Namo pratęsimas Olandijoje. Bloot nuotr.
Namo pratęsimas Olandijoje. Bloot nuotr.
  1. Structum.lt
  2. Architektūra
  3. Atostogų namų transformacija

Atostogų namų transformacija


Po pandemijos ėmė keistis žmonių požiūris į vasarnamius. Karantino metu supratę, kaip gera gyventi gamtoje, dabar žmonės nori savo laisvalaikio rezidencijose praleisti daugiau laiko. Tuo labiau, kad įsigalėjęs nuotolinis darbas leidžia dirbti iš bet kur, kur yra elektra ir interneto ryšys.

Tačiau, kad laikini namai taptų patogesni apsistoti ilgesniam laikui, jiems reikia šiek tiek patobulinimų. Apžvelgiame kelias tendencijas, kurios vyrauja pasaulyje, laisvalaikio namų statyboje ir įrengime.

Daugiau šilumos

Kadangi į užmiesčio namus žmonės dabar vyksta ir rudenį, žiemą, aktualu vos atvažiavus patalpą greitai prišildyti. Todėl renkamasi statyti karkasinius namus – priešingai nei plytiniai, jie lengviau įšyla, o jų lengvos atitvaros nesugeria šilumos energijos iš patalpų oro.

Atostogų namų šildymui dažnai pasirenkami šilumos siurbliai oras – oras, kurie atlieka dvi funkcijas: ir šildo, ir vėsina. Tokiu būdu, sukuriamas tinkamas mikroklimatas tiek vasarą, tiek žiemą.

Atostogų namelių aprūpinimui energija populiarėja saulės kolektorių ar fotovoltinių plokščių naudojimas – ypač, kai toks namelis yra atokiau nuo gyvenviečių, nepajungtas prie bendrų elektros tinklų.

Norintys gyventi dar tvariau, įsirengia lietaus vandens perdirbimo sistemą, kompostuojančius biotualetus.

namas
Nuotr.: Marc Goodwin

Natūralios medžiagos

Kadangi atostogų nameliuose dabar žmonės linkę apsistoti ilgesnį laiką, jie renkasi patvaresnius baldus, nes jie bus dažniau naudojami. Pavyzdžiui, virtuvės stalviršiams naudojamos atsparesnės medžiagos, tokios kaip akmuo, marmuras, baldų stalčiams naudojami kokybiški bėgeliai.

Išskirtinis pokytis – dabar tokiuose atostogų namuose sukuriama vieta nuotoliniam darbui. Kadangi atostogų namai mažesni nei įprasti, darbo erdvės būna ankštos, tačiau gerai suplanavus, jose galima patogiai susidėti daiktus ir turėti tinkamą foną vaizdo skambučiams.

Tiek eksterjero, tiek interjero apdailoje įsivyrauja medis, natūralių, prislopintų spalvų. Pastaruoju metu labai populiarus dekoratyvinis betonas – jis puikiai dera prie medžio apdailos, augalų.

Vis dar populiarus etno stilius, bet jis kitaip išreikštas, nėra perkrovimo detalėmis, žmonės nepaverčia atostogų namų nereikalingų daiktų sandėliais – vyrauja minimalizmas, atviros erdvės.

Lauko malonumai

Daug streso patiriantys pastaruoju metu ir per pandemiją žmonės suprato, kaip svarbu savo kieme turėti būdų atsipalaiduoti.

Atostogų nameliuose ar šalia jų įrengiamos saunos, pirtys, vandens kubilai, masažiniai baseinai.

Šalia namo įrengiamos lauko virtuvės, kad maistą būtų galima patogiai gaminti gryname ore. Grįžta pomėgis pačiam sau užsiauginti daržovių, prieskoninių žolelių -– lysvės įrengiamos estetiškai, priderinamos prie aplinkos landšafto. Jei turi mažą sklypą, kai kurie stato namelį plokščiu stogu ir ant jo įsirengia papildomą terasą, stogą apželdina augalais.

namelis
Nuotr.: Marc Goodwin

Taupesni sprendimai

Įsigiję sklypą, šiandien žmonės namą nori pasistatyti greitai ir juo mėgautis. Vyrauja tendencija, ypač jaunų žmonių tarpe, pasistatyti mažus modulinius namelius ar iš jūrinių konteinerių.

Be to, jei turimas žemės sklypas nedidelis, pasistačius mažą namelį lauke lieka daugiau erdvės. Tokio namelio viduje dažniausiai naudojami daugiafunkciai, pagal užsakymą pagaminti baldai. Gerai apgalvojus patalpas ir jas išplanavus tinkamai, viskas telpa ko reikia.

Papildomi priestatai

Jei žmonės turi seną vasarnamį ar sodo namelį, nebūtinai jį griauna – tai netvaru, o ir brangu. Vietoje to atliekama apgalvota rekonstrukcija, plotas išplečiamas prijungiant priestatus, antstatus. Toks rekonstruotas namo fasadas tampa net įdomesnis, nes atsiranda sluoksniai, senas mūras dera su naujomis apdailos medžiagomis.

Kviečiame susipažinti su kelias šiuolaikinių vasarnamių projektais.

Projektas Ö, Suomijoje

Suomijoje architekto Aleksi Hautamäki 2019 m. pastatytas vasarnamis stovi saloje, nacionalinio parko pakraštyje – dėl to ir pavadintas Ö, suomių kalba tai reiškia – sala.

Dvišlaičiu stogu, vertikaliomis dailylentėmis apkaltu fasadu, prailgintais lietaus latakais, namas atiduoda pagarbą tradicinei Suomijos archipelago estetikai.

Visos atskiros erdvės buvo suprojektuotos taip, kad būtų kuo kompaktiškesnės, nesumažinant funkcionalumo ir komforto. Dviejų pastatų bendras plotas yra tik 70 m², tačiau prireikus juose patogiai gali apsistoti 10 suaugusiųjų.

Kadangi pastatas ilgas, priešingi pastato galai leidžia poilsiaujantiems netrukdyti vieni kitiems – viename gale galima su draugais mėgautis saulėlydžiu, kitame – suguldyti vaikus miegoti.

Autonominis namelis šalia Helsinkio

Architektas Pekka Littow netoliese Helsinkio, ant uolėtos atodangos prie jūros pastatė namelį, kuris visiškai nepriklausomas nuo miesto energijos tinklo – turi savo saulės modulius. Namelio fasadui panaudota suomiška eglė, interjerui – beržo fanera.

namas

namukis
Chikako Harada nuotr.

Nors namelio plotas – tik 23 m², jame kompaktiškai telpa virtuvės zona ir vonios kambarys su dušu ir tualetu, miegamoji vieta. Erdvę taupantys baldai prireikus atlenkiami nuo sienos, kad erdvė būtų išnaudota maksimaliai.

Virtuvėlę nuo matomumo galima paslėpti beržo faneros durelėmis. Šiame namelyje naudojamas sausasis būdas tualeto nuotekoms šalinti – vietoje vandens naudojamos drėgmę absorbuojančios medžiagos, kaip pjuvenos ar durpės.

Akvariumas Australijoje

Architekto Christian Tonko suprojektuotas 25 m² modulinis namelis Australijoje pastatytas 2022 m. Kompaktiška erdvė suskirstyta į keturias vienodo dydžio zonas: miegamąjį, svetainę ir darbo erdvę, virtuvę ir vonios kambarį.

namas
Nuotr.: Christian Brandstätter

Nepaisant erdvės apribojimų, vonios kambarys ir virtuvė yra su šiuolaikiniais patogumais: indaplove ir skalbimo mašina. Iš po lovos išsitraukia rašomasis stalas su užlenkiamu kompiuterio ekranu.

Namo pratęsimas Olandijoje

Olandijos miškuose nuo 1950 metų stovintį poilsio namelį Bloot architektai 2015 papildė mediniu antstatu. Stogo konstrukcijoje tilpo du miegamieji ir laiptų aikštelė, iš kurios galima patekti ant namo stogo.

Bloot nuotr.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų