stalo kalnas ismanusis miestas
Stalo kalnas (Vilnius). Nuotr. Darius Kučys

Vilniaus širdyje apdovanotos geriausios idėjos Lietuvos miestams – nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“


Vilniaus širdyje apdovanotos geriausios idėjos Lietuvos miestams – tvarių miestų idėjas generuojantys nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“.

Ketvirtadienį Vilniuje, pačiame sostinės centre įvyko jau devintą kartą organizuojamų nacionalinių urbanistikos ir architektūros apdovanojimų „Išmanusis miestas 9“ ceremonija.

Renginiams netradicinėje erdvėje, ant Stalo kalno, rinkosi būrys žinomų žmonių. Tokio masto renginys ant Stalo kalno įvyko pirmą kartą istorijoje.

Prie Kalnų parko, ant Stalo kalno, susirinko keli šimtai garbingų svečių. Į renginį atvyko keturių ministerijų atstovai, devynių savivaldybių merai, Vilniaus miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis.

Šį kartą apdovanojimų ceremonijai buvo pasirinkta itin išskirtinė vieta, esanti sostinės centre. Ji tarsi pasislėpusi ir daliai vilniečių nėra žinoma. Anot legendos, čia prieš 700 metų buvo įkurtas Vilniaus miestas.

VIDEO:

 

Apdovanojimų organizatoriams buvo didelis iššūkis renginį įgyvendinti šioje Vilniaus vietoje. Prieš sceną stovėjusių stalų dekoracijomis rūpinosi augalų stilistas Mantas Petruškevičius, lauko erdvę dengė natūrali žolė ir puošė dekoruoti medžiai.

„Išmanusis miestas 9“ – analogų šalyje neturintis nacionalinis projektas, vienijantis Lietuvos rajonų savivaldybes, aukštųjų mokyklų studentus, privataus bei valstybinio sektorių atstovus ir sprendžiantis probleminių viešųjų šalies erdvių likimą ir skatinantis darnią miestų plėtrą.

Šiemet konkurse „Išmanusis miestas 9“ dalyvavo rekordinis Lietuvos savivaldybių sklaičius – 9 ir buvo pateiktas rekordinis kiekis projektų – 54. Architektai, urbanistai, inžinieriai ir interjero dizaineriai kūrė erdves teritorijoms teritorijoms Anykščių, Tauragės, Mažeikių, Lazdijų, Vilniaus, Šalčininkų, Molėtų, Jurbarko rajonų ir Druskininkų savivaldybėse.

ismanusis miestas
Konkurse varžėsi rekordinis kiekis projektų – 54.

Per 9 metus „Išmanusis miestas“ konkursui iš viso buvo sukurta per 260 projektų savivaldybių teritorijoms. Dalis jų jau yra realizuoti: Elektrėnuose įrengtas rekreacinis parkas, Kuršėnuose – išmanusis tiltas. Ignalinoje planuojamas įgyvendinti sporto ir sveikatingumo centro „Šuolis“ projektas, Tauragėje statoma arena. Dalyviai motyvuojami organizatorių ir rėmėjų įsteigtais piniginiais prizais (prizinis fondas 10 000 €) bei vertingomis dovanomis.

Projektą globoja keturios ministerijos: Aplinkos, Vidaus reikalų, Kultūros ir Susisiekimo.

Įžanginę kalbą renginio pradžioje tarė konkurso „Išmanusis miestas“ idėjos sumanytoja Ignė Dutova. Ji sveikino visus svečius susirinkus į šią unikalią sostinės vietą – ovalo formos pievą, pačiame sostinės centre.

„Malonu vėl visus matyti po metų, taip pat džiugu matyti ir naujus veidus. Jau devintus metus iš eilės vykstančiame konkurse „Išmanusis miestas 9“ dalyvauja rekordinis savivaldybių skaičius – 9. Taip pat buvo parengtas rekordinis kiekis projektų – 54. Augantys skaičiai parodo šio konkurso reikalingumą.

ignė dutova
Ignė Dutova

Susitinkame ypatingoje vietoje, kurioje pasak legendos buvo įkurtas Vilniaus miestas – Didžiajam kunigaikščiui Gediminui nukovus Taurą. Labai simboliška, kad mūsų sostinė švenčia 700 metų jubiliejų, o mes šį projektą kuriame jau devintus metus.

Daugelis svajoja atsidurti ant žurnalo viršelio. Noriu pasidžiaugti, jog pirmą kartą ant STRUCTUM žurnalo viršelio buvo pavaizduoti konkurse dalyvaujančių savivaldybių teritorijose stovintys objektai.

Šių metų konkurso „Išmanusis miestas“ vedamoji tema buvo tvarumas. Tai neatsiejama išmanių miestų dalis, nes miestas negali būti išmanus, jeigu nėra tvarus. Dėkoju dalyvavusiems šiame konkurse ir jį palaikiusiems“, – teigė I. Dutova.

Komisiją, sprendusią, kurie projektai yra geriausi, sudarė žinomi architektai, urbanistai, statybų sektoriaus atstovai iš Lietuvos ir užsienio. Tarp komisijos narių – vienų žinomiausių pasaulio architektų studijų atstovai Fokke Moerel (MVRDV partnerė ir architektė) ir Gianluca Racana („Zaha Hadid Architects“ vadovas).

simonas kairys
Kultūros ministras Simonas Kairys

Renginio pradžioje susirinkusius taip pat pasveikino keturios Lietuvos Respublikos ministerijos. Pirmasis žodį tarė Kultūros ministras Simonas Kairys. „Labai džiugu, kad savivalda yra įtraukiama į pokyčių procesus ir nebegalvoja, kad ypatingai svarbu yra tiesiog kažką išasfaltuoti ar įrengti aikštelę. Yra daugybė dalykų, kurie iš esmės keičia mūsų gyvenimo kokybę, kurie turėtų būti rodiklis ir ta sąveika tarp įvairiausių žmonių: valdžios, architektų, politikų, miesto, bendruomenės – tai yra raktas.

Norėčiau palinkėti to lėtumo ir žmogiškumo, kuris tikrai turėtų būti vis labiau vertinamas ir kuo toliau ta vertybė turėtų būti didesnė. Ačiū už gražią iniciatyvą ir puikų renginį ir lauksime nekantriai kitų metų konkurso“, – kalbėjo S. Kairys.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis
Susisiekimo ministras Marius Skuodis

Ant scenos užlipęs Susisiekimo ministras Marius Skuodis prisiminė, kaip pirmą kartą susipažino su STRUCTUM ir konkursu „Išmanusis miestas“. „Kai įžengiau į plačius Susisiekimo ministerijos koridorius, vieną dieną man nežinant tuo metu vykusio konkurso visi projektai atsidūrė ant vieno koridoriaus sienų ir aš kiekvieną dieną praeidamas pasižiūrėdavau tuos projektus.

Tokie dalykai paragina savo kasdienybėje į vykdomas veiklas pažvelgti kūrybingai. Vieną dieną viskas nuo tų sienų dingo ir nuo to laiko ant jų nieko geresnio pas mus neatsirado. Projektai įspūdingi ir labai gražūs. Norėčiau, kad daugelis jų būtų įgyvendinti“, – teigė M. Skuodis.

Aplinkos viceministrė Daiva Veličkaitė
Aplinkos viceministrė Daiva Veličkaitė

Aplinkos viceministrė Daiva Veličkaitė ant scenos dėkojo konkurso organizatoriams STRUCTUM – „Už šių temos pakylėjimą tiek fiziškai, tiek visomis kitomis prasmėmis. Šiame konkurse matome, jog bendradarbiaudami ir pasiekdami neįtikėtinų rezultatų, galima nuveikti itin daug“, – teigė D. Veličkaitė.

Vidaus reikalų ministrės patarėja Agneta Ladek
Vidaus reikalų ministrės patarėja Agneta Ladek

Vakaro svečius pasveikino ir Vidaus reikalų ministrės patarėja Agneta Ladek. Ji skyrė sveikinimo bei padėkos žodį konkurso dalyviams bei svečiams. Savo kalboje ji padėkojo ir STRUCTUM komandai bei pasidžiaugė ilgamete ministerijos ir STRUCTUM partneryste.

Tuomet buvo įteiktos „Išmanusis miestas 9” partnerių steigtos nominacijos. „Schneider Electric” įmonės nominacija atiteko „LOOTUS“ (Lukrecija Ramanauskaitė ir Martynas Stakvilevičius), Mažeikių raj. savivaldybei pasiūliusi projektą Poilsio ir gyvūnų gerovės kompleksas.

„Percussion Play Baltics” vadovė Eglė Prieskienienė įteikė nominaciją Silvijai Janavičiūtei. Darbo vadovas: prof. S. Kuncevičius (Vilnius Tech). Tauragės r. sav. – Vėjo ir vandens harmonijos centras Tauragėje.

Portalo Structum.lt balsavimo nugalėtojus paskelbė vyr. redaktorius Jokūbas Baltrukonis. „Šiam konkursui buvo pateikti labai įdomūs projektai. Galiu tik įsivaizduoti, kiek valandų prie jų kūrimo buvo praleista. Noriu paraginti savivaldybes, kad šie išskirtiniai projektai nenugultų į stalčius, o būtų įgyvendinti. Kaip ir kasmet, internetinio balsavimo metu kaito mūsų serveriai, bet atlaikė. Buvo smagu matyti tokį balsavusiųjų aktyvumą. Noriu pasidžiaugti, jog šį kartą nugalėtojais tapo tarptautinė projektuotojų komanda „Sharppers“, – kalbėjo. J. Baltrukonis.

Daugiausiai viešame internetiniame balsavime taškų surinkusiu darbu tapo projektas Vilniaus rajono savivaldybei „A case of Skaidiski Park“. Komandą „Sharppers“ sudarė: Christopher Osei Kusi, Rubatsirorwashe Matsongoni, Alex Kirika.

Už geriausią urbanistinę koncepciją Vidaus reikalų ministerijos įsteigtas prizas skirtas komandai „Metodas“, kurią sudarė Vilnius Tech universiteto studentai Augustė Klimanskytė, Elena Pusčiūtė, Arnas Budraitis. Ši komanda pasiūlė atnaujinti Tauragės turgaus erdves. Darbo vadovai: prof. dr. Dalia Dijokienė, doc. Saulius Motieka.

Už išraiškingiausią architektūrinę ambiciją prizas skirtas komandai „LOOTUS“ (Lukrecija Ramanauskaitė ir Martynas Stakvilevičius), Mažeikių raj. savivaldybei pasiūliusi projektą Poilsio ir gyvūnų gerovės kompleksas.

Už geriausią inžinerinį sprendimą Susisiekimo ministerijos įsteigtas prizas atiteko Kauno Technologijos universiteto studentui Tautvydui Zykevičiui, kuris Druskininkų sav. pasiūlė M.K.Čiurlionio meno mokyklos prie Vijūnėlės ežero projektą.

Studentų kategorija

Pirmoji vieta studentų kategorijoje atiteko Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) universiteto studentei Liucijai Rutkauskaitei, kuri Anykščių raj. savivaldybei parengė nestandartinių architektūrinių sprendimų Bioklimatinė architektūra Žemės energijos aspektas Menininkų rezidencija Onixti. Darbo vadovas: prof. Sigitas Kuncevičius.

Antroji vieta atiteko Vilnius Tech universiteto studentei Marijai Krivickei, kuri Druskininkams pasiūlė M. K. Čiurlionio meno mokyklos projektą. Darbo vadovas: prof. doc. Audrius Ambrasas

Trečioji vieta studentų kategorijoje buvo skirta Vilnius Tech universiteto studentei Kristinai Markauskaitei, kuri Molėtų miestui sukūrė Kultūrinės ir pramoginės paskirties centro koncepciją.

Profesionalų kategorija

Pirmoji vieta profesionalų kategorijoje atiteko architektūros studijos „Architektūros linija“ komandai, kurią sudaro Faustas Lasys, Simonas Čaikauskas. Ši komanda parengė projektą Vilniaus raj. savivaldybei – Europos geografinio centro pritaikymas visuomenės ir turizmo reikmėms.

Antroji vieta profesionalų kategorijoje atiteko architektūros studijos „Aarchitects“ komandai, kurią sudaro Austėja Jurčiukonytė – Olišauskė, Austėja Narusevičiūtė, Aistis Stalaučinskas. Ši komanda parengė Vilniaus raj. savivaldybei projektą „Skrydis – Europos geografinis centras“.

Trečioji vieta profesionalų kategorijoje atiteko architektūros studijai „Forma“, kurios komandą sudaro Saulius Mikštas, Gaudrė Mikštienė, Dominykas Špogis, Diana Kirkliauskaitė. Ši komanda parengė projektą Jurbarko raj. savivaldybei – Jurbarko karjeras.

Visus konkurso dalyvių darbus galite peržiūrėti čia.

„Išmanusis miestas 9“ partneriai:

Banguotų pluoštinio cemento lakštų gamintoja bendrovė „Eternit“, pastatų apsaugos technologijų bendrovė „Artechnika“, žaliosios energijos projektų vystytoja „Veesla“, profesionalūs lauko muzikos instrumentai „Percussion play Baltics“, išmanus LED apšvietimas, technologija atkartojanti natūralią dienos šviesą BIOWNLIGHT („Selteka“), saulės kontrolės sistemos „Barema rytai“, betono gaminiai „Betono mozaika“, lauko įranga miestams ir parkams „Naujieji ženklai“, hidroizoliacijos profesionalai „Schomburg Baltic“, „Scenos techninis servisas“, elektros sprendimai „Schneider Electric“, aliuminio konstrukcijos „Wicona“, projektavimo paslaugos „Projektai ir co“, modulinių įvairios paskirties pastatų projektavimas ir statyba „Bolle Modular“, statybų bendrovė „YIT Lietuva“, fasadai, vidaus apdaila, statybinės medžiagos, statybinė chemija „Baumit“, polimerinio bitumo stogo dangų gamintojų bendrovė „MIDA.lt“, gaisrinės saugos paslaugos „Fogo“, stoglangių gamintojai ir tiekėjai „Velux“.

Prie renginio įgyvendinimo prisidėjo:

Už vakaro gėrimus dėkojame „Freixenet. Nealkoholinis“. Dėkojame didžiausiam medinės pakuotės prekybos partneriui „Baltic Pallets“, jau daugelį metų teikiančiam prekes ir paslaugas verslo klientams Lietuvoje. Dėkojame medinės pakuotės ir medienos atliekų perdirbimo bendrovei „Ekovalda“, ženkliai prisidedančiai prie klimato problemų sprendimų. Už renginio organizavimą dėkojame „KM renginiai“. Už dekorą dėkojame „Flower Couture by Mantas Petruškevičius“. Už nuostabius augalus dėkojame „Augalų centrui“ ir „Eaugalai.lt“. Renginio kava – „Coffee Spells“. Už gėlių puokštes nugalėtojams dėkojame „OrchidCare”.

Dėkojame dalyvavusioms aukštosioms mokykloms:

Vilnius Tech (Vilniaus Gedimino technikos universitetui), Kauno technologijos universitetui, Vilniaus Dailės Akademijai, Vytauto Didžiojo universitetui, Klaipėdos universitetui, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijai, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijai.

Komisijos nariai:

Gianluca Racana („Zaha Hadid Architects“ direktorius, architektas), Fokke Moerel (MVRDV partnerė, architektė), Nikolaj Sveistrup („URBAN AGENDA“ CEO, asocijuotas partneris Kopenhagos ateities studijų institute), Justina Muliuolytė (Urbanistų studijos PUPA partnerė, urbanistė), Rūta Leitanaitė (buv. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė), Sabina Grincevičiūtė (DO ARCHITECTS bendraįkūrėja, vadovaujančioji partnerė), Edita Mešauskienė (Mineralinės vatos gamintojų asociacijos (MVGA) prezidentė, architektė), Mindaugas Skrupskelis (Įmonės Pace vadovaujantis architektas Kuveite, architektas, urbanistas), Artūras Blotnys (UAB „Miesto plėtra“ vyriausiasis architektas), Prof. dr. Jūratė Černevičiūtė (filosofijos mokslų daktarė, „Kūrybinio miesto“ ir „Kūrybinių industrijų“ ekspertė), Asta Rokickienė (Architektė, Aplinkos ministerijos Architektūros ir inovacijų politikos grupės vadovė), Laurynas Paškevičius (UAB „Scenos techninis servisas“ (StS) vadovas, 20 metų patirtis inžinerijos srityje), Dovilė Ivanauskienė (VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ projektų vadovė, kraštovaizdžio architektė), Eglė Radvilė (Stambulo savivaldybės klimato kaitos ekspertė), Kęstutis Vanagas (Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ generalinis direktorius), Agneta Ladek (Vidaus reikalų ministerija, ministrės patarėja), Donatas Baltrušaitis (MB „Bauland“ steigėjas, partneris, architektas ir urbanistas), Laura Kairienė (Vilniaus vyr. miesto architekto patarėja).

Dėkojame Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervatui už galimybę organizuoti renginį ant Stalo kalno.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų