Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas veiklą vykdys tik laikinosios sostinės senamiestyje, kaip teigiama, kvartale, kuriame būta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų. Muitinės gatvėje esančiame pastatų komplekse pabaigti rekonstrukcijos ir tvarkybos darbai, trukę daugiau nei 16 metų. Antradienį čia jau įteikti fakulteto absolventų bakalauro bei magistro diplomai, o, minint Kauno meno mokyklos šimtmečio jubiliejų, renovuotame pastate įsikūrusioje Fakulteto galerijoje atidaryta paroda „Šimtmečio diplomai“.
Anot VDA Kauno fakulteto Dekano prof. Jono Audėjaičio „Birželio 21-oji diena yra svarbi ir reikšminga ne tik Vilniaus dailės akademijai bei jos Kauno fakultetui, bet ypatingai svarbi Kauno miestui bei laikinosios sostinės menininkams. Ši diena įprasmina ilgus metus užtrukusias pastangas, mylimam miestui dovanoti atnaujintą pastatą, kuriame būtų vykdoma prasminga akademinė ir kūrybinė veikla. Džiaugiamės, kad, pagaliau, nepaisant visų iššūkių, sugebėjome pačioje Kauno senamiesčio širdyje apleistą pastatą renovuoti bei paversti dar vienu reprezentatyviu objektu, – sako VDA Kauno fakulteto dekanas.
Pasak menotyros daktaro, architektūros istoriko ir VDA dėstytojo Mariaus Daraškevičiaus, fakultetas įsikūrė istoriniame Kauno senamiesčio kvartale.
„Svarbūs visam miestui paveldo tvarkybos darbai baigti kvartale, kuriame būta pastato, vadinamo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmais. Savo puošyba jis vertingas ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos mastu“, – teigia Dr. M. Daraškevičius, primindamas, kad 1854 m. išleistoje Leono Potockio knygoje „Prisiminimai apie Kauną“ rašoma, kad kunigaikščiai šiame mieste gyveno pastate šalia Pranciškonų vienuolyno ir Nemuno.
„Taigi, rodos, abejonių nelieka, kad Muitinės g. 2, itin puošnus rūmų vardo vertas pastatas stovintis tarp Pranciškonų vienuolyno ir rotušės, ir iki 1572 m. buvo susijęs su Jogailaičių dinastija ir buvo jų rezidavimo vieta Kaune“, – sako M. Daraškevičius.
XIX-ojo amžiaus pabaigoje šie rūmai arba jų fragmentai, tikėtina, buvo integruoti į statomos ligoninės kompleksą. Ligoninė šiame pastate veikė iki 2006-ųjų. Iki tol didelės apimties rekonstrukcijos darbai nevyko, tik pavieniai remontai, o paveldo tvarkybos darbai prasidėjo tik pastatą perėmus Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetui.
VDA Kauno fakulteto dekanas primena, kad mažinti viso turimo Kauno mieste nekilnojamojo turto išlaikymo išlaidas Fakultetas ėmėsi vos gavęs šį objektą. Anuomet nutarta optimizuoti turtą ir prioritetą skirti patalpoms, kuriose bus vykdomas studijų ir mokslo procesas, o nereikalingų patalpų atsisakyti. Pardavus nereikalingus objektus kitose Kauno vietose, atsirado galimybė finansuoti Vyriausybės Akademijai paskirto apleisto pastatų komplekso restauraciją Muitinės g. 2, esančio visai šalia Kauno fakulteto centrinių rūmų. Viso projekto vertė siekė daugiau nei 6 milijonus eurų.
Simboliška, kad sutvarkyto pastatų komplekso vidiniame kiemelyje šiandien įvyko ir pirmoji šventė – VDA Kauno fakulteto absolventams buvo įteikti bakalauro ir magistro diplomai. Tuo metu, sutvarkyto pastato galerijoje atidaryta paroda „Šimtmečio diplomai“. Paroda skirta Kauno meno mokyklos įkūrimo šimtmečiui paminėti. Joje galima susipažinti su 2019 – 2022 metų VDA Kauno fakultete sukurtais ir geriausiai įvertintais studentų baigiamaisiais darbias.
Kauno fakultetas yra vienas iš keturių Vilniaus dailės akademijos fakultetų. Čia galima studijuoti Architektūros, Dizaino, Grafinio dizaino, Interjero dizaino, Taikomosios grafikos, Tekstilės meno ir medijų, Tapybos, 4D meno objektų (stiklo, skulptūros arba keramikos) programas.