Nuotraukos Leono Garbačiausko, Martyno Slapšio, Eglės Gendrėnaitės
Plėtros rekonstrukcijos užsakovas:
AB „Baltic Shopping Centers“
Generalinis rangovas: AB Panevėžio
statybos trestas (PST)
Projektuotojas: techninio projekto autoriai – UAB „Viltekta“; darbo projekto rengėjai – „PST projektai“ (A korpuso konstrukcinė dalis), UAB „Viltekta“ (B korpuso konstrukcinė dalis)
Architektai: Rolandas Palekas (statinio koncepcija, „R. Paleko ARCHstudija“),
Saulius Mikštas (UAB „Forma“)
Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „Mega“ duris lankytojams atvėrė pasikeitęs – ne tik padidėjęs prekybos centro plotas, daugiau naujų poilsiui skirtų paslaugų, bet ir modernesnis pastato fasadas, daugiaaukštė automobilių aikštelė, atnaujintas prekių ženklas. Grandiozinio objekto projekto koncepciją sukūrė Rolando Paleko architektų studija, idėjoms įgyvendinti vadovavo architektas Saulius Mikštas. Plėtros darbų generaliniu statybos darbų rangovu pasirinktas AB Panevėžio statybos trestas, o statybos darbų techninę priežiūrą vykdė inžinerinių paslaugų bendrovė „Baltic Engineers“.
„Megos“ plėtros projektas spėjo sulaukti pagyrimo dėl inovatyvios ir tinkamos architektūrinės koncepcijos ir neginčijamai tapo pažiba. Atnaujinat ir plečiat prekybos centro erdves (prekybai skirtas plotas padidėjo daugiau nei 40 %), buvo siekiama harmoningo įsiliejimo į esamą aplinką ir kartu įvairiausių miesto ir jo bendruomenės poreikių patenkinimo, buvo sėkmingai sukurta pastatų fasadų pusiausvyra, pasiekta dermė su greta esančiu administraciniu „Senukų“ pastatu. Šiandien vieta garsėja ne tik kaip puikiai funkcionuojantis didžiausias prekybos centras vidurio Lietuvoje, bet ir milžiniškas miestiečių bei jų svečių gyvenimo būdo įvairiose erdvėse kompleksas. Naujose „Megos“ prekybinėse alėjose duris atvėrė viena didžiausių Baltijos šalyse pasaulinio mados prekių tinklo parduotuvių „H&M“, įsikūrė tarptautinio mados prekių tinklo „Peek & Cloppenburg“ parduotuvė bei kitos Lietuvoje jau pamėgtų ir naujai į rinką žengiančių mados prekių ženklų parduotuvės, kavinės. Įrengtas didžiausias Baltijos šalyse 7,5 tūkst. m2 ploto sporto ir sveikatingumo centras „VS-Fitness“ su uždaru lauko teniso aikštynu, skvošo salėmis, moderniausiais treniruokliais ir reabilitacijos centru. Šeimos su vaikučiais mielu noru leidžia laiką naujos kartos vaikų edukaciniame pramogų centre, žaidimų aikštelėse. Pirkėjų patogumui patobulintas judėjimas prekybos centre, atidaryta daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje telpa beveik 800 automobilių. Iš viso kartu su atnaujinta prekybos centro antžemine automobilių aikštele „Megoje“ dabar įrengta 2 200 automobilių statymo vietų. Pagrindiniai įėjimai į centrą dabar lengviau pastebimi ir greitai lankytojus nuveda į bendrąsias erdves, skirtas ne tik pasinerti į šurmuliuojantį prekybos bei pramogų sūkurį, bet ir atsikvėpti.
„Megos“ plėtros koncepciją patikėta sugalvoti „Paleko ARCHstudija“ architektams. Kūrybinę grupę sudarė architektai Rolandas Palekas, Adelė Dovydavičiūtė, Dalia Uogintė, Alma Palekienė ir Bartas Puzonas. Toliau užsakovai skelbė konkursą techniniam, darbo ir interjerų projektams, kurių architektūrinę ir sklypo plano dalį rengė ir įgyvendinant plėtros koncepciją vadovavo architektas S. Mikštas. Architektų komandoje taip pat dirbo Tautvydas Čaplikas, Andrius Zanevičius, Gaudrė Mikštienė (UAB „Forma“). Parduotuvės „H&M“ interjerą kūrė dizainerės Deimantė Narbutaitė ir Rūta Goštautienė, o „debesų lubų“ prekybos centro mole autorius – dizaineris Saulius Valius.
AB Panevėžio statybos trestas (PST) generalinis direktorius Dalius Gesevičius neslėpė, kad vykdant plėtros darbus PLC „Mega“ iššūkių netrūko, tačiau problemomis to pavadinti jis nenorėtų. Anot jo, greičiau tai buvo bendro tikslo siekimas, norint užtikrinti „Megos“ veiklą. Projektavimo etape buvo įgyvendinamos tokios idėjos, kurios garantuotų esamo pastato saugų eksploatavimą ir naudojimą, estetinį vaizdą. Statybų metu PLC „Megos“ veikla nebuvo stabdoma, centras dirbo nuolatos.
Visoms objekte naudotoms medžiagoms kelti aukšti kokybiniai reikalavimai, nes PST visuomet vadovaujasi kokybės kriterijumi. Pavyzdžiui, fasadui panaudotos keraminės plytelės, padengtos HT danga, turinčios savaiminio nusiplovimo funkciją, t. y. išsiskiriančios grafičiams nepalankiu efektu. „Mega“ yra vienintelis prekybos centras Lietuvoje, turintis orą valantį fasadą. Antras, bet mažesnis prekybos centras Baltijos šalyse veikia Taline. Remiantis pažangiausiomis technologijomis įrengtas baseinas, pagal muziką veikia fontanas. Zonoms pagyvinti, išryškinti panaudotos italų gamintojo keraminės plytelės. Erdvių estetikai pabrėžti įrengtas itin modernus apšvietimas „debesų lubos“, sukuriantis dangaus pojūčio vaizdinį, pastato išorėje reklaminės tūrinės raidės, šviečiančios skirtingomis spalvomis, prideda jam gyvybės, originalumo, savitumo.
Visas prekybos centro darbas automatizuotas. Objekte įrengta automatinė automobilių statymo sistema, indikuojanti informaciją apie esamas laisvas vietas, sukurianti patogumo pojūtį klientams. Taip pat priešgaisrinė, pranešimų transliavimo, automatinė pastato valdymo sistemos. Sumontuotos vėdinimo, vėsinimo bei šildymo sistemos „Megoje“ sukuria komfortišką aplinką prekybos centro lankytojams bei personalui. O naujieji ir aplinkos neteršiantys ozonatoriai palengvina kavinių darbą.
Bendrovė „Schneider Electric“ prekybos centro „Mega“ rekonstrukcijos metu įdiegė srovėlaidžių „Canalis“, žemosios įtampos skirstymo skydų „Prisma Plus“, kabelinių kopėčių „Wibe“ bei BMS pastato valdymo sistemų sprendimus, išmaniąją elektrinių parametrų matavimo įrangą „Smart Panel“. „Schneider Electric“ specializacija – energijos valdymas ir automatizavimas, apimantys namų valdas, pastatus, duomenų centrus, infrastruktūros ir pramonės objektus.
Baltijos šalių nekilnojamojo turto forumo 2017 m. apdovanojimuose PLC „Mega“ tituluota kaip geriausias prekybos centras. Daug iššūkių kėlęs išskirtinis prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ plėtros projektas sėkmingai įgyvendintas ir įvertintas.