Realco nuotr.

Karo sukelti iššūkiai NT rinkoje: kritę pardavimai, stabdomi projektai, augančios medžiagų kainos


Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Citus“, „Realco“ ir „Hanner“ teigia, kad kovo mėnesį būsto pirkėjai jautriai sureagavo į karo veiksmus Ukrainoje, tačiau atsargiau elgėsi ir vystytojai, pristabdę naujus projektus tiek dėl paklausos neapibrėžtumo, tiek dėl pabrangusių statybinių medžiagų.

 

„Hanner“ duomenimis, kovo mėnesį pirminėje Vilniaus NT rinkoje ji pardavė 114 butų – 90 proc. mažiau nei 2021 metų kovą ir keturis kartus mažiau nei vasarį (445 sandoriai).

„Kovo mėnesį būsto pirkėjai Vilniuje, kaip ir daugelis žmonių Lietuvoje, jautriai sureagavo į karo veiksmus Ukrainoje, dėl to butų pardavimai sumažėjo keturis kartus. Dėl nutrūkusių tiekimo grandinių iš Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos bei du kartus padidėjusių metalo kainų tapo neaiški galutinė statybų kaina. Dėl tos priežasties dalis vystytojų sustabdė arba pristabdė butų pardavimus, kai kurie jų siūlė rezervacijas be galutinės kainos“, – pranešime teigė „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Anot „Hanner“, kovo mėnesį Vilniaus rinkai buvo pasiūlyta vos 60 butų, o neparduotų butų pasiūla ir toliau mažėjo – balandžio pradžioje ji siekė 2,75 tūkst. butų – 35 proc. daugiau nei prieš metus.

Anot „Hanner“, vidutinė laisvų butų vieno kv. metro kaina Vilniuje kovo pabaigoje siekė 2719 eurus – per mėnesį ji ūgtelėjo 1,7 procento.

„Hanner“ skaičiavimais, pirmąjį šių metų ketvirtį Vilniuje parduoti 948 naujos statybos butai – 59 proc. mažiau nei prieš metus (2312 butų).

Tuo metu bendrovė „Realco“ kovą Vilniuje pardavė 126 būstus – 7,5 karto mažiau nei pernai kovo mėnesį (935), o per tris mėnesius – 920 būstų (2285). Bendrovė skaičiuoja, jog kovo pabaigoje ji turėjo 2,66 tūkst. laisvų būstų.

„Natūralu, jog netoliese vykstančio karo ir jo sukeliamų padarinių akivaizdoje atsargiau elgiasi ne tik pirkėjai, bet ir vystytojai. Pastarieji pristabdė naujų projektų paleidimą į rinką tiek dėl paklausos neapibrėžtumo, tiek dėl pabrangusių statybinių medžiagų“, – pranešime teigė „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.

Pasak jo, aktyviausiai pardavimai šiuo metu vyksta jau pastatytuose arba baigiamuose statyti projektuose, kurių sostinės rinkoje nėra daug – apie 30 proc. visos pasiūlos, tačiau situacija rinkoje labai dinamiška ir keičiasi kone kasdien.

Bendrovės „Citus“ duomenimis, Vilniuje kovą rezervuoti 158 nauji butai ir kotedžai, o laisvų dar yra 3,33 tūkst.  Anot bendrovės, kovą vidutinės butų kainos ūgtelėjo nuo 2886 iki 2960 eurų už kv. metrų.

„Citus“ vadovas Mantas Galdikas sako, kad gyvenimas būsto rinkoje nestoja, nors pastebimas apie 40 proc. kritęs užklausų ir susitikimų skaičius, tačiau klientai dabar – tikslingesni, labiau apsisprendę, todėl pardavimų efektyvumas išlieka nepakitęs.

„Dėl augančios savikainos šiuo metu patys sulėtinome pardavimų tempą, kad atsakingai vertintume situaciją ir toliau įgyvendintume savo įsipareigojimus klientams. Bankai taip pat nepastebi susidomėjimo kritimo, artimiausiu metu neprognozuoja pokyčių nei savo politikose, nei globaliuose sprendimuose“, – pranešime sakė M. Galdikas.

 

Iššūkiai – mežiagų tiekimas ir kainos

„Hanner“ valdybos pirmininkas A. Avulis prognozuoja, jog antrąjį ketvirtį didžiausiu iššūkiu vystytojams išliks statybinių medžiagų tiekimas ir jų kainos, tačiau tikimasi, kad staigus medžiagų pabrangimas bus trumpalaikis.

„Akivaizdu, kad daugelio projektų užbaigimo terminus teks nukelti 3 ar net 6 mėnesiams, nes kai kurių statybinių medžiagų trūkumas rinkoje bus patenkintas tik per kelis mėnesius. Butų pardavimai gali išlikti mažesni, nes vystytojai neskubės jų pardavinėti dėl sudėtingos nuspėti galutinės statybų kainos“, – sakė A. Avulis.

„Citus“ vadovas M. Galdikas prognozuoja, kad per artimiausius 2–4 mėnesius būsto paklausa vėl pradės augti.

„Paklausą vis dar gesins pasiūlos trūkumas, tačiau toliau augsiančios kainos skatins pirkėjus jas kuriamuose projektuose fiksuoti kuo anksčiau. Tuo tarpu plėtotojus, tikėtina, tai skatins vėlinti pardavimus, kad suvaldytų savikainos brangimą ir tiksliau įvertintų būstų kainodarą. Tai toliau ribos pasiūlą“, – teigė „Citus“ vadovas.

Šaltinis: BNS, Nuotr.: Realco


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Estijos statybos bendrovė žengia į Lietuvą

Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus“ įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt“ akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų