Big Benas savo gimtadienį atšventė tyliai


Vakar Anglijoje buvo paminėtos 160-osios Londono ir visos Anglijos simbolio Big Beno metinės. Tiesa dėl nuo 2017 metų vykstančių restauracijos darbų bokšte ši sukaktis minima tyloje. Big Beną restauruoja apie šimtas ekspertų. Tikimasi, kad darbai bus pabaigti iki 2021-ųjų.

 Svarbiausias laikrodis Europoje

Daugelis žmonių mano, kad pavadinimas Big Benas visada nurodė rūmų bokštą, tačiau iš tiesų Big Benas buvo varpas. 1859 metais liepos 11 dieną jame pirmą kartą įrengtas laikrodis. Pagrindinio architekto teigimu, šis laikrodis buvo itin svarbus ne tik Britanijai, bet ir pasauliui, nes pagal jį buvo įvestas koordinuotas pasaulinis laikas. Šis laikrodis 19 amžiaus viduryje rodė vadinamąjį „geležinkelių laiką“, pagal kurį traukinių grafiką sudarydavo šalies geležinkeliai. Šis laikas vadinamas Grinvičo laiku.

„1847 m. buvo pradėtas naudoti Grinvičo laikas, o laikrodis pradėjo veikti 1859-aisiais – prieš 160 metų. Jis įtvirtino Grinvičo laiko zoną visiems, nes pagal jį galėjai nusistatyti kišeninį laikrodį. 1884-aisiais buvo įvestas pasaulinis koordinuotas laikas, paremtas Grinvičo laiku. Pastatas turėjo tam didžiulią įtaką, ypač Londone ir visoje Britanijoje“ – sako parlamento rūmų pagrindinis architektas Adamas Watrobskis.

Meistriškumo išbandymas

Restauracijos projekte, laikrodžio mechanizmo komponentai buvo nukreipti žemyn, kad apsaugotų juos nuo pažeidimų. BBC teigia, kad laikrodžio mechanizmai sveria apie 11 tonų. Kiekvieną mechanizmo detalę aptarnauja laikrodžių gamintojai. Laikrodis perdažytas, paauksuotas ir įstiklintas. Vitražo menininkai į vitražą sumontavo net 324 atskiras stiklo dalis.

„Big Benas yra meistriškumo įrodymas. Ir ne tik tų žmonių, kurie jį sukūrė, tačiau ir tų, kurie jį išlaikė visus 160 metų“, – sako ekspertai pranešime spaudai. Rekonstrukcijos metu buvo laikinai nuimtas ir atnaujintas ketaus stogas. Dabar jis vėl uždėtas kartu su raižytais angelų ir raidžių  simboliais, kurie buvo kruopščiai išvalyti ir paauksuoti.

 „Restauracijos projektas labai sudėtingas. Šimtai ekspertų visoje šalyje dirba įvairiuose projekto elementuose“, – sakė vyresnioji projekto vadovė Charlotte Claughton. Kitų metų pradžioje tikimasi pradėti Big Beno išorės restauraciją. „Tai reiškia, kad kitais metais galėsime atskleistume šio orientyro buvusią šlovę“, – pridūrė ji. Statinys sveria siekia 96 metrus.

Grąžinami atnaujinti simboliai

Praėjusių metų liepą, į laikrodį buvo grąžintas ir garsiausias Big Beno elementas – Šv. Jurgio kryžius. Bendruomenių rūmų komisija iš anksto visuomenei atskleidė kaip atrodys šešis skydai su raudona ir balta anglų vėliava virš bokšto laikrodžio. Mokslininkai išnagrinėjo originalius Charleso Barry 1859 metų bokšto brėžinius ir paėmė senų dažų pavyzdžius. Pagal juos buvo atkurta ne tik spalvų paletė, tačiau ir originali dažų cheminė sudėtis. Tai yra dalis 61 mln svarų arba 67,94 eurų vertės renovacijos projektas.

Šiuo metu laikrodžio paviršiaus skydai yra aukso ir juodos spalvos, o metalo apdaila nudažyta juodai.Bendruomenių rūmų komisijos atstovas spaudai Liberalų demokratų MP Tom Brake sakė: „Nauja spalvų schema dramatiškai nesiskirs nuo to, ką dabar mato žmonės. Žmonės galbūt pastebės didesnį laikrodžio ir bokšto kontrastą. Tačiau tai viskas“.

„Autentiška laikrodžio rašmenų spalva buvo mėlyna. Manome, kad juodi jie tapo maždaug 1930-aisiais. Didžiuliai akmenų restauravimo darbai bokšte vyko tarp 1928 ir 1934-ųjų, tuo metu ir galėjo būti perdažyta. Tiksliai nežinome“, – teigia A. Watrobskis.

Laukiama lankytojų antplūdžio

Restauracijos proceso metu Big Benas duris atveria tik jubiliejinių sukakčių metu. Bendruomenių rūmai informuoja, kad kol kas išsamių prognozių kiek lankytojų galės per metus aplankyti statinį nėra, tačiau žinoma, kad skaičius galės viršyti vidutinį lankytojų skaičių, kuris nesikeitė kelis metus iki restauracijos – 2,3 mln žmonių per metus.

Paruošta pagal CNN ir BBC informaciją. BBC nuotr. 


Dalintis:

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų