Lazdijų rajone jau nuo 1589 metų pradėjo kurtis unikali Būdviečio dvaro ir jo sodybos teritorija. Šiandien čia stovi išlikę vertingi lietuvių liaudies medinės architektūros pavyzdžiai, todėl rajono savivaldybė siekia padėti tiek vietiniams gyventojams, tiek svečiams iš naujo atrasti šios vietos privalumus, įveiklinti stovinčius pastatus ir sukurti patrauklias, funkcionalias erdves.
Padėti suplanuoti naują šios vietos koncepciją ėmėsi Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros magistro studentė iš Baltarusijos – Vera Pauliuk su darbo vadove doc. dr. Lada Markejevaite.
Projektuojama didelė, apie 13,5 ha, teritorija apima erdves aplink Būdviečio svirną, tvenkinį, taip pat šalia esančią teritoriją aplink Būdviečio Jėzaus Nazariečio bažnyčią.
Projekto „Išmanusis miestas 9“ dalyvei keliama nelengva užduotis – suprojektuoti visos teritorijos kompleksinį funkcinį vizualą, tačiau Vera Pauliuk šioje vietoje mato didžiulį turistinį potencialą ir džiaugiasi galimybe čia plėtoti ryšį tarp gamtos ir žmonių.
„Ši teritorija yra netoli sienos su Lenkija, taip pat yra dviejų apskričių – Marijampolės ir Alytaus – pasienyje, tad matau aiškų turistinį potencialą. Lazdijų apylinkės labai vaizdingos, galima pamatyti nuostabių ežerų, upių, miškų, parkų, čia taip pat yra daug istorinių, tokių kaip dvarai (Aštrioji Kirsna, Rudamina ir kt.), ir kitų turistinių vietų, – sako V. Pauliuk. – Kadangi čia vyrauja labai subtili ir natūrali aplinka, savo būsimame projekte norėčiau derinti ekologiškos architektūros ir minimalizmo idėjas. Nenoriu sunaikinti šios vietos gamtos ir istorinių motyvų.“
Pasak V. Pauliuk, šiandien mažuose Lietuvos miesteliuose ir kaimuose labai trūksta traukos vietų, žmonės neturi galimybės aplankyti kai kurių įdomių vietovių, išmokti ką nors naujo, todėl itin svarbu užtikrinti, kad visos bendruomenės turėtų viešąsias erdvės, kurios būtų gyvos skirtingomis oro sąlygomis ir ištisus metus.
„Tikiu, kad šioms idėjoms pritarti ir jas plėtoti gali savivaldybė, o ateityje pamatysime, kaip maži miestai gali tapti populiaresnėmis gyventi vietomis. Tikiuosi, kad mano dalyvavimas šiame konkurse suteiks galimybių ir postūmio plėtoti tokią vertingą turistinę vietą Lietuvoje kaip Būdviečio dvaro parkas.“