Rugsėjį jau aštuntą kartą startavo žurnalo „STRUCTUM“ organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas VIII“. Jame dalyvaus rekordinis savivaldybių skaičius – aštuonios. O tarp jų – Elektrėnų savivaldybė.
Elektrėnų savivaldybės Strateginiame plėtros plane 2021–2027 m. suformuluota savivaldybės vizija: „Kryžkelė tarp keturių sostinių – kur šviesu, žalia ir saugu. Čia patogu gyventi, dirbti ir ilsėtis“.
„Kryžkelė“ čia suprantama kaip saugus ir ramus uostas, kuriame šviesu, žalia ir saugu, į kurį kviečiama atvykti ne tik dirbti ir ilsėtis, bet ir gyventi, kurti savo šeimos lizdą, gerovę. Būdvardžiai „šviesu, žalia“ – tarsi aliuzija į Lietuvos energetikos centrą, Elektrėnų žiburius, siekiamybę vystyti alternatyvius ir atsinaujinančius energijos šaltinius, žaliąją energetiką.
Vizijos centre atsiduria žmogus – atviras, kūrybingas, atsakingas – gyvenantis ramiame ir saugiame uoste, kur bus tinkamai apgintos jo teisės, sumažinta socialinė įtampa ir sukurta saugi aplinka, kurioje kiekvienas galės užsiimti mėgstama veikla, gauti deramą atlygį, užtikrinti savo ir savo artimųjų gerovę bei kartu prisidėti prie savivaldybės sėkmės ir pažangos.
Elektrėnų savivaldybė išskiria 3 savo stiprybes
Demografinė aplinka ir užimtumas. Lėtesnis nei vidutiniškas šalyje gyventojų skaičiaus mažėjimas, didėjantis vaikų ir darbingo amžiaus asmenų skaičius bendroje gyventojų struktūroje, mažėjantis pensinio amžiaus žmonių skaičius bendroje gyventojų struktūroje, teigiamas ir augantis migracijos saldo rodiklis, vienas didžiausių vidutinis darbo užmokestis tarp lygintų savivaldybių.
Ekonomika ir verslas. Sparčiau nei šalyje augančios materialinės investicijos, MI ir TUI rodikliai, tenkantys vienam gyventojui, didesni nei kaimyninių savivaldybių. Viena dominuojančių ūkio subjektų veiklų – transporto ir logistikos veikla, o palyginti su kitomis vertintomis savivaldybėmis veikia daugiau stambių įmonių.
Socialinė aplinka. Įgyvendinta perėjimo nuo institucinės prie bendruomeninės globos pertvarka, mažėjančios išlaidos socialinėms pašalpoms, mažėjantis socialinės paramos gavėjų skaičius, taip pat darbingo amžiaus asmenų, kuriems pirmą kartą nustatytas sumažėjęs darbingumo lygis, skaičius.
Planuojama teritorija šalia Elektrėnų marių yra miesto ašis, vietos gyventojų traukos centras, tikimės miesto bendruomenės ir svečių laisvalaikį sutelkti būtent šitoje naujai kuriamoje miesto erdvėje.
Elektrėnų savivaldybė tikisi kartu su akademinės bendruomenės idėjomis ir ES investicijomis įgyvendinti savivaldybei ir Elektrėnų miesto gyventojams svarbius projektus.
Dalyvaudama projekte „Išmanusis miestas VIII“ savivaldybė turės galimybę į Elektrėnų mieste esančius objektus pažvelgti kitų žmonių – jaunimo, akademinės bendruomenės, savo srities profesionalų (architektų, konstruktorių ir kt.) – akimis ir tikėsis gauti motyvacijos keisti, nebijoti permainų ir taip prisidėti prie miesto plėtros.
T. Pacausko nuotr.