Šiandien Atgimimo aikštėje pradedami inžinerinių tinklų apsaugojimo darbai. Kol laukiama galutinių sprendimų dėl išminavimo, būtina užtikrinti, kad atviri lietaus ir buitinių nuotekų tinklai, kurie yra veikiantys, nebūtų paveikti oro sąlygų, esant gausiam lietui toliau vyksta tinklų paplovimai. Tinklai bus apšiltinti, užtikrintas šulinių bei kitų konstrukcijų stabilumas.
Darbai suderinti su Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremalios situacijos operacijų vadovu ir bus vykdomi prižiūrint privačiai išminavimo kompanijai.
„Tai būtini darbai siekiant užtikrinti, kad teritorijoje neįvyktų inžinerinių tinklų avarija. Veikiantys tinklai jau stovi atviri, todėl niekas negali garantuoti, kad veikiami gamtinių sąlygų, jie nebus pažeisti. Svarbiausia užtikrinti, kad darbai būtų atlikti saugiai. Tuo pat metu ruošiamės būsimiems išminavimo darbams ir laukiame galutinių sprendimų bei visiško aiškumo dėl būsimo proceso detalių. Visų didžiausias prioritetas – klaipėdiečių saugumo užtikrinimas“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Iki pradedant išminavimo darbus, rangovas pagal kariuomenės reikalavimus turi paruošti statybvietę – pašalinti grunto paviršiuje esančias metalines konstrukcijas, statybines atliekas, kitus objektus. Statybvietės paruošimas taip pat gali būti potencialiai pavojingas. Kad darbus būtų galima vykdyti saugiai, pasitelkus privačios išminavimo kompanijos specialistus, rengiamas teritorijos paruošimo planas.
Situacija dėl Atgimimo aikštės atskleidė teisinio reglamentavimo spragas. Vos pradėjus aikštės rekonstrukcijos darbus, čia aptikta apie 20 sprogmenų. Visi jie išvežti ir neutralizuoti, tačiau įvertinus radinių gausą bei kitas detales, manoma, kad sprogmenų čia gali būti ir daugiau. Darbai, siekiant užtikrinti saugumą, jau beveik 4 mėnesius yra sustabdyti.
Klaipėdos miesto savivaldybė dar spalio mėnesį raštu kreipėsi į atsakingas institucijas, prašydama pagalbos išminuojant teritoriją. Įvertinus situacijos keliamą grėsmę ir pavojų visuomenei, aikštės teritorijoje buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremalioji situacija. Bendradarbiaujant su Nacionaliniu krizių valdymo centru pasiekta, kad teritorija būtų įtraukta į Lietuvos kariuomenės išminavimo planą, tačiau visiško aiškumo, kaip užtikrinti, kad aikštė būtų tinkamai išžvalgyta ir galimai čia esantys sprogmenys neutralizuoti, iki šiol nėra.
Kylantys klausimai praėjusią savaitę aptarti su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariais bei atsakingomis institucijomis. Diskutuota tiek dėl galimų sprendimų konkrečioje situacijoje, tiek dėl būtinybės inicijuoti teisės aktų pakeitimus. Klaipėdoje susiklosčiusi situacija atskleidė, kad šalyje nėra užminuotos teritorijos statuso suteikimo ir saugumo režimo algoritmo, pagal kurį, turint įtarimų, jog teritorijoje gali būti daugiau sprogmenų, įsijungtų tarnybos ir kariuomenė, atliktų žvalgybos darbus, o radus sprogmenų, jie būtų neutralizuoti.
„Būtina nedelsiant keisti teisės aktus eliminuojant įvardintas spragas ir randant galimybes veikti kitiems subjektams, kaip jie veikia užsienio valstybėse, pavyzdžiui, Vokietijoje, kurios teritorijoje taip pat gausu sprogmenų. Neveiksnumas, trunkantis beveik 4 mėnesius – nesuvokiama situacija mūsų valstybėje taikos metu. Remiantis turimomis aplinkybėmis, jei ir toliau nebus aiškumo bei konkretaus plano, būsime priversti kelti klausimą dėl žmonių evakuacijos apytiksliai 2 kilometrų spinduliu. Šioje situacijoje visi turime suprasti, kad nieko brangiau už žmogaus gyvybę ir sveikatą nėra“, – sako Klaipėdos meras.