Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) baigti modernaus baldų gamybos įmonės „Freda IV“ sandėlio statybos darbai. Nė metų neprireikė, kad daugiau kaip 10 ha sklype iškiltų per 60 tūkst. kv. m ploto dviejų aukštų pastatas. Planuojama, kad naujajame sandėlyje iš viso dirbs iki 100 darbuotojų.
„Vykdydami plėtrą Kauno LEZ, prioritetą teikėme naujojo sandėlio tvarumui, aukštiems kokybės standartams, moderniems inžineriniams sprendimams ir skaidrumui, – sako bendrovės „Freda IV“ direktorius Virginijus Brundza ir pabrėžia: – Žinojome, kad visose šiose srityse galime pasikliauti „YIT Lietuva“ kompetencijomis bei patirtimi.“
Jau ne pirmą kartą su ilgamete baldų gamintoja bendradarbiaujančios tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas džiaugiasi: „Mūsų bendradarbiavimas su įmone „Freda IV“ grįstas pasitikėjimu ir tvirtu kokybės įsipareigojimu. Šis projektas – dar vienas žingsnis į priekį, stiprinant mūsų partnerystę ir prisidedant prie Kauno LEZ plėtros. Esame įsitikinę, kad jis bus sėkmingas ne tik užsakovui, bet ir regiono ekonomikos augimui.“
Bendrovės „YIT Lietuva“ vadovo nuomone, Kauno LEZ įsitvirtina kaip vienas iš pagrindinių Lietuvos pramonės ir verslo centrų. „Malonu stebėti sparčią LEZ plėtrą ir įgyvendinamus tvarių bei modernių pastatų, atitinkančių šiuolaikinių įmonių poreikius, statybos ir infrastruktūros projektus“, – sako K. Vanagas.
Pažangūs sprendiniai ir šiuolaikinė statybų kontrolė
A++ energinio naudingumo klasės sandėlis statytas laikantis tvarios statybos nuostatų. Siekiant užtikrinti efektyvų projekto įgyvendinimą, pasitelktas BIM (Building Information Modeling – statinio informacinis modeliavimas) ir statybos sprendimams taikytas „atviros knygos“ principas. Toks projekto valdymo būdas užsakovui suteikė galimybę realiuoju laiku stebėti statybos išlaidas ir biudžeto paskirstymą, teikti siūlymus bei pastabas ir taip užtikrinti visapusį skaidrumą.
Pastate įrengtas efektyvus infraraudonųjų spindulių šildymas ir energiją tausojanti išmanioji apšvietimo valdymo sistema. Ant pastato stogo bus sumontuota 500 kW galios saulės elektrinė ir energijos kaupiklis, jieužtikrins elektros energijos kiekį didžiosios sandėlio dalies poreikiams tenkinti.
Sklype įrengta 145 vietų lengvųjų automobilių stovėjimo aikštelė, prie sklandžios baldų gamybos įmonės logistikos ženkliai prisideda 53 parkavimo vietos sunkiojo transporto priemonėms.
Investicijos į naująjį sandėlį siekė beveik 50 mln. eurų.
Sukurtas vieningas pastatų ansamblis
„Freda IV“ sandėliavimo paskirties pastatas – paskutinis iš keturių numatytų statinių (ankstesni – dvi gamyklosir laboratorija), kurie sudaro įmonės „Freda“ gamybinį kompleksą Kauno LEZ. Teritorija apima daugiau kaip 30 ha, o pastatų kompleksas – daugiau kaip 134 tūkst. kv. m ploto“, – sako statinius projektavusio architektų biuro „Kita kryptis“ vadovas Tomas Kriaučiūnas.
Jo teigimu, visi architektūriniai ir inžineriniai „Freda IV“ sprendiniai yra ankstesnių, jau įgyvendintų darbų tąsa. Projektuojant pastatą siekta, kad jis būtų kuo draugiškesnis aplinkai, derėtų su greta esančiomis gamyklomis ir sklandžiai įsilietų į įmonės pastatų ansamblį.
Vienas iš įdomesnių sprendinių – vertikaliai sumontuotos nestandartinio ilgio ir aukščio sieninės fasado plokštės, itin atsparios aplinkos poveikiui. Tokios pat plokštės panaudotos ir anksčiau pastatytuose gamyklos korpusuose – visus pastatus vienija išskirtinės raudonos ir pilkos spalvų fasadai. Raudonos plokštės pagamintos pagal specialų užsakymą.
„Didžiausias projekto iššūkis buvo užtikrinti darbų tempą ir energijos išteklius visam kompleksui“, – pasakoja T. Kriaučiūnas.
Ir užsakovas, ir rangovas, ir projektuotojai turėjo dirbti darniai, būti pasirengę įvairioms naujoms aplinkybėms ir kartais dėl to kylančiai būtinybei keisti jau atliktus darbus.
„Su bendrove „YIT Lietuva“ dirbame ne vienus metus, tad mus sieja glaudūs bendradarbiavimo ryšiai“, – sako „Kitos krypties“ vadovas.
Tomo Kriaučiūno žodžiais, įmonė „Freda“ – vienas iš tų pramonės sektoriaus darbdavių, kurie ypač rūpinasi savo darbuotojais, todėl ir naujajame pastate buvo skiriamas didelis dėmesys darbuotojų patalpų kokybei, poilsio zonoms, jų šildymui ir vėdinimui. Tarp mažesnio korpuso ir sandėlio patalpų darbdavio prašymu suprojektuota moderni darbuotojų poilsio terasa.
„Girtina, kad Kauno rajono savivaldybės tarnybos palaiko investuotojus ir visokeriopai padeda plėtotojams, kuriantiems modernią, tvarią ir patogią verslo aplinką“, – pabrėžia T. Kriaučiūnas.


Oru aušinamos šalčio mašinos
Naujojo įmonės „Freda IV“ sandėlio projekto plėtotojai, siekdami užtikrinti komfortišką patalpų mikroklimatą, rinkosi kokybiškus inžinerinius sprendimus ir įrangą, atitinkančią aukščiausius energinio efektyvumo reikalavimus. Pasirinkti patikimiausius rinkoje tokios įrangos tiekėjus, kurie užtikrintų optimalius tiekimo terminus, įrangos ilgaamžiškumą ir garantinį bei pogarantinį servisą, buvo vienas iš esminių projekto komandos tikslų.
Aukščiausius tiekėjams keliamus patikimumo kriterijus atitiko UAB „Airwave Lietuva“, jau 13 metų Baltijos šalyse oficialiai atstovaujanti garsiausiems oro kondicionavimo, vėdinimo bei šildymo įrangos gamintojams, tarp jų ir italų gamintojui CLIVET, kurio šalčio mašinos buvo pasirinktos „Freda IV“ sandėliui.
„CLIVET, vienas didžiausių ir inovatiškiausių šalčio mašinų, šilumos siurblių gamintojų Europoje, pasirinktas dėl pažangiausių rinkoje technologijų – inverterinių kompresorių, DC bešepetėlinių ventiliatorių variklių ir aplinkai draugiško R32 šaltnešio. Dėl minėtųjų technologijų šio gamintojo šalčio mašinų sezoninis energijos vartojimo efektyvumo koeficientas (SEER) yra vienas aukščiausių rinkoje. Palyginti su įprastomis ON/OFF kompresorius turinčiomis šalčio mašinomis, CLIVET šalčio mašinų elektros energijos sąnaudos daug mažesnės, ypač esant dalinėms apkrovoms“, – pabrėžia CLIVET pranašumus UAB „Airwave Lietuva“ produktų grupės vadovas Jonas Aleksandravičius.
Kompanija CLIVET oro kondicionavimo sistemas, derindama aukštą efektyvumą ir minimalų poveikį aplinkai, kuria ir tobulina nuo 1989 metų. Diegti ir pritaikyti naujas technologijas – šio italų gamintojo DNR dalis, o tai reiškia, kad jis visada pasirengęs ateičiai. CLIVET specializuotos sistemos supaprastina projektavimo ir montavimo darbus, sumažina pastato eksploatavimo išlaidas, padidina energinį efektyvumą ir vertę nekilnojamojo turto rinkoje. Papildomos funkcijos, kaip „CLIVET Eye“, suteikia techninės priežiūros komandai galimybę stebėti įrenginius nuotoliniu būdu, taip užkertant kelią galimiems sistemos gedimams.

Ne mažiau svarbu, J. Aleksandravičiaus teigimu, yra sklandus šalčio mašinų ir šilumos siurblių tiekimas bei terminai. Paprastai CLIVET standartinių dydžių įrangos turi centrinės gamyklos sandėlyje, tačiau jeigu ir neturėtų, jos gamyba netruktų nė aštuonių savaičių. Tokį trumpą gamybos terminą užtikrina neseniai Feltrėje(Šiaurės Italija) pastatyta nauja CLIVET gamykla.
UAB „Airwave Lietuva“ – šilumos siurblių, buitinių bei pramoninių oro kondicionierių ir vėdinimo agregatų, taip pat pagrindinių montavimo medžiagų bei aksesuarų tiekimo lyderė, yra ir tokių tendencijas diktuojančių gamintojų kaip DAIKIN, FLEXIT, MIDEA oficiali atstovė Baltijos šalyse.
Įdiegtos aukščiausios kokybės saugos sistemos
Svarbus darbų etapas naujajame „Freda IV“ sandėlyje buvo patikėtas ir uždarajai akcinei bendrovei „Eproma“, jau įgyvendinusiai optimalius saugos sistemų techninius sprendimus dviejuose anksčiau pastatytuose įmonės „Freda“ objektuose.
„Esame pelnę užsakovo ir generalinio rangovo pasitikėjimą, nes ankstesniuose projektuose priėmėme teisingus sprendimus, tiekėme kokybišką įrangą, labai gerai ir, ne mažiau svarbu, laiku atlikome darbus“, – ilgalaikio bendradarbiavimo priežastis vardija „Eproma“ technikos direktorius Vilmantas Čepkauskas.
„Eproma“ suprojektavo ir naujajame baldų sandėlyje įdiegė gaisrinės signalizacijos aptikimo sistemą, kompiuterinius tinklus, apsaugos signalizacijos ir vaizdo stebėjimo sistemas. Didelės apimties sandėlio apsaugos sistemų projektavimo darbai buvo atlikti itin sparčiai – vos per pustrečio mėnesio. Technikos direktorius neslepia, kad darbų apimtys ir tempas tapo iššūkiu, tačiau patyrę darbuotojai visas užduotis įgyvendino puikiai.
„Freda IV“ sandėlio apsaugos įranga turėjo būti suderinta su dviejų anksčiau pastatytų baldų fabrikų sistemomis.
„Pagrindiniais gaisro aptikimo sistemos INIM ELECRONICS projektavimo iššūkiais tapo sudėtingi statinio konstruktyvai. Tarpusavyje susipynusios daugybinės inžinerinės sistemos turėjo atitikti griežtus priešgaisrinius standartus, įskaitant įrangos kiekius ir atstumus tarp jų. Siekdama išvengti sistemų susikirtimų ir trukdžių, „Eproma“ komanda parengė 3D projektą, suteikiantį galimybę aiškiai matyti apsaugos sistemų išdėstymą ir saugomus sandėlio plotus. 3D projektavimas padėjo išvengti klaidų ir nesusipratimų“, – pasakoja apie didelį pradinį įdirbį projekte V. Čepkauskas.
Apsaugos signalizacija INIM ELECTRONICS buvo integruota į grafinės stebėsenos (monitoringo) programą HEVOLIUTO, kuri veikia kartu su priešgaisrine sistema. Šis sprendinys labai tinka itin didelėse patalpose, kur reikia operatyviai reaguoti į gaisro šaltinį.




Buvo detaliai suprojektuotas ir kruopščiai į pastatą integruotas išskirtinis gaisrinės saugos sprendinys: laidinės signalizacijos centralės sujungtos į tinklą, į sistemą integruota grafinio atvaizdavimo ir stebėjimo programa, sujungianti naujas instaliuotas sistemas su anksčiau statytų dviejų įmonės „Freda“ sandėlių sistemomis. Visa ši jungtinė sistema papildomai stebima bendroje įmonės apsaugos sistemoje.
Baldų sandėlio pastatas aukštas, o plotai milžiniški, todėl „Eproma“ teko gaisrinės saugos sistemai patalpose sumontuoti neįtikėtiną kiekį – net apie 500 vienetų britų kompanijos „FireBeam“ linijinių dūmų barjerų. V. Čepkausko žodžiais, „FireBeam“ produktai pasiteisino kituose įmonės „Freda“ sandėliuose, todėl kaip ypač stabilus bei geras gaminys pasirinktas ir naujoms patalpoms.
„Eproma“ taip pat tiekė komunikatorius pagal užsakovo reikalavimus sandėlyje įrengtam standartiniam kompiuteriniam tinklui, instaliavo bevielį WiFi tinklą ir sumontavo pastato vaizdo stebėjimo sistemą, sudarytą iš beveik 200 kamerų.
V. Čepkausko teigimu, daugiau kaip 30 metų veiklą plėtojanti „Eproma“ sėkmingai įgyvendina didžiausius projektus. Įmonės pranašumas tas, kad visas užduotis – nuo sistemų projektavimo, medžiagų tiekimo iki sistemų įdiegimo bei priežiūros – atlieka profesionali ir vieninga komanda.
Prie sėkmės prisidėjo ir kitos įmonės
Statybos darbus koordinavusios, o vėliau ir statybų techninę priežiūrą atlikusios UAB „Baltijos biuras“ direktorius Darius Pakačimas džiaugiasi, kad projekto įgyvendinimo komanda, taikydama netipinius sprendimus, sugebėjo pasiekti kokybišką galutinį rezultatą per maksimaliai trumpą terminą.
Naujojo baldų gamybos įmonės „Freda IV“ sandėlio kadastrinius matavimus atliko jau beveik du dešimtmečius su šio projekto generaliniu rangovu „YIT Lietuva“ sėkmingai bendradarbiaujanti UAB „Inventora“, kuri teikia aukštos kokybės kadastrinių ir geodezinių matavimų, topografinių nuotraukų sudarymo, sklypų formavimo, pertvarkymo ir dokumentavimo paslaugas konkurencinga kaina.
OBJEKTAS: sandėliavimo paskirties pastatas Veterinarų g. 27 Biruliškėse Kauno r.
UŽSAKOVAS: UAB „Freda IV“
GENERALINIS RANGOVAS: UAB „YIT Lietuva“
STATYBOS DARBŲ VALDYTOJAS IR TECHNINĖS PRIEŽIŪROS VYKDYTOJAS: UAB „Baltijos biuras“
ARCHITEKTAI: UAB „Kita kryptis“ – projekto vadovas Rimantas Grigauskas, architektai Arūnas Kavaliauskas, Tomas Kriaučiūnas, Silvija Katinaitė; konstruktorių grupės vadovas Augustinas Urbas
KADASTRINIAI MATAVIMAI: UAB „Inventora“
YIT Lietuva, Inventora, Baltijos biuras, Eproma, Fogo, Airwave Lietuva.