Baseino įrengimas: nuo hidroizoliacijos iki energijos taupymo sprendimų


 

Svarbi kokybiška hidroizoliacija 

Pašnekovo teigimu, baseinas susideda iš dviejų dalių – kevalo ir įrangos. Baseinas yra inžinerinis produktas, todėl jo vanduo skiriasi nuo įprasto vandens, bėgančio iš čiaupo. Vandentiekio vanduo turi mikroelementų, mineralų, geras skonio savybes, yra šaltas ir nėra visiškai skaidrus, o baseino vanduo yra visiškai skaidrus, idealiai dezinfekuotas, be nuosėdų ir šiltas. Tokias savybes baseino vanduo turi, nes yra techninis produktas. Siekiant paruošti tokį techninį produktą, reikia lėšų: produktas pilamas į kevalą ir pageidautina, kad iš jo neištekėtų, todėl ir svarbūs kokybiški hidroizoliaciniai sprendimai. Lietuvoje oras keičiasi maždaug 500 kartų per metus: būna tai šilta, tai šalta. Tokie šilumos ir šalčio pokyčiai gali stipriai pakenkti lauko baseinams, todėl lauko ir vidaus baseinai įrengiami skirtingai.

Įrengiant baseinus, naudojama dviejų tipų hidroizoliacija: dervos su hidrobetonu (betoninis kevalas) arba dangos kevalas su įdėklu. Yra dar vienas, bet labai retai naudojamas variantas – tai poliesteriniai baseinai, kurie gaminami iš poliesterio, o kevalas – iš stiklo audinio. Įrengiant baseiną svarbūs trys dalykai: hidroizoliacija, konstruktyvas ir apdaila. 

Dažniausios klaidos

Anot M. Ptašeko, dažniausiai įrengiant baseinus neteisingai apskaičiuojamas konstruktyvas, pavyzdžiui, neįvertinamas drėgmės poveikis patalpai. Neįvertinama, kokias dezinfekcines medžiagas geriausia naudoti. Pavyzdžiui, naudojamas chloras, kuris yra chemiškai aktyvus, nors galima rinktis alternatyvias dezinfekavimo priemones.

Kita dažnai pasitaikanti klaida – neteisingas technologinės schemos parinkimas, t. y. vanduo netinkamai surenkamas ir paduodamas iš kevalo į filtravimo sistemą. Apskaičiuota, kad 90 % visų nešvarumų plaukioja vandenyje ir tik 6 % nusėda ant dugno, o 4 % – ant sienų. Tad, jeigu vandenį į filtrą paimsime iš gilesnio sluoksnio, nesurinksime paviršiuje esančių nešvarumų. Dar viena klaida – nekokybiška hidroizoliacija, pavyzdžiui, dedant dangas neteisingai parenkami flangai. Bendrą kokybę užtikrina ir teisingas montavimas. Svarbu teisingai parinkti siurblius, apskaičiuoti, kiek kartų per parą vandens tūris bus perfiltruotas. Neteisingai apskaičiavus ciklus, vanduo nebus skaidrus.

Kokia filtravimo sistema veiksmingesnė? 

M. Ptašekas teigia, kad filtravimo sistemosskirstomos į kvarcinio smėlio ir kasetinius filtrus, trečioji sistema – diatominė žemė – naudojama tik Jungtinėse Amerikos Valstijose. „Kalbėsime apie dvi pagrindines technologijas: kvarcinio smėlio ir kasetinius filtrus. Geriausiai vandenį filtruoja kasetiniai filtrai, tačiau yra viena problema – kasetiniam filtrui reikalingas servisas, kurio specialistai turi atvažiuoti ir išplauti kasetę. JAV yra geras servisas, todėl ten naudojami tik kasetiniai filtrai. Europoje serviso nėra, todėl čia naudojami kvarcinio smėlio filtrai“, – pasakoja M. Ptašekas. 

Pasak jo, kiekvienas filtras kaupia nešvarumus, kuriuos reikia pašalinti: kasetiniai filtrai yra lauke ir jais, kaip jau minėta, rūpinasi servisas, o kvarcinio smėlio filtrai yra viduje ir juos prižiūrėti baseino savininkas turi savo jėgomis. Žinoma, kvarcinio smėlio filtrai vandenį valo prasčiau, tačiau jų priežiūra gerokai paprastesnė.

Sprendimai, padedantys sutaupyti 

Atsakydamas į klausimą, kokie sprendimai siūlomi norintiesiems sutaupyti energijos, M. Ptašekas juokauja, kad geriausias sprendimas neturėti baseino arba nešildyti jo vandens. „Jei jau nusprendėte turėti baseiną, jo išlaikymas neišvengiamai kainuos. Kodėl? Baseino vanduo turi būti šiltas, nes žmogaus kūnas labai stipriai jaučia net vieno laipsnio vandens temperatūros pokytį. Pavyzdžiui, 26 oC vanduo yra šaltas, o 27–28 oC – jau šiltas. Taigi vanduo turėtų būti 26–28 oC. Šiuo atveju kalbame apie 40–50 m3 vandens, todėl jo šilumai palaikyti sunaudojama nemažai energijos“, – aiškina M. Ptašekas.

Pašnekovo nuomone, norint sutaupyti energijos, reikia uždengti baseiną, nes, paviršiniam vandeniui garuojant, molekulės atšoka ant vandens paviršiaus ir sunaudoja daugiausia energijos. Uždengus baseiną, molekulėms neleidžiama garuoti, taip sutaupoma apie 70–80 % sąnaudų. Likusius 30 % sąnaudų sutaupyti labai sunku. Šiek tiek sutaupoma pasirūpinus gera baseino kevalo termoizoliacija, pastačius ekonomiškus siurblius, leidžiančius sunaudoti mažiau energijos, skirtos vandeniui filtruoti. Taip pat galima pakeisti apšvietimo sistemą. Toks kompleksinis baseino infrastruktūros sutvarkymas padeda sutaupyti šiek tiek energijos, tačiau, kaip jau minėta, veiksmingiausia tiesiog uždengti baseiną. 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų