, nes beveik nieko nekainuoja. Jei temperatūra geoterminių gręžinių sistemoje tampa per aukšta, kad būtų tinkama vėsinti, įsijungę šilumos siurblių kompresoriai užtikrina, kad bus pagaminta pakankamai šalčio pastatui atvėsinti. Vėsinimo metu kompresorių pagaminama perteklinė šiluma naudojama orui sausinti vasarą arba geoterminių gręžinių sistemai regeneruoti, taip paruošiant ją dar efektyvesnei eksploatacijai kito šildymo sezono pradžioje.

Teisingi patalpų mikroklimato sprendimai

UAB „NIT“ įgyvendinant projektą prisidėjo tiekdama „Euroclima“ (Austrija) gaminamus didelio efektyvumo (A+ klasė) tiekimo ir šalinimo įrenginius (6 vnt.) su absorbciniu rotaciniu rekuperatoriumi ir recirkuliacijos sekcija bei su ekonomiškais „EC“ tipo varikliais. Taip pat didelio efektyvumo tiekimo ir šalinimo įrenginius (2 vnt.) su atskirų srautų rekuperatoriumi su ekonomiškais „EC“ tipo varikliais. „EC“ tipo varikliai patys pažangiausi ir ekonomiškiausi iš šiuo metu esančių rinkoje technologijų. Kad įrenginius būtų galima montuoti išorėje, jie turi būti su gamykloje sumontuotu viršumi iš medžiagos „Peraluminium“ (aliuminio ir magnio lydinio liejinys), taip siekiant apsisaugoti nuo korozijos. Visuose „Euroclima“ įrenginiuose naudojami didžiausio pasaulyje filtrų gamintojo „Camfil“ oro filtrai, užtikrinantys švaraus oro tiekimą ir sumažinantys energijos suvartojimą.

Objekte buvo numatyta, kad kameros privalo būti A+ klasės pagal „Eurovent“, taip pat turėti oro sausinimo funkciją kameroje, nes oras tiekiamas į patalpas per šaldymo sijas. Reikalauta, kad tiekiamo oro drėgmė vasarą nebūtų didesnė nei leistina riba. Taip pat, kad sistema būtų tinkama eksploatuoti ir žiemą (temperatūra –25 °C), ir vasarą (temperatūra +35 °C), įrenginys turi būti sukomplektuotas gamykloje, visos sudedamosios dalys turi būti viename korpuse, įrenginiai turi būti aukštos kokybės ir atitikti EN/ISO reikalavimus, sertifikuoti sertifikatu „Eurovent“, absorbcinis įrenginio rotacinis šilumokaitis turi būti padengtas silikogeline danga, skirta efektyviai drėgmei ir šalčiui atgauti.

Kokybė yra absoliutus „Euroclima“ prioritetas. Oro paruošimo, šildymo ir aušinimo funkcijos valdomos pačiu efektyviausiu būdu viename įrenginyje. „Kaip matote, pagrindiniai „Euroclima“ pranašumai tokie, kad 100 proc. atitiko keliamus projektinius reikalavimus: vėdinimo sistemų aukštas energetinis efektyvumas – pagal Eurovent A+ klasė, teisingas patalpų oro drėgnumas visais metų laikais, ekonomiški „EC“ tipo varikliai, unikali korpuso konstrukcija bei F7 klasės oro filtrai “, – sako „NIT“ rinkodaros vadovas Artūras Prokopavičius.

Ypatingas šio objekto sprendimas buvo oro tiekimas į patalpas per šaldymo sijas, todėl prireikė vėdinimo sistemų komplektacijos su absorbciniais rotaciniais rekuperatoriais, kurie užtikrina reikiamą patalpų oro drėgnumą tiek žiemos metu, kai patalpos šildomos tiek vasaros metu kai patalpos vėsinamos. Gi atskirų srautų rekuperatoriai naudojami ten, kur nėra galimybės tiekiamo ir ištraukiamo oro srautų apjungti į vieną vėdinimo įrenginį arba kai dėl higienos reikalavimų privalu išvengti bet kokio oro srautų pasimaišymo“, – teigia A. Prokopavičius ir priduria, kad siekiant užtikrinti gerą vėdinimą verslo centruose reikėtų kalbėti ne vien apie vėdinimo poreikį, bet apskritai apie teisingą patalpų mikroklimatą, t. y. norimą temperatūrą, sveikiausią oro drėgnumą, šviežią ir švarų orą patalpose. O tokius svarbius mikroklimato parametrus galima užtikrinti tik matant visą projektą kompleksiškai, žinant vėdinimo, oro kondicionavimo, drėkinimo sistemų veikimo principus ir turint didelę patirtį priimant svarbius, atsakingus sprendimus.

Bendradarbiavimas – svarbiausia

Prie projekto „Arka“ prisidėjo ir kiti patyrę profesionalai: UAB „Durų sistemos ir Ko“ specialistai. Pradėjusi savo veiklą daugiau kaip prieš 20 metų, įmonė turi didžiausią berėmio grūdinto stiklo konstrukcijų projektavimo ir gamybos patirtį Lietuvoje, todėl, pasak įmonės vadovo Algirdo Rutkausko, jokie iššūkiai komandos nebegąsdina, o sunkumai dažnai net nepastebimi. „Be to, bet kokios problemos yra lengviau sprendžiamos, kai vyksta kokybiška komunikacija ir generalinis rangovas yra visuomet pasirengęs padėti ir patarti“, – efektyviu bendradarbiavimu su „YIT Kausta“ džiaugiasi įmonės direktorius. 

 

Išskirtiniam objektui – patikimi sprendimai

Naujas verslo centras „Arka“ Kaune sieja itin didelį energinį efektyvumą (A+ klasė), išskirtinę architektūrą ir nestandartinius konstrukcijų sprendimus. Visos šios ypatybės geriausiai apibūdina projektus, kuriuose naudojami „Peikko“ siūlomi gaminiai. Jau daugiau nei 50 metų Suomijoje plėtojamas šeimos verslas surenkamojo bei monolitinio gelžbetonio įdėtinių detalių ir kompozitinių konstrukcijų srityje siūlo sprendimus, kad projektavimo ir statybų procesai būtų greitesni, saugesni ir efektyvesni. Būtent dėl šios priežasties „Peikko“ tapo projekto „Arka“ dalimi.

Išskirtinė pamatų ir kolonos jungtis

Vienas iš projekte „Arka“ pasirinktų inžinerinių sprendimų – armatūros jungtis MODIX®, kuri buvo panaudota standžiajai pamatų ir kolonos jungčiai. Atsižvelgiant į tai, kad, kitaip nei įprastai, kolona buvo trikampio formos, reikėjo apgalvoti ir jos jungtį su pamatais.

Per pirmąjį etapą pamatuose buvo įmontuotos „Peikko“ armatūros jungtys MODIX® su vidinio sriegio movomis. Surenkant ant pamatų kolonų karkasą, į jas buvo įsuktos jungtys MODIX® su išoriniu sriegiu, taip suformuojant nepertraukiamą pamatų ir kolonos jungties armavimą. Šio armatūros jungties sprendimo vizuali užveržimo kontrolės sistema leido lengvai atlikti montavimo darbus nenaudojant dinamometrų.

Jungtimis MODIX® galima sujungti bet kokius armatūros strypus nuo 10 iki 40 mm skersmens. Ši armatūros jungčių sistema užtikrina spartų montavimą ir nepakenkia kokybei, o dėl unikalios vizualios kontrolės sistemos elementų surinkimo procesas yra greitas ir saugus.

Tarpaukštinėms perdangoms – armavimo sistema PSB®

Tarpaukštinėms verslo centro „Arka“ perdangoms panaudota „Peikko“ armavimo sistema PSB®. Tai paprastas ir patikimas sprendimas saugant plokštes, pamatus, sienas ir sijas nuo praspaudimo ir šlyties jėgų, taip pat didinant jų atsparumą. PSB® taikoma įvairioms konstrukcinėms sistemoms, esant skirtingoms montavimo situacijoms.

Svarbu tai, kad armavimo sistema PSB® yra patvirtinta ETA sertifikatu ir yra viena patikimiausių rinkoje. Atsižvelgiant į tai, kad galima rinktis tiek standartizuotus, tiek nestandartinius sistemos elementus, jie gali būti pritaikyti bet kokio gelžbetoninio gaminio apsaugai nuo praspaudimo ar šlyties jėgų.

Taip pat „Peikko“ siūlo projektavimo įrankius, kurie suteiks galimybę lengvai suprojektuoti konstrukcinius sprendinius praspaudimo prevencijai naudojant PSB® armavimo sistemą. Projektavimo įrankiai ir priedai programinei įrangai „Peikko Designer®“ yra nemokami, kad būtų galima maksimaliai palengvinti ir padaryti efektyvesnį inžinierių darbą, naudojant patikimus „Peikko“ sprendimus.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų