Geoterminis šildymas – komfortiškas ir ekologiškas


Geoterminis šildymas – tai šiuolaikiškas, patogus ir ilgalaikis būdas ne tik šildyti, bet ir vėsinti namus, tiekti karštą vandenį. Visa reikalinga energija gaunama iš gamtos. Šis būdas gali būti pritaikomas įvairios paskirties pastatuose: tiek privačiuose namuose, tiek naujos statybos bei renovuojamuose daugiabučiuose bei administracinės ir pramoninės paskirties pastatuose. UAB „Gelmita“ projektų vadovas Rolandas Mackonis dalijasi patarimais apie geoterminį šildymą.

Geoterminio šildymo pranašumai:

Geoterminio šildymo sistema garantuoja ne tik šilumos tiekimą, bet ir patalpų vėsinimą bei karšto vandens tiekimą.

Komfortas – nereikia kūrenti, valyti pelenų, kaminų, kasdien vaikščioti į katilinę.

Patogus ir paprastas valdymas pulteliu ar telefonu.

Ekologiškas ir saugus – nėra jokio degimo proceso, į aplinką nepatenka jokių teršalų.

Plačiai pritaikomas įvairaus stiliaus pastatams, nepaisant paskirties ploto.

Net ir didesnis pradinis indėlis nėra trūkumas. Nuo pat pirmos dienos vartotojas už energiją moka mažiau, nei naudodamas kitus šildymo šaltinius, todėl per 5–7 metus investicijos atsiperka.

Nuo projektavimo iki realizavimo

Puiki šildymo sistema yra vienas iš idealaus namo elementų, todėl dar projektavimo metu svarbu, kad užsakovas numatytų, kokią šildymo technologiją pasirinkti geriausia. Vienas tokių sprendimų – geoterminis šildymas. Pasirinkus šį sprendimą ir viską teisingai suplanavus dar projektinėje pastato stadijoje, galima sumažinti investicijas ir užtikrinti greitą pradinės investicijos „sugrąžimą“.

Kaip užtikrinti, kad šis pasirinkimas būtų efektyvus? Geoterminių gręžinių sistemos techninis projektas turi būti rengiamas visiems geoterminiams gręžiniams, neatsižvelgiant į šildymo galią. Projektuojant geoterminių gręžinių sistemą, didesnę kaip 30 kW nominaliosios galios, būtina įrengti bandomąjį gręžinį, kuriame atliekami geofiziniai tyrimai sklypo geologinei sąrangai ir uolienų šiluminiam laidumui nustatyti. Atlikus tyrimus parenkamas racionalus geoterminių gręžinių skaičius, gylis ir išdėstymas. Labai svarbu, kad geoterminiai gręžiniai būtų įrengti teisingai, t. y. gręžskylė su joje sumontuotu šilumokaičiu užpildyta vandeniui mažai laidžiu skiediniu , kuris užtikrina vandeningų sluoksnių izoliavimą bei gerus šiluminės energijos mainus tarp žemės gelmių ir šilumokaičiu cirkuliuojančio nepavojingo aplinkai šilumnešio.

Kitas svarbus aspektas – profesionaliai atlikti visi inžineriniai darbai: grindinio šildymo, šildomųjų ir vėsinamųjų kapiliarinių lubų, vėdinimo sistemos įrengimas.

Vis dėlto ne tik paruošimo darbai yra kritiškai svarbus procesas. Be tinkamai pasirinktos įrangos, teigiamo rezultato pasiekti neįmanoma. Įrangą būtina rinktis ypač atsakingai, preciziškai, atsižvelgiant į kiekvieno gamintojo ir platintojo siūlomus produktus bei sprendimus. Gaminys privalo turėti visus reikalaujamus europinius sertifikatus, tiekiamas profesionaliam gamintojui atstovaujančios įmonės, turinčios patikimą servisą. Itin svarbus ir įrenginio valdymas. Jis turėtų būti patogus ir sumanus apie galimus įrenginio sutrikimus turėtų būti informuojama nuotoliniu būdu. Šilumos siurblys gali atlikti ne tik šildymo, bet ir vėsinimo funkciją vasaros metu, tad reikėtų būtinai įvertinti ir tai. Renkantis įrangą, vertėtų įvertinti ir garantinius laikotarpius.

Kartais vartotojai pervertina savo jėgas ir mano, kad gali savarankiškai nusipirkti šilumos siurblį, pasikviesti pažįstamą meistrą, kad jį sumontuotų, ir taip naudotis geoterminio šildymo pranašumais. Tačiau, sutrikus šilumos tiekimui, būtų neaišku, iš ko reikalauti atsakomybės – iš šilumos siurblio gamintojo ar montuotojo. Todėl įmonės „Gelmita“ projektų vadovas R. Mackonis pataria pasirinkti tinkamą rangovą, kad gautumėte visą paketą paslaugų iš vienų rankų – nuo projekto parengimo iki gręžinių, bei inžinerinių sistemų, katilinės įrengimo . Labai svarbu, kad įmonė turėtų visus reikiamus atestatus ir leidimus dirbti toje srityje, o darbus atliktų kvalifikuoti ir patyrę specialistai.

Geoterminis šildymas administracinės ir pramoninės paskirties pastatuose

Pramonės ir administracinės paskirties pastatuose projektavimo metu svarbu atlikti objekto energinį modeliavimą ir numatyti, kokie energijos kiekiai reikalingi šildant ir vėsinant, tada užsakovas gali lengvai įvertinti būsimas įrengimo ir eksploatacines išlaidas.

Administraciniuose pastatuose būna daug vitrininių langų, per kuriuos patenka daug šilumos iš saulės energijos, patalpos viduje natūraliai įkaista ir nuo ten dirbančių žmonių, ir nuo veikiančios įvairios technikos, todėl vėsinimo sistema tampa būtinybe. Dažnai tokius pastatus įsirengiančios bendrovės permoka, vietoje geoterminio šildymo pasirinkdamos alternatyvias šildymo sistemas ir dar papildomai įsirengdamos oro kondicionavimą. Juk pasirinkus geoterminį šildymą papildomos kondicionavimo sistemos nebereikia – inovatyvi sistema užtikrina, kad bus pasirūpinta ir pernelyg šylančiu, ir sparčiai vėstančiu patalpų oru.

Svarbu pabrėžti, kad neretai pramoninės ir administracinės paskirties pastatai neturi daug laisvo žemės ploto, todėl gręžiniai gali būti įrengiami ir po pastatu. Tačiau tai svarbu numatyti tuo metu, kai pastatas tik projektuojamas.

Aplinkoje esančios šilumos naudojimas patalpoms šildyti yra esminis modernaus ir ekologiško geoterminio šildymo veikimo principas, kurio naudą bei potencialą pripažįsta vis daugiau statybos projektus realizuojančių įmonių ir pavienių individualių namų gyventojų. Svarbu, kad visuomenė, siekdama gyventi kokybiškai ir tvariai, sugebėtų įvertinti tinkamo šildymo aktualumą ir pasirinktų tai, kas saugu, patikima ir ekonomiška.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų