Nacionalinio architektūros ir urbanistikos konkurso „Išmanusis miestas 8“ komisijoje – du garbūs svečiai iš užsienio. Tai vienų žinomiausių architektūros studijų pasaulyje atstovai: biuro „MVRDV“ partnerė architektė Fokke Moerel ir „Zaha Hadid Architects“ direktorius, architektas Gianluca Racana.
Registracija į konkursą vis dar aktyvi: architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektūros profesionalai ir studentai jame rungsis dėl pripažinimo, 10 tūkst. eurų prizinio fondo bei vertingų konkurso partnerių dovanų.
Analogų Lietuvoje neturinčio konkurso „Išmanusis miestas 8“ konkurso nugalėtojai bus paskelbti 2022 m. birželį.
Su portalo Structum.lt architektų biuro „MVRDV“ architektė Fokke Moerel pasidalino mintimis apie išmaniuosius miestus. Ji sako, jog tokie miestai turi būti tankūs, kompaktiški, tačiau su integruotomis viešosiomis ir privačiamis erdvėmis.
„Miestas skirtas žmonėms, todėl turi užtikrinti saugumą, įtrauktį ir patogumą. Jis turi būti gerai užstatytas, ekologiškas ir tvarus ne tik energijos ir išteklių naudojimo, bet ir socialiniu lygmeniu. Išmanusis miestas turėtų būti vieta, skirta asmeniui ir platforma naujoms intervencijoms, vieta, kuri įkvepia sąveikai ir skatina inovacijas.
Australijos miestai yra žinomi kaip patys tvariausi. Ir Dubajus užima aukštą vietą šiame reitinge. Man miestai, kuriuose galima lengvai ir patogiai judėti, prideda darnios materijos. Dažniausiai tai būna antrieji ar tretieji miestai, ne sostinės, kur yra daugiau erdvės, daugiau viešosios erdvės, daugiau eksperimentų.
Akivaizdu, kad Kopenhaga turi daug pėsčiųjų erdvės. Porte lengva judėti ir yra tiek daug vertingų mikroviešųjų erdvių, Portlandas yra gerokai labiau išsiplėtęs, bet nuo pat pradžių viską stato iš medžio, gyvenamieji kvartalai yra maždaug 6 aukštų aukščio, yra daug vidinės miesto žalumos ir geras ryšys su tikrąja gamta. Įšokimas į autobusą su visureigiu vežimėlyje“, – teigė F. Moerel.
Kitas konkurso „Išmanusis miestas 8“ komisijos narys iš užsienio – visiems architektūros entuziastams puikiai atpažįstamo architektų biuro „Zaha Hadid Architects“ architektas Gianluca Racana. Jo teigimu, miestai dabar yra daug įvairesni ir turi būti pritaikyti įvairiems žmonėms, turintiems skirtingą kultūrą, patirtį ir įtaką.
„Daugiau kaip 50 proc. augančio pasaulio gyventojų gyvena miestuose ir šis skaičius nuolat didėja. Tvarus ir darnus miestas – tai miestas, atitinkantis dabartinių ir būsimų kartų ekonominius, socialinius, aplinkosauginius ir kultūrinius poreikius.
Manau, kad sėkmingas miesto dizainas – tai gyvybingų, įtraukiančių ir su natūralia aplinka glaudžiai susijusių viešųjų erdvių kūrimas. Miestuose turėtų būti sukurtas turtingas įvairių funkcijų ansamblis, kuriame atsisakoma tradicinio miestų zonavimo ir funkcionalistinio atskyrimo, kuriant programų persidengimus, kuriant turtingą paskirčių ir veiklų derinį ir sukuriant jungčių srautus, leidžiančius žmonėms judėti per juos. Juose turėtų būti tankus antžeminės veiklos tinklas, skatinantis aktyvų socialinį gyvenimą.
Gyvybinga bendruomenė – tai įvairi ir įtrauki bendruomenė, nes per daug tos pačios rūšies programų riboja naudotojų bendruomenę ir mieste sukuria negyvąsias zonas, todėl svarbu kiekviename kvartale viešojoje erdvėje sukurti įvairių funkcijų ir bendruomenę kuriančių objektų derinį, kad bendruomenės galėtų gyventi ir dirbti vietoje, o tai lemtų daug malonesnį ir tvaresnį gyvenimo būdą.
Kas rytą masiškai vykti į miesto centrą ir kas vakarą grįžti namo atima daug laiko ir yra netvarus dalykas. Tyrimai rodo, kad socialinis bendravimas bendruomenėje ir draugystė kaimynystėje sumažėja 10 proc. su kiekvienomis 10 minučių, kurias kasdien praleidžiame keliaudami į darbą ir atgal. Kadangi mūsų miestų ir miestelių tvarumas ir patogumas gyventi tampa prioritetu, daug dėmesio reikėtų skirti pėsčiųjų ir dviratininkų aktyvaus judumo gerinimui, kad įvairaus amžiaus žmonės galėtų gyventi, dirbti ir ilsėtis netoli savo namų, eidami pėsčiomis ar važiuodami dviračiu
Aplinkos tvarumas ir socialinė įtrauktis yra bene didžiausi mūsų bendruomenių iššūkiai, ir aš tvirtai tikiu, kad architektūra gali atlikti svarbų vaidmenį formuojant socialiai ir ekologiškai tvarius miestus. Architektūra – tai gerovė, malonios aplinkos, skirtos visoms gyvenimo veikloms, kūrimas, kuris suteikia gyvybingumo ir optimizmo, gebėjimo sujungti bendruomenes ir kurti jų ateitį“, – teigė. G. Racana.
Iš viso konkurso „Išmanusis miestas 8“ komisiją sudarys 17 narių.
Daugiau informacijos apie konkursą ir registraciją rasite čia.