IŠMANIOJO MIESTO KŪRĖJŲ APDOVANOJIMAI


„Litexpo“ parodų ir kongresų rūmuose vykusios statybų parodos „Resta“ metu išdalyti apdovanojimai Lietuvos studentams, kūrusiems ateities miestų vizijas. Šio konkurso tikslas – sutelkti įvairių sričių statybų atstovus viešai diskusijai apie naujo veido suteikimą apleistoms, tačiau didelį potencialą turinčioms didžiųjų miestų teritorijoms.

„Kaip galėtų atrodyti naujosios sostinės Šnipiškės ar Kauno pastatai vaiduokliai?“ – samprotavo apdovanojimų ceremoniją vedęs aktorius Vytautas Rumšas.

Konkurse „Išmanusis miestas“ dalyvavo aštuonios studentų komandos iš keturių Lietuvos aukštųjų mokyklų. Konkursas prasidėjo praėjusį rugsėjį ir baigėsi balandžio pabaigoje, taigi studentai projektams sukurti skyrė septynis mėnesius.

Projekto organizatoriai, žurnalo „Structum“ komanda, ir konkurso komisija tvirtina, kad ši unikali patirtis ypatinga tuo, kad prisideda prie visuomenei aktualių problemų sprendimo paieškų. „Išmanusis miestas“ ypač naudingas konkurso dalyviams – studentams, kurie dalyvaudami jame įgijo daug žinių, gavo įvairių mokymų, galėjo įvertinti savo žinias bei galimybes, taip pat ir savivaldybėms, kurių integruotų teritorijų plėtros galimybių studijos buvo kuriamos. „Kodėl kilo mintis šiam ateities miestų projektui suvienyti studentus? Todėl, kad jie kurs mūsų ateitį. Jie novatoriški, išmanūs, drąsūs. Manau, kad būtent tokių kūrėjų ir reikia Lietuvos miestams, trokštantiems dar per žingsnį priartėti prie vakarietiškųjų“, – atskleidė idėjos sumanytoja Ignė Dausevičiūtė.

„Iniciatyva „Išmanusis miestas“ – tai investicija į ateitį. Šiandien turime ręsti pamatą to namo, kuriame gyvensime po 10 ar 20 metų. Tiesa, vieno stebuklingo recepto visiemsLietuvos miestams nėra. Reikia atidžiai išnagrinėti kiekvieno jų problemas ir pritaikyti individualius sprendimus. Manau, kad konkurso dalyviai užtikrintai ėjo šia kryptimi, ir dabar matome puikius jų darbo rezultatus“, – apdovanojimų renginyje sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

Susirinkusiuosius pasveikino ir už šaunią iniciatyvą padėkojo aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Pagrindinis prizas – VGTU komandai

Pirmąją vietą ir 3 500 eurų pagrindinį prizą laimėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) komanda, rengusi Klaipėdos atnaujinimo projektą.

Autoritetinga komisija įvertino studentus už tikslias bei kūrybiškas kvartalų urbanistinių ir architektūrinių koncepcijų galimybių studijas, energiją taupančių bei išmaniųjų technologijų pritaikymo idėjas ir pastatų vizijas.

Klaipėdos projektą rengusi komanda atnaujino miesto teritoriją, jungiančią Senamiestį, Naujamiestį bei įsiliejančią į Kuršių marias. Studentų nuomone, šioje teritorijoje esantys pramoniniai pastatai iš bendro konteksto išsiskiria per dideliu masteliu, o jų abejotina architektūrinė vertė vizualiai darko teritoriją. Tai viena nedaugelio vietų Klaipėdoje, kur žmonės galėtų ateiti prie Kuršių marių, tačiau šiuo metu tam nėra galimybių. Teritoriją studentai prilygino miesto vartams, pavadino vizitine kortele ir pasiūlė joje įkurti tris skirtingas funkcines zonas: gyvenamąją, kultūrinę ir komercinę.

Judėjimas tarp šių zonų būtų skatinamas visų pastatų pirmuosius aukštus skiriant komercinei veiklai. Be to, studentai pasiūlė naudoti inovatyvią stogų apželdinimo technologiją, įrengti išmaniąją požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, vakuuminę atliekų surinkimo sistemą ir kitas technologijų naujoves, paverčiančias miestą patraukliu ir moderniu.

„Džiaugiamės, kad konkurso „Išmanusis miestas“ vertinimo komisijai studentų pasiūlyta urbanistinės koncepcijos idėja patiko ir buvo įvertinta. Tikimės, kad miesto savivaldybė pasinaudos studentų siūlytomis idėjomis integruoti kvartalą į miestą, sukurti naują daugiafunkcę teritoriją, skirtą dirbti, gyventi, leisti laisvalaikiui, rengti šventėms“, – teigė komandos vadovė VGTU Miestų statybos katedros docentė Edita Šarkienė.

„Išmaniojo miesto“ konkurse dalyvavo trys VGTU studentų komandos, pristačiusios Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių atnaujinimo vizijas. Vilniaus komandai susisiekimo ministras R. Sinkevičius įteikė prizą už pasiūlytus originalius sprendimus transporto srityje. Ši komanda gavo ir bendrovės „Cembrit“ apdovanojimą už įspūdingiausią bei įdomiausią fasadą.

Antroji ir trečioji vietos – KTU komandoms

Antrąją vietą konkurse pelnė Kauno technologijos universiteto (KTU) komanda, rengusi projektą Klaipėdoje (vadovė doc. Gitana Šukaitytė), trečiąją – Panevėžį nusprendusi atnaujinti komanda (vadovė lekt. Laura Jankauskaitė-Jurevičienė). Antrosios vietos laimėtojai pasirinko teritoriją Klaipėdoje, kurią kerta Danės upė, o greta yra įsikūręs Trinyčių parkas. Pateiktame projekte planuojama sujungti gyvenamąją, poilsio ir visuomeninę erdves. Pagrindinė KTU studentų idėja – šeimos parkas, kuriame kartu gyvena ir ilsisi klaipėdiečių šeimos, į jų bendruomenę atvyksta miesto svečiai.

Trečiąją vietą pelniusi komanda iš KTU Statybos ir architektūros fakulteto pasirinko nagrinėti buvusią pramoninę ir komercinę teritoriją Panevėžio centre, tapusią urbanistine dykra. Šiai teritorijai galima pritaikyti naujas funkcijas, išnaudojant esamą potencialą ir paverčiant viena reprezentacinių viešųjų miesto erdvių.

Architektūros trečio kurso studentė Vaiva Vaitkevičiūtė iš antrąją vietą laimėjusios KTU komandos pripažino, kad būtent darbas komandoje buvo bene didžiausias iššūkis, tačiau patirtis – išskirtinė ir verta skirto laiko. „Didžiausias iššūkis, dalyvaujant projekte, buvo išmokti dirbti komandoje, dalytis darbais, aprėpti konkurso reikalavimus, kurių buvo labai daug ir labai įvairių“, – sakė būsima architektė.

Tiek pašnekovė, tiek jos komandos draugė Kamilė Jakubauskaitė teigė, jog svarbu kalbėti apie išmaniojo miesto idėją, kad miesto gyventojai suprastų savo poelgių bei veiklos svarbą ir jaustųsi atsakingi už aplinką, kurioje gyvena. „Svarbiausia kurti išmaniąją visuomenę, o išmanusis miestas atsiras kartu su ja“, – įsitikinusios studentės.

Dar vieną KTU komandą specialiu 1 000 eurų prizu už inovatyvumą apdovanojo UAB „YIT Kausta“. Komanda pasirinko teritoriją Kaune, Aukštutinės Fredos dalyje prie Europos prospekto (vadovas doc. Gintaras Prikockis). Objektai, esantys šioje teritorijoje: Kauno aviacijos gamykla ir aerodromas, valstybinis miškas su Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėlių kompleksu.

Netoli miesto centro esanti ir patogų susisiekimą turinti teritorija yra apleista ir nenaudojama. Pagrindinis naujai planuojamos teritorijos traukos objektas – vidury kvartalo esantis rekreacinis centras su jį supančiu visuomeniniu pastatu. Teritorijoje siūlomi ne tik nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, žaliosios zonos, bet ir restauruojamas Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėlių kompleksas, kuriame būtų įrengta vasaros kavinė, meno parodų erdvė, salės dirbtuvėms. 

Prizininkai

I vieta – VGTU komanda, rengusi Klaipėdos atnaujinimo projektą. „Structum“ įsteigtas 3 500 eurų kelionių čekis.

II vieta – KTU komanda,taip pat kūrusi Klaipėdos miesto viziją.

III vieta – KTU komanda, pasirinkusi atnaujinti Panevėžį.

Susisiekimo ministerijos įsteigtas prizas(planšetinis kompiuteris) už pasiūlytus originalius sprendimus transporto srityje skirtas VGTU Vilniaus komandai.

„Cembrit OY“ apdovanojimas (500 eurų) už įspūdingiausią ir įdomiausią fasadą įteiktas VGTU Vilniaus komandai.

UAB „YIT Kausta“ 1 000 eurų prizas už inovatyvumą atiteko KTU komandai, pasirinkusiai atnaujinti Kauno teritoriją.

„Delfi“ skaitytojų simpatijų dovana – metinė „Delfi“ grupės žurnalų prenumerata – skirta Kauno VDU komandai.

 

VERTINIMUS PATEIKĘ KOMISIJOS NARIAI

Komisijos pirmininkas darius kvedaras, bendrovės „Baltic Engineer“ generalinis direktorius

Andrius Jurelionis, KTU Pastatų energinių sistemų katedros vedėjas

Artūras Blotnys, Vilniaus miesto vyriausiasis architektas, Miesto plėtros departamento direktorius

Jolanta Tamošaitienė, VGTU Statybos fakulteto prodekanė

Josifas Parasonis, VGTU Architektūros inžinerijos katedros vedėjas

Kęstutis Čiuprinskas, VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto prodekanas

Kęstutis Vaitukaitis, Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, Elektrėnų savivaldybės meras

Mantas Andriuškevičius, UAB „Inspecta“ generalinis direktorius

Marija Burinskienė, VGTU Miestų statybos katedros vedėja

Marius Narmontas, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius

Mindaugas Pakalnis, bendrovės „Sweco“ vyriausiasis architektas urbanistas

Nerijus Jurkonis, VDU Gamtos mokslų fakulteto prodekanas

Saulius Vagonis, nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas

Saulius Vasarevičius, VGTU Aplinkos apsaugos katedros vedėjas

Tomas Karpavičius, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos kancleris

Vilius Bartulis, VGTU Transporto inžinerijos fakulteto dekanas

 

 

Raimundo Adžgausko nuotraukos

  1. Laimėtojai buvo apdovanoti pagrindiniu prizu – „Structum“ įsteigtu 3 500 eurų kelionių čekiu.
  2. aNTRĄJĄ VIETĄ KONKURSE PELNĖ kAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETO (ktu) KOMANDA, RENGUSI PROJEKTĄ KLAIPĖDOJE.
  3. trečiają VIETĄ LAIMĖJO ktu KOMANDA, NUSPRENDUSI ATNAUJINTI PANEVĖŽIO MIESTĄ.
  4. „Structum“ direktorė Ignė Dausevičiūtė negailėjo padėkos žodžių kolektyvui, sėkmingai įgyvendinusiam „Išmaniojo miesto“ projektą.
  5. Bendrovės „Cembrit OY“ atstovas
  6. JuKKa HuUhtanen iš Suomijos įteikė prizą už sukurtą geriausią fasadą.
  7. 1 000 eurų stipendija atiteko komandai, sukūrusiai inovatyviausią projektą. Prizą įteikė bendrovės „YIT Kausta“ atstovė Akvilė Varanauskienė.
  8. Drąsiausia konkurso komanda būtų galima pavadinti Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) komandą – vienintelę iš kolegijų, išdrįsusią varžytis su universitetų komandomis.
  9. Portalas „Delfi“ savo skaitytojų simpatijų prizą patikėjo įteikti Karinai Krysko. Jis atiteko Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) komandai ir jos vadovei Jūratei Tutlytei.
  10. Nė vienas konkurso dalyvis neliko be dovanų. Dosnieji rėmėjai į apdovanojimų krepšius sudėjo:

–           „Entafarmos“ papildus „Neurozan“;

–           kvietimus į „Apollo“ boulingą;

–           leidyklos „Terra Publica“ knygas;

–           bilietus į „Gin Ga“ koncertą menų fabrike „Loftas“;

–           kvietimus apsilankyti Druskininkų vandens pramogų parke;

–           „Multikino“ bilietus;

–           neribotus abonementus į Savicko sporto klubą;

–           kvietimus palaipioti nuotykių parke „Uno Parks“;

–           žurnalų „Structum“ bei „Mokslas ir technika“ prenumeratas;

–           kvietimus apsilankyti batutų centre „Skypark“;

–           parduotuvės „Iittala“ dovanas;

–           Mažojo teatro kvietimus į spektaklius.

  1. Bendrovės „Baltic Engineers“ generalinis direktorius ir šio konkurso vertinimo komisijos pirmininkas Darius Kvedaras pristatė konkurso iškeltą užduotį.
  2. konkurso rėmėjų bendrovės „FIMA“ atstovai Rokas šlekys ir Jelena kirilovė.
  3. sveikinimai iš lietuvos statybininkų asociacijos prezidento daliaus gedvilo.
  4. Susirinkusiuosius pasveikino ir už šaunią iniciatyvą padėkojo aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas IR SUSISIEKIMO MINISTRAS RIMANTAS SINKEVIČIUS.
  5. VISIEMS SVEČIAMS žinomi architektai – gintautas natkevičius ir gražina janulytė-bernotienė.
  6. renginį vedė aktorius vytautas rumšas, dainomis džiugino karina krysko.
  7. konkurso „išmanusis miestas“ partneriai ir rėmėjai.
  8. Apdovanojimų renginį pratęsė malonus bendravimas restorane „Ovantis“.

 

 

 

 

 

 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų